Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Термінологічний словник ключових понять. Теми рефератів. КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ. Запитання для самоперевірки. Теми рефератів



Активи — все, чим володіє підприємство і що йому належить — оборотний капітал, основний капітал, нематеріальні активи.

Акціонерне товариство — основна організаційна форма підприємства, компанія, що є юридичною особою, капітал якої складається з внесків пайовиків — акціонерів і засновників. Це форма організації виробництва на основі залучення коштів шляхом продажу акцій. Існують закриті і відкриті акціонерні товариства.

Акція - цінний папір без установленого строку обігу, що засвідчує пайову (майнову) участь у статутному фонді акціонерного товариства, членство в ньому та право на участь в управлінні ним, дає право його власникові на одержання частини прибутку у вигляді дивіденда, а також на участь у розподілі майна при ліквідації акціонерного товариства. Акції бувають: привілейовані, іменні, на пред'явника та ін.

Асоціація (союз, спілка) — найпростіша форма договірного об'єднання підприємств та інших підприємницьких структур з метою постійної координації господарської діяльності. Асоціації (союзи, спілки) не мають права втручатися у виробничу і комерційно-фінансову діяльність будь-яких їхніх учасників (членів).

Банкрутство — поняття, що означає юридичне визначену неможливість підприємства (організації, банку) платити за боргами з причини браку засобів.

Бізнес (англ. — справа, заняття) — будь-яка економічна діяльність в умовах ринкової системи господарювання, що приносить власнику певний зиск (прибуток).

Бізнес-план підприємства — структурований план основних аспектів діяльності розвитку підприємства, розроблюваний на основі стратегії

Виробнича потужність — максимально можливий випуск продукції підприємством за певний час (зміну, добу, місяць, рік) у встановленій номенклатурі і асортименті при повному завантаженні обладнання і виробничих площ.

Диверсифікація виробництва — перехід від однопрофільного до багатопро-фільного виробництва з широкою номенклатурою продукції, що випускається.

Дивіденд — частина прибутку акціонерного підприємства, що розподіляється між акціонерами після сплати податків та інших обов'язкових платежів.

Дисконтна ставка — ставка відсотка, за якою майбутня вартість грошей приводиться до теперішньої їхньої вартості, тобто відбувається процес дисконтування.

Інвестиції - сукупність витрат, що реалізуються у формі довгострокових вкладень капіталу в різні галузі та сфери економіки.

Інноваційні процеси — це сукупність якісно нових, прогресивних змін, що відбуваються у виробничо-господарській системі; результатом інноваційних процесів є новинки в техніці, організації виробництва і праці, управління, а їх впровадження у господарську практику є нововведеннями.

Капітал підприємства – засоби виробництва, інше майно та цінності, які обслуговують процес виробництва, а також просте і розширене відтворення підприємства.

Капітал статутний — початкова сума капіталу підприємства, яка визначена його статутом і формується за рахунок внесків засновників та емісій акцій.

Картель – одна із форм монополій, угода між комерційно і виробничо самостійними підприємствами, що виробляють одинакову продукцію про ціни, квоти та розподіл ринків.

Командитне товариство (франц. — товариство на вірі) — вид господарської організації, яка включає, поряд з учасниками, що несуть відповідальність за зобов'язаннями товариства усім своїм майном, одного або кількох учасників, відповідальність яких обмежується внеском у майно товариства.

Компанія — підприємство, капітал якого являє собою об'єднану власність декількох самостійних підприємств.

Консорціум — тимчасове статутне об'єднання промислового і банківського капіталу для реалізації певної підприємницької ідеї та досягнення загальної мети (здійснення спільного інноваційно-інвестиційного чи іншого господарського проекту); консорціуми можуть бути не лише національні (міжгалузеві), а й міжнародні.

Контрольний пакет акцій — частка акцій, що зосереджена в руках одного власника і дає можливість здійснювати фактичний контроль за діяльністю акціонерного товариства. Теоретично він має становити понад 50 % суми випущених акцій, але на практиці може бути меншим, оскільки не всі акціонери мають право голосу та можливість брати участь у загальних зборах.

Концерн - об'єднання різногалузсвих підприємницьких структур, формально самостійних але підпорядкованих фінансовому контролю та керівництву головної фірми з використанням (найчастіше) принципу диверсифікації виробництва.

Кооператив - добровільне об'єднання громадян для спільного ведення господарської й іншої діяльності.

Корпорація – об’єднання, створене на основі поєднання виробничих, наукових або комерційних інтересів.

Курс акції - ціна, за якою акція продається.

Мале підприємство — підприємство (організація, фірма) будь-якої галузі народного господарства з невеликою чисельністю штатних працівників; є важливим елементом ринкової структури, найбільш гнучка і динамічна форма розвитку підприємницької діяльності.

Маркетинг — система організації діяльності сучасного підприємства, фірми, в процесі товарного відтворення, в якій в основі прийняття господарських рішень покладені вимоги ринку, реальні запити, потреби покупців у товарах і послугах та виробничо-збутові можливості даного підприємства, фірми.

Ноу-хау — сукупність технічних, технологічних, комерційних та інших знань, оформлених у вигляді технічної документації, навичок і виробничого досвіду, які необхідні для організації того чи іншого виробництва, але не запатентованих.

Партнерство (товариство) – форма організації підприємства, що базується на об’єднанні (пайовому, частковому) майна різних власників.

Підприємець - суб'єкт пошуку і реалізації нових можливостей у генеруванні, освоєнні новаторських ідей, розробці якісних продуктів і технологій, здійсненні нововведень і опануванні перспективними факторами розвитку, знаходженні нових способів обслуговування споживачів, пошуку нових сфер прикладання капіталу.

Підприємництво - самостійна ініціатива, систематична, на власний ризик діяльність щодо виробництва продукції, використання послуг та здійснення торговельної діяльності з метою одержання прибутку.

Підприємство – первинна ланка суспільного поділу праці і водночас основна ланка народногосподарського комплексу, яка є товаровиробником і забезпечує процес відтворення на основі самостійності та самоокупності.

Сімейне підприємство – підприємство, яке знаходиться у власності сім’ї і робота якого організовується членами сім’ї.

Трест - одна із форм монополій, за якої всі об’єднані підприємства втрачають комерційну і виробничу самостійність.

Холдинг (англ. — володіння, тримання) — різновид акціонерної компанії, характерною ознакою якої є володіння контрольним пакетом акцій інших фірм з метою контролю і управління їхньою діяльністю, виробничо-господарською діяльністю безпосередньо не займається.

Теми рефератів

1. Роль підприємства і підприємництва в ринковій економіці.

2. Роль малих та середніх підприємств у становленні ринкової економіки.

3. Взаємообумовленність розвитку науково-технічного прогресу і підприємництва.

 

КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

Запитання для самоперевірки.

1. Дайте визначення підприємству.

2. Які існують підприємства за організаційно-економічними формами?

3. Типи монополістичних обєднань.

4. Назвіть функції підприємства.

5. Дайте визначення підприємництву.

6. Які риси людського характеру найбільшую мірою притаманні підприємцю?

7. Назвіть принципи організації підприємницької діяльності.

8. Які відомі вам види підприємництва за сферами діяльності?

9. У чому полягають функції підприємництва?

10. Назвіть умови, що забезпечують ефективність підприємництва, якою мірою ці умови залежать від держави?.

11. Соціальні та економічні наслідки підприємництва.

 

Проблемні питання

1. Чи можливе підприємництво у неринкових економічних системах?

2. Назвіть інноваційні моделі підприємницької діяльності і поясніть, чим зумовлено стрімкий розвиток нових форм підприємництва.

3. Чим зумовлена нестійкість малих підприємств і чи доцільно державі створювати умови для розвитку молого підприємництва?

4. Менеджмент і підприємництво, що спільного і чим відрізняються?

5. Які проблеми, на вашу думку, найбільшою мірою стримують розвиток малого підприємництва в Україні?

 

ТЕСТИ               

1. Вертикальне розширення фірм – це:

а) розширення у межах тієї самої галузі;

б) проникнення у галузь з вищим рівнем рентабельності;

в) проникнення у галузь з вищим технологічним рівнем виробництва;

г) правильна відповідь відсутня.

2. Підприємство з виробництва телевізорів придбало контрольний пакет акцій меблевої фабрики. Який це вид виробничої інтеграції?

а) горизонтальної;

б) вертикальної;

в) діагональної (диверсифікація);

г) це не є прикладом інтеграції.

3. Підприємство вугільної промисловості придбало контрольний пакет акцій металургійного комбінату. Який це вид виробничої інтеграції?

а) горизонтальної;

б) вертикальної;

в) діагональної (диверсифікація);

г) це не є прикладом інтеграції.

4. Підприємство з виробництва пива придбало контрольний пакет акцій іншого пивзаводу. Який це вид виробничої інтеграції?

а) горизонтальної;

б) вертикальної;

в) діагональної (диверсифікація);

г) це не є прикладом інтеграції.

5. Створення ФПГ здійснюється наступними способами:

а) добровільне об’єднання капіталів окремих участків і установ;

б) добровільна передача учасниками пакетів своїх акцій в управління банку чи іншому кредитно-фінансовому інституту;

в) придбання одним з учасників групи пакетів акцій інших підприємств та організацій;

г) всі відповіді вірні.

6. Об’єднання підприємств під єдиним контролем, що здійснюють різні стадії виробництва того чи іншого продукту, тобто функціонуючих за принципом замкненого ланцюга це:

а) вертикально комбіновані ФПГ;

б) горизонтально комбіновані ФПГ;

в) ФПГ конгломератного типу;

г) всі відповіді вірні.

7. Самодостатні, універсальні, багатогалузеві економічні комплекси, які включають в свою організаційну структуру фінансові установи (банки, страхові і інвестиційні компанії), торгові фірми, а також цілий ряд виробничих підприємств, які являють собою повний спектр галузей народного господарства – це:

а) сюдани;

б) комерційні банки;

в) трастові банки;

г) універсальна торгова фірма.

8. Контракт (ліцензійна угода) на використання товарного знаку -це:

а) франчайзінг;

б) інжиніринг;

в) консалтінг.

г) форвейтинг.

9. До особливостей корпоративної власності не належать:

а) зростає розрив між відносинами власності та економічними відносинами або між юридично-правовою формою та економічним змістом власності;

б) робітник-власник акцій отримує і заробітну плату, і певний дивідент за власність, що стає основою для розвитку відносин так званого соціального партнерства;

в) корпоративна власність є колективною капіталістичною власністю, яка заперечує індивідуальну приватну власність, бо відбувається деперсоналізація та розсіювання власності;

г) наймана робоча сила не може стати співвласником.

 

ЗАДАЧІ

1. Обсяг статутного фонду акціонерного товариства – 6 млн. грн Визначте кількість акцій, які може випустити акціонерне товариство, якщо номінальна вартість однієї акції – 1 тис. грн..

2. Номінальна вартість однієї акції – 1000 грн., розмір річного дивіденду – 30 % на акцію, рівень позичкового банківського процента – 20 %. Визначте курсову ціну акції.

3. Необхідно розрахувати курс акцій при умові, що номінальна ціна акцій дорівнює 15000 грн., банківський процент – 5 %, а річний доход акціонерного товариства складає 2,5 %, 5 %, 10 %.

4. Як буде змінюватися курс акції, номінальна ціна якої 500 грн., при доході акціонерного товариства 10 %, якщо банківський процент становитиме 5 %, 10 %, 15 %?

5. Акціонерне товариство “Альфа” шляхом відкритої підписки на акції зібрало капітал у 1000000 гривень і випустило 1000 шт. акцій. Яка буде курсова ціна цих акцій при умові, що банківський процент дорівнює 8 %, а прибуток акціонерного товариства 5 %?

6. Акціонерне товариство випустило 1000 акцій на суму в 1,5 млн. грн. 25 % акцій залишило в себе. Через рік доход акціонерного товариства склав 15 %. Банківський процент на цей час був 10 %. Вирахувати засновницький прибуток.

7. При заснуванні акціонерного товариства було випущено 1000 шт. акцій на 750 тис. грн. На момент продажу акцій прибуток товариства складав 10 %. Найбільша кількість акцій, зосереджена в одних руках, — 200 шт., залишилася в засновників. Банківський процент дорівнював 5 %. Вирахувати: а) контрольний пакет акцій; б) біржову ціну акцій; в) засновницький прибуток.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 256; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.033 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь