Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Основні положення лабораторної роботи. Після того, як визначено склад завдань необхідно визначити склад і особливості



 

Після того, як визначено склад завдань необхідно визначити склад і особливості ресурсів, які потрібно використати, а потім призначити і розподілити завантаження ресурсів для завдань.

Планування ресурсів починається з визначення складу ресурсів, тобто складання списку людей, устаткування, матеріалу, необхідного для виконання проектних робіт. Робота із списком ресурсів здійснюється в представленні Resource Sheet (Лист ресурсів).

Для додавання нового ресурсу в список потрібно встановити курсор в полі Resource Name (Назва ресурсу) і ввести його назву. Потім в полі Туре (Тип) потрібно вибрати один з двох пунктів списку, що розкривається: Work (Трудовий) або Material (Матеріальний). Перший варіант потрібно вибрати, якщо ресурс — поновлюваний (тобто не змінюється під час проекту, наприклад, персонал, устаткування), а другий — не поновлюваний (тобто змінюється або трансформується з одної форми у другу, наприклад, сировина). Поле Material Label (Одиниці вимірювання матеріалів) редагується тільки для матеріальних ресурсів. У нього вводяться одиниці вимірювання ресурсу, наприклад кількість пачок для ресурсу Папір.

Після того, як ресурси додані в проект, необхідно визначити час, коли вони будуть задіяні. Наприклад, деякі із співробітників працюють за сумісництвом і можуть брати участь в проекті тільки в певні дні тижня або скорочений робочий день. Всю інформацію про режим роботи співробітників (трудових ресурсів) необхідно ввести в MS Project. По умовчанню всі трудові ресурси, які додаються в проект, вважаються доступними для участі в роботах протягом всього проекту. Крім того, за умовчанням всі співробітники (трудові ресурси), що вказані в проекті, вважаються доступними на 100%, тобто при плануванні MS Project вважатиме, що вони можуть працювати над виконанням проектних завдань повний робочий день. Проте в реальності співробітник одночасно може бути задіяний в декількох проектах. У такому разі необхідно визначити ступінь його максимального завантаження у вашому проекті (згідно варіанту). Наприклад, якщо співробітник може працювати у вашому проекті не більше половини робочого дня, то його максимальне завантаження дорівнює 50%. Якщо серед включених в проект співробітників є ті, хто не може брати участь в проекті на всьому його протязі, або ті, хто не може витрачати весь свій робочий день на виконання робіт за проектом, то для них потрібно визначити час участі в проекті і відсоток максимального завантаження. Це можна зробити в діалоговому вікні Resource Information (Відомості про ресурс), на вкладці General (Загальні) (рис. 16).

 

 

Рис. 16. Визначення загальних відомостей про ресурс

 

На цій вкладці редагуються загальні відомості про ресурс, і визначається його доступність в проекті. Для введення цих даних призначена таблиця Resource Availability (Доступність ресурсу) в лівому нижньому кутку діалогового вікна. Таблиця складається з трьох колонок: Available From (Доступно з), де указується дата введення ресурсу в проект, Available To (Доступно до), де указується дата висновку з проекту, і Units (Одиниці), де указується максимальний відсоток завантаження ресурсу за період між введеними в попередні поля датами. Доступність можна визначати тільки для нематеріальних ресурсів. За умовчанням значеннями першої і другої колонок є NA (НД), а відсоток завантаження рівний 100%. Для того, щоб вказати терміни участі в проекті, в першу колонку потрібно ввести дату введення ресурсу в проект, а в другу – дату, коли він був усунений з проекту. При цьому якщо одна з дат не визначена, то замість неї потрібно ввести NA (НД). Наприклад, якщо ресурс бере участь в проекті із самого початку, але повинен припинити свою участь 10 вересня, то в поле Available From (Доступно з) потрібно ввести NA (НД), а в полі Available To (Доступно до) – 10 вересня. І навпаки, якщо ресурс може бути введений у ваш проект в певний день, а після цього доступне для участі в проекті необмежений час, то в Available From (Доступно з) потрібно вказати дату введення ресурсу в проект, а в полі Available Те (Доступно до) – NA (НД). Доступність ресурсу для робіт можна указувати у вигляді періодів: у першому рядку таблиці описати перший період з своїм відсотком максимального завантаження, в другій – наступний період і т.д. При заповненні інформації про доступність дата закінчення попереднього інтервалу повинна бути раніше дати почала наступного інтервалу. При цьому дата початку і закінчення інтервалу може співпадати, якщо його тривалість рівна одному дню.

Ключовою для визначення завантаження ресурсу є вказівка його календаря. За умовчанням в MS Project вважається, що всі співробітники працюють за основним календарем проекту (вибраному при визначенні проекту). Але часто окремі співробітники або навіть цілі підрозділи мають власний календар. Тому в проекті можливо створення окремих календарів для кожного ресурсу. Для визначення робочого часу, по якому працює ресурс, а також його особистих вихідних днів призначена вкладка Working Time (Робочий час) в діалоговому вікні відомостей про ресурс (рис. 17). Вибір календаря здійснюється за допомогою списку Base calendar (Базовий календар).

 

 

Рис. 17. Визначення робочого часу ресурсу

 

Слід зазначити, що MS Project за умовчанням рівномірне розподіляє навантаження ресурсів. При включеному режимі автоматичного вирівнювання завантаження програма відстежує, щоб трудовитрати співробітників не перевищували їх робочий час. Тому режим автоматичного вирівнювання завантаження варто відключити, з тим щоб скористатися цією можливістю після того, як всі призначення будуть визначені. Діалогове вікно, призначене для настройки вирівнювання завантаження ресурсів, відкривається командою меню Tools > Level Resources (Сервіс > Вирівнювання ресурсів). У вікні Resource Leveling (Вирівнювання завантаження ресурсів), що відкрилося, у верхньому розділі Leveling calculations (Обчислення для вирівнювання) потрібно вибрати перемикач Manual (Виконувати вручну) і натиснути кнопку ОК.

Для вибору ресурсів, які забезпечують виконання завдань, найзручніше скористатися представленням Task Usage (Використання завдань). Для створення призначення потрібно двічі натиснути на завданні в списку і в діалоговому вікні відомостей про завдання вибрати вкладку Resources (Ресурси) (рис. 18).

 

Рис. 18. Діалогове вікно визначення ресурсів для завдань проекту

 

Вкладка містить таблицю, що складається з двох колонок. В Resource Name (Назва ресурсу) указується назва задіяних ресурсів, а в другій, Units (Одиниці), – скільки ресурсів виділяється на завдання. Нематеріальні ресурси вимірюються у відсотках або десяткових числах, де під 100%, або 1, розуміється повне використання ресурсу у виконанні завдання (співробітник займатиметься нею повний робочий день). Після того, як ресурси призначені, MS PROJECT визначає трудовитрати кожного з ресурсів для виконання завдання і планує розподіл цих витрат в кожний з днів впродовж всієї тривалості завдання (проекту).

При створенні плану призначення навантаження співробітників і витрат матеріалів, MS Project орієнтується на певні властивості завдань.

Завдання в проекті можуть бути трьох типів:

Fixed Duration (Фіксована тривалість);

Fixed Work (Фіксовані трудовитрати);

Fixed Units (Фіксований об'єм ресурсів).

Тип завдання вибирається на вкладці Advanced (Додатково) в діалоговому вікні відомостей про завдання (рис. 7) і визначає принцип взаємозв'язку тривалості, трудовитрат або ресурсів.

Fixed Duration (Фіксована тривалість) використовується в плані проекту для позначення завдань, для виконання яких необхідний певний заданий час. Наприклад, час на проведення тендеру, яке не залежить ні від кількості учасників, ні від кількості ресурсів, а визначається інструкцією або законодавством.

Тип Fixed Work (Фіксовані трудовитрати) використовується в плані проекту для позначення завдань, для виконання яких потрібні певні трудовитрати. Тривалість виконання таких завдань безпосередньо залежить від числа виділених на виконання співробітників (ресурсів). Чим більше співробітників, тим менший об'єм роботи доводиться на кожного з них і тим швидше завдання буде виконане.

Тип Fixed Units (Фіксований об'єм ресурсів) використовується в плані проекту для позначення завдань, тривалість і об'єм робіт яких повністю залежать від виділених на них ресурсів. Тривалість завдань з фіксованим об'ємом ресурсів дорівнює трудовитратам, що діляться на число призначених ресурсів.

При визначенні типу завдання можна використовувати ознаку фіксованого об'єму робіт. Цю ознаку можна додати, встановивши прапорець Effort driven (Фіксований об'єм робіт) поряд із списком типів завдань, якщо завдання не відноситься до типа Fixed Work (Фіксовані трудовитрати). Якщо ця ознака включена, то призначення ресурсів або видалення призначень приводить до зміни тривалості або відсотку завантаження ресурсів, але не трудовитрат, необхідних для виконання завдання. Таким чином, використання цієї ознаки дозволяє частково зафіксувати трудовитрати одночасно з одним з двох інших властивостей завдання: тривалістю або об'ємом ресурсів.

Настройка властивостей призначених ресурсів стосовно завдань здійснюється в діалоговому вікні Assignment Information (Відомості про призначення), що відкривається якщо двічі натиснути на призначенні в таблиці представлення Task Usage (Використання завдань) (рис. 19).

 

Рис. 19. Відомості про призначення ресурсів

 

Діалогове вікно містить три вкладки. Вкладка General (Загальна) дозволяє змінити задіяний в призначенні ресурс, вказавши нову назву в полі Resource (Ресурс), відсоток участі, вибравши потрібну величину в лічильнику Units (Одиниці), або трудовитрати, вказавши їх в лічильнику Work (Трудовитрати). Найважливішою в даному діалоговому вікні є можливість визначення точних дат участі ресурсу в завданні і профіль його завантаження.

За умовчанням при створенні призначення трудовитрати розподіляються по всій його тривалості, використовуючи максимум робочого часу ресурсу. Якщо трудовитрати не округляються до цілих днів, наприклад, до 20 годин (8+8+4), то об'єм роботи в 4 години буде залишений на останній день завдання, а перші два дні ресурси будуть задіяні повністю. Розподіл за описаним принципом відповідає плоскому профілю завантаження, за умовчанням використовуваному для нових призначень. Проте не завжди це зручно, оскільки часто виконання завдання вимагає використовувати різні трудовитрати на різних етапах її виконання. Змінити профіль завантаження призначення можна за допомогою списку Work contour (Профіль завантаження), що розкривається, в діалоговому вікні відомостей про призначення (рис. 20). За умовчанням вибраний пункт Flat (Плоский). На рис. 20 представлені приклади застосування решти профілів, пропонованих цим списком.

 

 

Рис. 20. Профіль завантаження ресурсу

 

Значки, що з'являються в колонці Indicators (Індикатори) при застосуванні профілів до призначення, відображають принцип розподілу завантаження призначення кожного з них.

Профіль Back Loaded (Завантаження в кінці) розподіляє трудовитрати так, що основне навантаження доводиться на останні дні, відведені на виконання завдання. Протилежність йому представляє профіль Front Loaded (Завантаження на початку), де навантаження указується на перші дні виконання завдання. Якщо ці два профілі розподіляють завантаження по наростанню або по убуванню, то наступні профілі містять піки завантаження в різні моменти виконання завдання. Профіль Double Peak (Подвійний пік) містить два піки у середині завдання, Early Peak (Ранній пік) планує пікове завантаження ближче до початку завдання, а Late Peak (Пізній пік) – ближче до його закінчення. Якщо застосувати до призначення профіль Bell (Дзвін), то пік робіт припаде на середину виконання завдання. А профіль Turtle (Черепаха) планує основне завантаження ресурсу на середину виконання завдання, а на початку і закінченні завдання трудовитрати зменшуються. Використання профілів приводить до зміни трудовитрат ресурсів в певні дні. Якщо навантаження ресурсів до застосування профілю складало по 8 годин в день, то його застосування приведе до її пониження в певні дні і, як наслідок, до збільшення числа днів, які ресурс повинен працювати. Використання профілів завантаження дозволяє в автоматичному режимі перерозподілити завантаження ресурсів протягом часу виконання завдання. Профілі зручно використовувати для розподілу завантаження на тривалих завданнях, оскільки при ручному розподілі трудовитрат в них легко помилитися.

У тих випадках, коли ресурс підключається для виконання завдання не на весь час – з дня її початку і до закінчення, а лише на деякі дні, необхідно вказати дані обмеження у властивостях призначення (дати його початку і закінчення). Дати початку і закінчення призначення вводяться в діалоговому вікні відомостей про призначення (рис. 19) в полях Start (Початок) і Finish (Закінчення). За умовчанням при створенні призначення ці поля заповнюються датами початку і закінчення завдання.

У тих випадках, коли завдання мають перерви, необхідно скористатися командою переривання завдання. Для переривання завдання потрібно відкрити діаграму Ганта і вибрати команду меню Edit > Split Task (Правка > Перервати завдання). Після цього потрібно навести курсор на відрізок потрібного завдання. Курсор перетвориться у вертикальну смугу, від якої управо відходжує стрільця, і потягнувши завдання за допомогою такого курсору, ви перервете її. Перерване завдання представлене на рис. 21.

 

 

Рис. 21. Перерва у виконанні робіт в представленнях Gantt Chart (Діаграма Ганта)

 

В дні перерви програма обнуляє трудовитрати призначених ресурсів. Тому, якщо необхідно звільнити ресурси, то можливо скористатися засобами діаграми Ганта – перерва.

При призначенні матеріальних ресурсів можливо вказати як фіксований об'єм ресурсів, що виділяються на завдання, так і змінний об'єм. Для введення змінного об'єму витрачання матеріалів необхідно в діалоговому вікні відомостей про завдання в поле Units (Одиниці) ввести дані у форматі: число одиниць /позначення тривалості. У першому випадку на рішення задачі виділяється обмежена кількість ресурсів, і вони розподіляється за часом виконання завдання відповідно до застосованого до призначення профілю. У другому випадку програма планує витрачати матеріальний ресурс відповідно до одиниць призначення, і загальний об'єм матеріалу, що витрачається на завдання, залежить від тривалості завдання.

Після того, як ресурси і їх призначення визначені на кожне завдання, тобто призначені виконавці і виділені матеріали, необхідно перейти в представлення Resource Sheet (Лист ресурсів).

У цьому уявленні приведений список всіх ресурсів, які необхідні в проекті (рис. 22).

 

 

Рис. 22. Лист ресурсів

 

Необхідно оцінити ступінь завантаження ресурсів. Якщо існують помилки – перенавантаження ресурсу в проекті, то в списку всіх ресурсів даний ресурс буде виділений червоним кольором. Оцінку завантаження ресурсів по днях проекту можна здійснити за допомогою уявлення «Графік ресурсів», «Використання ресурсів».

 

ЗАВДАННЯ

 

Згідно з даними варіантів, приведених в додатку А, виконати наступні роботи:

1. Визначити склад ресурсів;

2. Визначити параметри ресурсів;

3. Визначити тип завдань (Fixed Duration, Fixed Work, Fixed Units);

4. Вказати призначення ресурсу в проекті по завданнях;

5. Визначити трудовитрати ресурсу по кожному завданню;

6. Визначити профіль завантаження ресурсів по завданнях;

7. Оцінити завантаження ресурсів за всім проектом.

 

Звіт містить наступні результати:

1. Опис переліку і призначення ресурсів для свого варіанту проекту;

2. Лист ресурсів;

3. Діаграма Ганта проекту з призначенням ресурсів.

 

Лабораторна робота №3

 

Тема: Оптимізація проекту, вирівнювання завантаження ресурсів

Мета: навчитися використовувати методи оптимізації використання ресурсів в проекті, одержати навики розрахунку вартості і бюджету проекту

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 168; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.037 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь