Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Розслідування зникнення людини з підозрою на вбивство



Якщо за наявності трупа з ознаками насильницької смерті, картини місця події та свідчень очевидців порушення кримінальної справи є очевидним і не являє якоїсь складності, то за відсутності трупа, тільки у зв'язку з безвісним зникненням людини порушити справу досить складно.

В України щорічно із заявами про зникнення людини звертаються більш як п'ять тисяч осіб. У подальшому майже половина із зниклих знаходиться, ще майже у 100 випадках порушується кримінальна справа про умисне вбивство. Список людей, які розшукуються як безвісно зниклі, у середньому налічує більше 20 тисяч чоловік.

Відповідно до вимог Генеральної прокуратури, МВС і МОЗ України "Про дотримання законності під час розгляду заяв та повідомлень про безвісне зникнення громадян" на органи досудового слідства покладені обов'язки порушення кримінальної справи за ознаками умисного вбивства, якщо є ознаки, які свідчать, що безвісно зниклий став жертвою злочину. До таких ознак, зокрема, відносяться: відсутність свідчень про намір людини, яка зникла, виїхати; зникнення разом з автотранспортним засобом або з великою сумою грошей і таке інше.

Достатніми для порушення справи у таких ситуаціях будуть, наприклад, такі дані: знайдення автомобіля потерпілого зі слідами крові у салоні; переоформлення майна потерпілого після його зникнення на інших осіб; наявність конфлікту в родині та знайдення під час дослідної перевірки слідів крові в квартирі тощо.

Тому у справах зазначеної категорії велике значення має дослідча перевірка, яку проводять органи дізнання після отримання заяви про зникнення особи (перевірку можуть проводити або дільничний інспектор міліції, або працівники карного розшуку).

Під час перевірки опитуються заявник, родичі особи, яка зникла, її колеги, сусіди. Під час опитування отримується інформація про: бажання чи небажання особи виїхати з постійного місця постійного проживання або змінити місце роботи; наявність конфліктів на роботі, в родині; наявність хронічних, у тому числі психічних, захворювань або спроби самогубства тощо.

Проводиться огляд місця, де проживала ця особа, її робочого місця. Оглядаються особисті записи, зроблені вказаною особою; перевіряється, чи залишені особисті документи, гроші та інші предмети, потрібні в разі виїзду в інше місце, тощо.

Проводиться огляд господарських будівель і споруд (підвалів, туалетів), земельної ділянки. Там можуть бути знайдені сліди крові або місця, де був похований труп або його фрагменти.

Після порушення кримінальної справи про умисне вбивство основним завданням для слідчого є відшукання трупа особи, яка зникла.

Зникнення людини у такому разі пов'язано з приховуванням події злочину: приховування трупа (знищення, поховання, знівечення, розчленування); приховування слідів вчинення злочину (знищення слідів крові, зброї, одягу, мікрослідів тощо); приховування злочинного характеру події (інсценування, фальсифікація - наприклад отримання телеграм, листів від нібито зниклої особи, що інсценують її знаходження в іншому місці); приховування причетності конкретної особи до вчинення злочину (знищення її одягу зі слідами злочину, приховування тілесних ушкоджень на тілі як наслідку опору жертви підчас вбивства, створення алібі тощо).

Велику роль у розкритті подібних злочинів відіграють непрямі докази, і в першу чергу - "докази поведінки". Зокрема, поширення винною особою неправдивих відомостей про причини виїзду потерпілого з місця постійного проживання, про раптове звільнення з роботи; спонукання свідків до дачі завідомо неправдивих показань (трапляється у разі вбивства в одній родині) про нібито виїзд людини до іншої місцевості, за кордон; про наявність психічних захворювань, про спроби самогубства тощо.

На початковому етапі розслідування проводиться допит заявника та осіб, які були близькі до зниклої особи (друзі, колеги по роботі, родичі та ін.). Зокрема, детально встановлюються: обставини зникнення особи (де саме бачили особу в останній раз); дані про спосіб її життя, зв'язки та про взаємовідносини з близьким оточенням, наявність конфліктних ситуацій та їх можливі причини (спірне майно, гроші, особисті неприязні стосунки тощо); її прикмети, одяг, в якому особа зникла. Обов'язково встановлюється думка заявника щодо причин зникнення особи. У свідків крім того обов'язково отримується інформація щодо поведінки заявника, родичів та знайомих після зникнення людини.

Огляд та обшук місць, де могло бути вчинено вбивство. Огляду або обшуку підлягають місця постійного проживання; місце роботи (робоче місце, кабінет тощо), а також місце, де зазначену особу бачили в останній раз (місце відпочинку, полювання, дача).

При проведенні цих слідчих дій пошук має бути спрямований на виявлення слідів крові, інших слідів біологічного походження, які можуть утворюватися на місці вчинення або приховування вбивства (розчленування трупа в квартирі з метою виносу його фрагментами до місця поховання, наприклад).

Сліди крові (в тому числі і замиті) можна знайти під меблями, плінтусами, на паркеті. Обов'язково звертається увага на переклеєні шпалери, сліди свіжого пофарбування, ремонту - саме це може свідчити про спроби знищення слідів злочину. До інших слідів вбивства можна віднести фрагменти кісткової або м'язової тканин (залишаються під час розчленування трупа у ваннах), волосся, ґудзики, шпильки тощо.

Якщо вбивство вчинено із застосуванням вогнепальної зброї, проводиться пошук куль, гільз, шроту, фрагментів пижів та інших слідів застосування вогнепальної зброї, пошкодження кулями меблів, стін.

Під час огляду звертається увага на одяг, документи, гроші, цінності (може бути зафіксована відсутність грошей або цінностей, зникнення яких пов'язують із зникненням людини), залишені на місці постійного проживання або роботи. До інших негативних обставин, які можна зафіксувати під час огляду (крім наявності предметів, без яких особа не могла виїхати, або проведення ремонту приміщення), можна віднести асфальтування або бетонування доріжок, підлоги, розбиття клумб, перенесення туалетів тощо, а також перестановку меблів у квартирі, де проживав потерпілий.

Після отримання даних щодо зниклої людини слідчий проводить її розшук шляхом надіслання запитів до органів внутрішніх справ за місцем проживання цієї особи, до місць, де вона проживала раніше; перевіряє, чи не затримано або заарештовано за вчинення злочину, чи не перебуває в лікарнях, чи є серед осіб, трупи яких є невпізнаними (через картотеки невпізнаних трупів).

Призначення судових експертиз. До знайдення трупа проводяться переважно дактилоскопічні (з метою виявлення відбитків пальців рук осіб, які знаходились у місцях, де звичайно перебував потерпілий); почеркознавчі, авторознавчі (коли виникають сумніви щодо того, чи писав текст листа, записки, документа саме потерпілий або інша особа від його імені, тощо).

Судово-медична експертиза призначається стосовно підозрюваного, зокрема, щодо тілесних ушкоджень, які є на його тілі і могли бути отримані при подоланні опору потерпілого (сліди укусу, крововиливи).

Для встановлення особи невпізнаного трупа (у разі, наприклад, його скелетування) проводяться судові експертизи, за допомогою яких можна ідентифікувати потерпілого за останками.

Для встановлення особи невпізнаного трупа слідчий перед судово-медичним експертом ставить такі запитання:

1) Які антропологічні дані і група крові невідомого?

2) Чи є на трупі які-небудь рубці, характерні для перенесеної хірургічної операції?

3) Який стан зубного апарату?

У подальшому призначається судова портретно-ідентифікаційна експертиза, за якої слідчий отримує відповідь на запитання: чи належить череп, наданий для експертного дослідження, громадянину X.? Для цього експерту надають репродукції фотокарток зниклої особи, вибрані для портретно-остеологічного дослідження (ідентифікація методом комп'ютерної телесуперпроекції зображень черепа і прижиттєвої фотокартки).

Але більш перспективними є дослідження ДНК - носія генетичної інформації з утворень живої матерії. Зокрема, експерти (після надання їм для дослідження відповідного клітинного матеріалу з непошкодженим ядром) можуть дати відповідь на запитання, чи є труп, знайдений під час огляду місця події, трупом брата (сином матері) конкретної людини тощо?


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 183; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь