Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Конституційно-правовий статус політичних партій в Україні



Об'єднання громадян (ОГ) (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) - це добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод. Назва ОГ визначається рішенням установчого з'їзду і повинна складатися з двох частин - загальної та індивідуальної. Загальна назва (партія, рух, конгрес, союз, спілка, об'єднання, фонд, фундація, асоціація, товариство тощо) може бути однаковою у різних об'єднань громадян. Індивідуальна назва є обов'язковою і повинна бути суттєво відмінною від індивідуальних назв зареєстрованих в установленому порядку ОГ з такою ж загальною назвою.

Є два види об'єднань громадян: політична партія і громадська організація. Усі ОГ є рівними перед законом.

Під правовий статус таких об”єднань не підпадають релігійні, кооперативні організації, ОГ, що мають основною метою одержання прибутків, комерційні фонди, органи місцевого самоврядування і самоорганізації населення, органи громадської самодіяльності, інші ОГ, порядок створення і діяльності яких визначається відповідним законодавством.

Правовий статус ОГ громадян визначається КУ (ст.15, 36, 37), ЗУ “Про об”єднання громадян” від 16.06.1992 р., ЗУ “Про молодіжні та дитячі громадські організації” від 1.12.1998 р., ЗУ “Про політичні партії в Україні” від 5.04.2001 р.

Виходячи із принципу політичної багатоманітності (ст.15 КУ), ст. 36 КУ закріплено право на свободу об”єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

 

Політична партія (ПП) - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.

КУ і ЗУ “Про політичні партії в Україні” встановлені такі гарантії і обмеження діяльності ПП:

§ всі ПП є рівними перед законом.

§ владним органам, їх посадовим особам заборонено виокремлювати у своєму ставленні певні ПП чи надавати їм привілеї, сприяти діяльності ПП чи втручатись в неї.

§ ПП не можуть мати воєнізованих формувань.

§ не допускається створення і діяльність структурних осередків ПП в органах виконавчої та судової влади і виконавчих органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, а також на державних підприємствах, у навчальних закладах та інших державних установах і організаціях.

§ утворення і діяльність ПП забороняється, якщо їх програмні цілі або дії спрямовані на:

  1) ліквідацію незалежності України;

2) зміну конституційного ладу насильницьким шляхом;

3) порушення суверенітету і територіальної цілісності України;

4) підрив безпеки держави;

5) незаконне захоплення державної влади;

6) пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової чи релігійної ворожнечі;

7) посягання на права і свободи людини, здоров”я населення.

Членом ПП може бути лише громадянин України, який має право голосу. Ніхто не може бути примушений до вступу в ПП або обмежений у праві добровільного виходу з неї. Належність чи неналежність до ПП не може бути підставою для обмеження прав і свобод або для надання державою будь-яких пільг і переваг.

Особа може перебувати одночасно лише в одній ПП. Членство в ПП є фіксованим. Обов'язковою умовою фіксації членства в ПП є наявність заяви громадянина України про бажання стати її членом, поданої до статутного органу ПП.

Членами ПП не можуть бути:

1) судді;

2) працівники прокуратури;

3) працівники органів внутрішніх справ;

4) співробітники Служби безпеки України;

5) військовослужбовці;

6) працівники органів державної податкової служби;

7) персонал Державної кримінально-виконавчої служби України.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 331; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.026 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь