Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Матеріали для семінарських занять



Матеріали для семінарських занять

Модуль 1

Заняття 1. Державне (конституційне) право зарубіжних країн як наука та навчальна дисципліна. Державне (конституційне) право як галузь права

 

План

1. Поняття державного (конституційного) права як галузі права, його предмет і метод.

2. Система державного (конституційного) права.

3. Джерела державного (конституційного) права.

4. Конституційно-правові відносини: поняття, особливості, елементи.

5. Державне (конституційне) право зарубіжних країн як наука та навчальна дисципліна.

Методичні рекомендації

Перше семінарське заняття має вступний характер і спрямоване на те, щоб дати загальні уявлення про конституційне право, його значення й місце в національній правовій системі. Слід проаналізувати конституційне право як галузь національного права в зарубіжних країнах, визначити місце та роль конституційного права в національних системах права, розкрити предмет і метод галузі конституційного права.

Відповідаючи на друге питання, слід проаналізувати систему конституційного права та її складові. А саме: принципи конституційного права, інститути конституційного права, норми конституційного права та їх специфіку. Розкрити особливості структурної будови норми конституційного права. Надати класифікацію конституційно-правових норм.

Дослідити джерела конституційного права в зарубіжних країнах: поняття та класифікація. Формалізовані і неформалізовані джерела. Розкрити специфіку джерел конституційного права в різних правових системах. Конституція – основне джерело галузі конституційного права.

Проаналізувати поняття, особливості та елементи конституційно-правових відносин. Суб’єкти конституційно-правових відносин: специфіка та класифікація.

Готуючись до семінару, бажано надати поняття державного права зарубіжних країн як науки та навчальної дисципліни.

Заняття 2. Конституції зарубіжних країн

План

1. Поняття і значення конституції в різноманітних зарубіжних країнах.

2. Сутність і юридичні властивості конституції.

3. Історія конституціоналізму в зарубіжних країнах.

4. Класифікація конституцій.

5. Розробка, прийняття та зміна конституції.

6. Інститут конституційного контролю.

Методичні рекомендації

Відповідь на перше та друге питання вимагає, перш за все, загальнотеоретичного визначення поняття конституції (у формальному та матеріальному значенні). Слід звернути увагу на особливе положення конституції в системі нормативно-правових актів, що обумовлене юридичними властивостями Основного Закону (вища юридична сила, установчий характер, нормативність, легітимність, підвищена стабільність тощо), проаналізувати виключне значення конституції для суспільства й держави, виходячи з її функцій (юридична, регулятивна, обмежуюча, установча, ідеологічна тощо).

Відповідаючи на третє питання, слід проаналізувати основні етапи конституційного процесу у світі.

Слід надати розгорнуту класифікацію конституцій, проаналізувати особливості розробки, прийняття та внесення змін до конституцій.

Розкрити поняття, моделі та види конституційного контролю.

 

Заняття 4-5. Система вищих органів влади зарубіжних країн

План

1. Основні риси і тенденції, властиві системі вищих органів державної влади зарубіжних країн.

2. Парламент і парламентаризм. Структура і порядок формування парламентів. Функції і повноваження парламентів. Законодавчий процес та його основні стадії. Правовий статус депутатів.

3. Глава держави та його види. Порядок заміщення посади, обсяг повноважень. Підстави дострокового припинення повноважень глави держави.

4. Уряд: порядок формування, структура, функції та повноваження.

5. Судова влада: судові органи, судові системи, конституційне
правосуддя.

Методичні рекомендації

Відповідаючи на перше питання, слід визначити основні риси і тенденції, властиві системі вищих органів влади зарубіжних країн.

Слід розкрити поняття та проаналізувати ознаки парламенту, надати загальну характеристику інституту парламентаризму. Дослідити порядок формування, структуру й організацію парламентів. Двопалатні парламенти, особливості правового статусу палат. Роль верхніх палат. Внутрішня структура палат. Посадові особи, їхній правовий статус. Органи палат. Проаналізувати порядок роботи парламенту: сесії й загальні парламентські процедури. Дослідити класифікацію парламентів за обсягом компетенції. Повноваження парламенту. Розглянути статус парламентарів, юридичну природу мандата. Права та обов'язки парламентарів. Парламентський імунітет та індемнітет. Об'єднання парламентарів.

Проаналізувати поняття, основні ознаки, різновиди глави держави. Розкрити питання щодо місця глави держави в системі вищих органів державної влади. Дослідити правове становище глави держави при різних формах правління. Розглянути статус монарха та найбільш поширені моделі монархії в сучасному світі. Дослідити статус президента республіки. Правове становище президента та способи заміщення посади (основні системи та умови обрання президента спеціальною колегією, парламентом). Розглянути функції і повноваження глави держави. Проаналізувати відповідальність президента республіки за конституцією і на практиці. Дострокове звільнення з посади (відставки, імпічмент). Особливості процедури імпічменту в різних країнах.

Визначити поняття уряду як органу виконавчої влади. Дослідити структуру уряду. Види та партійний склад уряду. Порядок формування уряду залежно від форми правління. Розглянути статус глави уряду, порядок його призначення, правовий статус і роль. Загальні та специфічні риси правового статусу глави уряду в різних країнах. Розкрити функції і повноваження уряду як органу виконавчої влади.

Визначити поняття судової влади. Проаналізувати види судових систем в зарубіжних країнах.

 


Модуль 2

План

1. Особливості конституційного права Великобританії.

2. Основи соціально-економічної системи Великобританії. Політичні партії. Особливості партійної системи Великобританії.

3. Виборче право і виборча система Великобританії.

4. Парламент. Монарх. Уряд і кабінет. Судова влада.

5. Місцеве самоврядування і управління.

 

Методичні рекомендації

Відповідаючи на перше питання, слід проаналізувати особливості конституційного права Великобританії і його джерела.

При відповіді на друге питання, слід дослідити особливості економічної системи, форм власності і їх розвитку, соціальну структуру. Проаналізувати особливості політичної системи і основні політичні партії. Розкрити політичну роль профспілок і підприємницьких організацій.

Виборче право і виборча система. Виборча застава.

Розкрити правовий статус парламенту Великобританії. Його структуру, порядок формування палат, їх внутрішню організацію і взаємовідносини. Повноваження палат. Законодавчий процес.

Проаналізувати правовий статус монарха Великобританії. Порядок престолонаслідування. Прерогативи і реальна роль монарха в управлінні державою.

Дослідити правовий статус уряду і кабінету. Порядок формування і відповідальності. Правовий статус і роль прем’єр-міністра. Урядовий апарат.

Розглянути політико-адміністративний устрій території. Статус Уельсу, Шотландії, Північної Ірландії та ін. Місцеве самоврядування.

 

План

1. Правова характеристика Конституції США.

2. Основи соціально-економічної системи. Політична система.

3. Форма правління. Президентська влада. Кабінет, Конгрес, Верховний суд США.

4. Американський федералізм. Правове положення штатів.

5. Місцеве самоврядування.

Методичні рекомендації

Відповідаючи на перше питання, слід дослідити історію прийняття Конституції США 1787 р. і її специфічні риси. Конституційний розвиток США. Зміст конституційних поправок. Порядок внесення змін до конституції.

Проаналізувати економічну систему США. Плюралізм форм власності. Соціальна структура суспільства і тенденції її розвитку. Особливості політичної системи США. Особливості двопартійної системи. Політична роль профспілок і підприємницьких організацій.

Правовий статус Конгресу США. Його структура, порядок формування палат, їх внутрішня організація і взаємовідносини. Повноваження палат. Особливі прерогативи сенату. Законодавчий процес. Імпічмент. Зовнішньополітичні функції.

Правовий статус Президента, віце-президента, їх повноваження. Кабінет. Виконавче управління. Федеральний апарат чиновників.

Верховний суд. Порядок формування і функції.

Розкрити правове становище штатів і федерального округу Колумбія. Залежні території. Органи штатів і місцевого самоврядування.

 

План

1. Правова характеристика Конституції Франції.

2. Основи соціально-економічної системи.

3. Політичні партії і партійна система.

4. Вищі органи державної влади.

5. Адміністративно-територіальний устрій та місцеве самоврядування.

 

Методичні рекомендації

Проаналізувати конституційний розвиток Франції після Другої світової війни. Надати правову характеристику Конституції 1958 р., її наступних змін.

Особливості економічної системи. Форми власності і їх розвиток. Соціальна структура. Політична система. Особливості і основні політичні партії. Французькі профспілки і соціально-економічні організації підприємців.

Розкрити правовий статус парламенту Франції. Його структуру, порядок формування палат, їх внутрішню організацію і взаємовідносини. Конституційні обмеження компетенції парламенту (ст. 34, 37, 38 Конституції). Законодавчий процес.

Проаналізувати правовий статус Президента Франції. Порядок обрання і компетенція. Взаємовідносини з парламентом і урядом. Роль президента в законодавчому процесі. Акти президента.

Розкрити правовий статус Уряду (Рада міністрів, кабінет міністрів). Порядок формування і компетенція. Несумісність посади члена уряду з парламентським мандатом. Акти відповідальності. Контрасигнатура. Урядовий апарат.

Особливості конституційного контролю у Франції. Порядок формування і повноваження Конституційної Ради і Державної Ради.

Місцеве врядування і самоврядування. Форми контролю центру за місцевим самоврядуванням. Правовий статус заморських департаментів - Мартиніки, Реюньону та ін.

 

План

1. Правова характеристика Конституції ФРН.

2. Основи соціально-економічної системи. Політичні партії і партійна система.

3. Виборче право і виборча система в ФРН.

4. Вищі органи держави.

5. Німецький федералізм.

 

Методичні рекомендації

Дослідити конституційний розвиток Західної і Східної Німеччини після Другої світової війни. Об'єднання Німеччини. Основний закон ФРН 1949 р. Конституційна реформа 1968 р. Конституції земель. Конституційний статус людини і громадянина. Практика заборони на професії. Надзвичайне законодавство.

Розкрити особливості економічної системи. Форми власності і їх розвиток. Соціальна структура. Політична система. Партійна система. Основні політичні партії і їх конституційно-правовий статус. Німецькі профспілки і соціально-економічні організації підприємців.

Проаналізувати виборче право і виборчу система ФРН. Виборча геометрія. Виборчі округи. Система розподілу мандатів.

Розглянути правовий статус федеральних органів державної влади. Законодавчий орган ФРН - Бундестаг, порядок його формування та організація. Бундесрат. Федеральний президент. Порядок обрання, компетенція і реальна політична роль. Контрасигнатура актів президента, відповідальність. Федеральний уряд. Порядок його формування і повноваження. Статус федерального канцлера. Особливість парламентської відповідальності. Поняття і сутність конструктивного вотуму. Федеральний конституційний суд. Особливості конституційного контролю. Органи конституційного нагляду у землях.

Дослідити німецький федералізм. Правове становище земель і їх взаємовідносини з Союзом за нормальних і надзвичайних умов. Органи влади і врядування у землях. Організація місцевого врядування і самоврядування.

 

 

План

1. Конституція Російської Федерації 1993 року.

2. Основи конституційного ладу Російської Федерації.

3. Конституційна концепція прав людини і принципи правового
статусу особистості.

4. Виборче право та виборча система Російської Федерації.

5. Вищі органи державної влади.

6. Конституційно-правовий статус суб’єктів Російської Федерації.

 

Методичні рекомендації

Відповідаючи на перше питання, слід проаналізувати порядок прийняття Конституції Російської Федерації 1993 року, її структуру та особливості. Порядок внесення змін до Конституції Російської Федерації.

Розкрити основи соціально-економічної структури Російської Федерації. Політичні партії. Багатопартійність і її реальне значення. Профспілки. Громадянські організації.

Проаналізувати правове становище особи.

Дослідити особливості виборчого права і виборчої системи. Референдум.

Розкрити правовий статус Президента Російської Федерації. Центральне місце президента в системі державних органів. Уряд. Рада Безпеки. Рада Оборони. Взаємовідносини президента, парламенту і уряду. Апарат президента. Парламент. Організаційна структура. Правове становище і повноваження палат. Функції і повноваження парламенту. Законодавчий процес. Конституційний Суд Російської Федерації. Вирішення питання про конституційність актів виконавчої влади.

Розглянути особливості федералізму в Російській Федерації. Правове становище суб'єктів федерації. Муніципальна система.

 


Матеріали для семінарських занять

Модуль 1


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 187; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.033 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь