Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Сутність і структура проектного аналізу



Розвиток сучасної економічної теорії і практики нерозривно пов’язаний з необхідністю аналізу та обґрунтування тих чи інших управлінських рішень, зокрема проектних. Виділення проектного аналізу в окремий напрям прикладної науки було зумовлено насамперед необхідністю системного підходу до підготовки та оцінки проектів. Досвід проектування на всіх його стадіях, накопичений за умов адміністративної економіки, базувався на принципах і методах адміністративно-командної системи і був відірваний від сучасної методології й багатющого інструментарію, що застосовується у світовій економічній науці. Проектний аналіз — це методологія, яка використовується для визначення, порівняння та обґрунтування альтернативних управлінських рішень і проектів, що дозволяє, в свою чергу, здійснювати вибір і приймати вивірені рішення в умовах обмеженості ресурсів.

Проектний аналіз базується на передумові, що успішні проекти ведуть до поліпшення якості життя та економічного розвитку суспільства як у цілому, так і його складових. Тому метою проектного аналізу є надання системного уявлення про принципи, методи і засоби прийняття рішень, які дають змогу раціональніше використовувати наявні ресурси для задоволення суспільних та особистих потреб.

Вивчення принципів і методів проектного аналізу дозволяє:

ü ознайомитися з основними концепціями, методами і підходами, які використовуються у світовій практиці при аналізі проектних рішень, понятійним апаратом цього процесу;

ü виявити найважливіші проблеми, пов’язані з реалізацією проектів на національному, регіональному, галузевому та місцевому рівнях;

ü оволодіти практичними аналітичними навичками, інструментарієм, потрібними для проведення передпроектних заходів;

ü дати системне уявлення про методи оцінки проектів, способи і засоби залучення ресурсів для їх реалізації та механізми управління ними.

Проектний аналіз — це сукупність методів і прийомів, за допомогою яких можна розробити оптимальний проект у документальному вигляді і визначити умови його успішної реалізації.

Рис. 2.2. Змістова характеристика курсу «Проектний аналіз»

Аналіз інвестиційних проектів (проектний аналіз) слід розуміти як динамічний процес, що відбувається у двох площинах — часовій та предметній. У часовій площині виконуються роботи, які забезпечують процес розвитку проекту, починаючи від виникнення самої ідеї і до його завершення. У предметній площині здійснюється аналіз і розроблення проекту в різних змістових аспектах.

Проектний аналіз можна визначити як метод, котрий дозволяє системно оцінити вади і переваги проектів через встановлення логічних схем для:

1) збирання та аналізу даних;

2) визначення інвестиційних пріоритетів;

3) розгляду альтернативних варіантів;

4) аналізу існуючих проблем і врахування різних аспектів розробки та реалізації проектів до прийняття рішення про їх фінансування.

Структура проектного аналізу:

· технічний аналіз;

· комерційний аналіз;

· фінансовий аналіз;

· екологічний аналіз;

· організаційний аналіз;

· соціальний аналіз;

· економічний аналіз.

Технічний аналіз вивчає:

ü техніко-економічні альтернативи;

ü варіанти місцезнаходження;

ü розмір (об`єм, масштаб) проекту;

ü термін реалізації проекту в цілому і його фаз;

ü доступність і достатність джерел сировини, робочої сили;

ü ємність ринку для продукції проекту;

ü витрати на проект з урахуванням непередбачених факторів;

ü графік проекту.

Комерційний аналіз оцінює проект з точки зору кінцевих споживачів продукції або послуг, що пропонуються. В результаті його здійснення необхідно відповісти на запитання:

Ø де буде продаватися продукція?

Ø чи має ринок достатню ємність, щоб поглинути всю продукцію, яка виготовляється, без впливу на її ціну?

Ø якщо існує вірогідний вплив на ціну, то який він?

Ø чи залишиться проект життєздатним з фінансової точки зору при новій ціні?

Ø яку частку загальної ємності ринку може забезпечити запропонований проект?

Ø чи призначена продукція, що виготовляється, для місцевого споживання або йде на експорт?

Фінансовий аналіз має кілька цілей:

ü визначення фінансового стану і фінансових результатів діяльності фірми;

ü виявлення змін у фінансовому стані та результатів у просторово-часовому розрізі;

ü виявлення основних факторів, що викликали зміни у фінансовому стані й результатах;

ü прогноз основних тенденцій у фінансовому стані і результатах діяльності фірми.

Фінансовий аналіз визначає рентабельність та ефективність проекту з погляду інвесторів та організацій, що реалізують проект, а також оцінює поточний та прогнозований стан підприємства.

Для розрахунку фінансового стану і фінансових результатів діяльності фірми використовуються показники ліквідності та рентабельності.

Крім того, здійснюється прогнозування продажів, розрахунки капітальних витрат проекту та потреби в обігових коштах, аналізуються джерела фінансування, складається бюджет проекту.

Фінансове планування включає:

· план прибутків;

· податковий план;

· баланс грошових потоків;

· прогноз бухгалтерського балансу;

· розрахунок показників ліквідності та рентабельності;

· розрахунок показників ефективності проекту.

Екологічний аналіз займає особливе місце в проектному аналізі, тому що неправильні рішення людини стосовно оточуючого середовища призводять до незворотних його змін.

Завданням екологічного аналізу проекту є встановлення потенційних збитків оточуючого середовища, що завдаються проектом як в інвестиційний, так і в постінвестиційний періоди, а також визначення заходів, необхідних для зменшення цих збитків.

Проведення екологічного аналізу пов`язане з деякими труднощами через те, що екологічні наслідки проектів не завжди можна розрахувати, тому найважливішим завданням аналітика є ідентифікація можливих наслідків проекту та правильне застосування існуючих методик для їх кількісного та грошового виразу.

Організаційний аналіз. Метою організаційного аналізу є оцінка організаційного, правового, політичного та адміністративного контексту, в рамках якого проект повинен реалізовуватися та експлуатуватися.

Основними завданнями аналізу є:

ü визначення завдань учасників проекту згідно з діючим законодавством;

ü оцінка сильних і слабких сторін учасників проекту з точки зору матеріально-технічної бази, кваліфікації, структури, фінансового становища;

ü оцінка можливого впливу законів, політики і інструкцій на проект — особливо в частині захисту оточуючого середовища, заробітної платні, цін, державної підтримки та ін.;

ü розроблення заходів з виправлення слабких сторін учасників проекту, виявлених у процесі аналізу;

ü розроблення пропозицій щодо вдосконалення організаційних факторів, що впливають на ефективність проекту.

Соціальний аналіз. Метою соціального аналізу є визначення припустимості проекту для його користувачів. Соціальний аналіз зосереджує увагу на таких основних питаннях:

Ø соціокультурні і демографічні характеристики груп населення, що мають відношення до проекту;

Ø організація населення в районі дії проекту, включаючи структуру сім`ї, наявність робочої сили, доступ до контролю над ресурсами;

Ø припустимість проекту для місцевої культури;

Ø стратегія забезпечення необхідних зобов`язань з боку груп населення та організацій, що користуються результатами проекту.

Економічний аналіз визначає, чи сприяє проект здійсненню цілей розвитку національної економіки, а також чи існують альтернативні шляхи досягнення тих самих економічних вигід з меншими витратами.

Базовою для економічного аналізу є концепція альтернативної вартості, яка стверджує, що оскільки всі ресурси суспільства обмежені і можуть мати різне застосування, їх вартість повинна визначатись з погляду втраченої можливості займатися найкращим з доступних альтернативних видів діяльності, які вимагають використання тих самих ресурсів.

Визначення економічної цінності проекту засноване на встановленні:

ü впливу результатів проекту на розвиток національної економіки;

ü оцінки використаних ресурсів і результатів проекту за цінами, що відображають їх справжню цінність для національної економіки;

ü прямих впливів проекту на економіку країни (зміну попиту і пропозиції на окремі товари, зайнятість, економічну ситуацію та ін.).

Вибираючи проект, треба відповісти на такі запитання:

Ø яким буде чистий економічний прибуток від проекту?

Ø хто скористається одержаним прибутком?

Ø який доступ користувачів проекту до цього прибутку?

Визначення впливу проекту на економіку країни має супроводжуватись дослідженням побічних ефектів проекту та їх наслідків.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 396; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.018 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь