Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Субстанціалістські концепції історії у західноєвропейській філософії історії Нового часу.



В эпоху Нового времени теологическое прочтение проблемы бытия мира и бытия в мире заменяется физическим. Складывается традиция рассматривать бытие мира как субстанцию в противоположность чувственно воспринимаемому бытию в мире. В соответствии с общей направленностью той или другой философской концепцей рассматривается существованиелибо одной субстанции (монизм), либо двух (дуализм), либо множества субстанций (плюрализм).

Виділяються дві лінії аналізу субстанції, що знайшли відповідне відбиття в трактуванні історичного процесу. Перша, пов'язана з онтологічним розумінням субстанції як граничної основи буття, сформульована в емпіризмі Френсіса Бекона на шляху якісного опису субстанціальних форм і ототожнення субстанції з формою конкретних речей. Поширивши на історію логіку нової індукції, Френсіс Бекон зробив важливий крок шляхом віднесення історіоопису до рангу дослідження, що володіє загальнонауковим методом. Водночас це було спробою будувати цивільну історію на фундаменті наук про природу, що могло призвести тільки до історизму натуралістичного. Обгрунтувавши категорію історичної епохи як цілісність, що характеризується визначеними відмінними рисами, Френсіс Бекон впритул наблизився до розуміння суті історичної епохи.

Якісному трактуванню субстанції, що запропонував Френсіс Бекон, французький філософ Рене Декарт протиставляв учення про дві субстанції: матеріальну, для якої характерні довжина і кількісна вимірність і духовну — розумову.З позиції історіософії філософський сцієнтизм Рене Декарта поклав початок історичному конструктивізму і розриву наступності з попередньою історичною традицією. Теза «Я мислю, отже, існую» означала онтологічну підміну почуттів раціональністю і служила обгрунту­ванню претензії Розуму діяти морально і створювати новий світ, виходячи зі своїх іманентних якостей. Протиставлення Рене Декартом двох субстанцій — природі духу — сприяло виникненню конструктивізму і перетворенню природи на об'єкт для довільного конструювання Розуму.

Історіософські уявлення Рене Декарта випливали з того, що історичні оповіді — це недостовірні відомості про минуле, а сама історія уявлялася як сфера гри уяви Розуму. Історичний скептицизм Рене Декарта сприяв твердженню антиутилітарної ідеї історії і виникненню критичного методу в історіографії. Рене Декартом запропонована критика історичних джерел на підставі трьох методичних принципів: по-перше, жоден авторитет не може змусити вірити в те, що неможливе; по-друге, зіставлення (ком­паративістика) різних джерел, щоб не суперечили одне одному; по-третє, перевірка письмових джерел неписьмовими.

Раціональне мислення завжди звернене до пошуку причин і наслідків, абсолютизує історичний час, де знаходить своє власне обгрунтування. Таким чином, мис­лення завжди історично обумовлене і визначене, а час символізує порядок. Порядок не протистоїть волі, а є її атрибутом. Моральний і темпоральний порядок взаємозалежні і визначають людину як центр історії і джерело змісту. Інакше, людина та її розуміння часу і долі, сенсу життя на Сході і Заході істотно розрізняються. Ідея історії на Заході пов'язана з розумінням суті людини як вільної істоти, здатної самостійно визначати свою долю. Східна ж культурна традиція, як правило, не знає історичного часу і не бачить сенсу в участі людини в історії. Для неї характерна так звана д-суб'єктивація історії.

Суперечності дуалізму в поясненні стосунків субстанцій пере­борені Бенедиктом Спінозою на підставі пантеїстичного монізму: для нього мислення і довжина — не дві субстанції, а два атрибути єдиної субстанції. З поняття субстанції як нескінченної, єдиної і неподільної випливає поняття детермінізму. Відповідно до кон­цепції Бенедикта Спінози у світі (у сфері субстанції) не відбува­ється нічого випадкового. Бог — іманентна, а не зовнішня при­чина всіх речей, стверджує Бенедикт Спіноза, підкреслюючи, що все має свою причину і лише субстанція має причину в самій собі. Всі інші речі (модуси) ї процеси мають лише зовнішню причину існування і розвитку. Світ одиничного (чуттєвий світ) характеризується в загальному як причина. Все є причиною чогось іншого. Бенедикт Спіноза відзначає, що не існує жодної речі, з природи якої не випливала б деяка дія, підкреслюючи тим твердий детермінізм усього, що відбувається, у тому числі й в історичному процесі. У центрі уваги Бенедикта Спінози — питання волі. На його думку, у субстанції зливаються необхідність і воля. Люд­ська воля обмежена. Воля людини — в єдності Розуму і Волі. Поведінка людини перебуває під впливом інстинкту самозбе­реження й афектів, що випливають з нього. Проблема людської волі — у звільненні від впливу. Так Бенедикт Спіноза приходить до розуміння волі як пізнаної необхідності, а при розгляді історичного процесу виходить із природного стану суспіль­ства, що розуміє як період, коли переважає не Розум, а Закон природи. Закон веде кожну людину до того, щоб вона піклувалася лише про особистий успіх і задовольняла лише свої потреби, що випливають з її природи, з інстинкту самозбереження. Суспільство і держава виникають, щоб люди могли мати власну безпеку допо­магати одне одному.

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-20; Просмотров: 234; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.009 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь