Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Забезпечення якості і безпечності харчових продуктів



Основні проблеми, які передбачається розв’язати

Відсутність взаємно визнаної системи безпечності та якості харчових продуктів, що гармонізована з вимогами ЄС, недосконалість системи державного контролю створює ряд проблем, основними з яких є:

наявність на ринку продуктів, що не відповідають вимогам безпечності та якості та несуть загрозу здоров’ю і життю громадян, а також спотворюють конкурентне середовище (оператори ринку, що працюють відповідно до норм законодавства, не витримують конкуренції);

складна процедура виходу вітчизняних харчових продуктів на ринок ЄС (через невизнання еквівалентності системи безпечності і необхідність проходити окремі процедури аудиту щодо окремих видів продуктів);

через наявність застарілих пострадянських норм регулювання стримується залучення інвестицій в галузь харчової промисловості.

Особливе занепокоєння викликають випадки незаконного потрапляння до України препаратів сумнівної якості (фальсифікатів) та контрафактної продукції. Відомі випадки повного знищення посівів від використання неякісного гербіциду, відсутність ефекту від неякісних інсектицидів, фунгіцидів.

Сфера безпечного обігу пестицидів (засобів захисту рослин) потребує удосконалення з урахуванням норм європейського законодавства відповідно до вимог Закону України “Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу”. Так, Європейське законодавство у сфері безпечного обігу пестицидів (засобів захисту рослин) базується на деяких актах законодавства ЄС (Директива Європейського Парламенту та Ради № 2009/128/ЄС, Регламент Європейського Парламенту та Ради (ЄС) № 1185/2009, Регламент Європейського Парламенту та Ради (ЄС) № 1107/2009), певні положення яких доцільно врахувати під час внесення змін до Законів України “Про захист рослин” та “Про пестициди і агрохімікати”.

Основні кількісні показники, якими характеризується ситуація

Кількість потужностей операторів ринку (харчові продукти) – близько 142 000.

Кількість потужностей харчових продуктів, на які видано експлуатаційний дозвіл – 984.

Кількість підприємств, що мають право на експорт харчових продуктів на територію ЄС, – 98 (в тому числі молоко і молочні продукти – 15, м’ясо птиці – 6, продукти з м’яса птиці – 2, риба та рибопродукти – 19, яйця та яйцепродукти – 2, мед бджолиний – 52, кишкова сировина – 1,
колаген – 1).

Кількість заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері безпечності харчових продуктів (за 2016 рік) – 9704 (в тому числі
3577 позапланових заходів).

Кількість осіб, що притягнуто до відповідальності за порушення законодавства у сфері безпечності харчових продуктів та ветеринарії, – 12020 осіб на суму 693373 гривні.

Кількість спалахів кишкових інфекційних захворювань (за 2016 рік) – 142, під час яких постраждало 2877 осіб (в тому числі 1374 дитини).

Частка препаратів сумнівної якості (фальсифікатів) та контрафактної агрохімічної продукції становить на ринку засобів захисту рослин в Україні від 20 до 30 відсотків (за даними ФАО, у світовому масштабі контрафактна агрохімічна продукція становить 7—9 відсотків обсягів продажу).

Мета, якої передбачається досягнути

Метою є запровадження взаємно визнаної системи безпечності та якості харчових продуктів, що гармонізована з вимогами ЄС. Серед основних завдань, які необхідно вирішити у сфері санітарних та фітосанітарних заходів можна виділити:

запровадження ефективної системи державного контролю безпечності харчових продуктів, кормів та побічних продуктів тваринного походження;

встановлення вимог до виробництва та обігу новітніх харчових продуктів, харчових добавок, предметів і матеріалів, що контактують з харчовими продуктами;

вдосконалення законодавства про надання споживачам інформації про харчові продукти;

реформування механізму державного регулювання виробництва та обігу кормів;

вдосконалення законодавства про генетично модифіковані організми в харчових продуктах і кормах;

вдосконалення механізму державного регулювання виробництва та обігу ветеринарних препаратів;

вдосконалення законодавства про здоров’я та благополуччя тварин;

поліпшення епізоотичного стану в Україні, боротьба з інфекційними та іншими захворюваннями серед тварин, вдосконалення відповідного законодавства;

поліпшення фітосанітарного стану в Україні та забезпечення захисту здоров’я рослин, вдосконалення відповідного законодавства;

інші проблеми, на розв’язання яких спрямовані заходи, передбачені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 р. № 228.

Основним завданням на 2017 рік є схвалення та імплементація вимог Закону України “Про державний контроль, що здійснюється з метою перевірки відповідності законодавству про безпечність та якість харчових продуктів і кормів, здоров’я та благополуччя тварин” (реєстраційний
номер 0906).

Цільові кількісні показники, яких передбачається досягнути
до кінця 2017 року і в середньостроковій перспективі

Цільовий показник

Кількісний показник

2017 2020
Збільшення кількості потужностей операторів ринку (харчові продукти), відсотків 30 100
Збільшення кількості потужностей харчових продуктів, на які видано експлуатаційний дозвіл, відсотків 3 10
Збільшення кількості підприємств, що мають право експорту харчових продуктів на територію ЄС, відсотків 3 10
Збільшення кількості заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері безпечності харчових продуктів, відсотків 30 100
Зниження частки препаратів сумнівної якості (фальсифікатів) та контрафактної агрохімічної продукції

до 10 відсотків загальних обсягів продажу

Акредитація органів з інспектування відповідно до вимог стандарту ДСТУ EN ISO/IEC 17020 “Оцінка відповідності. Вимоги до роботи різних типів органів з інспектування”

5 одиниць

Відповідність пріоритету Програмі діяльності Кабінету
Міністрів України, іншим стратегічним документам,
міжнародним зобов’язанням

Пріоритет відповідає Угоді про асоціацію.

Результати роботи за попередній період

Створено єдиний компетентний орган – Держпродспоживслужбу, до основних завдань якої належить реалізація державної політики у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів.

Постійно проводиться диверсифікація ринків збуту вітчизняної продукції.

В рамках гармонізації законодавства України із законодавством ЄС прийнято Закон України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”. Підготовлено до другого читання проект Закону України “Про державний контроль, що здійснюється з метою перевірки відповідності законодавству про харчові продукти та корми, здоров’я та благополуччя тварин” (реєстраційний номер 0906). Комітетом з питань аграрної політики та земельних відносин Верховної Ради України рекомендовано до першого читання проекти Законів України “Про безпечність та гігієну кормів” (реєстраційний номер 2845), “Про вимоги до предметів та матеріалів, що контактують з харчовими продуктами” (реєстраційний номер 4611), “Про внесення змін до деяких законів України щодо безпечності харчових продуктів” (реєстраційний номер 4589). Ще ряд законопроектів та проектів підзаконних нормативно-правових актів перебувають на різних стадіях розроблення.

В 2015 році було погоджено Проектну пропозицію програми TWINNING “Наближення законодавства України до законодавства ЄС у сфері засобів захисту рослин та здоров’я рослин і посилення відповідних інспекційних та лабораторних служб”, яка отримала підтримку в ЄС.

У грудні 2015 р. та січні 2016 р. разом з представником ЄС було розроблено “Твінінг фіш”, який був поданий на розгляд до ЄС.

Суть підходу, який пропонується реалізувати
в середньостроковій перспективі

Наближення законодавства України у сфері санітарних та фітосанітарних заходів до законодавства ЄС заплановано проводити методом адаптації правових норм законодавства України вимогам ЄС. Використання зазначеного методу передбачатиме створення нових правових актів, внесення змін та скасування чинного законодавства.

Водночас передбачається проведення реформування організаційної структури органів виконавчої влади у сфері безпечності та якості харчових продуктів і процедурних аспектів їх діяльності, підготовки та підвищення кваліфікації відповідних кадрів, заходів з методичного та матеріально-технічного забезпечення.

З метою підвищення ефективності функціонування лабораторної мережі планується провести оптимізацію (в тому числі дооснащення та акредитацію лабораторій).

З метою підвищення прозорості процедури здійснення заходів державного контролю (нагляду), а також в рамках реалізації антикорупційних заходів, передбачено запровадження відеофіксації процесу здійснення планових і позапланових заходів посадовими особами Держпродспоживслужби.

З метою реалізації встановлених цілей відбудеться інтенсифікація переговорів із міжнародним партнерами, що засновані на законодавчих та інституційних змінах.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 211; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.019 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь