Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Знеболювання біля горба верхньої щелепи (туберальна анестезія)



Цільовий пункт: foramina alveolaria posteriora, що знаходяться на задньо-зовнішній поверхні горба верхньої щелепи на рівні середини або задньо­го краю третього моляру і на 18-25 мм вище від краю його лунки.

Анатомічні передумови. В серед­ньому відділі бокової поверхні верх­ньої щелепи знаходиться вилично-альвеолярний гребінь (crista zygo-matico-alveolaris), що починається в ділянці першого великого корінного зуба та переходить у виличний відро-

 


Зона знеболювання при анестезії в крилопіднебінній ямці.

сток (рис. 51). Від цього місця починається перегин бокової стінки верхньої щелепи в задню. Ця поверхня тіла верхньої щелепи (її ще називають підскроневою) випукла, утворює горб верхньої щелепи, на якому і знаходяться задні луночкові отвори. Гребінь є розпізнавальним пунктом для визначення місця вколу при виконанні туберальної анестезії. Виходячи з того, що вилично-альвеолярний гребінь розташовується безпо­середньо над першим моляром, його можна намацати або визначати на око.

Необхідно також зважати на існування двох варіантів будови піднебіння, що відіграє важливу роль при виборі місця вколу: вкороченої та подовженої. Конфігурацію щелепи легко визначити при огляді ротової порожнини.

 

Цільовий пункт туберальної анестезії

При вкороченій формі іднебі­ння треті моляри відсутні. Від ви­лично-альвеолярного гребеня йде крутий підйом по верхньощелеп­ному горбу до крилопіднебінноїямки. Відстань від гребеня до кри­лопіднебінної ямки складає 2 см. Природно, що при такій довжині піднебіння вкол можна провести безпосередньо за першим моляром,(вкол над першим моляром виклю­чається, тому що для просування голки далі, слід обійти гребінь).

При подовженій формі піднебі­ння є треті моляри і навіть ділянка

альвеолярного відростка за цими зубами. Відстань від вилично-альвеолярного гребе­ня до крилопіднебінної ямки, більша ніж 2 см. В цьому випадку вкол безпосередньо за першим моляром змусить вести голку на більшу відстань: над другим та третім моля­рами та ділянкою альвеолярного відростку за ними. Знеболювання буде успішнішим, якщо вкол здійснити над другим або між другим та третім молярами.

Таким чином, відстань від місця вколу до місця входження задніх верхніх лункових нервів у кістку дорівнює приблизно 2 см, а з урахуванням товщини м'яких тканин, що проколюються - 2,5 см.

Внутрішньоротовий спосіб. Анестезію виконують при напіввідкритому роті хво­рого. Кут рота з відповідного боку відтягують шпателем. Вкол голки проводять у слизову оболонку на 0,5 см нижче склепіння присінку рота позаду вилично-альвео­лярного гребеня між другим та третім молярами зрізом до кістки (рис. 52).

Голку просувають одночасно спереду дозаду, знизу доверху та ззовні всередину під кутом 45°, обгинаючи випуклу частину верхньої щелепи в ділянці її горба. На всьому шляху просування голки, слід випускати трохи знеболюючого розчину для розсовуван­ня тканин та уникнення пошкодження судин, що зустрічаються в цій ділянці. При роз­ташуванні гострого кінця голки на глибині 10-15 мм необхідно провести аспіраційну пробу, щоб запобігти утворенню гематоми. Для проведення проби поршень шприца дещо витягується (якщо судина поранена, то в шприці з'явиться кров). При зануренні голки вглиб на 18-25 мм вводять 2 мл знеболюючого розчину. Анестезія настає через 7-8 хвилин.

Цей спосіб описаний у всіх підручниках. Проте з появою одноразових шприців та голок значно збільшилась кількість ускладнень - позагорбикових гематом, що зумов­лене, насамперед, гостротою скосу та товщиною голок типу "Рекорд". В зв'язку з цим ми рекомендуємо для виконання інтраоральної туберальної анестезії користуватись лише голками для карпульних шприців. Вкол голки слід робити на рівні третіх молярів в межу між нерухомою та рухомою слизовою оболонкою та просувати голку до горба

 

Місце вколу при туберальній анестезії

щелепи не більше ніж на 8-10 мм (при цьо­му анестетик впорскується в тканини при легкому надавлюванні на шток поршня). Зап­ропонована методика значно зменшує ризик ускладнення.

Позаротова туберальна анестезія. При виконанні цієї анестезії голову пацієнта слід повернути в протилежний бік. При ін'єкції з правого боку вказівним пальцем лівої руки намацують передню поверхню вилично-аль­веолярного гребеня, а великим кут, що утво­рюється нижнім краєм виличної кістки та вилично-альвеолярним гребенем і задню по­верхню гребеня. При виконанні анестезії зліва великим пальцем намацують передню повер-

 

 

Зона знеболення при туберальній анестезії

хню вилично-альвеолярного гребеня, а вказівним кут, що утворюється нижнім краєм виличної кістки та вилично-аль­веолярним гребенем і задню поверхню гребеня. Фіксують м'які тканини. Вкол голки здійснюється під передньонижнім кутом виличної кістки. Голку просува­ють до горба верхньої щелепи - дого­ри, назад та всередину, під кутом 45° до сагітальної площини та 90° до фран­кфуртської горизонталі (лінія, що з'єднує козелок вуха з основою крила носа) на глибину 2-2,5 см.

Зона знеболювання: моляри верх­ньої щелепи, альвеолярний відросток та м'які тканини з зовнішньої сторони альвеолярного відростку в ділянці цих зубів, стінки верхньої щелепи в ділянці

горба. Необхідно пам'ятати, що інко-

Зона знесолення при туберальній и передня межа закінчується в ділянці середини першого моляру, а в деяких випадках доходить до середини першого премоляру, що залежить від анастомозів із

середньою верхньою альвеолярною гілкою (рис. 53).

Ускладнення: можливість внесення інфекції, поранення судин та нервів, поломка голки.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-11; Просмотров: 385; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь