Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Визначення середньої густини зерен крупного заповнювача



а) щільних заповнювачів

Для випробування щільних заповнювачів крупністю до 40 мм відважують пробу масою біля 2,5 кг, а при крупності заповнювача більше 40 мм беруть пробу масою близько 5 кг. При цьому зерна більше 40 мм подрібнюють до одержання частинок розміром не більше 40 мм і масу проби зменшують вдвічі. Пробу висушують до постійної маси, просіюють крізь сито з діаметром отворів, що відповідає найменшому розмірові зерна даної фракції заповнювача. Із залишка на ситі відважують дві наважки по 1 кг кожна (m 1 ). Наважку заповнювача насичують водою, занурюючи зерна у воду кімнатної температури на 2 години. Потім заповнювач виймають з води, вологою тканиною видаляють з його поверхні воду та зважують спочатку на звичайних (m 2 ), а потім на гідростатичних вагах (m 3 ) за допомогою сітчастого стакана, зануреного у воду. Середню густину зерен крупного заповнювача, кг/м3 визначають як:

,

де ρ – густина води, яка становить 1000 кг/м3. Середню густину зерен розраховують як середнє арифметичне двох випробувань, а результати заносять до табл.1.3.

 

Таблиця 1.3

дос-

ліду

Запов-

нювач

Маса проби, г

Середня

густина

зерен ρ,

кг/м3

 

на повітрі у сухому стані (m 1 ) на повітрі у водонаси- ченому стані (m 2) у воді у водонаси-ченому стані (m 3 )
1 2 3 3 4 5

б) пористих заповнювачів

Середню густину зерен пористих заповнювачів визначають для кожної фракції окремо методом гідростатичного зважування у сферичній посудині з перфорованим дном та кришкою (рис.1.1.).

Пробу заповнювача досліджуваної фракції об’ємом 3 дм3 висушують до постійної маси і перемішують. Сухий контейнер з кришкою зважують на повітрі ( m 1 ), а потім у воді ( m 2 ). У висушений контейнер висипають заповнювач об’ємом 1 дм3, закривають кришкою, зважують на повітрі ( m 3 ), занурюють у посудину з водою та струшують для видалення повітряних бульбашок. Витримавши контейнер із заповнювачем 1 год. у воді, визначають масу його гідростатичним зважуванням ( m 4 ). Потім виймають контейнер із посудини з водою, 10 хв. дають можливість надлишку води стекти і зважують в повітрі ( m 5 ). Середню густину зерен пористого заповнювача розраховують за формулою, кг/м3:

.

Середню густину пористого заповнювача кожної фракції визначають як середнє арифметичне двох випробувань. Результати випробувань заносять до табл.1.4.

Таблиця.1.4

Запов-

нювач

Роз-

мір

фрак-ції,

мм

Маса, г

Серед-

ня гус-

тина

зерен,

ρ,

кг/м3

Контейнера

Контей-

нер із

сухою

пробою на повітрі

m 3

Контейнер із

водонасиченою

пробою

на по-віт- рі m 1 у во- ді m 2 у воді m 4 на по- вітрі m 5
1 2 3 4 5 6 7 8

 

Рис.1.1. Терези для гідростатичного зважування: 1- сітчастий контейнер; 2- посудина із зливом для води; 3- різноваги.

 

в) зерен гравію у кварцовому піску

Об’єм зерна визначають об’ємом витісненого цим зерном квар-цового піску. Тигель з фарфору, об’ємом що у 3...4 рази перебіль-шує можливий об’єм зерна, заповнюють піском, прожареним при температурі 900...10000С. Надлишок піску відділяють металевою лінійкою. Орієнтовно 75% об’єму піску кварцового відсипають з тигля на лист паперу. Зерно гравію вкладають у тигель на шар піс-ку, що залишився, та засипають піском з листа паперу совком через лійку з висоти 30...50 мм. Надлишок піску, що дорівнює об’єму зер-на, знімають металевою лінійкою на лист паперу і визначають його об’єм за допомогою мірного скляного циліндра, місткістю 10 мл з ціною поділки 0,1...0,2 мл. Струшування тигля та циліндра не до-пускається. Середня густина зерен гравія у кварцовому піску, кг/м3:

,

де m – маса зерна, кг; V – об’єм зерна або гранули, м3. За кінцевий результат приймають середнє арифметичне значення трьох паралельних випробувань зерен, результати заносять до табл. 1.5.

Таблиця 1.5

Запов- нювач Розмір фракції, мм Номер гранули Маса гранули, г Об’єм гранули, см3 Середня густина, г/см3
1 2 3 4 5 6

г) істинної густини заповнювачів

Істинну густину пористих та щільних заповнювачів визначають пікнометричним методом. Для цього від проби піску або подрібненого до крупнисті 5 мм крупного заповнювача (щебеню, гравію), об’ємом 1 л, відбирають квартуванням наважку масою близько 300 г, подрібнюють її до крупнисті 1,25 мм, перемішують та відбирають наважку масою 30 г. Потім цю наважку подрібнюють у фарфоровій ступці у порошок до повного проходження крізь сито з сіткою №008. Одержану пробу висушують до постійної маси, охолоджують до кімнатної температури в ексикаторі над концентрованою сірчаною кислотою або безводним хлоридом кальцію, після чого пробу поділяють на дві наважки по 15 г. Основним засобом вимірювання є пікнометр – скляний посуд спеціальної форми та визначеного об’єму для вимірів густини газів, рідин і твердих тіл. Кожну наважку за допомогою лійки висипають у чистий висушений та попередньо зважений ( m 2 ) пікнометр, місткістю 100 мл, після чого зважують пікнометр з порошком (m 1 ). Потім заповнюють пікнометр не менше ніж на ½ об’єму дистильованою водою, ставлять у нахиленому положенні на піщану або водяну баню та кип’ятять протягом 15...20 хв. для видалення повітряних бульбашок. За цим пікнометр витирають, охолоджують до кімнатної температури, доливають до позначки дистильованою водою і зважують ( m 3 ). Далі пікнометр промивають, заповнюють до позначки дистильованою водою кімнатної температури, витирають сухою тканиною і знову зважують ( m 4 ). Істинна густина, кг/м3 визначається:

,

де ρρ – густина рідини при 200С, кг/м3; у випадку застосування дистильованої води ρ=1000 кг/м3. За результат випробувань приймають середнє арифметичне двох визначень, якщо розходження між ними не перебільшує 50 кг/м3.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 278; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь