Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Поняття про асортимент і торгову номенклатуру товарів



Асортимент товарів -сукупність їх видів, різновидів і сортів, об'єднаних або сумісних за певною ознакою. Основними групувальними ознаками то­варів є сировинна, виробнича і споживча.

Розрізнюють виробничий і торговий асортимент товарів.

Виробничим асортиментом називають номенклатуру товарів, що випус­каються промисловими і сільськогосподарськими підприємствами, а також іншими виробниками. Як правило, підприємства-виробники випускають товари вузького асортименту, що дозволяє їм впроваджувати передову тех­нологію виробництва, вдосконалювати асортимент товарів, поліпшувати їх якість. Тому товари, що випускаються ними, потребують подальшого під­сортування з урахуванням вимог торгівлі, на підприємствах якої зосередже­ний широкий асортимент товарів, що являє собою поєднання продукції, ви­робленої різними виробниками. Таке підсортування, або перетворення асортименту, здійснюється переважно на підприємствах оптової торгівлі, через які проходить основна маса товарів складного асортименту. Деяка ча­стина продовольчих і непродовольчих товарів зазнає підсортування безпо­середньо в магазинах та інших підприємствах роздрібної торгівлі.

Торговий асортимент являє собою номенклатуру товарів, що підлягають продажу в роздрібній торговій мережі. Він включає асортимент товарів, що випускаються багатьма підприємствами, і поділяється на дві товарні галузі: продовольчі і непродовольчі товари. Кожна з галузей ділиться на товарні гру­пи, до складу яких входять товари, що об'єднуються за рядом ознак (одно­рідності сировини і матеріалів, споживчого призначення, міри складності асортименту).

У залежності від однорідності сировини і матеріалів, з яких виготовлені товари, їх поділяють на вироби з металу, шкіри, скла і т.д.

За споживчим призначенням товари поділяють на спортивні, музичні, господарські, одяг і т.п.

Важливою ознакою класифікації є особливі властивості товарів. Так, з урахуванням обмеженості термінів реалізації, необхідності створення особ­ливих режимів зберігання розрізняють швидкопсувні товари та товари три­валого зберігання.

З урахуванням складності асортименту розрізнюють товари простого і 164


складного асортименту. До товарів простого асортименту відносять това­ри, що складаються з невеликої кількості видів або сортів (овочі; куховарсь­ка сіль, господарське мило і т.д.). Товари, що мають в межах одного виду внутрішню класифікацію за різними ознаками (фасон, розмір і т.д.), віднося­ться до товарів складного асортименту (взуття, одяг і т.д.).

Товарні групи діляться на товарні підгрупи, до складу яких входить од­норідна за ознакою єдність виробничого походження товару. Наприклад, товарна група взуття ділиться на підгрупи шкіряного, текстильного, валяно­го і гумового взуття; група посуду складається з підгруп металевого, скляно­го і фарфоро-фаянсового посуду.

Кожна підгрупа складається з товарів різних видів. Під видом товару розуміють однакові товари різноманітного призначення (чоботи - жіночі, чоловічі і дитячі; меблі - для кухні, житлової кімнати і т.д.). Всередині кож­ного виду товари можуть відрізнятися один від одного за особливими озна­ками (артикулами, сортами і т.д.), тобто поділятися на різновиди.

З урахуванням розподілу товарів на групи, підгрупи і види прийнято виділяти груповий і внутрішньогруповий (розгорнений) асортимент товарів. Груповий асортимент - це перелік товарних груп, включених в номенклату­ру. Внутрішньогруповий (розгорнений) асортимент являє собою деталізацію групового асортименту за конкретними видами і різновидами товарів.

Ці два поняття, в свою чергу, тісно пов'язані з поняттям широти і глиби­ни асортименту. При цьому широта асортименту товарів визначається кіль­кістю товарних груп; а глибина - кількістю різновидів товару в рамках кож­ної товарної групи. Чим більше товарів різних найменувань в даній товарній групі, тим асортимент глибше, а чим більше різних товарних груп в магази­ні, тим асортимент ширше. Наприклад, порівняно вузький асортимент това­рів спеціалізованих магазинів складається з великої кількості різновидів від­повідних товарів і є більш глибоким, ніж иеспеціалізоваїшх магазинів. Крім того, асортименту властива ще така характеристика, як збалансованість, «су­місність». Збалансованим є асортимент, що логічно і послідовно, в раціо­нальних пропорціях поєднує різні товарні групи відповідно до цілеспрямо­ваності загальної роздрібної пропозиції магазину; збалансований асортимент підбирається в залежності від можливостей ринку.

Товари класифікують і за такими ознаками, як частота попиту, а також стабільність і характер попиту, що пред'являється.

За частотою попиту товари поділяються на три групи:

? повсякденного попиту - товари, що придбаваються населенням най­частіше і навіть щодня;

? періодичного попиту - товари, купівля яких здійснюється періодично;

165


рідкого попиту - предмети тривалого користування, термін служби яких, як правило, перевищує п'ять років.

Крім того, є група сезонних товарів, реалізація яких здійснюється в певні періоди (сезони) року.

Попит на товари може бути стабільним (стійким) або зазнавати певних (в тому числі і різких) коливань. З урахуванням цього товари ділять на нас­тупні групи: стабільного попиту; товари, попит на які схильний до різких ко­ ливань; твердо сформульованого попиту; альтернативного попиту; імпульс­ ного попиту.

Для раціонального формування асортименту товарів в роздрібній тор­говій мережі велике значення має угруповання товарів за комплексністю по­питу покупців, коли до складу комплексів входять товари різних груп, приз­начені для комплексного задоволення попиту. В основу розробки таких комплексів може бути поставлена статево-вікова ознака ( «Товари для жі­нок» і т.д.), особливості образу життя і проведення дозвілля ( «Товари для садівника», «Товари для туриста» і т.д.). Споживчі комплекси діляться на мікрокомплекси.

2— Ю.2. Порядок формування і регулювання асортименту товарів на оптових торгових підприємствах

Формування асортименту - процес підбору груп видів і різновидів това­рів у відповідності з попитом населення з метою більш повного його задово­лення.

Формування асортименту здійснюється постійно у всіх ланках руху то­варів - від виробництва до споживання. У кожній з них асортимент товарів розрізнений. При цьому як цільова установка формування асортименту в усіх ланках руху товарів виступає торговий асортимент роздрібних торгових пі­дприємств.

Необхідною умовою безперебійного постачання роздрібної торгової мережі товарами в необхідному асортименті є створення оптимального асор­тименту товарів на оптових підприємствах. Тому правильне, науково обґру­нтоване формування асортименту являє собою найважливішу функцію ко­мерційної служби оптових підприємств.

На конкретному оптовому підприємстві формується асортимент това­рів на основі асортиментного переліку товарів.

У зв'язку з тим, що умови роботи різних оптових підприємств мають свої особливості, оптимальний асортимент товарів у них неоднаковий. Він диктується тими маркетинговими рішеннями, які приймає для себе оптовик.

В асортиментному переліку оптового підприємства передбачається гру-


нова і внутрішньогрупова структура асортименту товарів. При цьому на кожний вид товару визначається кількість різновидів асортименту, яка по­винна пропонуватися оптовому покупцеві. Ця мінімальна кількість різнови­дів товарів, яка повинна бути постійно на складах оптового підприємства. Однак, в кожний період часу ця кількість буде залежати від стану виробниц­тва і постачання даного товару, попиту на нього з боку магазинів, сезону і від інших причин.

Асортиментні переліки товарів на оптових підприємствах розробляють­ся, як правило, в два етапи.

На першому етапі встановлюється груповий асортимент товарів. Осно­вою для його визначення є маркетингові дослідження в області цільового ринку, який представлений оптовими покупцями - магазинами та іншими підприємствами роздрібної торгівлі.

На другому етапі розраховується число різновидів кожного виду товару асортиментного переліку, тобто визначається кількість різновидів товарів, надходження яких обов'язкове у зв'язку із заявками оптових покупців. „,

Розроблені асортиментні переліки товарів оптового підприємства повин­ні зазнавати коректування з урахуванням змін купівельного попиту, випуску промисловістю нових товарів, результатів закупівлі на оптових ярмарках.та інших чинників.

Головна мета створення обов'язкових асортиментних переліків для оп­тових торгових баз - контроль за повнотою і стабільністю асортименту то­варів на складах і постачанням ними оптових покупців свого цільового рий­ку.

Для того, щоб асортиментні переліки дійсно сприяли створенню на оп­тових підприємствах достатнього і стабільного асортименту, необхідно ре­гулярно контролювати, чи є на складах бази всі товари, включені в асорти­ментні переліки, і чи в такій кількості різновидів, які потрібні роздрібним торговим підприємствам.

Результати перевірок щодо дотримання асортименту товарів на оптово­му підприємстві кожний раз повинні аналізуватися для вживання необхідних заходів по відновленню запасів окремих різновидів товарів, а аналіз асорти­менту повинен бути використаний при укладенні договорів на постачання товарів в наступному році і в роботі по їх уточненню і зміні.

Контроль за наявністю на оптовому підприємстві товарів відповідно до асортиментного переліку здійснюють товарознавці-комерсанти. Для цієї мети використовуються картки обліку, які зведені в картотеки для кожної товар­ної групи. Картотеку рекомендується ділити на три частини. В першій вста­новлюються картки на товари, запаси яких є в необхідній кількості, у другій

167


166


- картки на товари, запаси яких є критичними, і в третій - картки на товари,
відсутні в даний момент на складах бази.

Для більшої наочності доцільно використовувати картки різних кольо­рів: наприклад, зелений - для обліку достатніх товарів, білий - для обліку інших товарів.

Оптові торгові підприємства повинні здійснювати контроль за асорти­ментом товарів не тільки на власних складах, але і в роздрібній торговій ме­режі, що обслуговується. З цією метою комерційні працівники оптових підп­риємств виїжджають до своїх покупців, пропонують товари, що є на складах, надають консультаційні послуги з питань продажу тих або інших товарів, реклами цих товарів і методів стимулювання продажу.

Викладений вище метод контролю за асортиментом є найпростішим і може бути використаний на невеликих оптових підприємствах. У більшості ж випадків необхідне використання автоматизованих робочих місць, осна­щених персональними комп'ютерами з відповідним програмним забезпечен­ням.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-22; Просмотров: 310; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.015 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь