Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Курація хворого з гострим коронарним синдромом



 

 

Актуальність. Ішемічна хвороба серця (ІХС) є найчастішою причиною смерті в Європі, що обумовлює майже 2 млн. смертей її жителів щороку. У половини всіх померлих від серцево-судинних захворювань причиною смерті є ІХС (на другому місці – інсульт, який обумовлює третину усіх випадків кардіо-васкулярної смерті. Від ІХС щорічно гине 21% чоловіків та 22% жінок. Патологія коронарних артерій є причиною смерті приблизно 17% чоловіків у віці до 65 років і 12% жінок того ж віку. Близько третини всіх гострих коронарних подій – це інфаркт міокарда з елевацією сегмента ST. 30-50% осіб з гострим коронарним синдромом (ГКС) гинуть ще на прешпитальному етапі – як правило в перші хвилини після виникнення симптомів. Причому рівень прешпитальної летальності таких хворих за останні роки суттєво не змінився, тоді як шпитальна летальність при ГКС у розвинутих країнах світу значно зменшилась за останні десятиріччя і виживаність хворих в стаціонарі зросла з 75% до 96% у теперішній час. Це сталося завдяки цілому ряду досягнень інтенсивної кардіології, таких як втілення в практику спеціальних відділень для інтенсивного лікування ГКС, розвинення малоінвазивних технологій, поява і успішне використання сучасних тромболітиків. Разом з цим дані отриманні в крупних регістрах хворих на гостру коронарну патологію, вказують на те, що 20 30% всіх хворих на ГКС не отримують реперфузійну терапію ні в якому вигляді, а для багатьох осіб, що отримують реперфузійну терапію вона є несвоєчасною. Тому актуальною є активізація боротьби з цими недоліками заради значущого збільшення виживаності хворих.

Ціль заняття: навчити студентів сучасній тактиці ведення хворих на гострий коронарний синдром, на практиці застосовувати сучасні стандарти діагностики, лікування та профілактики ГКС, на підставі курації пацієнтів з ГКС в умовах стаціонару та поліклініки.

Студент повинен знати:

1. Визначення поняття ГКС з елевацією та без елевації сегмента ST.

2. Етіологію та патогенез ГКС.

3. Ключові клінічні ознаки та критерії діагностики ГКС.

4. Електрокардіографічні ознаки гострої коронарної недостатності.

5. Місце інструментальних методів дослідження в діагностиці ГКС (ехокардіографія, добове моніторування ЕКГ та АТ, навантажувальні тести).

6. Біохімічні маркери пошкодження міокарда, запальної активності та тромбозу у хворого на гострий коронарний синдром.

7. Стратифікацію ризику виникнення гострого інфаркту міокарда та смерті.

8. Показання та протипоказання до проведення коронароангіографії.

9. Рекомендації щодо вибору сучасного методу лікування хворого на ГКС з елевацією та без елевації сегмента ST.

10. Основні положення протоколів надання медичної допомоги за спеціальністю «Кардіологія».

Студент повинен вміти:

1. Проводити опитування та фізикальне обстеження хворих на ГКС.

2. Складати план обстеження хворого на ГКС, обгрунтувати застосування основних методів обстеження, визначити показання до їх проведення.

3. Проводити реєстрацію та інтерпретацію ЕКГ при ГКС.

4. Оцінити результати ехокардіографії, добового моніторування ЕКГ та АТ, навантажувальних проб (велоергометрія, тредмілметрія).

5. Оцінити результати лабораторних тестів на біохімічні маркери пошкодження міокарда, запальної активності та згортальної системи крові.

6. Оцінити результати проведення коронароангіографії.

7. Провести диференційний діагноз з патологічними станами, що супроводжуються гострим болем у грудній клітці.

8. На підставі аналізу даних лабораторного та інструментального обстежень, обґрунтувати та сформулювати діагноз ГКС.

9. Призначити відповідне лікування хворому ГКС з елевацією або без елевації сегмента ST.

10. Демонструвати володіння морально-деонтологічними принципами медичного фахівця.

 

Заняття проходять у вигляді роботи студентів у складі малих бригад біля ліжка хворого на ГКС. Згідно наскрізної навчальної програми "Внутрішня медицина" для вищих медичних закладів ІІІ-IV рівнів акредитації, організація навчального плану має забезпечити участь студента у веденні 3- 4 пацієнтів з ГКС. Під час курації хворих студент користується відповідним Протоколом та заповнює картки пацієнтів.

Гострий коронарний синдром (ГКС) – це група симптомів і ознак, на основі яких можна припускати гострий інфаркт міокарда (ГІМ) або нестабільну стенокардію. Термін ГКС використовується при першому контакті з хворими як попередній діагноз і включає ГКС зі стійкою елевацією сегмента ST на ЕКГ і без такої. Перший, як правило, передує ГІМ із зубцем Q на ЕКГ, другий – ГІМ без Q і нестабільна стенокардія (заключні клінічні діагнози).

ГІМ – це некроз будь-якої маси міокарда внаслідок гострої тривалої ішемії. Нестабільна стенокардія – гостра ішемія міокарда, важкість і три-валість якої недостатня для розвитку некрозу міокарда. ГІМ без підйому ST/без Q відрізняється від нестабільної стенокардії збільшенням рівня біохімічних маркерів некрозу міокарда в крові, відсутніх при нестабільній стенокардії.

ГКС зумовлені гострим або підгострим первинним зменшенням постачання міокарда киснем, яке спричиняється розривом або ерозією атеросклеротичної бляшки, асоційованими із запаленням, стійким або нестійким тромбозом вінцевої артерії, вазоконстрикцією та мікроемболі-зацією. Ризик розриву більшою мірою обумовлений не розміром бляшки, а її складом. Частіше розриваються бляшки з пухким ядром, що містить велику кількість ліпідів, і тонким поверхневим шаром. У них звичайно менше колагену і гладком’язевих клітин і більше макрофагів.

Фактори, що сприяють ушкодженню атеросклеротичної бляшки, можна розділити на зовнішні й внутрішні. До перших належать артеріальна гіпертензія, підвищення симпатоадреналової активності, вазоконстрикція, наявність градієнта тиску до і після стенозу, високий рівень ліпопротеїдів низької щільності тригліцеридів, молекул фібриногену, фібронектину, фактора Віллєбранда. Одним із факторів дестабілізації атеросклеротичної бляшки останнім часом вважають її запалення.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 328; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь