Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Розподіл ролей залежно від ситуації вирішення проблем



Кожен член команди володіє певними інтелектуальними особливостями. Один не перестає видавати нові ідеї, інший краще орієнтується серед готових інструкцій, третій схильний бачити все „в чорному кольорі”, четвертий любить пофілософствувати. Нерідко ці особливості починають дратувати членів команди. Проте якщо їх грамотно використовувати при вирішенні проблем, це принесе команді відчутну користь. При цьому важливо грамотно розподілити ролі. У найзагальнішому випадку при вирішенні складних проблем можна виділити чотири основні ролі:

•    генератор ідей – член команди з найбільш вільним, образним мисленням, з високою освітньою підготовкою і з широким кругозором, з добре розвиненим творчим мисленням, уявою і фантазією;

•    аналітик – член команди, що має схильність і досвід системного аналізу, широкого узагальнення і перспективного бачення; він уміє надати ідеї закінченого вигляду, зробити її привабливою і зрозумілою не лише авторові, але і звичайним людям. Він також володіє здатністю і навичками виділення критеріїв і проведення порівняльних оцінок різних сценаріїв дій; він уміє співвідносити ідею і потреби практики, продумує технологічний цикл реалізації ідеї, оцінює ризики і наслідки, складає спільний план спільних дій;

•    реалізатор (прагматик) – член команди прагматичного і практичного складу мислення з навичками планування і організації практичної діяльності (можливо, керівник команди); він уміє практично втілити ідею, організувати всі спільні дії, правильно розподілити ролі;

•    конструктивний критик – це той, хто уміє уважно вислухати всі міркування і не побоятися сказати: „А у нас це не вийде, тому що ми забули про...”. Коли команда починає переконувати Критика, вона знаходить додаткові аргументи на захист своєї позиції і також може виявити і невраховані ризики. Критик нерідко виявляється подразником для команди. Проте, якщо вся команда погодилася з наявністю ролі Критика, негативних емоцій виникати не повинно. Роль Критика в команді – це роль провокатора, стимулюючого прояв конструктивної активності всієї команди, завдяки якій будь-яка ідея може бути доведена до досконалості.

22. Розподіл ролей в команді на основі методу „Шість капелюхів”

При проведенні ситуативного аналізу складних проблем дуже ефективний ролевий метод „Шість капелюхів”. Метод дозволяє послідовно розглянуть окремо кожен з шести аспектів будь-якої складної проблеми з подальшим узагальненням результатів по кожному напряму. Дослідник певного аспекту проблеми символічно „надягає капелюх” свого кольору, що свідчить про те, що він (в даний момент) фахівець саме з цього конкретного аспекту проблеми.

Функції і дослідницькі завдання кожного Капелюха:

Білий Капелюх. Основна характеристика цього члена команди – всебічність. Його завдання – реєструвати факти, не оцінюючи їх. Якщо виконуючий цю роль доповідає команді, то він чітко перераховує факти, цифри, події, визначаючи їх номери і послідовність. Після його доповіді команда повинна відповісти на питання: „Що ми маємо на даний момент?” Як правило, роль Білого Капелюха бере на себе лідер команди.

Чорний Капелюх. Основна якість – критичний настрій. Він оцінює ризики і виявляє слабкі місця в роботі команди; докладає команді про негативні факти, цифри, події, ризики, негативні перспективи, прорахунки в роботі команди. Вислухавши його доповідь, команда розуміє „Що у нас поганого”. В процесі групового обговорення, коли команда зібрала ідеї для вирішення певної проблеми, Чорний Капелюх активно бере участь в оцінці ідей. Його завдання грамотно і аргументовано вказувати співробітникам на слабкі місця.

Жовтий Капелюх. Основна якість – здатність активізувати позитивне мислення. Його завдання – нагадувати членам команди про сильні сторони, знаходити „плюси” в будь-якій ситуації і проблемі. Доповідь Жовтого Капелюха відображає позитивні сторони ситуації, дозволяє команді по-новому поглянути на наявні ресурси, допомагає виявити додаткові можливості. Спираючись на його повідомлення, команда відповідає на питання „Що у нас хорошого?”. В ході групової дискусії Жовтий Капелюх займає миротворчу позицію, закликаючи колег глянути на проблему з іншого боку. Головне – бачити позитивну перспективу будь-якого сценарію вирішення проблеми.Червоний Капелюх. Основна якість – прояв емоційності, безпосередності і розкутості. В цій ролі член команди може собі дозволити не спиратися на факти, бути голослівним і суб'єктивним; міркувати по-житейски, говорити про свої відчуття: побоюваннях, очікуваннях, відношенні до того, що відбувається. Він завжди безпосередній і емоційно чесний. Його завдання в процесі групової дискусії – слухати свій внутрішній голос, інтуїцію і висловлювати команді свої відчуття.

Зелений Капелюх. Основна якість – прояв нестандартного творчого мислення, орієнтованого на успіх. Його головне завдання – шукати рішення проблеми, як традиційні, так і інноваційні. У контексті групової дискусії Зелений Капелюх (виступає генератором нових ідей) пропонує нові, нестандартні підходи до вирішення проблеми. Причому його завдання не обмежується одним варіантом — потрібно запропонувати команді декілька рішень.

Синій Капелюх. Основна якість – прояв філософського відношення до ситуації. Він роздумує: „А навіщо нам ця проблема дана? Чому нас повинен навчити досвід її рішення? Завдяки вирішенню цієї проблеми чи вийде команда, клієнт на новий рівень свого розвитку?”. У контексті групової дискусії він часто нагадує колегам, що вирішувана проблема є проявом більш загальних механізмів і проблем. Після закінчення обговорення він ставить команді питання: „А чому нас ця ситуація навчила?” Синій Капелюх уважно стежить за дотриманням цінностей команди і може виступати з ініціативою внесення змін і доповнень в її програму.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 220; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь