Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ОБОВ’ЯЗКИ ТА ПРАВА ОПЕРАТИВНИХ ПІДРОЗДІЛІВ



Тема 1. Обов’язки та права підрозділів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність

Опорні поняття з теми.

Правовий статус оперативних підрозділів.

Система обов’язків оперативних підрозділів. Нормативне закріплення обов’язків оперативних підрозділів в Конституції України, Законах України, підзаконних нормативно-правових актах та міжнародних угодах й договорах.

Своєчасне виявлення, попередження та припинення злочинів, встановлення причин та умов, які сприяють вчиненню злочинів.

Взаємодія оперативних підрозділів з органами досудового розслідування, прокурором, слідчим суддею, судом. Виконання доручень та вказівок означених органів. Реалізація рішень слідчого, прокурора про проведення негласних слідчих (розшукових) дій.

Взаємодія оперативних підрозділів між собою, іншими органами та підрозділами, державними органами, організаціями та установами.

Співробітництво підрозділів, що здійснюють ОРД з правоохоронними органами інших держав та міжнародними правоохоронними організаціями. Правова основа, напрямки та обмеження такого співробітництва.

Забезпечення безпеки працівників оперативних підрозділів, суду, правоохоронних органів, а також інших осіб. Компетенція посадових осіб щодо прийняття рішення про застосування заходів безпеки. Система таких заходів та організація їх проведення.

Здійснення захисту ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання, а також у проведенні спеціальної перевірки щодо допуску до особливих робіт.

Розмежування компетенції щодо документування протиправної діяльності окремих осіб та груп між оперативними підрозділами, органами досудового розслідування.

Система прав оперативних підрозділів. Нормативне закріплення прав оперативних підрозділів в Конституції України, Законах України, підзаконних нормативно-правових актах та міжнародних угодах й договорах.

Право оперативних підрозділів на опитування громадян. Розмежування оперативно-розшукової та слідчої дії. Використання технічних засобів під час оперативно-розшукових дій.

Правові засади реалізації рішення прокурора щодо проведення контролю за вчиненням злочину. Форми контролю за вчиненням злочину.

Використання добровільної допомоги осіб у здійсненні оперативно-розшукової діяльності. Штатні та нештатні негласні працівники. Основні напрямки використання добровільної допомоги осіб оперативним підрозділам.

Реалізація прав оперативних підрозділів щодо участі у здійсненні перевірок фінансово-господарської діяльності підприємств, установ організацій. Підстави та порядок здійснення таких перевірок. Обмеження щодо надання інформації підприємствами, установами та організаціями. Банківська таємниця. Ознайомлення з відповідними матеріалами. Порядок витребування документів та даних, що характеризують діяльність підприємств установ та організацій.

Правові підстави та процедурні аспекти затримання осіб, проведення операцій із захоплення злочинців, припинення злочинів, розвідувально-підривної діяльності спецслужб іноземних держав, організацій та окремих осіб.

Негласна фіксація слідів тяжкого та особливо тяжкого злочину. Підстави про процедура отримання дозволу на проведення оперативно-розшукового заходів, які тимчасово обмежують права та свободи людини. Виключність такого обмеження у правоохоронній діяльності. Компетенція посадових осіб щодо прийняття рішень під час проведення оперативно-розшукових заходів.

Право оперативних підрозділів на відвідування житлових приміщень. Поняття житла та іншого володіння особи. Підстави для відвідування та проникнення до житла та іншого володіння особи працівниками оперативного підрозділу.

Виконання спеціального завдання із розкриття злочинної діяльності організованою групи чи злочинної організації. Правовий порядок прийняття рішення про оперативне впровадження. Правовий захист учасників такої спеціальної операції.

Створення та застосування інформаційних систем оперативними підрозділами. Надання інформації на вимогу особи. Правові обмеження щодо надання та оприлюднення такої інформації.

Семінарське заняття

Система обов’язків підрозділів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність

МЕТА:

Загальноосвітня (навчальна) – засвоївши матеріал теми, студенти повинні: знати систему обов’язків та повноважень суб’єктів ОРД, загальні обов’язки державних правоохоронних органів, які здійснюють ОРД та інших підрозділів цих відомств, специфічні обов’язки суб’єктів ОРД (попередження, припинення та розкриття злочинів) та гарантії законності при здійсненні оперативно – розшукової діяльності.

Розвивальна: засвоївши матеріал теми студенти повинні вміти: правильно тлумачити поняття обов’язків суб’єктів ОРД, попередження злочину, припинення злочину, розкриття злочину, профілактики правопорушень, взаємодії суб’єктів ОРД.

Виховна: поглиблення і розширення знань студентів про гарантії законності при здійсненні оперативно – розшукової діяльності, готовність до захисту прав і свобод людини та громадянина.

ПЛАН:

1. Основні обов’язки оперативних підрозділів, які здійснюють ОРД та інших служб цих відомств.

2. Специфічні обов’язки суб’єктів ОРД.

3. Повноваження оперативних підрозділів.

 

Теми рефератів

  1. Повноваження суб’єктів ОРД.
  2. Основні обов’язки суб’єктів ОРД.
  3. Повноваження суб’єктів ОРД.
  4. Попередження злочинів суб’єктами ОРД.
  5. Профілактика злочинів суб’єктами ОРД.
  6. Забезпечення безпеки громадян суб’єктами ОРД.
  7. Викриття суб’єктами ОРД причин і умов, які сприяють вчиненню злочинів.

Питання для самоконтролю та самоперевірки

1. Обов’язки.

2. Попередження злочинів.

3. Розкриття злочинів.

4. Профілактика правопорушень.

5. Повноваження суб’єктів ОРД.

6. Розшук злочинців.

7. Оперативно–розшукові заходи.

 

 

Практичне заняття

Забезпечення безпеки осіб, які сприяють ОРД

МЕТА:

Загальноосвітня (навчальна) – засвоївши матеріал теми, студенти повинні: знати поняття забезпечення безпеки осіб які беруть у кримінальному судочинстві, коло осіб які мають право на забезпечення безпеки, органи які забезпечують безпеку, заходи забезпечення безпеки, підстави і приводи для скасування заходів безпеки, порядок прийняття рішення про застосування і скасування заходів безпеки, відповідальність за розголошення відомостей про заходи безпеки.

Розвивальна: засвоївши матеріал теми студенти повинні вміти: правильно тлумачити поняття обов’язків суб’єктів ОРД, забезпечення безпеки осіб які беруть у кримінальному судочинстві, заходи забезпечення безпеки, права і обов’язки органів які забезпечують безпеку, попередження злочину, припинення злочину, розкриття злочину, профілактики правопорушень, взаємодії суб’єктів ОРД.

Виховна: поглиблення і розширення знань студентів про гарантії законності при здійсненні оперативно – розшукової діяльності, готовність до захисту прав і свобод людини та громадянина.

ПЛАН:

1.Забезпечення безпеки працівників суду та правоохоронних органів, які беруть участь у кримінальному судочинстві.

2. Забезпечення безпеки осіб, які надають допомогу, сприяють оперативно – розшуковій діяльності, осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, членів їх сімей та близьких родичів цих осіб.

3. Взаємодія суб’єктів ОРД з іншими підрозділами правоохоронних органів при забезпеченні безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, членів їх сімей та близьких родичів цих осіб.

Теми рефератів

1. Органи, які забезпечують державний захист, їх права та обов’язки.

2. Права працівників суду, правоохоронних органів та їх близьких родичів щодо заходів до державного захисту.

3. Порядок прийняття рішення про застосування заходів безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві.

4. Права та обов’язки осіб, взятих під державний захист.

5. Права та обов’язки органів, які забезпечують безпеку осіб, взятих під державний захист.

6. Застосування та скасування заходів безпеки щодо осіб, взятих під державний захист.

 

Питання для самоконтролю та самоперевірки

1. Державний захист.

2. Свідок.

3. Громадськість.

4. Конфідент.

5. Експерт.

6. Перекладач.

7. Близька особа.

8. Органи які забезпечують безпеку.

9. Заходи забезпечення осіб, які залучаються до виконань завдань ОРД.

10. Підстави і приводи для вжиття заходів забезпечення безпеки осіб.

11. Підстави і приводи для скасування заходів безпеки осіб.

 

Семінарське заняття

Система прав оперативних підрозділів

МЕТА:

Загальноосвітня (навчальна) – засвоївши матеріал теми, студенти повинні: знати систему прав суб’єктів ОРД, права державних правоохоронних органів, які здійснюють ОРД, специфічні права суб’єктів ОРД, права працівників інших служб цих відомств, та гарантії законності при здійсненні оперативно – розшукової діяльності.

Розвивальна: засвоївши матеріал теми студенти повинні вміти: правильно тлумачити поняття прав суб’єктів ОРД, оперативно – розшукових заходів, гласних та негласних заходів, психологію застосування прав суб’єктами ОРД, правову основу здійснення заходів, які тимчасово обмежують права людини та громадянина.

Виховна: поглиблення і розширення знань студентів про гарантії законності при здійсненні оперативно – розшукової діяльності, готовність до захисту прав і свобод людини та громадянина.

 

ПЛАН:

1.Опитування осіб за їх згодою та використання їх добровільної допомоги.

2.Отримання від юридичних та фізичних осіб безкоштовно або за винагороду інформацію про злочини, які готуються або вчинені, та загрозу безпеці суспільства і державі.

3.Контрольна, оперативна закупівля та постачання товарів, предметів і речовин, у тому числі заборонених для обігу, у фізичних та юридичних осіб незалежно від форм власності.

4.Проведення перевірок фінансово – господарської діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності та осіб, які займаються підприємницькою діяльністю.

5.Витребування, збирання і вивчання документів та даних, що характеризують діяльність підприємств, організацій, установ а також спосіб життя окремих осіб, підозрюваних у підготовці або вчиненні злочину.

6.Операції з захоплення злочинців, припинення злочинів, розвідувально-підривної діяльності спецслужб іноземних держав, організацій та окремих осіб.

Теми рефератів

1. Опитування осіб за їх згодою та отримання безкоштовно або за винагороду інформації про злочини, які готуються або вчинені.

2.Контрольна та оперативна закупівля речовин у тому числі заборонених для обігу, у фізичних та юридичних осіб незалежно від форм власності.

3.Контрольоване постачання товарів і предметів заборонених для обігу.

4.Проведення перевірок фінансово – господарської діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності та осіб, які займаються підприємницькою діяльністю.

5.Витребування, збирання і вивчання документів та даних, що характеризують діяльність підприємств, організацій, установ а також спосіб життя окремих осіб, підозрюваних у підготовці або вчиненні злочину.

6.Операції з захоплення злочинців, припинення злочинів, розвідувально-підривної діяльності спецслужб іноземних держав, організацій та окремих осіб.

Питання для самоконтролю та самоперевірки

1. Основні права.

2. Оперативно – розшукові заходи.

3. Опитування.

4. Заборонені речовини.

5. Контрольна закупівля.

6. Оперативна закупівля.

7. Контрольоване постачання.

8. Візуальне спостереження.

9. Гласні працівники.

10. Негласні штатні працівники.

Практичне заняття

Негласне виявлення та фіксування слідів тяжкого та особливо тяжкого злочину

МЕТА:

Загальноосвітня (навчальна) – засвоївши матеріал теми, студенти повинні: знати систему прав суб’єктів ОРД, конституційні принципи недоторканності житла, порядок отримання дозволу на негласне проникнення до житла, оперативний огляд та його види, основні права державних правоохоронних органів, які здійснюють ОРД, специфічні права суб’єктів ОРД, права працівників інших служб цих відомств, та гарантії законності при здійсненні оперативно – розшукової діяльності.

Розвивальна: засвоївши матеріал теми студенти повинні вміти: правильно тлумачити поняття прав суб’єктів ОРД, конституційні принципи недоторканності житла, оперативно – розшукові заходи, гласних та негласних заходів, оперативний огляд та його види.

Виховна: поглиблення і розширення знань студентів про гарантії законності при здійсненні оперативно – розшукової діяльності, готовність до захисту прав і свобод людини та громадянина.

ПЛАН:

1. Порядок отримання дозволу на проведення ОРЗ, що тимчасово обмежують права та свободи людини

2. Відвідування суб’єктами ОРД житла та інших приміщень за згодою їх власників або мешканців для з’ясування обставин вчиненого або такого, що готується, злочин.

2.Оперативний огляд та його види.

3. Негласне проникнення оперативного працівника в приміщення, транспортні засоби на земельні ділянки.

Теми рефератів

1. Негласне проникнення оперативного працівника в приміщення, транспортні засоби на земельні ділянки.

2. Оперативний огляд та його відмінність від обшуку.

3. Збирання відомостей про протиправну діяльність підозрюваних або осіб, щодо яких проводиться перевірка.

4. Проведення огляду суб’єктами ОРД житла та інших приміщень за згодою їх власників або мешканців для з’ясування обставин вчиненого або такого, що готується, злочин.

 

Питання для самоконтролю та самоперевірки

1. Житло.

2. Приміщення.

3. Земельна ділянка.

4. Транспортний засіб.

5. Оперативний огляд.

6. Негласне проникнення.

7. Судове рішення.

8. Джерело доказів.

 

Практичне заняття

Використання за згодою адміністрації службових приміщень, транспортних засобів підприємств та установ, організацій

МЕТА:

Загальноосвітня (навчальна) – засвоївши матеріал теми, студенти повинні: знати систему прав суб’єктів ОРД, принципи взаємодії суб’єктів ОРД з органами управління і населенням, порядок використання за згодою службових приміщень, транспортних засобів, майна підприємств, установ та організацій а так само за згодою осіб жила, транспортних засобів, майна яке їм належить та гарантії законності при здійсненні оперативно – розшукової діяльності.

Розвивальна: засвоївши матеріал теми студенти повинні вміти: правильно тлумачити поняття прав суб’єктів ОРД, принципи взаємодії суб’єктів ОРД з органами управління і населенням, порядок використання за згодою адміністрації службових приміщень, транспортних засобів, майна підприємств, установ та організацій, а так само за згодою осіб житла, транспортних засобів, майна яке їм належить, оперативно – розшукові заходи гласного та негласного характеру.

Виховна: поглиблення і розширення знань студентів про гарантії законності при здійсненні оперативно – розшукової діяльності, готовність до захисту прав і свобод людини та громадянина.

 

ПЛАН:

1.Використання суб’єктами ОРД за згодою адміністрації службових приміщень, транспортних засобів, майна підприємств, установ та організацій, а так само за згодою осіб житла, транспортних засобів, майна яке їм належить.

2.Створення з метою конспірації підприємства, організацій, використання документів, які зашифровують особу чи відомчу належність працівників, приміщень і транспортних засобів оперативних підрозділів.

3.Застосування автоматизованих інформаційних систем.

 

Теми рефератів

1. Використання суб’єктами ОРД за згодою адміністрації службових приміщень, транспортних засобів, майна підприємств, установ та організацій, а так само за згодою осіб житла, транспортних засобів, майна яке їм належить.

2. Створення з метою конспірації підприємства, організацій, використання документів, які зашифровують особу чи відомчу належність працівників, приміщень і транспортних засобів оперативних підрозділів.

3. Застосування автоматизованих інформаційних систем.

4. Предмет та межа інформування органів державної влади України.

5. Поняття, мета, форми та напрямки взаємодії.

Питання для самоконтролю та самоперевірки

1. Органи управління.

2. Злочинна група.

3. Конспіративне підприємство.

4. Автоматизована інформаційна система.

5. Службове приміщення.

6. Транспортні засоби.



ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ ІІ.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 235; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.052 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь