Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Знеболювання другої гілки трійчастого нерва біля круглого отвору (центральні провідникові анестезії).



Цільовий пункт: круглий отвір у крилопіднебінній ямці.

Анатомічні передумови: крилопіднебінна ямка лежить у глибині між верхньою ще­лепою та крилоподібним відростком основної кістки (os sphenoidale), внутрішньо від підскроневої ямки. З підскроневою ямкою вона з'єднується широкою вгорі та вузькою

 

Видалена вилична кістка і частина ве­ликого крила основної кістки. Розкрито крилопіднебінну ямку і в неї введено зонд через круглий отвір (1) та через крилопід­небінний канал (2); 3 - foramen opticum; 4 -sulcus infraorbitalis; 5 - foramensphenopalatinum.

 

знизу крилопіднебінною або серпоподібною вирізкою (fissura semilunare) і є її продовженням.

Передню стінку крилопідне-бінної ямки складає медіальний край поверхні тіла верхньої ще­лепи та очноямковий відросток піднебінної кістки; ззаду ямка об­межена основнощелепною по­верхнею великого крила основ­ної кістки та передньою поверх­нею крилоподібного відростку; внутрішньою стінкою крилопід-небінної ямки є зовнішня повер­хня вертикальної пластини підне-бінноїкістки; зверху вона прикри­та нижньою поверхнею тіла та великим крилом основної кістки, що відходить від нього.

Крилопіднебінна ямка має вигляд воронки, що спирається широкою своєю частиною на зовнішню основу черепа, а вузькою - направляється донизу та переходить в крилопіднебінний канал (рис. 38).

Крилопіднебінна ямка

ноямковіборозну,каналтаотвір-з передньою поверхнею лицевого черепа. На внутрішній стінці її знаходиться основнопіднебінний отвір, що веде в носову порож­нину. В верхньому відділі задньої стінки відкривається круглий отвір, що з'єднує крилопіднебінну ямку з порожниною черепа.Через крилопіднебінний канал та великий піднебінний отвір крилопіднебінна ямка сполучається

з ротовою порожниною, а через серпоподібну щілину - з підскро­невою ямкою. У крилопіднебінній ямці верхньощелепний нерв ділиться на гілки, кожна з яких розподіляється в тій чи інший частині верхньої щелепи.

Для проведення анестезії біля круглого отвору використовують 5 шляхів:

а) піднебінний (палатинальний);

б) горбиковий (туберальний);

в) очноямковий (орбітальний);

г) підвилично-крилоподібний;

д)надвиличний.

При центральному знеболюванні верхньощелепного нерва анестезуючий розчин до­цільно доводити не безпосередньо до круглого отвору, а тільки до крилопіднебінної ямки тому, що крилопіднебінна ямка значно більша від круглого отвору і, природно, доступніша для ін'єкційної голки ніж круглий отвір. Проникання голки до крилопіднебі­нної ямки значно безпечніше, ніж проходження голки до круглого отвору.

Піднебінний (палатинальний) шлях (за Карреа).

 

Розташування великих піднебінних отворів.

Анатомічні передумови. Через крилопіднебінний канал та великий піднебінний отвір крилопіднебінна ямка сполучається з ротовою порожниною. Великий піднебінний отвір знаходиться біля поперечного піднебінного шва (sutura transvrsa palatina) в місці з'єднання медіальної стінки альвеолярного відростку верхньої-щелепи з твердим піднебіння. Проекція великого піднебінного отвору на слизову оболонку твердого підне­біння знаходиться на перетині двох ліній. Трансверзальна лінія проходить на рівні сере­дини коронки третього моля­ра, а при його відсутності - до-заду від другого моляра, або на 0,5 см попереду від заднь­ого краю твердого піднебін­ня. При відсутності зубів орі­єнтуються на межу між твер­дим та м'яким піднебінням. Відстань від неї до великого піднебінного отвору дорівнює 0,5 см. Парасагітальна прямапроходить на 0,5-0,7 см меді-альніше осі альвеолярного відростку. В проекції отвору є невелике втягнення на слизовій оболонці.

Перед проведенням анес­тезії слизову оболонку в місці вколу обробляють розчином антисептика. При закинутій назад голові та широко відкритому роті хво­рого голку довжиною 5 см вводять в ділянку на 1 см допереду та всередину (тобто, відсту­пивши до середньої лінії) від проекції піднебі­нного отвору на слизову оболонку (рис. 41). Голку просувають в напрямку знизу вгору, спе­реду назад, зсередини назовні, потрапляють у великий піднебінний отвір та переміщують че­рез нього далі за струменем анестетика у кри-лопіднебінний канал на глибину 2,5-3 см. Там випускають 1,5-2 мл знеболюючого розчину. Через 10-15 хвилин настає анестезія на всійділянці іннервації' верхньощелепного нерва. За даними С.Н. Вайсблата крилопіднебінний ка­нал у 6 % непрохідний.

Ускладнення: можливість внесення ін­фекції, поранення судин та нервів, поломка голки.

 

Проекція великого підне­бінного отвору на слизовій оболонці твердого піднебіння (вказано круж­ком) та місце вколу голки (вказано стрілкою) для анестезії за Карреа.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-11; Просмотров: 343; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь