Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Знеболювання нижнього альвеолярного нерва біля нижньощелепного отвору (мандибулярна анестезія)



Цільовий пункт: нижньощелепний отвір.

Анатомічні передумови. Нижньощелепний отвір (foramen mandibulare) розмі­щений на внутрішній поверхні гілки нижньої щелепи у середній її частині та прикритий невеликим кістковим виступом - язичком нижньощелепної кістки (lingula mandibulae) (рис. 67).

Цей отвір знаходиться від переднього краю гілки на відстані 15 мм, від заднього краю -13 мм, нижньощелепної (півмісяцевої) вирізки (incisura mandibulae s.semilunaris) -22 мм, нижнього краю щелепи - 27 мм. У відношенні до альвеолярного відростка положення отвору визначається так: він лежить між горизонтальною лінією, проведе­ною через гребінь альвеолярного вщростка, та горизонтальною лінією, що проходить по жувальній поверхні молярів. Положення цього отвору зазнає індивідуальних коли­вань, залежить від віку і статі: у жінок і дітей він лежить нижче у відношенні до вказа­них горизонтальних ліній.

Наявність кісткового виступу - язичка нижньощелепної кістки, який трохи прикри­ває нижньощелепний отвір, не дозволяє ввести анестетик безпосередньо в нього, тому знеболюючу речовину впорскують у тканини, що оточують нижній альвеолярний нерв. Найзручнішим є введення знеболюючого розчину на 0,75-1 см вище від рівня нижньо­щелепного отвору, тобто в ту ділянку, де нерв перед входженням у канал лежить у кістковому жолобку (sulcus colli mandibulae). Тут міститься пухка клітковина, в якій добре дифундує знеболюючий розчин (рис. 66).

Знеболювання нижнього альвеолярного нерва можна проводити внутрішньорото-вим та позаротовим шляхами.

Внутрішньоротовий шлях поділяється на пальцевий та аподактильний методи.

Пальцевий метод. Місце вколу голки при цьому методі знеболювання нижнього альвеолярного нерва визначають шляхом намацування пальцем.

Анатомічні передумови. Передній край (margo anterior) гілки нижньої щелепи, який знаходиться трохи назовні від заднього відділу альвеолярного відростка, являє собою досить гострий кістковий гребшь, що спускається вниз та переходить у зовнішню косу лінію (linea obliqua externa) (рис. 67). Від внутрішньої поверхні вінцевого відростка йде вниз, спускаючись до язикового боку альвеолярного відростка, не різко виступаючий кістковий валик - гребінець скроневого м'яза (crista temporalis). В нижньому відділі цей


 

Схема розташування нижньощелепного отвору.

 

 

Місце дифузії анестетика при анестезії біля нижньощелепного отвору.

 

гребінь поділяється на внутрішню та зовнішню ніжки (cms mediale et crus laterale), які обмежують неве­лику трикутну ділянку, що має на­зву позадумолярного трикутника(trigonum retromolare) та прилягає до третього моляру з дистального боку. Між переднім краєм гілки нижньої щелепи і гребінцем скро­невого м'яза знаходиться трохипоглиблена поверхня трикутних обрисів - позадумолярна ямка (fovea retromolaris) (рис. 67).

Визначення місця вколу голки проводять так. Після обробки ділянки слизової оболонки, що підлягає дослідженню, а також нігтьової фаланги вказівного паль­ця лікаря розчином антисептика визначають виразні контури пере­днього краю гілки нижньої щеле­пи. Потім намацують позадумо-лярну ямку, при цьому край нігтявідповідає положенню гребінця скроневого м'яза (рис. 68).

Це обмацування деякі автори рекомендують провадити з правого боку хворого вка­зівним пальцем лівої руки, зліва - вказівним пальцем правої руки. Таким чином, шприц тримають то правою, то лівою рукою залежно від того, з якого боку проводять знебо­лювання. Незручність, що виникає при введенні знеболюючої речовини лівою рукою, примусила деяких авторів користуватися для обмацування контурів гілки нижньої ще­лепи зліва великим пальцем лівої руки. В цих випадках лікар стає трохи ззаду та спра­ва від хворого й охоплює його голову лівою рукою.

При внутрішньоротовому шляху знеболювання нижнього альвеолярного нерва зас­тосовують голки близько Ъ-А см завдовжки.

Вкол голки проводять біля краю нігтя на висоті 0,75-1 см від рівня жувальних по­верхонь відповідних нижніх молярів. При цьому голка потрапляє на внутрішню поверх­ню гілки нижньої щелепи, початком якої є скроневий гребінець. Голку щільно притиска­ють до кістки та, просунувши на 3^ мм, переводять шприц на протилежний бік до рівня нижніх премолярів, а при їх відсутності до кута рота. На глибині близько 0,75 см вводять 0,5 мл знеболюючого розчину для виключення язикового нерва, розташовано­го спереду від нижньощелепного. Інші автори знеболюють язиковий нерв у процесі витягання голки (рис. 68).

 

Анатомічні передумови пальцевої мандибулярної анастезії.

 

Шприц переводять в протилежний бік тому, що гілка нижньої щелепи відхиляється трохи назовні, причому передній край її лежить ближ­че, а задній - далі від середньої лінії. Якщо шприц залишити в площині молярів з відповід­ного боку і в такому положенні просувати гол­ку на глибину 1,5-2 см, то її кінець попаде не вкрилоподібно-щелепний простір, а медіальніше. Якщо ж своєчасно перевести шприц на проти­лежний бік, тоді голку можна весь час вести по кістці і на відстані 2 см від місця вколу вона попаде точно в крилоподібно-щелепний простір, де біля кісткового жолобка впорскують решту розчину. Деякі автори рекомендують впорску­вати розчин весь час, в міру просування голки.

Якщо голку вколюють трохи нижче, вона проходить на рівні ділянки нерва, вже закри­тої язичком нижньощелепної кістки. При цьому знеболюючий розчин не завжди може потрапити до нижнього альвеолярного нерва та перервати його провідність (рис. 66).

При огляді слизової оболонки в ділянці гілки нижньої щелепи при широко розкритому роті видно тверду крилоподібно-щелепну складку (plica pterygomandibularis), що вкри­ває щільний фасціальний пучок (зв'язку), натягнуту між внутрішньою поверхнею аль­веолярного відростка та гаком крилоподібного відростка основної кістки(hamulus pterigoideus). Цю складку іноді приймають за гребінець скроневого м'яза та досереди­ни від неї вколюють голку і вводять розчин знеболюючої речовини. Щоб уникнути помилок, слід пам'ятати, що гребінець скроневого м'яза розміщений латеральніше від останнього моляра.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-11; Просмотров: 307; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.017 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь