Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Київ, Україна, 21-23 травня 2003 року



Вступ

Процес “Довкілля для Європи” являє собою унікальне партнерство держав-членів, що знаходяться в регіоні ЄЕК ООН, організацій системи Організації Об’єднаних Націй, представлених у цьому регіоні, інших міжурядових організацій, регіональних і субрегіональних екологічних центрів, неурядових організацій та інших основних груп. Функції секретаріату цього процесу виконує Європейська економічна комісія Організації Об’єднаних Націй, що із самого початку була тісно зв’язана з процесом “Довкілля для Європи”.

Початок процесу “Довкілля для Європи” було покладено міністром з охорони навколишнього середовища колишньої Чехословаччини п. Йозефом Ваврушеком. Перша конференція міністрів проходила в замку Добржиш біля Праги, 21 23 червня 1991 року. До Київської конференції, що відбулася в 2003 році, було проведено ще три конференції: Люцернська (Швейцарія), 28 30 квітня 1993 року; Софійська (Болгарія), 23 25 жовтня 1995 року; Орхуська (Данія), 23 25 червня 1998 року.

 

 

5-та Конференція міністрів Довкілля для Європи”,

Історія процесу

На Першій конференції міністрів “Довкілля для Європи”, що проходила в замку Добржиш (червень, 1991), був вироблений комплекс керівних принципів загальноєвропейського співробітництва і розглянутий ряд питань, що мають важливе значення для подальшого розвитку цього процесу. Міністри призвали Комісію Європейських співтовариств, у взаємодії з ЄЕК ООН, підготувати доповідь про стан навколишнього середовища в Європі і підкреслили необхідність розробки екологічної програми для регіону.

Два роки потому, на Другій конференції міністрів, що проходила в Люцерні (квітень, 1993), міністри прийняли декларацію, що визначила політичні рамки процесу “Довкілля для Європи”, спрямованого на упорядкування стану навколишнього середовища й узгодження екологічної політики на континенті, а також забезпечення на ньому миру, стабільності і сталого розвитку. Люцернська конференція схвалила широкомасштабну стратегію, що утримується в Програмі дій в області навколишнього середовища (ПДОС) для Центральної і Східної Європи, заснувала Цільову групу зі здійснення цієї програми й ухвалила заснувати Комітет з підготовки проектів, у центрі уваги якого повинні знаходитися природоохоронні інвестиції в Центральній і Східній Європі.

Люцернська конференція схвалила доповідь ЄЕК ООН “Елементи для довгострокової екологічної програми для Європи” і просила ЄЕК ООН почати здійснення програми оглядів результативності екологічної діяльності в країнах з перехідною економікою.

Третя конференція міністрів “Довкілля для Європи”, що проходила в Софії (жовтень, 1995), розглянула хід здійснення Програми дій в області навколишнього середовища для Центральної і Східної Європи й обговорила аспекти, зв’язані з подальшою розробкою екологічної програми для Європи. У своїй Декларації міністри знову підтвердили свою волю здійснювати співробітництво в області охорони навколишнього середовища на основі принципів, погоджених на їхній Другій конференції в Люцерні, і підкреслили невідкладну необхідність подальшого обліку екологічних розумінь у політику у всіх галузях.

Міністри погодилися з тим, що процес “Довкілля для Європи” є невід’ємною частиною політичної основи для співробітництва в справі охорони навколишнього середовища в Європі, і висловились за прийняття ряду конкретних заходів, включаючи розробку регіональної конвенції про участь громадськості.

Стосовно організаційних заходів, необхідних для підготовки до конференцій, міністри рекомендували заснувати на наступній нараді Комітету ЄЕК ООН з екологічної політики спеціальну підготовчу робочу групу старших посадових осіб, функції президії якої виконував би виконавчий комітет.

На Четвертій конференції в Орхусі (червень, 1998) була прийнята і підписана 35 країнами Конвенція про доступ до інформації, участі громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються навколишнього середовища, а два нових Протоколи до Конвенції про транскордонне забруднення повітря на великі відстані (один по важким металам, а іншій – по стійким органічним забруднювачам) були прийняті і підписані 33 країнами і Європейським співтовариством.

Європейське агентство з навколишнього середовища підготувало ще одну доповідь про стан навколишнього середовища “Довкілля для Європи: друга оцінка”, який був взятий за основу роботи Конференції. На основі висновків, які містяться в цій доповіді, міністри вирішили розширити підтримку, що робиться в рамках процесу “Довкілля для Європи” новим незалежним державам і тим країнам Центральної і Східної Європи, що не беруть участь у процесі приєднання до Європейського союзу.

Міністри також схвалили Загальноєвропейську стратегію поступового припинення використання етильованого бензину, Заяву про політику в області енергоефективності і Резолюцію про біологічне і ландшафтне різноманіття.

 

П’ята Конференція міністрів “Довкілля для Європи”

Офіційне відкриття конференції

 

Конференцію відкрив прем’єр-міністр України і голова національного організаційного комітету Конференції п. Віктор Янукович, що надав слово Президентові України. Президент України п. Леонід Кучма підкреслив важливе значення зусиль, спрямованих на те, щоб зробити Європу безпечною для сталого розвитку, а тим самим безпечною для всіх її жителів, незалежно від їхнього соціального стану і рівня добробуту.

Шляхом об’єднання зусиль країни регіону одержують більше можливостей для подолання екологічних проблем, що являють серйозну загрозу всьому міжнародному співтовариству і гострота яких порівняна, а то й перевершує гостроту військових загроз і загроз тероризму. Він відзначив, що країнам регіону необхідно додавати всіх зусиль для виконання рішень Всесвітньої зустрічі на вищому рівні зі сталого розвитку, а в найближчі місяці і роки – рішень Київської конференції міністрів. П. Кучма побажав учасникам Конференції плідної роботи і приємного перебування в Києві.

З основними доповідями виступили Виконавчий секретар п. Брігіта Шмегнерова (ЄЕК ООН), Комісар ЄС з питань навколишнього середовища п. Маргот Валлстрем і міністр навколишнього середовища, районного планування і суспільних робіт (Греція) п. Вассо Папандреу, що представляла Грецію як країну-голову ЄС, і яка виступила від імені Європейського союзу і країн, що приєднуються до нього. П. Шмегнерова зачитала послання Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй п. Кофі Аннана до Конференції, у якому він відзначив, що процес “Довкілля для Європи” перетворився у важливу платформу для діалогу і співробітництва не тільки між урядами, але і для діалогу з міжнародними організаціями, неурядовими організаціями (НУО) і приватним сектором. Його зусилля протягом багатьох років переконливо свідчать про те, що спільно ми могли б істотно змінити положення і побудувати кращий і екологічно безпечніший світ для майбутніх поколінь.

Виступаючи як Виконавчий секретар ЄЕК ООН, п. Шмегнерова відзначила, що процес “Довкілля для Європи” не має аналогів, оскільки в ньому беруть участь не тільки міністри навколишнього середовища країн регіону, але і також міжнародні організації системи Організації Об’єднаних Націй і ті, які не входять в систему Організації Об’єднаних Націй (2 організації) і багато НУО.

Процес “Довкілля для Європи” перетворився в ефективну програму з посилення охорони навколишнього середовища. Той факт, що серед конференцій міністрів така конференція проводиться вже в п’ятий раз, говорить про її значення. П. Валлстрем виступила з основною доповіддю від імені Європейської комісії, у якій вона відзначила, що “Довкілля для Європи” – це добровільна коаліція країн, міжнародних організацій, фінансових установ і громадянського суспільства, що поєднує всіх учасників у плідний союз.

Процес “Довкілля для Європи” у межах великої Європи допоможе продовжити діалог із проблем навколишнього середовища з країнами Східної Європи, Кавказу і Центральної Азії (СЄКЦА).

П. Папандреу виступила від імені Європейського союзу і країн, що приєднуються до нього; до цієї заяви приєдналися асоційовані з ЄС Румунія і Туреччина. Вона підкреслила, що Київська конференція є першою конференцією міністрів навколишнього середовища у всьому європейському регіоні, що проводиться після Всесвітньої зустрічі на вищому рівні зі сталого розвитку в Йоганнесбурзі, і що вона дає унікальну можливість для розвитку нових і зміцнення діючих форм співробітництва в області охорони навколишнього середовища, сталого розвитку, світу і безпеки в межах великого Європейського регіону.

Делегатів також вітав Голова, міністр навколишнього середовища і природних ресурсів України п. Василь Шевчук. Він відзначив, що процес “Довкілля для Європи” має величезне значення для того, щоб забезпечити гармонію між людським суспільством і навколишнім середовищем, і після чотирьох Конференцій і десяти років здійснення він приніс великі результати.

На цій 5-й конференції присутні 1170 делегатів від 51 країни і приблизно 30 найавторитетніших міжнародних організацій і органів. Конференція затвердила Порядок денний, представлений Спеціальною робочою групою старших посадових осіб.

 

Стан навколишнього середовища

 

На засіданні, присвяченому стану навколишнього середовища, обговорили дві теми: одна стосувалася моніторингу й оцінки, а інша – аналізу результативності екологічної діяльності. На цій сесії головував міністр навколишнього середовища Данії п. Ганс Крістіан Шмидт.

З основними доповідями виступили міністр навколишнього середовища Естонії п. Віллу Реліан, Комісар ЄС з питань навколишнього середовища п. Валлстрем, Голова Робочої групи з екологічного моніторингу ЄЕК ООН п. Юрій Цатуров (Російська Федерація) і радник голови парламенту і прем’єр-міністра України п. Богдан Гаврилишин (Україна).

Тимчасово виконуючий обов’язки Виконавчого директора Європейського агентства з навколишнього середовища (ЕАОС) п. Гордон Макінес і призначений Виконавчий директор ЕАОС п. Жаклін Макглейд представили доповідь “Довкілля Європи: третя оцінка”. П. Брігіта Шмегнерова представила доповідь про екологічну політику в перехідний період: Уроки за десять років проведення оглядів результативності екологічної діяльності ЄЕК ООН.

 

А. Моніторинг і оцінка

Конференція дала високу оцінку доповіді і призвала ЕАОС підготувати Четверту оцінку для наступної конференції міністрів “Довкілля для Європи” на базі встановлення нових партнерських зв’язків, особливо з ЄЕК ООН і ЮНЕП. Учасники Конференції також визнали важливе значення документа про уроки, витягнуті зі збору даних для “Київської доповіді”, і запропонували відповідним організаціям і установам, у тому числі ЄЕК ООН, ЕАОС і ЮНЕП, відповідно до їх мандатів надавати підтримку здійсненню рекомендацій щодо розширення потенціалу моніторингу в регіоні.

Конференція також висловила свою підтримку діяльності Робочої групи ЄЕК ООН з екологічного моніторингу, особливо зі зміцнення системи екологічної інформації і спостережень у 12 країнах Східної Європи, Кавказу і Центральної Азії.

Учасники Конференції підтримали рекомендації з удосконалення національних систем моніторингу й інформації про навколишнє середовище для країн Східної Європи, Кавказу і Центральної Азії і керівні принципи з підготовки державних доповідей про стан і охорону навколишнього середовища в країнах Східної Європи, Кавказу і Центральної Азії.

 

В. Огляди результативності екологічної діяльності (ОРЕД)

Конференція підтвердила, що програма оглядів результативності екологічної діяльності ЄЕК ООН (ОРЕД), що була ініційована на Люцернській конференції міністрів, дозволила оцінити ефективність зусиль країн з перехідною економікою в охороні навколишнього середовища і сформулювати для зацікавлених урядів країн цілеспрямовані рекомендації щодо удосконалювання природоохоронної діяльності з метою скорочення впливу забруднення, більш повного включення природоохоронних заходів у галузеву політику і зміцнення співробітництва з міжнародним співтовариством.

Учасники дали високу оцінку доповіді і підтримали здійснення її рекомендацій. Вони також підтвердили свою підтримку програмі ОРЕД ЄЕК ООН, що є важливим інструментом для країн з перехідною економікою, і ухвалили, що реалізацію цієї програми необхідно продовжити.

 

 

Вступ

Процес “Довкілля для Європи” являє собою унікальне партнерство держав-членів, що знаходяться в регіоні ЄЕК ООН, організацій системи Організації Об’єднаних Націй, представлених у цьому регіоні, інших міжурядових організацій, регіональних і субрегіональних екологічних центрів, неурядових організацій та інших основних груп. Функції секретаріату цього процесу виконує Європейська економічна комісія Організації Об’єднаних Націй, що із самого початку була тісно зв’язана з процесом “Довкілля для Європи”.

Початок процесу “Довкілля для Європи” було покладено міністром з охорони навколишнього середовища колишньої Чехословаччини п. Йозефом Ваврушеком. Перша конференція міністрів проходила в замку Добржиш біля Праги, 21 23 червня 1991 року. До Київської конференції, що відбулася в 2003 році, було проведено ще три конференції: Люцернська (Швейцарія), 28 30 квітня 1993 року; Софійська (Болгарія), 23 25 жовтня 1995 року; Орхуська (Данія), 23 25 червня 1998 року.

 

 

5-та Конференція міністрів Довкілля для Європи”,

Київ, Україна, 21-23 травня 2003 року

5-та Конференція міністрів “Довкілля для Європи” завершилася в Києві 23 травня прийняттям Декларації міністрів, у якій була підкреслена важливість процесу “Довкілля для Європи” як інструмент, що сприяє охороні навколишнього середовища і стійкому розвиткові в регіоні і цим робить внесок у збереження миру і безпеки в ширшому контексті. Міністри навколишнього середовища і глави делегацій з 51 країни регіону ЄЕК ООН, а також представник Європейської комісії зробили наголос на свої загальні цілі стосовно навколишнього середовища і підкреслили загальну прихильність до співробітництва в досягненні високих стандартів охорони навколишнього середовища.

У ході Конференції були прийняті і відкриті для підписання три протоколи до конвенцій Європейської економічної комісії Організації Об’єднаних Націй:

· 35 країн і Європейське співтовариство підписали новий Протокол зі стратегічної екологічної оцінки до Конвенції ЄЕК ООН з оцінки впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті;

· 22 країни підписали новий Протокол про цивільну відповідальність і компенсацію за збиток, заподіяний транскордонним впливом промислових аварій на транскордонні води, до Конвенцій ЄЕК ООН про транскордонний вплив промислових аварій і з охорони і використання транскордонних водотоків і міжнародних озер;

· 36 країн і Європейське співтовариство підписали новий Протокол реєстрів викидів і переносу забруднювачів до Конвенції ЄЕК ООН про доступ до інформації, участі громадськості в процесі прийняття рішень і доступі до правосуддя в питаннях, що стосуються навколишнього середовища (Орхуська конвенція). Міністри і глави делегацій також схвалили Керівні принципи зміцнення дотримання і забезпечення здійснення багатосторонніх екологічних угод (БЕУ) у регіоні ЄЕК ООН.

Уряди семи країн Карпатського регіону прийняли Рамкову конвенцію про захист і сталий розвиток Карпат, що була відкрита для підписання 22 травня і була підписана Угорщиною, Румунією, Сербією і Чорногорією, Словаччиною, Україною і Чеською Республікою.

Київська конференція прийняла новаторську “Природоохоронну стратегію для країн Східної Європи, Кавказу і Центральної Азії і вітала зусилля держав Центральної Азії з розробки Центральноазіатської ініціативи з навколишнього середовища, води та безпеки “Запрошення до партнерства”.

Міністри і глави делегацій підтвердили свою підтримку програми оглядів результативності екологічної діяльності ЄЕК ООН і просили продовжувати здійснення цієї програми.

Вони звернулися до Європейського агентства з навколишнього середовища з проханням підготувати четверту доповідь з оцінки до наступної конференції міністрів, базуючись на новому партнерстві, особливо з ЄЕК ООН і Програмою Організації Об’єднаних Націй з навколишнього середовища (ЮНЕП), і заявили про свою підтримку Робочої групи ЄЕК ООН з моніторингу навколишнього середовища і проведеної нею діяльності.

Був прийнятий ряд інших рішень, зв’язаних з енергією для сталого розвитку, водними ресурсами для сталого розвитку, біологічним різноманіттям та освітою.

Що стосується майбутнього процесу “Довкілля для Європи”, то міністри і глави делегацій ухвалили, що конференції міністрів варто проводити на регулярній і передбачуваній основі кожні чотири або п’ять років. Вони призвали ЄЕК ООН, через її Комітет з екологічної політики і при необхідності в процесі консультацій з іншими основними допоміжними органами, а також у співробітництві з іншими відповідними організаціями й інститутами, тримати під контролем здійснення Київської декларації в рамках її програми роботи.

На другий день Конференції була проведена спеціальна сесія за участю міністрів і природоохоронних громадських організацій з питання інтеграції екологічної політики. Були розглянуті три важливі проблеми: створення положення, при якому ринок працював би на інтереси навколишнього середовища; сільське господарство як приклад інтеграції секторальної політики; подолання інституціональних недоліків, що перешкоджають інтеграції.

 

Історія процесу

На Першій конференції міністрів “Довкілля для Європи”, що проходила в замку Добржиш (червень, 1991), був вироблений комплекс керівних принципів загальноєвропейського співробітництва і розглянутий ряд питань, що мають важливе значення для подальшого розвитку цього процесу. Міністри призвали Комісію Європейських співтовариств, у взаємодії з ЄЕК ООН, підготувати доповідь про стан навколишнього середовища в Європі і підкреслили необхідність розробки екологічної програми для регіону.

Два роки потому, на Другій конференції міністрів, що проходила в Люцерні (квітень, 1993), міністри прийняли декларацію, що визначила політичні рамки процесу “Довкілля для Європи”, спрямованого на упорядкування стану навколишнього середовища й узгодження екологічної політики на континенті, а також забезпечення на ньому миру, стабільності і сталого розвитку. Люцернська конференція схвалила широкомасштабну стратегію, що утримується в Програмі дій в області навколишнього середовища (ПДОС) для Центральної і Східної Європи, заснувала Цільову групу зі здійснення цієї програми й ухвалила заснувати Комітет з підготовки проектів, у центрі уваги якого повинні знаходитися природоохоронні інвестиції в Центральній і Східній Європі.

Люцернська конференція схвалила доповідь ЄЕК ООН “Елементи для довгострокової екологічної програми для Європи” і просила ЄЕК ООН почати здійснення програми оглядів результативності екологічної діяльності в країнах з перехідною економікою.

Третя конференція міністрів “Довкілля для Європи”, що проходила в Софії (жовтень, 1995), розглянула хід здійснення Програми дій в області навколишнього середовища для Центральної і Східної Європи й обговорила аспекти, зв’язані з подальшою розробкою екологічної програми для Європи. У своїй Декларації міністри знову підтвердили свою волю здійснювати співробітництво в області охорони навколишнього середовища на основі принципів, погоджених на їхній Другій конференції в Люцерні, і підкреслили невідкладну необхідність подальшого обліку екологічних розумінь у політику у всіх галузях.

Міністри погодилися з тим, що процес “Довкілля для Європи” є невід’ємною частиною політичної основи для співробітництва в справі охорони навколишнього середовища в Європі, і висловились за прийняття ряду конкретних заходів, включаючи розробку регіональної конвенції про участь громадськості.

Стосовно організаційних заходів, необхідних для підготовки до конференцій, міністри рекомендували заснувати на наступній нараді Комітету ЄЕК ООН з екологічної політики спеціальну підготовчу робочу групу старших посадових осіб, функції президії якої виконував би виконавчий комітет.

На Четвертій конференції в Орхусі (червень, 1998) була прийнята і підписана 35 країнами Конвенція про доступ до інформації, участі громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються навколишнього середовища, а два нових Протоколи до Конвенції про транскордонне забруднення повітря на великі відстані (один по важким металам, а іншій – по стійким органічним забруднювачам) були прийняті і підписані 33 країнами і Європейським співтовариством.

Європейське агентство з навколишнього середовища підготувало ще одну доповідь про стан навколишнього середовища “Довкілля для Європи: друга оцінка”, який був взятий за основу роботи Конференції. На основі висновків, які містяться в цій доповіді, міністри вирішили розширити підтримку, що робиться в рамках процесу “Довкілля для Європи” новим незалежним державам і тим країнам Центральної і Східної Європи, що не беруть участь у процесі приєднання до Європейського союзу.

Міністри також схвалили Загальноєвропейську стратегію поступового припинення використання етильованого бензину, Заяву про політику в області енергоефективності і Резолюцію про біологічне і ландшафтне різноманіття.

 

П’ята Конференція міністрів “Довкілля для Європи”

Офіційне відкриття конференції

 

Конференцію відкрив прем’єр-міністр України і голова національного організаційного комітету Конференції п. Віктор Янукович, що надав слово Президентові України. Президент України п. Леонід Кучма підкреслив важливе значення зусиль, спрямованих на те, щоб зробити Європу безпечною для сталого розвитку, а тим самим безпечною для всіх її жителів, незалежно від їхнього соціального стану і рівня добробуту.

Шляхом об’єднання зусиль країни регіону одержують більше можливостей для подолання екологічних проблем, що являють серйозну загрозу всьому міжнародному співтовариству і гострота яких порівняна, а то й перевершує гостроту військових загроз і загроз тероризму. Він відзначив, що країнам регіону необхідно додавати всіх зусиль для виконання рішень Всесвітньої зустрічі на вищому рівні зі сталого розвитку, а в найближчі місяці і роки – рішень Київської конференції міністрів. П. Кучма побажав учасникам Конференції плідної роботи і приємного перебування в Києві.

З основними доповідями виступили Виконавчий секретар п. Брігіта Шмегнерова (ЄЕК ООН), Комісар ЄС з питань навколишнього середовища п. Маргот Валлстрем і міністр навколишнього середовища, районного планування і суспільних робіт (Греція) п. Вассо Папандреу, що представляла Грецію як країну-голову ЄС, і яка виступила від імені Європейського союзу і країн, що приєднуються до нього. П. Шмегнерова зачитала послання Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй п. Кофі Аннана до Конференції, у якому він відзначив, що процес “Довкілля для Європи” перетворився у важливу платформу для діалогу і співробітництва не тільки між урядами, але і для діалогу з міжнародними організаціями, неурядовими організаціями (НУО) і приватним сектором. Його зусилля протягом багатьох років переконливо свідчать про те, що спільно ми могли б істотно змінити положення і побудувати кращий і екологічно безпечніший світ для майбутніх поколінь.

Виступаючи як Виконавчий секретар ЄЕК ООН, п. Шмегнерова відзначила, що процес “Довкілля для Європи” не має аналогів, оскільки в ньому беруть участь не тільки міністри навколишнього середовища країн регіону, але і також міжнародні організації системи Організації Об’єднаних Націй і ті, які не входять в систему Організації Об’єднаних Націй (2 організації) і багато НУО.

Процес “Довкілля для Європи” перетворився в ефективну програму з посилення охорони навколишнього середовища. Той факт, що серед конференцій міністрів така конференція проводиться вже в п’ятий раз, говорить про її значення. П. Валлстрем виступила з основною доповіддю від імені Європейської комісії, у якій вона відзначила, що “Довкілля для Європи” – це добровільна коаліція країн, міжнародних організацій, фінансових установ і громадянського суспільства, що поєднує всіх учасників у плідний союз.

Процес “Довкілля для Європи” у межах великої Європи допоможе продовжити діалог із проблем навколишнього середовища з країнами Східної Європи, Кавказу і Центральної Азії (СЄКЦА).

П. Папандреу виступила від імені Європейського союзу і країн, що приєднуються до нього; до цієї заяви приєдналися асоційовані з ЄС Румунія і Туреччина. Вона підкреслила, що Київська конференція є першою конференцією міністрів навколишнього середовища у всьому європейському регіоні, що проводиться після Всесвітньої зустрічі на вищому рівні зі сталого розвитку в Йоганнесбурзі, і що вона дає унікальну можливість для розвитку нових і зміцнення діючих форм співробітництва в області охорони навколишнього середовища, сталого розвитку, світу і безпеки в межах великого Європейського регіону.

Делегатів також вітав Голова, міністр навколишнього середовища і природних ресурсів України п. Василь Шевчук. Він відзначив, що процес “Довкілля для Європи” має величезне значення для того, щоб забезпечити гармонію між людським суспільством і навколишнім середовищем, і після чотирьох Конференцій і десяти років здійснення він приніс великі результати.

На цій 5-й конференції присутні 1170 делегатів від 51 країни і приблизно 30 найавторитетніших міжнародних організацій і органів. Конференція затвердила Порядок денний, представлений Спеціальною робочою групою старших посадових осіб.

 

Стан навколишнього середовища

 

На засіданні, присвяченому стану навколишнього середовища, обговорили дві теми: одна стосувалася моніторингу й оцінки, а інша – аналізу результативності екологічної діяльності. На цій сесії головував міністр навколишнього середовища Данії п. Ганс Крістіан Шмидт.

З основними доповідями виступили міністр навколишнього середовища Естонії п. Віллу Реліан, Комісар ЄС з питань навколишнього середовища п. Валлстрем, Голова Робочої групи з екологічного моніторингу ЄЕК ООН п. Юрій Цатуров (Російська Федерація) і радник голови парламенту і прем’єр-міністра України п. Богдан Гаврилишин (Україна).

Тимчасово виконуючий обов’язки Виконавчого директора Європейського агентства з навколишнього середовища (ЕАОС) п. Гордон Макінес і призначений Виконавчий директор ЕАОС п. Жаклін Макглейд представили доповідь “Довкілля Європи: третя оцінка”. П. Брігіта Шмегнерова представила доповідь про екологічну політику в перехідний період: Уроки за десять років проведення оглядів результативності екологічної діяльності ЄЕК ООН.

 

А. Моніторинг і оцінка

Конференція дала високу оцінку доповіді і призвала ЕАОС підготувати Четверту оцінку для наступної конференції міністрів “Довкілля для Європи” на базі встановлення нових партнерських зв’язків, особливо з ЄЕК ООН і ЮНЕП. Учасники Конференції також визнали важливе значення документа про уроки, витягнуті зі збору даних для “Київської доповіді”, і запропонували відповідним організаціям і установам, у тому числі ЄЕК ООН, ЕАОС і ЮНЕП, відповідно до їх мандатів надавати підтримку здійсненню рекомендацій щодо розширення потенціалу моніторингу в регіоні.

Конференція також висловила свою підтримку діяльності Робочої групи ЄЕК ООН з екологічного моніторингу, особливо зі зміцнення системи екологічної інформації і спостережень у 12 країнах Східної Європи, Кавказу і Центральної Азії.

Учасники Конференції підтримали рекомендації з удосконалення національних систем моніторингу й інформації про навколишнє середовище для країн Східної Європи, Кавказу і Центральної Азії і керівні принципи з підготовки державних доповідей про стан і охорону навколишнього середовища в країнах Східної Європи, Кавказу і Центральної Азії.

 

В. Огляди результативності екологічної діяльності (ОРЕД)

Конференція підтвердила, що програма оглядів результативності екологічної діяльності ЄЕК ООН (ОРЕД), що була ініційована на Люцернській конференції міністрів, дозволила оцінити ефективність зусиль країн з перехідною економікою в охороні навколишнього середовища і сформулювати для зацікавлених урядів країн цілеспрямовані рекомендації щодо удосконалювання природоохоронної діяльності з метою скорочення впливу забруднення, більш повного включення природоохоронних заходів у галузеву політику і зміцнення співробітництва з міжнародним співтовариством.

Учасники дали високу оцінку доповіді і підтримали здійснення її рекомендацій. Вони також підтвердили свою підтримку програмі ОРЕД ЄЕК ООН, що є важливим інструментом для країн з перехідною економікою, і ухвалили, що реалізацію цієї програми необхідно продовжити.

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-11; Просмотров: 237; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.047 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь