Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ЗНЕБОЛЮВАННЯ В ПІДБОРІДНОМУ ОТВОРІ



Цільовий пункт: підборідний отвір.

Анатомічні передумови. Підборідний отвір знаходиться під альвеолою другого премоляра, або під міжальвеолярною перегородкою між першим та другим премоля-

рами і на 12-13 мм вище нижнього краю нижньої щелепи, або на середині відстані між нижнім краєм нижньої щелепи та гребенем альвеолярного відростка. У дітей цей отвір найчастіше міститься під першим молочним моляром, тобто зміщений наперед по­рівняно з щелепою дорослого.

При відсутності зубів на відповідній половині нижньої щелепи положення отвору визна­чають з боку зовнішніх покривів лиця, поділивши пополам ділянку щелепи від середньої лінії до переднього краю жувального м'яза. В старості, при втраті зубів, атрофічні процеси, що розвиваються, змінюють відстань від підборідного отвору до гребеня альвеолярного відростка. Однак у відношенні до нижнього краю щелепи положення вказаного отвору майже стале: він розміщується на відстані 12-13 мм від нижнього краю щелепи.

Підборідний отвір, або, як дехто вважає, устя каналу, обернений дозаду, догори і назовні. Тому для проникнення в нього, голку необхідно спрямувати ззаду наперед, зверху вниз і ззовні досередини. Щоправда, деякі автори вважають, що досить вводи­ти знеболюючий розчин біля устя каналу, звідки він, поширюючись в силу дифузії, пройде в глибину і перерве провідність різцевих гілочок, викликавши таким чином знеболю­вання відповідних зубів і ділянки альвеолярного відростка до середньої лінії. Однак при введенні знеболюючого розчину поза каналом ефект анестезії далеко не сталий, бо знеболюються головним чином гілочки, що виходять з підборідного отвору, але різцеві гшочки часто не виключаються. Тому для одержання належного знеболювання слід вводити розчин безпосередньо в устя каналу.

Внутрішньоротовий шлях. Голку, як зазначалося вище, спрямовують ззаду напе­ред, зверху вниз і ззовні досередини. При зімкнутих щелепах після відведення вбік м'яких тканин щоки вколюють голку в перехідну складку на рівні середини пер­шого моляра і, просуваючи її на глибину від 0,75 до 1 см, досягають ділянки розміщен­ня підборідного отвору. Після цього вводять із шприца кілька крапель розчину для знеболювання м'яких тканин і приступають до обережного обмацування кісткової по­верхні кінцем голки.

 

Відчуття провалювання гол­ки або поява больових відчуттів у ділянці губи свідчать про по­падання в підборідний отвір. Після цього голку просувають в нього на кілька міліметрів і впор­скують від 0,5 до 2 мл розчину. Знеболювання настає через 3-5хвилин.

Позаротовий шлях. При позаротовому введенні знеболюючої речовини усуваються труднощі, зв'язані з внутрішньо-ротовим підходом, коли голці і шприцу ніяк не вдається надати необхідного напряму.

 

 

Внутріротова ментальна анестезія.

 

Обмацування розміщення підборідного отвору при позаро-товому підході проводять лівою рукою, шприц тримають пра­вою рукою.

Визначивши положення під­борідного отвору, притискають м'які тканини до підлеглої кістки пальцями лівої руки. Голці надають того ж напряму, що й при внутрішньоротовому способі знеболювання, тобто вниз, вперед та всередину, і вко­люють її через шкіру вище та позаду проекції підборідного отвору. Досягши кістки, вво-

дять трохи знеболюючого роз­чину, після чого, намацавши голкою отвір, просувають в нього голку і впорскують реш­ту розчину.

Зона знеболювання. М'які тканини підборіддя та губи відповідного боку, альвео­лярний відросток, зуби, а також слизова оболонка альвеолярного відростка з губного боку від рівня другого малого кутнього зуба до центрального різця. При введенні зне­болюючого розчину в підборідний отвір у кількості 1,5-2 мл ділянка знеболювання може поширюватись до рівня другого моляра. Однак глибоке знеболювання настає лише в ділянці малих кутніх

 

 

Позаротова ментальна анестезія.

 

зубів та ікла, а ближче до се­редньої лінії внаслідок наявності анастомозів з другого боку зви­чайно спостерігається лише більш або менш виражене зни­ження больової чутливості.

З язикового ж боку чут­ливість м'яких тканин альвео­лярного відростка після вве­дення знеболюючої речовини в підборідний отвір зберігається, бо вони іннервуються також гілочками язикового нерва.

Ця участь язикового нерва в іннервації слизової оболонки альвеолярного відростка, а та­кож і наявність анастомозів, що переходять через середню лінію з другого боку, потребує додаткового введення зне­болюючого розчину з язикового боку альвеолярного відростка та в ділянці середньої лінії з губного боку.

Ускладнення. Після проведення знеболювання в підборідному отворі в ряді випадків внаслідок поранення судин, що проходять в ньому, спостерігається утворення невели­ких гематом. Нерідко появляються ділянки ішемії на шкірі підборідної ділянки в ре­зультаті судинозвужувальної дії адреналіну. Описано й нетривалі парези м'язів підборідної ділянки. Порівняно рідше доводилось спостерігати протягом кількох днів після прове­деного знеболювання невралгічні болі або зниження чутливості, очевидно, в результаті травмування нервових волокон.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-11; Просмотров: 368; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.025 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь