Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Профілактика - найдешевший спосіб боротьби з інфекціями?



 Урядовці люблять хвалитися тим, що на профілактику туберкульозу, як і решти інфекційних хвороб, бюджетне фінансування невпинно зростає. Так, торік було використано 203, 8 млн. гривень, що майже вдвічі більше, ніж у 2003 році. Нинішнього року на профілактичні щеплення держава виділила 221, 8 млн. гривень. Добре поінформовані джерела з Міністерства охорони здоров´ я стверджують, що в цій справі давно (і небезуспішно! ) ведеться подвійна бухгалтерія. Прикладів - хоч греблю гати. Так, у торішньому звіті про використання вакцини БЦЖ зазначено, що було зроблено 664, 2 тисячі щеплень, на які, з урахуванням розливу, витрачено 2817, 8 тисяч доз. А згідно з бухобліком - використано всього 2683, 1 тис. доз. Куди поділася різниця? І чи була вона в натурі? Чи дози були тільки на папері?

 Навіть побіжного погляду на офіційний звіт МОЗ достатньо, щоб зрозуміти: торік в усіх областях проба Манту і щеплення БЦЖ були проведені на високому рівні - подекуди показники сягають 99, 9%. За це б ордени роздавати, а ревізори вважають, що відбувається підміна понять, а саме - бажане видають за дійсне: " У звітах до планових показників щеплень проти туберкульозу входить не загальна кількість дітей відповідного віку, а лише та кількість дітей, які не мають протипоказань до щеплень, за рахунок чого вдалося " підняти" рівень аж до 96, 33%, що насправді у чотири (! ) рази більше від реальних показників. Відомо, що у 2007 році питома вага дітей віком 7 та 14 років, які мають позитивний або сумнівний результат проби Манту і, згідно з правилами, не підлягають плановій ревакцинації проти туберкульозу, сягнула більше 77% від загальної кількості осіб даного віку. (До речі, ще одне свідчення високої «результативності» проби Манту! - Авт.) Тобто фактично було ревакциновано від туберкульозу менше 23% дітей віком 7 та 14 років".

 Уже вкотре аудитори фіксують це порушення. Обізнані люди кажуть, що ця цифрова еквілібристика придумана недарма: під яку звітну цифру легше збільшувати замовлення на наступний рік - під 96, 33% чи під ту, яка вчетверо менша?

 Фахівці контрольно-ревізійного управління (КРУ) вже давно помітили, що МОЗ необгрунтовано збільшує замовлення на вакцини. Так, визначивши річну потребу в кількості 994, 1 тис. доз вакцини БЦЖ і знаючи, що у СЕС є 525 тисяч доз у залишках, чиновники замість 469, 1 тис. доз із якогось дива замовляють...3050, 6 тис. доз. Контролери вважають, що таким чином було придбано понад потребу 2581, 5 тис. доз, які вилилися держбюджетові у кругленьку суму - 2, 3 млн. гривень. Таке, кажуть, повторювалося й раніше, починаючи з 2004 року. Приміром, у 2005 році Харківська СЕС подала заявку на 84, 6 тис. доз, а отримала 128 тисяч. Наступного року розрахункова потреба харків´ ян уже становила 112, 5 тис. доз, а їй виділили 145, 2 тис. Зрозуміло, що така " щедрість" виявляється не лише до Слобожанщини і стосується не лише БЦЖ. Чи варто тоді дивуватися, що закуплена ще у 2006 році протитуберкульозна вакцина використовувалася аж до березня нинішнього року, буквально до останнього дня її придатності. Але й після спливання терміну придатності вакцини залишилося майже 200 тисяч доз, які довелося списувати. Правда, не факт, що накази дійшли до кабінетів вакцинації вчасно. Тільки в цьому випадку, за висновками ревізорів, із державного бюджету було пущено на вітер понад 181 тис. грн.

 Торік потреба у медичних імунобіологічних препаратах (МІБП) для проведення профілактичних щеплень, з урахуванням залишків та резерву, за розрахунками фахівців СЕС, становила 10735, 1 тис. доз, але Мінздоров´ я придбало на 6559, 7 тис. доз більше. Мало того, велика кількість МІБП надходить через три і навіть через шість місяців після передоплати, тож, коли вона доходить до медичних закладів, виявляється, що термін придатності ось-ось спливе. Зате це добра підтримка для приватних фірм, які цілих півроку на власний розсуд могли використовувати 2625, 3 тис. грн. із держбюджету. Ревізори вважають, що такий стан справ " має ознаки безвідсоткового кредитування комерційних структур", зараховуючи його до проявів корупції. Вони впевнені, що це зловживання і неефективне використання бюджетних коштів. Але хто ж їм повірить! На папері - це напружена боротьба з інфекційними хворобами засобами профілактики.

 Коли у 2006 році в кількох областях одночасно сталася надзвичайна ситуація з туберкулінодіагностикою, чиновники МОЗ, як ведеться, попередили про особисту відповідальність начальників головних управлінь охорони здоров´ я та головних обласних санітарних лікарів за ситуацію із проведенням проб Манту та за якість препаратів, які використовуються. Дуже профілактичний захід, якщо взяти до уваги, хто і як насправді проводить закупівлі туберкуліну, вакцини БЦЖ та решти імунобіологічних препаратів.

 Відповідно до закону, контроль за якістю медичних імунобіологічних препаратів покладено на Державну службу лікарських засобів і виробів медичного призначення, а саму експертизу здійснює ДП " Центр імунобіологічних препаратів" (далі - ЦІП). До речі, той самий, який звинувачують у неточному перекладі українською мовою інструкції до індійської вакцини проти кору та краснухи. Експерти підрахували, що із 32 найменувань вакцин, які використовуються в Україні для проведення включених до календаря обов´ язкових щеплень, лабораторний контроль якості пройшли тільки три препарати. Решта 29 МІБП під час реєстрації та перереєстрації лабораторного контролю не проходили! Як відомо, одним із елементів контролю якості імунобіологічних препаратів є наявність сертифіката GMP, який засвідчує належну виробничу практику. Виявляється, що фірма " Біолік", яка випускає туберкулін і вакцину проти гепатиту В, не має такого сертифіката. За даними МОЗ, у 2003-2007 роках було зареєстровано 38 випадків поствакцинальних ускладнень під час використання вакцини цього виробника. Тим часом вхідний контроль якості 16 серій зазначених препаратів проводився за зведеними протоколами виробника, тобто без лабораторного аналізу.

 Не краща ситуація й з імпортними препаратами. Всього за останніх шість років до України надійшло 495 серій імунобіологічних препаратів для обов´ язкових щеплень дітей, а лабораторний контроль у ЦІП пройшли всього 105 серій, тобто трохи більше 20%. (Лихі язики в міністерстві кажуть, що контроль можна вважати суворим лише на папері, адже ще донедавна лабораторія Центру імунобіологічних препаратів була не акредитована, хоч обладнання торік закупили. Ще й перший квартал нинішнього року відпрацювали по-старому.)

 Чи варто за таких обставин дивуватися, що після повідомлень про госпіталізацію в чотирьох областях дітей після туберкулінодіагностики чи не першими " відгукнулися" фахівці ЦІП, заявивши, що туберкулін не причетний до погіршення стану їхнього здоров´ я. І це, знову ж таки, задовго до обстеження дітей та висновків лікарів. Коли під час круглого столу у МОЗ, присвяченого вакцинації проти кору і краснухи, зайшла мова про відповідальність при поствакцинальних ускладненнях і присутні професори нагадали про хворих дітей із Вінницької області, - директор центру відразу ж їх обірвала: " Зв´ язок між погіршенням їхнього самопочуття і пробою Манту не доведено".

 А те, що туберкулін відповідав усім вимогам якості і безпеки, - доведено? Очевидно, чиновники вважають, що батьки повинні вірити їм на слово, незважаючи на те, що лабораторія не сертифікована, вхідний контроль як слід не налагоджено, імунобіологічний препарат виробляється в умовах " без належної виробничої практики", що є нонсенсом для європейських країн.

 Правда, МОЗ не зважає на такі дрібниці. Торік харків´ яни виграли тендер на поставку однієї з вакцин, за 8460, 8 тис. доз якої було заплачено 5499, 6 тис. грн. Але столична СЕС відмовилася від 30 тисяч доз, мотивуючи тим, що їх не замовляла. Ще сім обласних СЕС заявили, що вакцина їм непотрібна, і внаслідок демаршу ще майже 300 тисяч доз зависли у повітрі. Але, як повідомили компетентні люди з МОЗ, усе владналося: хіба складно заплатити з держбюджету за якихось там зайвих 6162, 2 тис. доз вакцини, які експертна комісія МОЗ замовила понад потребу. (Річна потреба становила 3642, 4 тис. доз.) Навесні залишок цієї вакцини становив таку кількість доз, якої вистачить на два з половиною роки. Якщо її не використають, то пропадуть 1397, 6 тис бюджетних гривень. Але пропадуть не через корупцію, як стверджують лихі язики, а тому, що невдовзі спливає термін придатності вакцини.

 Експерти наголошують на тому, що в нас належним чином не ведеться моніторинг післявакцинальних ускладнень, не запроваджено системи постійного нагляду за безпекою імунобіологічних препаратів в умовах їх практичного використання. Незважаючи на те, що рік у рік неефективно використовуються і навіть ідуть на вітер мільйони бюджетних гривень, не передбачено жодних коштів на перевірку імунного статусу дітей, обстеження й лікування тих, у кого виявляють поствакцинальні реакції та ускладнення, не кажучи вже про відшкодування моральних збитків. (До того ж медичні довідки оформляються так, що адвокати відмовляються представляти інтереси пацієнтів у судах.)

 ...Коли у Мізяківських Хуторах учергове проводили туберкулінодіагностику, то повідомили про вакцинацію й дітям, котрі постраждали через це два роки тому. Мамів обурив такий цинізм, а медики пояснили, що вони просто виконують план, спущений згори: " Всі діти повинні пройти туберкулінодіагностику"...

Джерело: «Дзеркало тижня», № 24 (703), 28 червня - 4 липня


10. Слону припарки? Помогает ли АТМА курящим

Марія ЗЕМЛЯНСЬКА, Бюро журналістських розслідувань «Свідомо» (Київ)

- Курите? Давно... Вот видите, - немолодая врач-терапевт в белоснежном халате шуршит флюорографическим снимком. На нем - легкие Андрея.

- Вот эти темные пятна..., - поднимает снимок к окну. От солнечного света он начинает ярко светиться. - Хотя патологических изменений еще нет, курить бросать, ой, как пора...

 - Да я ведь и так практически не курю. По крайней мере, меньше..., - Андрею даже самому смешно.

 - Сынок, бросать надо. А то..., - не перестает пугать терапевт.

 Андрей кивает и обещает постараться. Но лишь закрыв двери больницы, начинает что-то искать в кармане. Достает пачку сигарет. Пустая. Раздраженно мнет и выбрасывает в мусорник с аптечными чеками и рецептами.

 

Молодой юрист - участник эксперимента «Свідомо». Наша цель - выяснить, насколько правдива телевизионная реклама: «Вы курите - примите АТМА». В ролике блондинка с ярко красными накрашенными губами ни в чем себе не отказывает. У нее есть все: красавчик-мужчина, прекрасная кожа и роскошные волосы. Затягиваясь сигаретой, она не переживает. Реклама обещает защищать наши легкие от вредного воздействия дыма, еще и избавить от кашля курильщика.

 Андрей курит с шестнадцати. Обычная доза - две пачки на три дня. «Иногда чаще. Когда нервничаю - курю больше».

 Идея эксперимента: проверить - что изменится в легких Андрея, если он месяц будет пить АТМА. Курить волонтер при этом будет как обычно.

 - Добрый день. АТМА есть?

 - Добрый. Сейчас посмотрю, а то давненько никто не брал... Маленькая, на 20 миллилитров сойдет?

 Утвердительно кивок. Молодая фармацевт быстренько выбивает по кассе и предлагает витаминки на сдачу: «У нас в аптеке акция - купите на 39 гривен и получите спонджик».

 Андлей соглашается. (Зачем ему губка для нанесения пудры или тонального крема? )

 В ближайшем киоске владелец спонджика покупает две пачки сигарет.

 - Будет три дня, до пятницы, - сам себе.

 Спустя минуту уже чиркает зажигалкой.

 


Из чего состоит АТМА?

Согласно инструкции, для профилактики Андрей должен принимать по 10 капель трижды в день перед едой в течение 30 дней.

 - Ух ты, это же чистый спирт! - проглатывая желтовато-зеленую жидкость, говорит сквозь зубы.

 И правда, в составе АТМА спирт. Все остальное, как утверждает производитель, - природные компоненты. Жирный шрифт на упаковке - «Натуральный препарат» - подчеркивает это.

 Австрийский производитель «Рихард Биттнер АГ» указывает, что 100 миллилитров АТМА содержат в равном количестве (по 10 мл) пять компонентов: Sambucus nigra, Natrium sulfuricum, Dulcamara, Arsenicum album и Tartarus emeticus.

 Что это такое? Sambucus nigra или бузина черная. В учебнике французского врача-гомеопата Жильбер Шаретт утверждается, что цветы этого растения обладают мочегонным, противовоспалительным и дезинфекционным действием. Обычно эту травку назначают, когда у человека сухой жар и повышенная температура.

 Второй компонент АТМА - Natrium sulfuricum или сульфат натрия. Шаретт уверяет, что глауберовая соль, как его еще называют гомеопаты, вызывает запор. Поэтому первый в показаниях к применению - понос.

 Следующий - Dulcamara или дулькамара. Шаретт называет ее «важным лекарством при болезнях от сырого холода, особенно когда его меняет жаркий день». Среди главных показаний - спазматический и сухой кашель с хрипом, а также мокроты.

 Дальше - Arsenicum album или арсеникум альбум или белая окись мышьяка. Среди гомеопатов это одно из самых популярных средств против астмы. Еще окись мышьяка назначают при насморке и пневмонии.

 Последний компонент - Tartarus emeticus или тартарус еметикус. В книге Шаретт рекомендуется прописывать его при трахеитах, острых и хронических бронхитах, коклюше, пневмонии и других заболеваниях, связанных с дыхательными путями.

 Производитель АТМА предупреждает: «В начале лечения возможно усиление симптомов заболевания». И успокаивает - это означает, что препарат действует, поэтому не стоит прекращать лечение - через неделю симптомы исчезнут.

 Андрей никаких симптомов не ощущает. Ни через неделю, ни через две, ни через месяц.

 

Действует ли препарат?

 Способны ли компоненты АТМА преодолеть или предотвратить последствия курения?

 АТМА относится к так называемым муколитикам - препаратам, разжижающим и выводящим из легких мокроту. Действенность муколитических препаратов признают далеко не все врачи.

 «Только у незначительного числа пациентов... были отмечены признаки значительного улучшения в результате приема этих средств», - британский исследователь Эндрю Четли в книге «Проблемные лекарства» цитирует результаты общенациональных наблюдений за пациентами. «Болезнь развивается и заканчивается в срок, который может длиться от 4 до 14 дней. На ранних стадиях развития инфекции помогает отдых и большое количество теплой жидкости», - пишет Четли, намекая на бесполезную трату денег на лекарства от кашля.

 АТМА и подобные ей препараты не внесены в британский национальный формуляр - перечень лекарств, которые должны выписывать врачи. Отсутствует она и среди препаратов в списке главного органа по контролю продуктов питания и лекарств в США - FDA.

 Еще один важный вопрос: даже если предположить, что АТМА помогает легким курильщика, что с остальными его органами?

 Американский центр по контролю и предотвращения заболеваний исследовал - от чего курильщики умирают чаще, чем некурящие люди? Оказалось, что первая причина - не рак легких, а ишемическая болезнь сердца. На втором месте - инсульт. Проблемы с легкими в рейтинге смертей третьи.

 «Умрете с чистыми легкими от инсульта или остановки сердца. Как Вам такое? - седовласый врач-фтизиатр Андрей Панкович не может успокоиться. - Ну, как можно так себя не любить... Вред от сигарет несут три компонента табачного дыма: никотин, окись углерода и окислительные газы. У курильщиков их содержание в 15 раз больше, чем у человека, который не курит. Чем это грозит? Это приводят к постоянному спазмированию кровеносных сосудов, повреждению их внутренних стенок. В результате - инфаркт, инсульт, а иногда - мгновенная смерть. И никакая АТМА не поможет. Хоть литрами пей».

 Врач добавляет, что сигареты страшнее для мужчин: «И не только потому, что психологически мы слабее. Организм женщины самой природой лучше защищен от токсичных влияний. Благодаря женским гормонам, он может не поддаваться разрушающим воздействиям курения на сердечно-сосудистую систему. У мужчин, курящих и лишенных такой защиты, нарушения проявляются раньше. Это и объясняет в три раза большую смертность».

 

Что с легкими Андрея?

 - Раздевайтесь и становитесь здесь. Если есть цепочка - снимайте.

 - Бррр, - Андрей прижимается к холодному флюорографу. До этого участник эксперимента благородно просидел полтора часа в очереди.

 Через день результат готов. Все та же старенькая врач-терапевт в руках держит уже два снимка. Первый - месячной давности, второй - новенький.

 - Ну что, лучше? Стал я здоровее? - спрашивает Андрей.

 - Парень, видишь пятна? Курить бросать уже пора... - на этот раз врач шутить не настроена.

 - Ну, я же АТМУ принимал. Месяц целый.

 - Курить бы бросил. На месяц целый...

 - Нет, ну изменения какие-то есть? Вы посмотрите повнимательнее, - не унимается Андрей.

 - Ага, патологические... - с сарказмом отвечает врач. - Шучу, но никакая АТМА или КАТМА не поможет, если курить не бросишь.

 Андрей, кстати, утверждает, что уже две недели без сигарет.

 

 * * *

 Запретит ли новая власть рекламу лекарств?

 Как долго телереклама лекарств, запрещенная в большинстве развитых стран, будет пропагандировать переедание, курение и самолечение? «Свідомо» спросило об этом у министра здравоохранения.

 Зиновий Мытник: Я выступаю за то, чтобы запретить рекламу лекарств в СМИ и на улицах, потому что она к хорошему не приводит.

 «Свідомо»: Что Вы для этого делаете?

 Зиновий Мытник: Мы уже разработали законопроект, предусматривающий обязательное согласование содержания рекламы лекарственных средств со специально уполномоченным центральным органом исполнительной власти в области здравоохранения. Этот законопроект уже согласован со всеми заинтересованными центральными органами власти, кроме Минфина и Госкомпредприятия.

 

Источник: Рівненсько-Волинський інформаційно-аналітичний портал «Четверта влада»


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 295; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.042 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь