Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Тема «» МЕНЕДЖМЕНТ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ПОРТФЕЛЯ БАНКУ »



Тема «» МЕНЕДЖМЕНТ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ПОРТФЕЛЯ БАНКУ »

1. Сутність інвестиційної діяльності банків

2. Стратегії формування портфеля цінних паперів

3. Методи визначення дохідності та оцінки ризику ЦП

4.Методи управління інвестиційним горизонтом банківського портфеля цінних паперів

5. Методи визначення дохідності та оцінки ризику цп

6. Державне регулювання інвестиційних ризиків банків

УПРАВЛІННЯ ІНВЕСТИЦІЙНИМ ГОРИЗОНТОМ БАНКІВСЬКОГО ПОРТФЕЛЯ ЦП

Одним з важливих питань інвестиційного менеджменту є вибір оптимальної з погляду поставленої мети стратегії управління інвестиційним горизонтом банківського портфеля ЦП

Інвестиційний горизонт – це розподіл портфеля в динаміці, тобто добір цінних паперів з урахуванням строків їх погашення. Перед менеджментом постійно постає запитання: з якими строками погашення цінні папери мають перебувати у портфелі банку?

Приклад.

Облігація номінальною вартістю 1000 грн. погашається через 4 роки і має купон 25%. Якою буде дюрація цього ЦП за умови виплати відсоткового доходу один раз на рік протягом всього періоду обігу, якщо його поточна ринкова ціна становить 900 грн.?

Розв’язання.

Від’ємне значення показника дюрації використовують для передбачення цінових змін на ринку ЦП. Оскільки між змінами ринкових відсоткових ставок і ціною ЦП, вираженого у відсотках, існує лінійна залежність, то зміна ціни ЦП у процентах:

де DР– зміна ціни ЦП у відсотковому виразі;

D – дюрація;

Dі – зміни відсоткових ставок;

 і – значення діючих відсоткових ставок.

Вплив відсоткових ставок на зміну вартості ЦП у грошовому вираженні обчислюється за формулою:

Приклад. Оцінити зміну вартості чотирирічної облігації, яка нині продається за ціною 900 грн., якщо дюрація дорівнює 3,28 років, а прогноз свідчить про підвищення відсоткових ставок на ринку протягом поточного року з рівня 25 до 35% тобто на 10%.

Розв’язання.

Отже, підвищення ринкових ставок на 10% призведе до зниження ціни облігації на 26,24% або на 236,16 грн., а ринкова вартість облігації буде становити 663,84 грн. (900 –236,16 )

ЦП з високим купонним доходом мають коротшу дюрацію порівнянно з ЦП, які характеризуються низьким відсотковим доходом за купоном і таким самим рівнем ринкової дохідності. Тому вони мають нижчий рівень цінового ризику. І навпаки, низькокупонні папери можуть принести високий дохід при зміні відсоткових ставок на ринку, але при цьому з ними пов’язаний вищий ціновий ризик. З огляду на ці закономірності перший тип ЦП більше підходить до портфеля консервативного інвестора, а другий — для отримання спекулятивного доходу.

Приймаючи рішення щодо придбання певних ЦП, менеджер має вирішити, чи прийнятна для банку така цінова чутливість і чи не будуть інші ЦП точніше відповідати поточним потребам банку.

Якщо відсоткові ставки зростають після придбання цінного паперу, то його ринкова ціна знижується, але банк може реінвестувати одержаний потік доходів під вищу ринкову ставку. У разі зниження відсоткових ставок банк змушений реінвестувати доход під нижчі відсоткові ставки, але підвищення цін на цінні папери компенсує втрати від реінвестування. Коли середньозважений строк погашення дорівнює плановому періоду зберігання банком цінних паперів, то капітальні прирости або збитки погашаються за рахунок зниження, чи відповідно, підвищення реінвестиційних доходів, що й дає змогу зафіксувати сукупний рівень дохідності цінного паперу чи портфеля.

Отже, управління дюрацією розглядається як один з підходів до зниження відсоткового ризику і може бути застосований не лише щодо портфеля цінних паперів, а й щодо загального портфеля активів і пасивів банку.

НОРМАТИВИ ІНВЕСТУВАННЯ

  Н 11 Норматив інвестування в цінні папери окремо за кожною установою       Не більше 15%
Н 12 Норматив загальної суми інвестування   Не більше 60 %

Особливі вимоги встановлюються до спеціалізованих банків. На сьогодні чинним законодавством визначено два види таких банків:

       Спеціалізований ощадний банк – це банк, у якого більше ніж 50 % пасивів є вкладами фізичних осіб (незалежно від типу активів).

       Спеціалізований банк довірчого управління – це банк, в активах якого обсяг операцій за договорами довірчого управління становить 100% і більше їх сукупності.

Нормативи інвестування спрямовано на реалізацію такого методу зниження ризиків як диверсифікація. За раціонального підходу до формування портфеля ЦП ці вимоги суттєво не впливають на інвестиційну діяльність банків. Значно жорсткіші обмеження для банків створює необхідність формування обов’язкового резерву на відшкодування можливих збитків від операцій з ЦП.

Призначенням резерву є компенсація реалізованих інвестиційних ризиків. У разі зниження ринкової ціни ЦП нижче за їхню балансову вартість банки зобов’язані провести їх переоцінювання, оскільки у вітчизняній практиці чинним є правило нижчої вартості. Згідно з цим правилом цінні папери відображаються в обліку за нижчою вартістю з двох: балансовою чи ринковою, а на суму переоцінки формується резерв.

Для ЦП, які мають активний ринок, а отже, і ринкову ціну, такий розрахунок простий – сума резерву визначається різницею між балансовою вартістю та котирувальною ціною ЦП.

Для ЦП, що не мають активного ринку, величина очікуваного відшкодування визначається як сума дисконтованих грошових потоків, які надійдуть до банку протягом періоду зберігання цінного папера. Дисконтування здійснюється за ставкою KІВОR* відповідного строку дії. *KІВОR (Kyiv Interbank Offer Rate) –середньозважена ставка міжбанківського кредитування, розраховується незалежним аналітичним агентством, має різні значення для різних строків дії, доводиться до відома банків Національним банком України як норма альтернативної дохідності інвестицій для розрахунку суми зменшення корисності ЦП

Якщо знайдена в такий спосіб величина виявилася нижчою за балансову вартість цінного папера чи портфеля, то різ­ниця і є сумою резерву.

Велика кількість ЦП, різноманітність їх характеристик, таких як дохідність і ризик, правила обігу і оподаткування, багатофункціональність портфеля ЦП банку значно ускладнюють процес його формування і управління, а також завдання, що постають перед інвестиційним менеджментом кожної банківської установи.

ПОВТОРИТИ ФОРМУЛИ РОЗРАХУНКІВ ЗА ОПЕРАЦІЯМИ БАНКІВ З ЦІННИМИ ПАПЕРАМИ

 

 

Тема «» МЕНЕДЖМЕНТ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ПОРТФЕЛЯ БАНКУ »

1. Сутність інвестиційної діяльності банків

2. Стратегії формування портфеля цінних паперів

3. Методи визначення дохідності та оцінки ризику ЦП

4.Методи управління інвестиційним горизонтом банківського портфеля цінних паперів

5. Методи визначення дохідності та оцінки ризику цп

6. Державне регулювання інвестиційних ризиків банків


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 244; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь