Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


АНТИХОЛІНЕСТЕРАЗШ ПРЕПАРАТИ



Холінестерази — це неоднорідні ферменти. У сірій речовині великого мозку, еритроцитах, у плаценті і в холінергічних синапсах міститься справжня холінестераза. У плазмі крові, білій речовині головного мозку й у

- 126-


тканинах інших органів міститься несправжня пссвдохоліпестераш. Функція обох видів холінестерази є різною: ацетилхолінестера за, що розташована у пресинаптичних мембранах холінергічних сипапсії», здійснює гідроліз медіаторного ацетилхоліну, а псевдохолінестераза інактивує ацетилхолін крові.

Фармакомаркетинг

Класифікація та препарати________________________

Механізм дії

Механізм дії подібних препаратів полягає в блокаді холінестерази (справжньої і удаваної) - ферменту, який руйнує ацетилхолін. Внаслідок цього медіатор кумулюється в холінергічних синапсах, ефект його стає підсиленим і подовженим. Оскільки ацетилхолін є єдиним медіатором М- і Н- холінорецепторів, ті і інші у випадку призначення антихолінестеразних засобів збуджуються одночасно. Інгібування холінестерази може мати різний характер. Деякі речовини викликають тимчасове, зворотне пригнічення активності ферменту. Ефект їх відносно короткочасний, після припинення взаємодії з ферментом активність його знову відновлюється. Інші речовини утворюють з ферментом міцний комплекс (викликають його фосфорилювання) і, якщо не застосовуються спеціальні реактиватори, то активність ферменту не відновлюється. Нормальний процес гідролізу аце­тилхоліну почнеться знову тільки тоді, коли відбудеться біосинтез нової холінестерази. Тому дія цих препаратів є стійкою, незворотною.

Фармакодинаміка

При введенні препаратів в організм переважають ефекти збудження парасимпатичних нервів, і вони багато в чому схожі на ефекти, що їх вик­ликають ацетилхолін і холіноміметичні речовини. Для більшості анти­холінестеразних препаратів характерна перевага М-холіноміметичних вла­стивостей: міоз, пониження внутрішньоочного тиску, брадикардія, підвищення тонусу бронхів, посилення секреції бронхіальних, слинних, по­тових, шлункових залоз, підвищення тонусу та перистальтики кишечника та ін. Для меншої кількості препаратів характерне переважання Н-холіноміметичних ефектів: підвищення м'язової активності до судом, різка гіпертензія, збудження ЦНС. Вони полегшують проведення збудження в нервово-м'язових синапсах і відновлюють нервово-м'язову провідність.

-127-


Таким чином можна зробити висновок, що:

антихолінестеразні препарати зворотної дії покращують нерво­во-м'язову провідність, підвищують тонус кишечника, м'язів сечового міхура, матки, бронхів, а такі препарати як фізостигмін, неостигміну метил-сульфат знижують внутрішньоочний тиск, розширюють периферичні су­дини.

Антихолінестеразні препарати незворотної дії знижують внутрішньоочний тиск, викликають міоз та спазм акомодації.

Показання до застосування та взаємозамінність

1. Залишкові явища після поліомієліту та крововиливу мозку, дитячі цереб­ральні паралічі, неврити, міастенія. При останньому захворюванні, яке ха­рактеризується прогресуючою м'язовою слабкістю, внаслідок порушень пе­редачі імпульсів у нервово-м'язових синапсах, антихолінестеразні засоби проявляють симптоматичний ефект, відновлюючи м'язову активність (всі антихолінестеразні препарати зворотної дії).

2. Глаукома (фізостигмін, неостигміну метилсульфат). Виражений симпто­матичний ефект дає місцеве застосування антихолінестеразних речовин у поєднанні з М-холіноміметиками.

3. Залишкові явища м'язового розслаблення після використання
курареподібних засобів у хірургії (фізостигмін, галантамін, неостигміну ме­
тилсульфат).

4. Парез і параліч кишечника (частіше після операції черевної порожнини), атонія сечового міхура (фізостигмін, галантамін, неостигміну метилсуль­фат, дистигмін). Але перевага віддається неостигміну метилсульфату, який вводиться під шкіру малими дозами (по 0,25-0,3 мл ампульного розчину) через 30-60 хвилин, до появи перистальтики. Якщо дозволяє стан хворого, цей препарат можна призначати в таблетках.

5. При слабкості пологової діяльності (неостигміну метилсульфат).

6. Як антидот при отруєннях міорелаксантами, м-холіноблокаторами (фізостигмін, галантамін, неостигміну метилсульфат).

7. Для рентгенодіагностики захворювань шлунка, кишечника (галантамін).

Побічна дія

При застосуванні антихолінестеразних засобів, особливо у великих дозах, можуть спостерігатися побічні явища, які пов'язані з гіперактивністю холінергічних процесів - посилення салівації, бронхоспазму, спазму м'язів кишечника і сечового міхура, уповільнення серцевих скорочень і порушен­ня ритму серця, судомні реакції.

При застосуванні арміну в окремих випадках можливе подразнення слизових оболонок ока.

Протипоказання

Антихолінестеразні засоби протипоказані при епілепсії, гіперкінезах,'
бронхіальній астмі, стенокардії, брадикардії, серцевих блокадах.         )

Фармакобезпека

Антихолінестеразні засоби несумісні з місцевими анестетиками, про-тиепілептичними, протипаркінсонічними, нейролептиками, трициклічними антидепресантами, антиаритмічними, (3-адреноблокаторами.

Неостигміну метилсульфат несумісний з тразикором, дифеніном, ізадрином.

- 128-


Відсутність ефекту при введенні антихолінестеразних засобів то ротної дії може бути наслідком передозування.

Перед їдою приймають такі препарати як неостигміну метилсульфлт і дистигміну бромід, а після іди - амбенонію г/х.

Порівняльна характеристика препаратів

Антихолінестеразні препарати зворотної дії

Фізостигмін - алкалоїд, який діє при глаукомі сильніше, ніж пілокарпін. У великих дозах фізостигмін може безпосередньо збуджувати холінорецептори.

Галантамін - алкалоїд, уперше виділений з бульб проліска Вороно­ва. Полегшує проведення збудження в нервово-м'язових синапсах і відновлює нервово-м'язову провідність. При введенні розчину галантаміну в кон'юнктивальний мішок може спостерігатись тимчасове набрякання кон'юнктиви.

Неостигміну метилсульфат має сильну зворотну анти-холінестеразну активність. За периферичними ефектами близький до фізостигміну і галантаміну, є антагоністом антидеполяризуючих кураре­подібних препаратів.

Амбенонію г/х за характером дії подібний до неостигміну метил-сульфату, але більш активний і діє більш тривало.

Піридостигміну бромід у порівнянні з неостигміном метилсульфа-том дещо менш активний і застосовується у більших дозах, але діє більш тривало.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 252; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.017 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь