Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Робочий час та час відпочинку. Відповідальність у трудовому праві.



Семінарське заняття 5. Правове регулювання робочого часу

Питання для усного опитування та дискусії

5.1. Поняття робочого часу та його ознаки. Види робочого часу.

5.2. Правове регулювання робочого часу нормальної тривалості (нормальний робочий час).

5.3. Скорочений робочий час.

5.4. Неповний робочий час.

5.5. Ненормований та перервний робочий час.

5.5. Режим робочого часу: поняття і види.

5.6. Надурочні роботи: поняття, умови та порядок проведення.

Практичні завдання

Завдання 1. Технолог Тимофєєва звернулася із заявою до директора заводу «Оріон» з проханням встановити їй неповний робочий тиждень, оскільки вона змушена здійснювати догляд за важко хворим батьком, що проживає з нею в одній квартирі, а також вона одна виховує дитину у віці 12 років. Директор заводу відмовив у проханні Тимофєєвій, посилаючись на те, що умови виробництва не дозволяють йому дати згоду на встановлення неповного робочого часу і запропонував звільнитися за власним бажанням.

Які підстави і порядок встановлення неповного робочого часу? Чи законні дії директора заводу?

За вдання 2. Адміністрація заводу за погодженням з профспілковою організацією ухвалила рішення про збільшення тривалості робочого дня на одну годину (з 7 до 8) при шестиденному робочому тижні, обґрунтовуючи це тим, що завод тривалий час стояв без роботи через фінансово-економічні труднощі, а в цей час отримав вигідне замовлення. Ряд працівників погодилися з рішенням адміністрації, а деякі звернулися за роз’ясненням до юрисконсульта заводу про законність прийнятого рішення.

Чи законні дії адміністрації і профспілкового органу?

За вдання 3. Адміністратор готелю «Україна» Лобенко чергувала 1 і 2 травня, у зв’язку з чим вона звернулася до директора готелю з проханням будь-яким чином компенсувати роботу у святкові дні. Лобенко було в цьому відмовлено з тієї причини, що вона працювала у святкові дні згідно з графіком чергувань.

Чи правомірна відмова директора? Чи компенсується робота у святкові та неробочі дні?

За вдання 4. У зв’язку з необхідністю завершення ремонтно-будівельних робіт у строк виконроб Єгоров запропонував робітникам залишатися після роботи на 2 години протягом трьох днів підряд. Після здачі в експлуатацію об’єкта робітники поцікавилися у начальника будівельного комбінату, як буде компенсована надурочна робота. Однак начальник відповів, що ніякого розпорядження про залучення працівників до надурочної роботи він не видавав, крім того, працівники отримали премію за здачу об’єкта у строк.

Чи мала місце в цьому випадку надурочна робота? Який порядок залучення до надурочної роботи?

За вдання 5. Бойко працює на книжній фабриці обрізчиком паперу з режимом неповного робочого часу. У зв’язку з тим, що другу половину дня станок для обрізання паперу простоює, фабрика не виконує свого плану, виникла необхідність у переведенні Бойко на режим нормального робочого часу. Бойко від такого переведення відмовилась.

Що повинна зробити адміністрація? Який порядок встановлення неповного робочого часу? Для кого встановлюється неповний робочий час? Правові наслідки встановлення неповного робочого часу?

За вдання 6. Директор автотранспортного підприємства пасажирських перевезень з метою обслуговування пасажирів наказом увів для водіїв автобусів, що працюють на міських і приміських регулярних лініях, робочий день з поділом його на дві частини. Тривалість перерви складає 3 год.

Група водіїв, вважаючи наказ незаконним, звернулась зі скаргою на дії директора до правового інспектора праці.

Чи правомірні дії директора підприємства? Чи припускається поділ робочого для на дві частини для водіїв автотранспорту? Яку відповідь слід дати на скаргу водіїв?

За вдання 7. Гринів була прийнята на посаду бухгалтера приватного підприємства «Кант» на умовах неповного робочого часу. Через змінилося керівництво підприємства. Новий керівник почав знову формувати штат підприємства. Зокрема, він запропонував Гринів працювати на умовах нормального робочого часу.

Гринів відмовилася, наголошуючи, що під час влаштування на роботу за домовленістю з попереднім керівником їй було встановлено неповний робочий день.

За декілька днів після цієї розмови було видано розпорядження, за яким на підприємстві скасовувалася будь-яка робота на умовах неповного робочого часу. А згодом було видано наказ про звільнення Гринів з посади за п. 6 ст. 36 КЗпП України. Гринів звернулася із позовом до суду.

Проаналізуйте ситуацію. Яке рішення повинен ухвалити суд?

Методичні вказівки

Ключові терміни та поняття: робочий час, нормальний робочий час, скорочений робочий час, неповний робочий час, ненормований робочий час, вахтовий режим, гнучкий режим, надурочні роботи.

Особливу увагу слід звернути на такі питання:

- поняття і види робочого часу: нормальний, скорочений, неповний, ненормований, перервний;

- п’ятиденний та шестиденний робочий тиждень; гнучкий режим роботи; вахтовий метод; робота змінами;

- поняття і правове регулювання надурочних робіт.

 

Семінарське заняття 6 . Правове регулювання часу відпочинку

Питання для усного опитування та дискусії

6.1.Поняття часу відпочинку.

6.2.Види часу відпочинку.

6.3.Поняття та ознаки відпустки, її види.

6.3.Щорічна основна відпустка: поняття, тривалість.

6.5.Щорічна додаткова відпустка: поняття, види, тривалість.

6.6.Порядок надання щорічних відпусток.

6.7.Відкликання із щорічної відпустки.

6.8.Оплата щорічних відпусток. Грошова компенсація за невикористані дні щорічних відпусток.

Практичні завдання

   Завдан н я 1. Працівник протягом шести місяців працює три дні на тиждень при шестиденному робочому тижні. Як вплине дана ситуація на стаж, що дає право на щорічну відпустку:

А) якщо працівник на цей період домовився з роботодавцем про роботу на умовах неповного робочого тижня;

Б) якщо працівник на цей період домовився з роботодавцем про надання йому щотижнево трьох днів відпустки без збереження заробітної плати.

За вдання 2. Медсестра Головач, яка працювала в міській лікарні, годувала грудну дитину до 11 місяців, використовуючи належні їй додаткові перерви в роботі. В подальшому адміністрація будинку перестала надавати Головач додаткові перерви для годування дитини, мотивуючи це тим, що такі перерви надаються лише на період фактичного годування. Оскільки Головач після 11 місяців годувати дитину груддю перестала, вона втратила право на додаткові перерви. Головач звернулася із заявою до КТС. 

Вирішить спір.

За вдання 3 . Робітник ВО «Електрон» Пилипів згідно з наказом власника три рази залучався до роботи у вихідні дні. Адміністрація запропонувала Пилипіву взяти відгули у будь-які робочі дні. Пилипів від відгулів відмовився і зажадав за роботу у вихідні дні подвійної оплати. Замість цього адміністрація видала наказ, за яким надала Пилипіву додаткові вихідні дні 16, 19, 20 липня. Пилипів звернувся в КТС із заявою про подвійну оплату йому за роботу у вихідні дні.

Яке рішення має винести КТС ?

За вдання 4 . Робітник ВО “Кінескоп” Мазуров з його згоди був переведений в цех, праця в якому надавала йому право на додаткову відпустку в розмірі 12 робочих днів у зв’язку з шкідливими умовами праці. Пропрацювавши 5 місяців, Мазуров подав заяву начальнику цеху про надання йому чергової відпустки. Начальник цеху погодився. У відділі кадрів Мазуров довідався, що йому надана відпустка в розмірі 29 календарних днів (24 дні основні та 5 днів додаткової за 5 місяців роботи). Мазуров не погодився і звернувся із заявою до адміністрації про надання йому відпусток у розмірі 36 робочих днів: 24 дні основної і 12 днів додаткової. Адміністрація відмовила Мазурову. Він звернувся в КТС.

Складіть проект рішення по заяві Мазурова з посиланням на законодавство.

За вдання 5 . У зв’язку із скороченням обсягу роботи адміністрація підприємства запропонувала друкарці Тереховій перейти на роботу з неповним робочим днем. Терехова погодилася і почала працювати по 3 дні на тиждень. Отримавши наказ про надання їй щорічної відпустки, Терехова була здивована, що тривалість її відпустки скоротилась з 24 календарних днів до 12. Начальник відділу кадрів пояснив, що тепер вона працює неповний робочий тиждень, отже тривалість щорічної відпустки відповідно скорочена. Терехова з цим не погодилась і звернулась в КТС.

Як вирішити спір ?

За вдання 6 . На одному з підприємств м. Хмельницького водій легкової автомашини Іванов і експедитор Волянський звернулися із заявою про надання їм додаткової відпустки за роботу в умовах ненормованого робочого часу. Вони писали, що дуже часто повертаються з роботи пізно в вечорі і що ця систематична переробка зумовлена характером їх роботи. Адміністрація підприємства в заяві відмовила, посилаючись на ст. 8 Закону «Про відпустки», відповідно до якої працівники мають право на додаткову відпустку за ненормований робочий день, якщо це передбачено відповідними правовими нормами колективного чи трудового договору. Оскільки ні в колективному договорі, ні в трудових договорах цих працівників таких норм не має, то адміністрація не має підстав задоволити їх прохання. Іванов і Волянський звернулися по цьому питанню в районний суд.

Яке рішення може прийняти суд ?

За вдання 7 . Борисов був зарахований на роботу як тимчасовий працівник з 1 травня 2000 р. 1 листопада 2000 р., посилаючись на ст. 10 Закону «Про відпустки», яка передбачає право на отримання щорічної основної відпустки після 6 місяців безперервної роботи на даному підприємстві, Борисов просив надати йому таку відпустку тривалістю 24 календарних дні. В проханні Борисову було відмовлено з тієї причини, що згідно з укладеним з ним трудовим договором він є тимчасовим працівником і відповідно до ст. 6 Закону «Про відпустки» права на відпустку повної тривалості не має. Борисов звернувся із скаргою в КТС.

Складіть проект рішення КТС.

За вдання 8 . Коваль уклав з підприємством строковий трудовий договір 1 жовтня 2000 р. терміном на 1 рік. 25 вересня 2001 р. Коваля було звільнено з роботи за прогул. Щорічною відпусткою він не користувався. Вважаючи, що роботу по строковому договору він фактично виконав в повному об’ємі, а відпустка йому не була надана не з його вини, Коваль просив наказ про звільнення скасувати, надати належну йому відпустку, а після її закінчення звільнити його з роботи. При цьому Коваль посилався на ч. ІІ ст. 3 Закону «Про відпустки».

Чи підлягає задоволення заява Коваля ?

За вдання 9 . Мати двох дітей, одна з яких є інвалідом з дитинства, звернулася до керівника фабрики про надання їй соціальної додаткової відпустки, що встановлена для працівників, які мають дітей. Свої вимоги вона обґрунтувала тим, що, працюючи на фабриці з 1996 року, не знала про право н атаку відпустку і вперше скористалася нею лише у 2002 році. Починаючи з 2004 року, одержувала цю відпустку регулярно. У заяві працівниця просила надати їй 14 календарних днів відпустки за 2008 рік та виплатити їй компенсацію за невикористані відпустки у попередні роки роботи.

Курівник відмовився задовольнити вимоги працівниці, оскільки на момент її звернення одній з дітей виповнилося 16 років. Не погодившись із такою відповіддю, вона подала позов до суду.

Чи законні вимоги працівниці? Яке рішення повинен ухвалити суд?

Методичні вказівки

Ключові терміни та поняття: час відпочинку, вихідні дні, святкові дні, перерва для відпочинку та харчування, щорічні відпустки.

Особливу увагу слід звернути на такі питання:

- поняття і ознаки часу відпочинку;

- порядок наданя щорічних відпусток;

- підстави перенесення щорічної відпустки, поділ її на частини;

- періоди часу, які включаються до стажу роботи, що дає право на щорічну основну та щорічну додаткову відпустку.

 

Семінарське заняття 7 . Трудова дисципліна

Питання для усного опитування та дискусії

7.1. Поняття трудової дисципліни.

7.2.Методи забезпечення трудової дисципліни.

7.3.Правове регулювання внутрішнього трудового розпорядку.

7.4.Дисциплінарна відповідальність: поняття, підстава, види.

7.5.Загальна дисциплінарна відповідальність. Види дисциплінарних стягнень і порядок їх накладення.

7.6.Правова природа додаткових заходів впливу щодо порушників трудової дисципліни.

7.7.Спеціальна дисциплінарна відповідальність окремих категорій працівників.

Практичні завдання

   Завдан н я 1. Підготувати проекти наказів: про преміювання працівників підприємства за результатами господарської діяльності за рік; про преміювання працівників в зв’язку з професійним святом; про притягнення старшого інженера відділу охорони праці до дисциплінарної відповідальності за порушення законодавства з охорони праці; про притягнення слюсаря приватного підприємства за прогул без поважних причин.

Завдання 2. За узгодженням власника із профспілковим комітетом в Правила внутрішнього трудового розпорядку заводу підйомно-транспортного обладнання був включений пункт про те, що адміністрації надається право звільняти працівників і службовців за одноразове грубе порушення робітниками своїх трудових обов’язків, в тому числі за подачу або застосування при збиранні кранів забракованих деталей або деталей, які не прийняті відділом технічного контролю.

Чи мали право власник або уповноважений ніш орган і профспілковий комітет включити вказане доповнення до Правил внутрішнього трудового розпорядку? Чи законне по суті таке доповнення? Якщо незаконне, то як його можна опротестувати?

Завдання 3. Іванченко і Лук’янов працювали в Лубенській районній кіномережі. 26 грудня 2006 р. директор кіномережі видав наказ про утримання з їх зарплати за вчинений ними прогул 24 грудня 2006 р., який виявився в тому, що вони не з'явились на профспілкові збори, де, зокрема, слухалось питання про зміцнення трудової дисципліни в кіномережі.

Ваша думка про цей наказ? Чи вчинили вони порушення дисципліни?

Завдання 4. Начальник цеху Донецького металургійного заводу оголосив чотирьом слюсарям догану за те, що вони не відвідують організовані на підприємстві робітничі курси підвищення кваліфікації і погано вивчають рекомендований матеріал. Необхідність навчання начальник мотивував тим, що у зв’язку із технічним переозброєнням заводу цех одержує нове обладнання, з яким працівники мало знайомі. Прокурор опротестував наказ начальника цеху.

Яка природа вимоги підвищення кваліфікації? Чи підлягає протест задоволенню?

Завдання 5. У правилах внутрішнього трудового розпорядку ТОВ «Ректа» містяться пункти, що передбачають позбавлення відпустки за прогул без поважної причини, накладення штрафу в розмірі двох мінімальних заробітних плат за появу на роботі в нетверезому стані, а також за порушення трудової дисципліни - позбавлення премій, передбачених системою оплати праці.

Дайте правову оцінку вказаним положенням.

Завдання 6. Інженер Романюк був звільнений з роботи 18 березня 2007 р. за п.З ст.40 КЗпП України за систематичне невиконання обов’язків, покладених на нього трудовим договором.

При розгляді позову про поновлення на роботі в суді з’ясувалося, що за час роботи на підприємстві він дійсно порушував трудову дисципліну, за що адміністрація оголошувала йому догану в жовтні 2005 р., в січні 2006 р., а 12 березня 2007 р. Романюк спізнився на роботу, за що і був звільнений.

Яке рішення повинен винести суд? Який порядок звільнення за п.З ст.40 КЗпП України?

Завдання 7. Токар Рябцев, що працював в ТОВ «Проммонтаж», допустив грубе порушення технологічної дисципліни, за що йому було оголошено догану, знижено кваліфікаційний розряд, а роботу над продукцією, що виявилася бракованою, не оплатили. Також Рябцева було притягнено до матеріальної відповідальності за заподіяну шкоду.

Рябцев звернувся до юрисконсульта підприємства з питанням про правомірність накладення на нього одночасно чотирьох стягнень.

Яку відповідь повинен дати юрисконсульт?

Завдання 8. Шофер Галкін працював на автомашині 10 годин підряд, після чого йому було наказано працювати ще три години. Галкін відмовився виконати це розпорядження, посилаючись на те, що у зв’язку з втомою він не може безпечно вести машину. За це Галкіну була оголошена догана.

Дайте правову оцінку діям адміністрації.

Завдання 9. Наладчик Слєпков запізнився на роботу на 40 хвилин. У зв’язку з цим начальник цеху через три дні направив директору заводу доповідну записку, в якій просив оголосити Слєпкову догану. Через тиждень директор заводу видав наказ, у якому Слєпкову оголошувалася догана за запізнення на роботу. Слєпков звернувся до КТС із заявою, в якій просив догану з нього зняти, оскільки спізнився він тому, що йому довелося в цей день їхати на роботу з передмістя. Пояснювальну записку про проступок у нього ніхто не відбирав, і в суті справи адміністрація не розібралася.

Вирішіть спір.

Завдання 10. Бухгалтер Курносова була відсутньою на роботі три з половиною години. Отримавши письмове пояснення Курносової, з якого було видно, що вона була відсутньою на робочому місці через особисті проблеми вдома, головний бухгалтер оголосив їй догану за прогул без поважної причини. Курносова, яка до цього не мала ніяких стягнень, більш того, кілька разів заохочувалась, звернулася із заявою до КТС про зняття накладеного дисциплінарного стягнення. Крім цього, Курносова вказувала в заяві, що прогулом вважається відсутність на роботі протягом усього робочого дня, вона ж була відсутньою на роботі тільки 3,5 години.

Що розуміється під прогулом без поважної причини? Як має бути вирішений спір?

За вдання 11 . Перевіркою контрольно-ревізійного управління фінансово-господарської діяльності підприємства за дворічний період було встановлено десять фактів порушення фінансової дисципліни головним бухгалтером підприємства. На підставі акта КРУ головного бухгалтера було звільнено за систематичне невиконання покладених на нього трудових обов’язків.

Чи правомірно було застосоване дисциплінарне стягнення?

Методичні вказівки

Ключові терміни та поняття: трудова дисципліна, внутрішній трудовий розпорядок, заходи заохочення, дисциплінарний проступок, загальна дисциплінарна відповідальність, спеціальна дисциплінарна відповідальність, заходи стягнення, догана, звільнення.

Особливу увагу слід звернути на такі питання:

- методи забезпечення дисципліни праці в ринкових відносинах;

- поняття трудової дисципліни;

- правове регулювання внутрішнього трудового розпорядку;

- поняття дисциплінарного проступку;

- склад дисциплінарного проступку;

- поняття загальної дисциплінарної відповідальності;

- досвід забезпечення трудової дисципліни на приватних підприємствах України.

- особливості притягнення до спеціальної дисциплінарної відповідальності суддів, прокурорсько-слідчих працівників, працівників органів внутрішніх справ, державних службовців.

 

Семінарське заняття 8 .


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 506; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.041 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь