Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Управління (нормування) оборотних коштів



Управління оборотними коштами полягає в забезпеченні безперервності процесу виробництва і реалізації продукції з найменшим розміром оборотних коштів. Це значить, що оборотні кошти підприємства повинні бути розподіленими по всіх стадіях кругообігу у відповідній формі та в мінімальному, але достатньому обсязі. У сучасних умовах, коли підприємства знаходяться на повному самофінансуванні, правильне визначення потреби в оборотних коштах має особливе значення.

Процес розробки економічно обґрунтованих нормативів (мінімальних, але цілком достатніх сум оборотних коштів, які забезпечують нормальну, безперебійну роботу підприємства), називається нормуванням оборотних коштів. Т.ч., нормування оборотних коштів полягає у визначенні сум оборотних коштів, необхідних для утворення мінімальних і в той же час достатніх запасів матеріальних цінностей, незнижуваних залишків НЗВ, інших оборотних коштів.

З цієї точки зору оборотні кошти поділяють на:

- нормовані: до них належать оборотні кошти, які розміщені у сфері виробництва (виробничі запаси, незавершене виробництво, витрати майбутніх періодів) та частково у сфері обігу (готова продукція на складах підприємства, підготовлена до реалізації);

- ненормовані: усі інші кошти у сфері обігу: продукція, яка відвантажена споживачам і знаходиться в розрахунках, грошові кошти та дебіторська заборгованість.

Нормування власних оборотних коштів здійснюється методом прямого розрахунку виходячи з кошторису витрат, норм витрат та врахування транспортних та розрахункових умов.

Визначення нормативу оборотних коштів для запасів товарно-матеріальних цінностей передбачає такі етапи:

1) визначення норм запасу за окремими групами товарно-матеріальних цінностей у відносних величинах – як правило, в днях забезпеченості. Норма запасу в днях для покупних матеріалів (сировина, напівфабрикати та ін.) визначає кількість днів роботи підприємства, на яку треба створити запас цих матеріалів, щоб забезпечити безперервність виробничого процесу. Норма запасу в днях визначається:

, дні

де  - час знаходження матеріалів в дорозі (транспортний запас);

 - час приймання, розвантаження, сортування та складування матеріалів;

 - час підготовки матеріалів до виробництва (технологічний запас);

 - поточний запас покриває потребу підприємства в даному виді матеріалу на період між двома поставками;

 - страховий (гарантійний) запас створюється на випадок порушень планових строків або партій поставок, а також порушень умов споживання матеріалів.

2) визначення величини одноденної витрати даного виду матеріальних цінностей:

або

де ,  - витрати матеріалів (напівфабрикатів), передбачені кошторисом витрат на виробництво у кварталі з найбільшим обсягом виробництва в плановому році або на весь рік (при більш укрупнених розрахунках);

,  - планова кількість календарних днів у кварталі (Дкв = 90 дн.) або на рік (Дрічн=360 дн.).

3) визначення часткового нормативу власних оборотних коштів:

 

 


 


Склад та структура оборотних коштів

 

 


Нормування оборотних коштів в незавершеному виробництві має свої особливості. Для визначення норми оборотних коштів в НЗВ крім даних про тривалість виробничого циклу необхідно знати ступінь готовності виробів. Її відображає так званий коефіцієнт нормування витрат Кнв – відношення середньої собівартості НЗВ Снв до виробничої собівартості готової продукції Свир:

Якщо прийняти, що нарощування витрат виробництва йде рівномірно, тоді:

де Всм – одноразові початкові витрати в собівартості продукції (витрати сировини, основних матеріалів на початку циклу виготовлення), грн.;

d см – доля цих витрат в собівартості.

При нерівномірному нарощуванні виробничих витрат розрахунок цього коефіцієнту дещо ускладнюється і потребує вивчення характеру нарощування витрат по етапах виробничого циклу.

Норматив оборотних коштів в незавершеному виробництві:

де  - випуск ТП в плановому періоді за виробничою собівартості, грн.;

 - тривалість виробничого циклу в календарних днях (час від першої технологічної операції до повного виготовлення виробу);

 - кількість календарних днів в плановому періоді.

Норматив оборотних коштів у витратах майбутніх періодів:

де  - залишки коштів на початок періоду;

 - суми витрат, які слід буде зробити в плановому періоді;

 - суми для погашення витрат за рахунок собівартості продукції.

Норматив оборотних коштів на готову продукцію:

де  одноденний випуск продукції за виробничою собівартістю;

 - норма запасу готової продукції на складі, днів.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 188; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.015 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь