Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Біржова торгівля: засади правового регулювання, види бірж, основи їх правового статусу.



Терміном " біржа" в літературі і практиці біржової торгівлі позначається: 1) сукупність осіб, що постійно в певному місці здійснюють торговельні операції; 2) місце їх зібрання; 3) сукупність угод, які укладаються у цьому місці.

Ці три значення поняття біржі узагальнені в законодавчому його визначенні, що міститься в ЗУ " Про товарну біржу". Товарна біржа є організацією, що об'єднує юридичних і фізичних осіб, які здійснюють виробничу і комерційну діяльність, і має на меті надання послуг щодо укладання біржових угод, виявлення товарних цін, попиту і пропозицій товарів, вивчення, упорядкування і полегшення товарообороту і пов'язаних з ним торговельних операцій. З цього визначення можна зробити такий висновок: біржа є господарською організацією, яка виконує певні, а саме ринкові регулятивні (організаційні та економічні) функції в економіці завдяки виявленню курсу товарних цін, попиту і пропозиції. Основна її мета - сприяти зведенню в одному місці (на біржі) попиту і пропозиції на певні товари, обслуговування їх обороту. Це характеризує біржу як економічну категорію.

Такі ж функції виконують ярмарки. Проте від ярмарку біржа відрізняється тим, що вона:

· є постійним (щоденним) місцем взаємодії попиту і пропозиції, тоді як ярмарок лише періодично виконує цю функцію;

· має постійний (зафіксований) контингент клієнтів і відвідувачів. Ярмарок, за загальним правилом, відкритий для всіх;

· ярмарок є місцем товарообороту: це ринок, де безпосередньо виставляються на продаж товари. Товарооборот, якому покликана сприяти біржа, здійснюється поза нею; безпосередньо біржа товарів не виставляє, вона оперує загалом інформацією про них (про кількість, якість, ціни, угоди купівлі-продажу).

Залежно від предмета діяльності розрізняються фондові і товарні біржі. Фондова біржа - є організатором торгівлі на фондовому ринку. Вона провадить діяльність зі створення організаційних, технологічних, інформаційних, правових та інших умов для збирання та поширення інформації стосовно попиту і пропозицій, проведення регулярних торгів фінансовими інструментами за встановленими правилами, централізованого укладення і виконання договорів щодо фінансових інструментів, у тому числі здійснення клірингу та розрахунків за ними, та розв'язання спорів між членами організатора торгівлі.

Правове становище фондової біржі визначається Законом України " Про цінні папери та фондовий ринок". Об'єктами операцій фондової біржі є цінні папери, допущені до обігу на ній. З точки зору правового становища фондова біржа являє собою суб'єкт господарювання у формі АТ, яке зосереджує в собі попит і пропозицію цінних паперів, сприяє формуванню їх біржового курсу.

Товарні біржі можуть бути класифіковані на види залежно від ряду підстав.

q залежно від характеру асортименту товарів товарні біржі поділяються на

© вузькоспеціалізовані (предметом торгівлі на таких біржах є один вид товарів);

© спеціалізовані (предметом біржової торгівлі є однотипні групи товарів);

© універсальні (предметом торгівлі є широкий асортимент різноманітних товарів).

q Залежно від характеру біржових угод виділяють:

© біржі реального товару, на яких предметом купівлі - продажу є реальний товар (як вироблений, так і намічений для виготовлення);

© ф'ючерсні, на яких здійснюється торгівля не реальними товарами, а контрактами на них;

© опціонні, предметом торгів на яких є тільки права на купівлю або продаж реальних товарів або контрактів на них у наступному періоді;

© комплексні, на яких укладаються угоди щодо реального товару, а також ф'ючерсні та опціонні угоди.

q Залежно від ступеня відкритості (можливості участі в торгах):

© відкриті (публічні), на яких крім членів біржі в біржових операціях можуть брати участь і відвідувачі торгів (постійні і разові)

© закриті, на яких право участі в біржових торгах і укладання біржових угод мають лише члени цієї товарної біржі.

Правове становище ТБ.

ТБ створюється на засадах добровільного об'єднання заінтересованих юридичних і фізичних осіб, яким це не заборонено чинним законодавством. Так, засновниками і членами ТБ не можуть бути органи державної влади та управління, а також державні установи, що перебувають на державному бюджеті.

Заснування ТБ здійснюється шляхом укладення засновниками угоди, яка визначає порядок та принципи її створення, склад засновників, їх обов'язки, розмір і строки сплати пайових, вступних і періодичних внесків. Кожний із засновників сплачує пайовий внесок, розмір якого визначається в укладеній між ними угоді.

Статут ТБ на етапі її створення приймається засновниками з дотриманням вимог Закону " Про товарну біржу" (ст. 6) щодо його змісту, зокрема необхідності визначення: найменування; складу засновників; предмета і цілей діяльності біржі; видів фондів, що утворюються біржею, та їх розміри; прав та обов'язків членів біржі; майнової відповідальності членів. Державна реєстрація ТБ здійснюється в загальному порядку, встановленому для ю.о.

Крім вищезгаданих функцій, ТБ також розробляє товарні стандарти, встановлює сорти товарів, реєструє марки фірм, допущених до біржової торгівлі; виконує арбітражні функції, тобто розглядає спори між членами біржі, а також між членами біржі та їх контрагентами. Рішення арбітражної комісії біржі є обов'язковими і мають силу виконавчого документа.

ТБ має право:

© встановлювати власні правила біржової торгівлі та біржового арбітражу;

© створювати підрозділи біржі та затверджувати положення про них;

© розробляти з урахуванням державних стандартів власні стандарти і типові контракти;

© встановлювати і стягувати відповідно до статуту біржі плату за реєстрацію угод;

© засновувати арбітражні комісії для вирішення спорів у торговельних угодах;

© укладати міжбіржові угоди з іншими біржами, мати своїх представників на них;

Управління товарної біржею здійснюється за допомогою системи органів:

¨ загальні збори членів біржі як вищий її орган, що обирає інші органи

¨ біржовий комітет (рада біржі), що діє у перерві між зборами

¨ контрольна (ревізійна) комісія.

¨ + для управління біржею формується (в тому числі з числа найманих працівників) виконавча дирекція та спеціальні підрозділи (розрахункова палата, біржовий арбітраж, котирувальна комісія, інші допоміжні служби).

Член ТБ має право сам або через свого представника:

û здійснювати біржові операції на біржі та одержувати за це винагороду;

û брати участь у вирішенні питань діяльності біржі, обирати та бути обраним до її керівних органів;

û здійснювати всі управлення, що випливають із сплати пайового чи вступного внеску;

û користуватись усіма послугами біржі.

Рівночасно член ТБ зобов'язаний:

û додержувати статуту біржі, біржових правил торгівлі, рішень загальних зборів членів;

û провадити розрахунки за своїми угодами;

û сплачувати членські внески;

û вести облік здійснюваних угод за формою, визначеною правилами біржової торгівлі;

û подавати необхідну інформацію контролюючим органам біржі;

û не розголошувати комерційну таємницю та конфіденційну інформацію ТБ.

Біржовою визнається угода, що відповідає сукупності умов:

v якщо за своїм змістом вона є угодою на реалізацію майна (купівлю-продаж, поставку, обмін товарів), допущеного до обігу на товарній біржі;

v якщо її учасниками є члени біржі та вона укладається членами біржі або за їх дорученням біржовими брокерами;

v якщо вона подана до реєстрації та зареєстрована на біржі не пізніше наступного за здійсненням угоди дня.

Біржова угода вважається укладеною з моменту її реєстрації на біржі і за умови такої реєстрації не підлягає нотаріальному посвідченню (щодо угод з нерухомістю). Викопуються біржові угоди поза біржею (товару як такого на біржі немає).

За часом виконання угоди:

q з негайним виконанням (" угоди на реальний товар" або " касові угоди" )- придбання або відчуження товару передбачає у цьому разі саме " негайне" виконання угоди. За такою угодою товар має знаходитися на одному з указаних біржею складів і передаватися покупцеві негайно. Конкретний термін визначається Правилами біржової торгівлі;

q термінові (угоди на строк): організація-продавець передає у певний, визначений сторонами строк у власність організації-покупцю товар, а покупець зобов'язується прийняти й оплатити товар. Оскільки йдеться про поставки в майбутньому, така біржова угода називається угодою та строк, або форвардною угодою.

Форвардний контракт – це стандартний документ, який засвідчує зобов'язання особи придбати (продати) товари (цінні папери або кошти) у визначений час і на визначених умовах у майбутньому, з фіксацією цін такого продажу під час укладення такого форвардного контракту.

При цьому будь-яка сторона форвардного контракту має право відмовитися від його виконання виключно за наявності згоди іншої сторони контракту або у випадках, визначених цивільним законодавством. Претензії щодо невиконання або неналежного виконання форвардного контракту можуть пред'являтися виключно емітентові такого форвардного контракту. Продавець форвардного контракту не може передати (продати) зобов'язання за цим контрактом іншим особам без згоди покупця форвардного контракту.

Покупець форвардного контракту має право без погодження з іншою стороною контракту в будь-який момент до закінчення строку дії (ліквідації) форвардного контракту продати такий контракт будь-якій іншій особі, включаючи продавця такого форвардного контракту.

Одним з видів біржових угод на строк є ф'ючерсні угоди, предметом яких є стандартні біржові контракти та стандартизований товар з визначеним наперед строком виконання, але за ціною, встановленою на день укладення контракту. Особливості ф'ючерсної угоди полягають у тому, що:

¶ предметом ф'ючерсної угоди є купівля-продаж біржового контракту на певний товар, а не реального товару;

¶ предмет контракту і сам контракт мають бути стандартними, бо це необхідно для підтримки біржового обігу ф'ючерсів;

¶ біржовий контракт укладається за умови, що він має вказане біржею стандартне місце поставки, але може вільно продаватись і купуватись на біржі протягом усього строку своєї дії (до визначеного біржею " ліквідаційного строку" );

¶ особливістю прав продавця ф'ючерса є можливість зворотного його викупу за біржовим курсом (ціною ф'ючерсного ринку) у будь-який момент до закінчення ліквідаційного строку. Зі свого боку, покупець має право вільного продажу ф'ючерса за таким же курсом і до того ж строку.

Комерційна ідея ф'ючерса полягає у своєрідному страхуванні (можливості попередження втрат) як продавця, так і покупця від несприятливого коливання цін наданий товар. Продавець реального товару має змогу залежно від курсу цін реального і ф'ючерсного ринків викупити контракт і продати товар за ціною, більш вигідною, ніж ціна контракту.

Наступним видом біржових угод є опціон, тобто стандартний документ, який засвідчує право придбати (продати) цінні напери (товари, кошти) на визначених умовах у майбутньому, з фіксацією ціни на час укладення такого опціону або та час такого придбання за рішенням сторін контракту.

Перший продавець опціону (емітент) несе безумовне та безвідкличне зобов'язання щодо продажу цінних паперів (товарів, коштів) та умовах укладеного опціонного контракту. Будь-який покупець опціону має право відмовитися у будь-який момент від придбання таких цінних паперів (товарів, коштів). Претензії стосовно неналежного виконання або невиконання зобов'язань опціонного контракту можуть пред'являтися виключно емітенту опціону. Опціон може бути проданий без обмежень іншим особам протягом строку його дії.

ЗУ " Про товарну біржу" встановлює заборони щодо:

Ü купівлі та продажу товарів та контрактів з метою впливу на динаміку цін як однією особою безпосередньо, так і через підставних осіб;

Ü будь-яких погоджених дій учасників біржової торгівлі з метою зміни чи фіксації поточних біржових цін;

Ü поширення неправдивих відомостей, що можуть призвести до штучної зміни кон'юнктури.

Початок торгів за встановленим сигналом, після чого виставлені на торги товари оголошуються на інформаційному табло (на деяких біржах голосом). Оформлення і реєстрація біржових угод реєстраційним бюро (палатою) біржі.

Відповідальність за порушення правил біржової торгівлі застосовуються біржею. Як правило, це штрафи у визначених розмірах, хоча може застосовуватися і така санкція, як позбавлення брокера права протягом певного часу брати участь у торгах. Рішення про застосування санкцій за порушення Правил приймається від імені біржового комітету його відповідальним представником (генеральним директором біржі) у формі розпорядження.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 258; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.039 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь