Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Зовнішні (макроекономічні) фактори ціноутворення



 

 

 


207

 

 
Метод прямого рахунку планування прибутку.              Даний метод застосовують на сучасних підприємствах з невеликою номенклатурою продукції. Величина прибутку від реалізації продукції визначається як різниця між обсягом продукції, що реалізується у вартісному виразі і її собівартістю наступним чином: Преал.= , де Q – обсяг продукції певної номенклатури, що реалізується; Ц – ціна одиниці продукції певної номенклатури (за вирахуванням ПДВ, акцизів, торговельних та збутових націнок); С – собівартість одиниці продукції певної номенклатури; n – кількість різновидів номенклатури.            Вирішальним фактором для максимізації прибутку є мінімізація собівартості. Приклад розрахунку планового прибутку наведений в наступній таблиці:                   Розрахунок планового прибутку, тис.грн.  
№ п/п Елемент розрахунку В оптових цінах По повній собівар-тості Прибуток (+), збиток (-)
1. Готова продукція на початок року на складі. Відвантажена, але не оплачена в термін продукція.   110   200     125   170   -15   +30
2. Випуск товарної продукції в році, що планується.   12000   9500   +2500
3. Готова продукція на кінець року на складі. Відвантажена, але не оплачена в термін.   25   120   15   105   +10   +15
4. Плановий прибуток за реалізовану продукцію (р.1+р.2-р.3).   12165   9675   +2490

 

           Розрахунок прибутку методом прямого рахунку є простим і доступним, але він не дозволяє визначити вплив окремих факторів на його зростання і при великій номенклатурі є досить трудомістким.

 


208

 

 
Аналітичний метод планування прибутку.            Даний метод застосовують при великому асортименті продукції, а також як доповнення до методу прямого рахунку оскільки він дозволяє визначити вплив окремих факторів на плановий прибуток. Розрахунок проводиться в декілька етапів, зміст і розрахунок яких відображено в наступній таблиці:   Основні етапи планування прибутку аналітичним методом
№ етапу Характеристика етапу Розрахунок етапу
І етап Визначається процент прибутку по товарній продукції в базисному році. Так, наприклад, в базисному році собівартість ТП=1500 тис.грн., а прибуток 150 тис.грн.   ПТП = = 10%
ІІ етап Визначається збільшення суми прибутку П1 внаслідок збільшення обсягу виробництва товарної продукції в плановому році порівняно з базисним при базовому проценті прибутку. Наприклад, обсяг товарної продукції в плановому році по цінах базисного року складе 1570 тис.грн., тобто збільшиться на 70 тис.грн. (1570-1500).     П1= =7 (т.грн.)
ІІІ етап Визначають збільшення прибутку П2 через передбачене зниження собівартості на 1 грн. товарної продукції в плановому році, наприклад це зниження складає 2,5 на 1 грн. товарної продукції.        П2= ( т.грн.)
І V етап Визначають вплив на прибуток зміни структури продукції, що реалізується. Для цього співставляють середній прибуток (% до собівартості) за два суміжних періоди – базисний і плановий. Різниця між ними, помножена на обсяг продукції, характеризує зміну прибутку (+,-) під впливом зміни структури продукції. Наприклад, в результаті структурних зрушень в плановому періоді процент середнього прибутку збільшився з 10 до 12%, тобто на 2%.   П3= ( т.грн.)
V етап Загальну величину планового прибутку розраховують з врахуванням впливу на нього всіх техніко-економічних факторів.   Ппл=П+П123=1500+7+39,5+31,4=1577,9 т.грн.

 

 


181

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 172; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь