Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Протокол надання медичної допомоги хворим із доброякісними новоутвореннями повік



Код МКХ – 10

D 23.1

Ознаки та критерії діагностики:

Папілома (акантоепітеліома, плоскоклітинна папілома) – має вигляд сосочкового новоутворення циліндричної форми, м’яка, брудно-жовтого або сірого кольору. Може мати вигляд ягоди малини, або капусти. Може мати широку основу або тонку ніжку, що з’єднує її зі шкірою повіки.

Стареча бородавка (син. - себорейна, кератома, базально-клітинна папілома, папілома) – локалізується на шкірі нижньої повіки, на війковому і інтермаргінальному краю повіки. На шкірі повік бородавки мають пігментований вигляд. Стареча бородавка має вид опуклого утворення жовтуватого, брудно-сірого кольору або інтенсивно коричневого кольору, що нагадує папіломатозній невус, різної величини і форми.

Кератоакантома (сальний роговий молюск, самовиліковна плоскоклітинна карцинома) – має кулеподібний вигляд рожево-білого вузла з западанням центру. Має швидкий ріст, утворює виразку, яка самостійно рубцюється (рубці грубі, втягнуті).

Епітеліома Малерба – поодинока, вузлувата, щільна особливо при звапненні, вільно рухома відносно підлеглих тканин, синюшного вигляду.

Тріхоепітеліома (аденоїдна кістовидна епітеліома Брука) - пухлина утворюється із волосяних фолікулів у вигляді поодиноких або множинних вузликів (рогові кісти), щільні при пальпації, розташовуються під шкірою.

Фолікулярний кератоз – розвивається з вирви волосяної піхви, утворює вогнища ороговіння, наближені по будові до перлин при плоскоклітинному раку.

Аденома сальної залози – поодинока, щільна пухлина на краю повіки. Аденома потової залози (гідро аденома) – множинні висипання на нижній повіці, чітко обмежені, щільні при пальпації вузлики, розміром з невелику горошину. Аденома мейбомієвої залози – нагадує халазіон, проривається із мейбомієвої залози і утворює масивне, богатодольчате новоутворення, перероджується в аденокарциному і дає метастази у лімфатичні вузли.

Базаліома – розташовується у внутрішньому відділі нижньої повіки , має інфільтративний ріст, має вигляд білувато – рожевого, щільного, неболючого вузлика або групи вузликів з широкою основою і чіткими межами, добре зміщується разом з шкірою; в щілинній лампі виглядає як краплина воску. В подальшому вона розпадається і переходить у виразку, досягає 1-1,5 см і перетворюється у рак шкіри.

Пігментна ксеродерма – хворіють діти 1-2 років, дуже чутлива до ультрафіолетового опромінювання. Спочатку виглядає як сонячна еритема, потім приєднується пігментація , що нагадує "веснянки". З часом шкіра стає сухою, покривається телеангіектазіями, сосочковими розростаннями, які в подальшому виразковуються і малігнізуються. Нижня повіка руйнується, тканини атрофуються, розвивається кератит. Уражується хворобою усе лице. Нерідко діти вмирають на 2-3 десятиріччі життя.

Епітеліома Боуєна – може локалізуватися на шкірі повік, слизовій очного яблука, рогівці, має ознаки раку, який не переходить на підлеглі тканини. Має вигляд пласкої, круглої, темно-червоної бляшки с чіткими межами, покрита лусками, має бугристий вид. При малігнізації дає метастази. Зустрічається у хворих старшого віку.

Фіброма – має вигляд щільного, чітко обмеженого підшкірного вузла, або м’якого утворення на ніжці.

Ліпома (жировик) – пухлина без різких границь, м’яка, на верхній повіці, над орбіто-пальпебральною складкою, звисає над краєм повіки, жовтуватого кольору

Дермоїд – пухлина еластичної консистенції, округлої форми не з’єднана зі шкірою, розташована у внутрішній або зовнішній спайці повіки.

Ангіома – розвивається у дітей з перших років життя. Поділяють ангіоми на кавернозні і капілярні. Кавернозна ангіома – великий, богатопорожнинний вузол з кров’ю, часто буває проростанням орбітальної ангіоми. Капілярні ангіоми – розташовуються у поверхневих шарах шкіри і підшкірно, м'які, синюватого кольору, при натисканні – блідніють.

Невринома (нейрофіброма) – хвороба Реклінгаузена - повіка збільшена у розмірах, птоз, в повіці пальпуються звиті, щільні тяжі проникаючі у порожнину орбіти, або у формі вузлика щільної консистенції, сидячого на ніжці.

Невуси (пігментні новоутворення) – пограничний невус (юнкціональний) – пласка пігментна пляма на інтермаргінальному краю (зустрічається у дітей і підлітків). Внутрішньо шкіряний невус – зустрічається у дорослих у вигляді пігментної плями, може бути папіло-матозного вигляду.

Невус Ота (скронево-щелепний невус, окулодермальний невус) – вроджене захворювання. Пляма блакитно-сірого або сіро-аспідного кольору на повіці і може поєднуватися з меланозом тканин очного яблука – темніша райдужка і судинна оболонка на цьому оці.

 

Рівні надання медичної допомоги:

Третій рівень – стаціонар офтальмологічного профілю

 

Обстеження:

1. Зовнішній огляд

2. Візометрія

3. Периметрія

4. Біомікроскопія

5. Офтальмоскопія

Обов’язкові лабораторні дослідження:

1. Загальний аналіз крові

2. Загальний аналіз сечі

3. Кров на RW

4. Цукор крові

5. Hbs-антиген

Консультації спеціалістів за показаннями:

1. Педіатра

2. Терапевта

3. Онколога (при необхідності )

 

Характеристика лікувальних заходів:

Папілома, стареча бородавка, епітеліома Малерба, тріхоепітеліома, фолікулярний кератоз, аденома, фіброма, ліпома, дермоїд – хірургічне видалення (раневу поверхню слід коагулювати); електроексцизія, кріодеструкція, лазер випарювання.

Базаліома – кріодеструкція, променева терапія

Епітеліома Боуєна хірургічне видалення, кріодеструкція, лазервипарювання, близько фокусна рентгенотерапія

Пігментна ксеродерма – механічний захист від сонця, фотозахисні мазі і креми, кріодеструкція або хірургічне видалення бородавчатих розрощень

Невуси – кріодеструкція, лазервипарювання (СО-2)

Ангіома –введення склерозучих речовин, діатермокоагуляція, кріодеструкція, хірургічне видалення.

Кератоакантома – хірургічне видалення пухлини, променева терапія

Невринома (нейрофіброматоз) – хірургічне видалення вузла.

Невус Ота – у зв’язку з тим, що новоутворення займає велику площину, часто уражує орбіту, при діагностиці малігнизації – хворі підлягають лікуванню в онкоофтальмологічному центрі інституту очних хвороб і тканинної терапії ім.В.П. Філатова АМН України.

Після видалення пухлин – обов’язкове гістологічне дослідження видаленої тканини.

 

Кінцевий очікуваний результат – одужання     

 

Термін лікування – 5-7 днів  

 

Критерії якості лікування:

Відсутність запальних симптомів, косметичний ефект. 

 

Можливі побічні дії та ускладнення:

Ектропіон, птоз, рецидив захворювання 

 

Вимоги до дієтичних призначень і обмежень:

Немає

 

Вимоги до режиму праці, відпочинку та реабілітації:

Хворі непрацездатні 2 тижні. Терміни непрацездатності, в окремих випадках, залежать від подальшого променевого лікування. 

 

Директор Департаменту

Організації та розвитку


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 294; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.021 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь