Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Поняття прокурорського нагляду в Україні. Завдання прокуратури в умовах побудови правової держави.



Прокурорський нагляд як галузь державної діяльності полягає в тому, що у відповідності з Конституцією України, Законом України «Про прокуратуру» та багатьма іншими нормативно-правовими актами , органами прокуратури України різносторонньо здійснюється одна із основних функцій держави, а саме правоохоронна функція.

Різносторонньо тому, що:

По-перше, прокурорський нагляд як вид діяльності – це специфічне функціонування у напрямі нагляду від імені держави за додержанням і правильним застосуванням законів відповідними численними суб’єктами правозастосування, а саме:

  1. Кабінетом Міністрів України;
  2. міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади;
  3. органами державного і господарського управління та контролю;
  4. радою міністрів Автономної Республіки Крим;
  5. місцевими радами, їх виконавчими органами;
  6. військовими частинами;
  7. політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами;
  8. підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності;
  9. посадовими особами.

По-друге, прокурорська діяльність не обмежується тільки наглядовою функцією, а охоплює також:

  1. кримінальне переслідування, тобто досудове розслідування (до початку діяльності Державного бюро розслідувань України, але не пізніше п’яти років з дня набрання чинності КПК);
  2. координацію діяльності інших правоохоронних органів (органів внутрішніх справ, органів безпеки, органів державної податкової служби, органів митної служби та ін.) у спільній боротьбі зі злочинністю та корупцією;
  3. підтримання державного обвинувачення в суді та представництво в ньому інтересів громадянина або держави.

Як самостійна галузь права прокурорський нагляд обумовлюється тим, що у законодавстві України існує сукупність правових норм, які регламентують систему і структуру органів прокуратури, принципи та умови їх організації та напрями діяльності, повноваження щодо виявлення й усунення порушень законності, засоби прокурорської діяльності та реагування на ці порушення тощо.

Отже, прокурорський нагляд як галузь права - це сукупність правових норм, що регулюють відносини, які виникають між учасниками державного та суспільного життя, одним з яких завжди виступає прокурорський працівник.

Завдання, що стоять перед органами прокуратури, сформульовано у ст. 4 Закону «Про прокуратуру». В ній, зокрема, говориться, що діяльність органів прокуратури спрямована на всебічне утвердження верховенства закону, зміцнення правопорядку. Завдання органів прокуратури полягають у захисті від неправомірних посягань:

1) закріплених Конституцією України незалежності республіки, суспільного та державного ладу, політичної та економічної систем, прав національних груп і територіальних утворень;

2) гарантованих Конституцією, іншими законами України та міжнародними правовими актами соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод людини і громадянина;

3) основ демократичного устрою державної влади, правового статусу місцевих Рад народних депутатів, органів територіального громадського самоврядування.

62. Система і структура органів прокуратури.

Систему прокуратури України становлять:

1) Генеральна прокуратура України;

2) регіональні прокуратури;

3) місцеві прокуратури;

4) військові прокуратури;

5) Спеціалізована антикорупційна прокуратура.

 

Таким чином, система органів прокуратури включає територіальні та спеціалізовані прокуратури. Терито­ріальні прокуратури створені та функціонують відповідно до адміністративно-територіального устрою України, а спеціалізовані - за предметно-галузевим принципом і в окремих сферах життєдіяльності. Система органів прокуратури нараховує такі спеціалізовані прокуратури: військові, транспортні, природоохоронні та прокуратури з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах. Органи прокуратури у своїй сукупності складають злагоджену триланкову систему. На її вершині знаходиться Генеральна прокуратура України. Другу ланку системи утворюють прокуратури Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, а також військові прокуратури регіонів і військова прокуратура Військово-морських сил України (на правах обласних). Третю ланку прокурорської системи складають міські, районні, міжрайонні військові прокуратури гарнізонів, природоохоронні, транспортні й інші. Військові, транспортні, природоохоронні прокура­тури та прокуратури з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах відносяться до спеціалізованих прокуратур. Усі вони, за винятком військових прокуратур гарнізонів, є низовими ланками територіальних обласних прокуратур. Військові прокуратури гарнізонів є низовими ланками військових прокуратур регіонів і військової прокуратури Військово-морських сил України.

Систему органів прокуратури очолює Генеральний прокурор України, який призначається на посаду строком на п'ять років. Він затверджує штатну чисельність органів прокуратури України в межах фонду заробітної плати.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 181; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь