Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Обладнання для припресування плівки



Припресування плівки вище описаними способами на поліграфічних підприємствах здійснюється на спеціальних машинах.

Так до складу вельми розповсюдженої машини «Дуофан»

входять такі пристрої: клеєнаносний, коландрувальний, сушильний, аркушеподавальний, а також два рулони – один для розмотування плівки і другий для змотування в рулон.

Клеєнаносний пристрій включає клеєву ванну,наносні валики, притискувальний валик, клейовий бак з трубопроводом і систему регулювальних пристосувань. Робочий розчин клею заливається в клейовий бак і по трубопроводу помпою подається у ванну. Передбачена автоматична циркуляція клею за допомогою вакуум-помпи, можливість корегування і добавлення робочого розчину без зупинки машини.

Полімерний шар наноситься на плівку валиками, які постійно купаються у ванні. Для рівномірного нанесення шару служить притиснувальний валик. Каландрувальний пристрій машини призначений для з’єднання відбитків з плівкою або полімерним шаром. Це здійснюється в умовах високих температур і тиску.

Каландрувальний пристрій складається з двох циліндрів – металевого полірованого циліндра з робочою поверхнею «дзеркального глянцю» і притискувального циліндра з пружною гумовою покришкою, а також механізмів для регулювання положення циліндрів, допоміжних й контрольно-блокувальних пристосувань. Металевий полірувальний циліндр має електронагрівання, температура його поверхні регулюється за допомогою терморегулятора в межах 50-150ºС.

Сушильний пристрій – це камера, що обладнана системою інфрачервоних нагрівачів з металевими заслінками, повітреводами і вентиляторами. В сушильній камері встановлена система валиків для натягу й транспортування полімерної плівки. В машині «Дуофан» використовується радіаційно-конвективний спосіб сушіння. Повітря, насичене парами розчинників,видаляється за допомогою вентиляційних відсмоктувальних повітроводів.

Рулонний пристрій призначений для встановлення і розмотування з рулону полімерної плівки, проведення її через клеєносний, сушильний і каландрувальний пристрої й керування її рухом в межах швидкості 5-20 м/хв.

Змотувальний пристрій призначений для закріплення і регулювання рулону з продукцією після припресування. До його складу входять: установки для закріплення й регулювання потягу стрічки, привод, блокувальні і допоміжні пристосування.

Аркушеживильний пристрій призначений для періодичного синхронного подавання аркушів-відбитків у каландрувальний пристрій. До складу аркушеживильного пристрою входять пневматичний самонаклад, стапельний стіл, транспортер і пневматична система з допоміжними й контрольно-блокувальними пристроями. Припресування плівки клейовим способом на машині «Дуофан» відбувається, як видно, на схемі, таким чином: плівкова стрічка з рулону 8 протягується через основні пристрої машини і намотується на втулку приймального пристрою 9. Для рівномірного

проходження плівки в машині, усунення можливих дефектів намотування або втягування її країв натяг плівки регулюється.

Плівка спочатку попадає в клеєносний пристрій. Робочий розчин клею із бака 10 поступає в клейову ванну 7, звідки валиками 5 і 6 наноситься рівномірним шаром на плівку. Потім плівка з клейовим шаром попадає в сушильний пристрій 4. З регульованим режимом сушіння за допомогою інфрачервоних випромінювачів 3.

При безклейовому способі припресування клейовий та сушильний пристрій відключається.

Аркуші відрукованої продукції пневматичним самонакладом 1 каскадно подаються на транспортне полотно 2, що безперервно рухається, таким чином, щоб наступний лист перекривав попередній . Транспортне полотно подає листи в каландрувальний

пристрій, куди поступає плівка з клейовим шаром. Припресування плівки до друкованої продукції здійснюється в умовах високих температур і тиску при проходженні між циліндрами 11 і 12 каландрувального пристрою. Аркуші з припресованою плівкою виходять із машини у вигляді безперервного полотна і намотуються на рулон 8 за допомогою пристрою 9. Потім вони розрізаються на автоматі типу BTШ-102 (Німеччина) або вручну.

 

При роботі методом переносу аркушів друкованої продукції разом з лавсановою плівкою та поліамідним покриттям витримуються в рулоні не менше двох діб. Лавсанову плівку - основу відділяють від аркушів друкованої продукції на пристрої для змотування машини «Дуофан» або на спеціальному пристрої для розмотування. Після розділення аркуші укладають на платформи. Висота стопи не повинна перевищувати 1 м. Час витримування аркушів до їх передавання на наступну технологічну операцію – не менше доби.

 

Загальний вигляд машини для припресування

плівки « Lotus 72 SF » фірми « Steinemann »

 

Фірма «Steinemann» (Швейцарія) випускає серію обладнання для припресування плівки «Lotus 72SF».

Машини мають достатньо високу продуктивність, може використовуватись при виробництві пакувальних засобів, плакатів, проспектів, обкладинок. В основному машина призначена для припресування плівки на товсті папери і картон, щільність від 100 до 600 г\м2.


ЛАКУВАННЯ

Лакування друкованої продукції належить до майже повсякденних завдань, які вирішуються у друкарнях. Стало нормою оздоблювати або захищати поверхню друкованої продукції за допомогою лакування. Це пов’язано з підвищеними вимогами до якості друкованої продукції, бажанням скоротити час, який витрачається на виготовлення друкованої продукції, розвитком ринку лакування та споживчими вимогами до зовнішнього вигляду.

Отже, лакування поліграфічної продукції – це процес нанесення прозорих полімерних покриттів на друкарський відбиток з паперу, картону, плівкових матеріалів. Лакування застосовують для оздоблювання суперобкладинок і палітурок, плакатів, листівок, проспектів, етикетко-акцидентної продукції, різних видів пакувань.

Переваги лакування полягає в тому, що шар лаку:

· підвищує глянець цілого відбитку або окремих фрагментів і тим поліпшує його естетичний вигляд і рекламний вплив, оскільки елементи з полиском більш кидаються у вічі;

· підвищує стійкість до стирання задрукованого відбитка, що є дуже важливим при виготовленні чималої кількості пакувань;

· підвищує стійкість лакованого відбитка до дії води (вологи);

· часто пришвидшує висихання фарби та покриває фарбу захисним шаром. Це дає змогу ліквідувати процес пудрування відбитків. Крім цього, можна друкувати з підвищеною швидкістю і складати більші стопи задрукованих відбитків, швидше виконати подальші технологічні операції із задрукованими відбитками (при друці в машинах з сушильною секцією).

· створює цілу низку спеціальних ефектів, наприклад, за допомогою лаків з металевими пігментами з бронзи або алюмінію;

· дає можливість нанесення спеціальних лаків, наприклад, із запахом, ґрунтувальних;

· може – при сучасному стані техніки – заміщувати інші відносно дорогі способи ушляхетнення поверхні відбитків, наприклад, ламінування.

Розрізняють лакування всієї поверхні аркуша або вибіркове лакування певних фрагментів його поверхні (локальне лакування). Для лакування всієї поверхні аркуша часто застосовують гумовотканинне полотно із затискними планками для встановлення на лакувальному циліндрі. При вибірковому лакуванні також використовують гумовотканинне полотно із затискними планками,

вирізаючи в потрібних місцях полотна окремі ділянки, для чого

застосовують спеціальні висікальні плотери, якими керує комп’ютер. Для лакування відбитків використовують і флексографічні фотополімерні форми, які порівняно з полотном гумовотканинним дають змогу точніше лакувати окремі ділянки. Флексографічні полімерні форми для лакування виготовляють такі фірми, як BASF, «Du Pont» та ін.

Нині лакування здебільшого здійснюють на друкарських машинах, встановлюючи лакувальні секції в одну лінію з друкарськими, що дає змогу одержувати відбитки за один прохід аркуша.

Для лакування всієї поверхні аркуша використовують звичайне гумовотканинне полотно, яке закріплюють в планках циліндра лакувальної секції.

Для вибіркового лакування використовують:

· гумовотканинне полотно, на якому в потрібних місцях (наприклад, за допомогою витинального плотера) вирізають верхній гумовий шар;

· спеціальні не світлочутливі еластичні пластини, на яких вирізають ділянки поверхні аналогічно попередньому;

· флексографічні фотополімерні форми з водо - або органорозчинних пластин.

Процес лакування можна здійснювати за допомогою:

а) окремих машин для лакування всієї поверхні аркуша;

б) зволожувальної системи офсетних машин;

в) самостійних лакувальних секцій, що знаходяться в офсетних машинах, забезпечуючи вибіркове та суцільне лакування поверхні аркуша. Сучасні лакувальні машини призначені для нанесення покритті з розчинів лаку або розплавів. Вони працюють за схемою зображеною нижче. Аркушеживильний пристрій 1 подає аркуші в

захоплювачі опорного циліндра, який під час обертання проводить

аркуш під валиком лакувального апарата 2, що наносить лак.

 

Полаковані аркуші подають на конвеєр, який переміщує їх через сушильну камеру 3. Під час сушіння розчинник лаку інтенсивно випаровується і на поверхні відбитка утворюється прозора плівка.

Пари розчинника видаляються за допомогою вентиляційної установки. Потім відбитки надходять у зону охолодження 4 і приймальний пристрій 5. Технологічна схема процесу лакування показана вище.

Стапель самонакладу 1 завантажують аркушами друкованої продукції. За допомогою вакуумних присмоктувачів 2 аркуші подаються на стіл 3. Самонаклад лакувальної машини має стрижень з присмоктувачами, пристрій для роздування аркушів, транспортну тасьму і валики. Положення аркушів паперу визначається упорами і механізмом бокового вирівнювання. Підходячи до передніх упорів,

аркуші затискаються захоплювачами барабана 4, після чого поступають в лакувальний пристрій.

У процесі лакування валики наносять шар лаку на відбитки, не дотикаючись до його країв. Пристрій для нанесення лаку включає в себе ванну 5, лакувальні валики 6,7,8, а також бак з помпою для перекачування розчину лаку. Під час роботи машини лак автоматично подається з нижнього баку у ванну. Опущений у ванну валик 8 за допомогою валиків 6 і 7 передає шар лаку на відбитки. Відстань між лакувальними валиками регулюється.

Відлаковані відбитки за допомогою сіткового транспортера 9 поступають у сушильний пристрій 10. Сушильний апарат – це камера тунельного типу, обладнана інфрачервоними нагрівними елементами 11. Режим сушіння змінюється в залежності від характеру лакованої поверхні і товщини шару лаку, який наноситься на відбиток. Температура в сушильній камері регулюється в межах 30-700С.

Над сушильною камерою встановлюється витяжний вентилятор, який видаляє пари розчинника з лакового шару. Нагнітаючий вентилятор подає в камеру повітря для підвищення швидкості сушіння.

Наступний етап – охолодження відбитків. Холодне повітря через трубки 12 подається в спеціальний пристрій, де відбувається інтенсивне охолодження, необхідне для затвердіння лакової плівки на відбитках. Після цього готові відбитки виводяться до приймального пристрою 13. Готова продукція складається у пачки, висота яких для запобігання злипання аркушів не повинна перевищувати 50 см.

При правильному проведенні процесу лакування і дотриманні необхідних технічних вимог, достатня якість лакованої продукції може бути забезпечена і без подальшого каландрування. При лакуванні відбитків, відрукованих на гладких сортах паперу, достатньо одноразового нанесення шару лаку. При лакуванні відбитків, відрукованих на шорстких або всмоктувальних сортах паперу, здійснюють дво - або триразове лакування. Лакування у спеціальних лакувальних машинах поступово зменшується через

необхідність виконання двох окремих операцій, тобто друкування і лакування.

Сьогодні можна лакувати не тільки на окремих машинах для лакування цілої поверхні аркуша, але і за допомогою:

· зволожувальної системи в аркушевих офсетних друкарських машинах (АОМ), що дозволяє виконувати як вибіркове, так і суцільне лакування;

· самостійних лакувальних секцій, які знаходяться в АОМ, розрахованих на вибіркове та суцільне лакування;

· флексографічних друкарських машин, машин глибокого друку та тамподруку.

При лакуванні в АОМ одержують тонші шари лаку, ніж в окремих лакувальних машинах, але їх товщини, як правило, вистачає для досягнення будь-якої мети. Запроваджувані останнім часом пристрої з анілоксовим валиком «Аnilox» також дозволяють нанесення лаку в кількості 20 см32.

Швейцарська фірма «Steinemann» випускає машини для лакування моделей:

· «Colibri»

· «Colibri S»

· «Colibri Junior»

· «TopSpot» - для вибіркового лакування.

У загальному вигляді будова всіх лакувальних машин включає:

- самонаклад;

- секцію лакування;

- транспортери;

- сушарку;

- приймальний пристрій.

Швейцарська фірма «Steinemann» випускає ряд машин для лакування. Порівняно з іншими лакувальними машинами конструктивні особливості «Colibri» надають ряд переваг:

- підвищена продуктивність за рахунок каскадного самонакладу;

- переміщення валика проти тиску вверх-вниз забезпечує чистий

зворот при двобічному лакуванні;

- видовжена зона транспортування аркушів між лакувальною

секцією та сушаркою гарантує більш високий глянець;

- за рахунок замкнутого кругообігу лаку з ракельною системою очищення витрати лаку мінімальні, що підвищує економічність машини.

 

Загальний вигляд універсальної лакувальної машини « Steinemann »

 

Сьогодні у всьому світі спостерігається тенденція до збільшення використання вибіркового лакування, і в майбутньому за прогнозами фахівців, ця технологія матиме перспективу розвитку.

Для вибіркового лакування фірма «Steinemann» пропонує машину «Topspot», при роботі на якій можна використовувати як УФ так і вододисперсійні лаки.


ЛАМІНУВАННЯ

Ламінуванням називається процес покриття друкованого аркуша пластиком. Документ герметично упаюється в двосторонній пакет із спеціальної плівки для ламінування, під впливом тепла, передавального від нагрівального елемента ламінатора.

Кілька десятків років тому ламінування документів будо доступно лише великим поліграфічним підприємствам. Ситуація змінилася тільки в середині останньої чверті 20 століття, після винаходу та впровадження у виробництво «безсольвентного» клею, тобто клей не містить розчинників.

 

Загальний вигляд ламінатора

 

Перевагою безсольвентного способу ламінування була відсутність необхідності встановлювати системи сушки і, отже, з'являлася значна економія часу в порівнянні з сольвентним способом.

Сучасні технології дозволяють швидко і якісно провести ламінацію будь-якої поліграфічної продукції, за найкоротші терміни. Ламінування ушляхетнює продукцію, оберігає від грязі, вологи, механічних пошкоджень, захищає від підробки, а також підсилює кольори і яскравість заламінованих документів.

Ламінувати можна найрізноманітніші види поліграфії: рекламні проспекти, сертифікати, прас-листи, грамоти, інструкції, пам`ятки, страхові поліси, натуральні документи, креслення,методичний матеріал, карти, меню, титульні листи, посвідчення особи, представницькі карти, перепустки, проїзні документи, всілякі лейбли, календарі, картки для багажу і т.д.


Способи ламінування

Існують декілька способів ламінування, причому для кожного

виду поліграфічної продукції застосовується свій спосіб. Для ламінування форматів А3, і більше використовують рулонні ламінатори. Ламінування здійснюється шляхом закачування об`єкта в плівку,що подається з розташованих в ламінатора зверху і знизу рулонів. Різниця видів і товщини плівки дозволяє додати друкованому аркушу різні ефекти блиску і жорстокості, створює для друкарської продукції надійний захист від зовнішніх впливів. При рулонному ламінуванні плівка подається з рулону. При цьому використовується більш щільна плівка від 100 до 250 мікрон. Двостороннє ламінування такою плівкою дозволяє продукції досягти щільності пластикової карти. При цьому довжина друкованої продукції може бути будь-яка. Таким чином ламінуються кишенькові календарі.

Пакетне ламінування – вид гарячого ламінування, при якому оригінал міститься у «конверт» із плівки підходящих розмірів, після чого пропускається через нагріті вали ламінатора. Пакетне ламінування застосовується для обробки невеликих оригіналів,

віддрукованих в єдиному екземплярі або малими тиражами: документів різних видів, бейджів, пропусків, водостійких оправ, а також буклетів, листівок і т.д. Захищеним таким чином документам не страшні волога, пил, бруд, вони не мнуться і не стираються.

Основне призначення гарячого ламінування – захист зображень від різних зовнішніх дій , до яких можуть відноситися пролита вода, всілякі спроби пом`яти, зіскоблити, подряпати зображення, вологе прибирання приміщення, дощ, сніг. Але досвідчені користувачі знають і про іншу цінну властивість ламінування: воно може значно поліпшити якість зображення. При використанні глянсових плівок зображення «виявляється» фарби стають більш

контрастними і соковитими. Завдяки ефекту «прояву» недорогий папір з покриттям набуває вигляду розкішного фотопаперу.

Холодне ламінування – це накочення, яка застосовується для всіх інших видів матеріалів: самоклеючих плівок, фотопаперів, синтетичних матеріалів. Температура при холодному ламінуванні не перевищує 300. При цьому використовується спеціальна плівка, при чому повністю усувається ризик її теплового ушкодження. Холодна плівка дозволяє отримувати вироби привабливого зовнішнього вигляду, що досягається за рахунок елегантної поверхневої текстури. При такому способі можна істотно поліпшити якість ламінування постерів, документів, фотографій, пластиків та інших виробів.

Матове ламінування. Використовуючи спеціальну матову плівку, можна надати блискучим документам (наприклад, фотографіям) матовий блиск. При використанні кольорової фольги текст або малюнок на документі можна відтінити іншими кольором. Для цього потрібно покрити спеціальною кольоровою фольгою ту область на документі, яку бажано змінити. Під дією температури і тиском і тиском валів колір фольги буде перенесений на документ і закріпиться в тих місцях, де є тонер.

Плівка для ламінування

Плівки для ламінування бувають:

Глянцеві  – відмінно передають колір зображення, його насиченість і яскравість. Світлові відблиски, що виникають на глянцевій поверхні, заважають сприймати дрібні деталі, наприклад, інформаційний текст.

Матові – виключають відблиски, дають можливість без зусиль робити написи на поверхні. Ці написи легко стираються звичайною гумкою. Покриття мотовою плівкою виглядає більш респектабельної як правило потрібний для ламінування візиток і дорогої рекламної продукції.

Текстуровані – наприклад: «Пісок», «Полотно», «Льон», «Бризки шампанського», «Тканина» використовують для декорування поверхні зображення.

Сучасні плівки для ламінування проводяться на основі трьох видів полімерів:

· Поліестеру (поліетилентерефталат – РЕТ);

· Поліпропілену (РР, ВОРР);

· Полівініхлориду (ПВХ або PVC ).

Примітно те, що плівки на основі ПВХ придатні для ламінування лакофарбового покриття автомобілів, що вперше випробувано в 2005 році російськими стилістами в Re-styling.

Будь-яка плівка на основі поліестера – багатошарова і містить, як правило, три шари:

1. шар поліестеру (РЕТ), служить основою і додає плівці жорсткість і пружність;

2. шар поліетилену (РЕ), служить сполучною ланкою і своєрідною «подушкою» при ламінуванні;

3. шар полімерного «клею»(EVA- етіленвінілацетат) - володіє властивостями адгезії.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-10; Просмотров: 533; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.045 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь