Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ЕСТРОГЕНШТААИТИЕСТРОГЕНШ ПРЕПАРАТИ



Естрогени (естріол, естрон, естрадіол) у жінок секретуються кліти­нами внутрішньої оболонки фолікула в яєчниках і в незначній мірі в жовто­му тілі.

Фармакомаркетинг

Класифікація та препарати

Естрогенні препарати

A. Стероїдної будова:

Природні естрогени - естрон, естрадіол, естрогени кон'юговані, ест­ріол

Напівсинтетичні - етинілестрадіол

B. Естрогенні препарати нестероїдної структури - гексестрол, ди-
местрол.

2. Антиестрогенні препарати кломіфенцитрат

Механізм дії

Естрогенні препарати вибірково накопичуються в органах-мішенях: матці, піхві, молочній залозі, передній долі гіпофіза, печінці, де зв'язуються зі специфічним позаядерним білком естрофіліном, рецепторами плазмати­чних мембран клітин-мішеней, утворюючи з ними гормон-рецепторні ком­плекси. Вони проникають в ядро, активують синтез ДНК та РНК, вплива­ють на біосинтез білка.

Фармакодинаміка

Естрогенні препарати викликають проліферацію ендометрія, стиму­люють розвиток матки, статевих органів та вторинних статевих ознак, по­кращують кровопостачання матки, сприяють розвитку секреторного епіте­лію молочних залоз, посилюють скоротливість і тонус матки, гальмують секрецію гонадотропінів аденогіпофіза, виявляють антиандрогенну дію.

- 189-


Показання до застосування та взаємозамінність

Аменорея, безплідність, гіпоплазія статевих органів, слабкість поло­гової діяльності (всі естрогени, крім естріолу).

Атрофія слизової оболонки піхви (естріол).

Клімактеричні розлади (всі естрогени).

Рак молочної залози (етинілестрадіол, гексестрол, диместрол, кломі-фенцитрат).

Рак простати (етинілестрадіол, синестрол, диместрол).

Дисфункціональні маточні кровотечі, безплідність, андрогенна недо­статність у чоловіків, рак молочної залози (кломіфенцитрат).

Побічна дія

Естрогенні препарати у жінок можуть викликати маткові кровотечі, набряки, порушення функції нирок, у чоловіків - фемінізацію, зниження лі­бідо, потенції.

Побічна дія кломіфенцитрату - біль внизу живота, метеоризм, мено-рагія, диспепсичні явища, пришіиви, алергічний дерматоз, тромбоемболічні ускладнення.

Протипоказання

Естрогени протипоказані хворим з пухлинами статевих органів, мо­лочних залоз, при маткових кровотечах, захворюваннях нирок, печінки.

Протипоказання кломіфенцитрату - вагітність, злоякісні та добро­якісні пухлини, органічні захворювання ЦНС, кровотечі, не пов'язані з по­рушенням овуляції, схильність до тромбоутворення.

Фармакобезпека

Швидка інактивація естрогенів у печінці виключає можливість вве­дення природних естрогенів внутрішньо, у зв'язку з чим їх вводять парен­терально.

Естрогени несумісні з антикоагулянтами непрямої дії.

Порівняльна характеристика препаратів



Естрогенні препарати

Естрон - природний фолікулярний гормон, його добувають із сечі вагітних жінок, тварин.

Естрадіол активніший, ніж естрон, і діє значно триваліше (вводять ] раз через 2 дні).

Етинілестрадіол активніший, ніж естрон, в 50 разів, вживають все­редину.

Естрогени кон'юговані. Препарат вміщує комплекс природних ест­рогенів.

Гексестрол за активністю відповідає естрону. Використання обме­жене у зв'язку з побічною дією.

Диместрол - препарат пролонгованої дії, ефективний впродовж 7 днів.

Антиестрогенний препарат Кломіфенцитрат є конкурентом естрогенів, зв'язується з рецепто­рами естрогенів у гіпоталамусі та яєчниках. У малих дозах зменшує вміст естрогенів, у великих дозах інгібує секрецію гонадотропінів.

-190-


Здатність кломіфенцитрату стимулювати овуляцію зумовлює засто­сування його при безплідності.

Перелік препаратів

ПРОГЕСТИНИ ТА ЇХ АНТАГОНІСТИ

Гестагени - гормональні препарати, що містять гормони, які вироб­ляються жовтим тілом, плацентою, сітчастою зоною кори надниркових за­лоз, частково яєчками, а також їх синтетичні аналоги.

Основним гормоном жовтого тіла є прогестерон. Секреція цього го­рмону починається після розриву фолікула і триває протягом усієї другої половини менструального циклу (10-12 днів), а якщо відбулося запліднення яйцеклітини, то і під час вагітності.

Фармакомаркетинг

Препарати

Механізм дії

Механізм дії гестагенів грунтується на взаємодії з прогестиновими рецепторами, розташованими в органах-мішенях (репродуктивних органах)

-191-


і в тканинах головного мозку. Прогестинові рецептори зв'язуються з АТФ, каталізують її дефосфорилювання. Після взаємодії зі специфічними білками хромосом відбувається взаємодія з РНК-полімеразою і активується процес транскрипції.

Міфепристон блокує прогестинові рецептори матки.

Фармакологічні ефекти

Гестагени зменшують збудливість і скорочення матки та її чутли­вість до ацетилхоліну, викликають перехід слизової оболонки матки з фази проліферації в секреторну фазу, сприяють збереженню вагітності, стиму­люють розвиток молочних залоз. При заплідненні вони пригнічують овуля­цію, скорочення матки, забезпечуючи спокій міометрія, знижують його чу­тливість до окситоцину. Препарати проявляють анаболічну активність: ак­тивують синтез білка в матці, виводять натрій та затримують калій в органі­змі. Гестагени гальмують гонадотропну активність гіпофіза.

Показання

Маткові кровотечі (усі гестагени, крім алілестренолу).

Загроза спонтанного аборту при вагітності, загроза передчасних по­логів (усі препарати, крім прегніну).

Ендометріоз (норетистерон); безплідність, аменорея (прогестерон, прегнін); контрацепція (ацетомепрегенол).

Побічна дія

Гестагенні препарати у порівнянні з естрогенами рідко викликають побічні реакції. При їх застосуванні можуть виникати алергічні реакції, дис­пепсичні розлади, зміни лібідо, порушення менструального циклу, зміни маси тіла, рідко - анафілактоідні реакції і жовтяниця.

Протипоказання

Гестагени протипоказані при маткових кровотечах, раку молочної залози, порфірії, тромбофлебітах.

Фармакобезпека

Алілестренол не слід призначати одночасно з препаратами, що ви­кликають індукцію мікросомальних ферментів печінки.

Гестагени слід уважно призначати хворим на цукровий діабет, з ар­теріальною гіпертензією, з порушенням функції нирок, серцевої діяльності, при депресивних станах.

За тривалого застосування прогестини здатні викликати атрофію ен-дометрія, вони затримують в організмі воду і солі, збільшують вміст азоту в сечі, стимулюють виділення шлункового соку, пригнічують виділення жо­вчі, викликають легкий гіпертензивний ефект, сприяють збільшенню про-тромбінового індексу.

Порівняльна характеристика препаратів

Прогестерон нестійкий, швидко інактивується в печінці. Признача­ють у вигляді олійних розчинів внутрішньом'язово, підшкірно.

Етистерон - синтетичний аналог прогестерону, менш активний, призначають у таблетках під язик.

- 192-


Норетистерон - поряд з гестагенними властивостями володіг анд-рогснною активністю. Стійкий до ферментів органів травлення, застосопу сться внутрішньо.

Алілестренол є пероральним прогестином.

Ацетомепрегенол - високоефективний пероральний гестагсіїпиіі препарат.

Оксипрогестерону капронат діє повільно, але тривало (протягом 7-14 днів).

До протигестагенних засобів належить сполука стероїдної структури міфепристон. Він перешкоджає дії прогестинів, стимулює скорочення мі-ометрія і виникнення аборту.

_ Перелік препаратів




АНДРОГЕНИ

Андрогени - препарати чоловічих статевих гормонів.

Андрогени (тестостерон) виробляються в чоловічих статевих залозах інтерстиціальними клітинами Лейдига (насінників), а також можуть вироб­лятися корою надниркових залоз і яєчниками. Вироблення і секреція андро­генів проходить під впливом гонадотропних гормонів гіпофіза.

Фармакомаркетинг

* І

Препарати

Механізм дії

Значна частина тестостерону перетворюється в багатьох органах (наприклад, в передміхуровій залозі) в 5-альфа-дигідротестостерон, який володіє найбільшим афінітетом до андрогенних рецепторів, що ло­калізуються в насінниках, в передміхуровій залозі та в інших органах. Після

, 7 2-шз                                      - 193 -

і


зв'язування з лігандами андрогенних рецепторів змінюється конформація рецептора, він надходить в ядро клітин, де стимулюється синтез нової РНК.

Фармакодинаміка

Андрогени сприяють формуванню статевих органів чоловіків і роз­витку вторинних статевих ознак. Після статевого дозрівання організму вони регулюють сперматогенез, визначають потенцію у чоловіків, а також мають анаболічну та антиестрогенну дію. У великих дозах пригнічують секрецію гонадотропінів гіпофіза. Крім того, збільшують реабсорбцію в канальцях нирок води, Na+, Са +, СГ, сприяють фіксації кальцію у кістковій тканині, підвищують активність ферментів, соматотропіну, активізують процеси тканинного дихання, окисного фосфорилування.

Показання до застосування та взаємозамінність

Інфантилізм, імпотенція, безплідність, євнухоїдизм; пухлини молоч­ної залози та яєчників; клімактеричний синдром (усі препарати).

Функціональні маточні кровотечі (тестостерону пропіонат, метилте­стостерон).

Побічна дія

У жінок можуть розвиватися симптоми маскулінізації, у чоловіків можливе порушення сперматогенезу, набряки, іноді підвищення темпера­тури тіла, гепатотоксична дія, атрофія яєчок.

Протипоказання

Андрогенні препарати не застосовуються у разі раку передміхурової зало­зи, первинних пухлинах печінки в анамнезі, гіперкальціємії, вагітності та лактації.

Фармакобезпека

Андрогенні препарати треба застосовувати з обережністю у разі серцевої, ниркової і печінкової недостатності, ішемічної хвороби серця, пацієнтами похилого віку, при епілепсії, мігрені, кісткових метастазах, хлопчиками препубертатного віку.

Порівняльна характеристика

Тестостерону пропіонат має властивості природного гормону, викликає збільшення маси скелетних м'язів. Застосовують його тільки па­рентерально, через 1-2 доби.

Метилтестостерон - синтетичний аналог тестостерону. За андро-генною активністю у 3-4 рази поступається тестостерону. Стійкий до дії ферментів травлення, застосовується внутрішньо та сублінгвально протягом тривалого періоду.

Тестенат - комбінований препарат пролонгованої дії. Андрогенний ефект зберігається протягом 3-4 тижнів.

Тетрастерон - комбінований препарат, має швидкий та тривалий ефект.

Тестобромлецит, окрім андрогенної і невеликої анаболічної дії, во­лодіє седативним ефектом. Його застосовують при вегетосудинних розла­дах, пов'язаних з гіпогонадизмом у чоловіків.

- 194-


Перелік препаратів                                 



АНАБОЛІЧНІ СТЕРОЇДИ

Анаболічні стероїди - це синтетичні деривати чоловічих статевих го­рмонів, які на відміну від природних, мають значно нижчу андрогенну ак­тивність і виражену анаболічну дію.

Фармакомаркетинг

__________________ Препарати__________________

Механізм дії

Анаболічні стероїди стимулюють синтез структурних і ферментних систем, що входять до складу цитохрому, сукцинатдегідрогенази, (3-глюкуронідази, а також гормонів поліпептидної структури. Зв'язуються з рецепторами клітин-мішеней, транспортуються в ядро клітини, активують синтез ДНК і РНК.

Фармакодинаміка

Для препаратів цієї групи характерний анаболічний ефект: виявля­ють позитивний вплив на азотний обмін, перешкоджають виведенню з ор­ганізму необхідних для синтезу білка калію, фосфору, сірки, стимулюють синтез білка, репарацію тканин, остеогенез. Анаболічні стероїди підвищують інтенсивність клітинного дихання та фосфорилування, масу тіла, вміст білків у плазмі. Крім того, препарати посилюють антитоксичну функцію печінки та еритропоез.

Показання до застосування та взаємозамінність

Кахексія, гіпотрофія різного походження, дистрофія, остеопороз, хронічні інфекції, травми, опіки (усі препарати).

Інфаркт міокарда (метандростенолон, нандролону фенілпропіонат, нандролону деканоат).

Виразкова хвороба шлунка (метандростенолон).

7*                                                         -195-


Прискорення заживления кісткових дефектів і віковий остеопороз (усі препарати).

При хронічній недостатності надниркових залоз, токсичному зобі (усі препарати)

Побічна дія

1. Вірилізація у жінок, при якій у них припиняється овуляція внаслідок гальмування звільнення гонадотропінів гіпофізом.

2. У чоловіків розвивається імпотенція.

3. Набряки внаслідок затримки натрію та води в організмі.

4. У дітей - передчасне закостеніння зон росту та статеве дозрівання.

5. Затримка росту та вірилізація плоду.

Протипоказання

Захворювання печінки, злоякісні пухлини передміхурової залози, ва­гітність, лактація.

Фармакобезпека

При тривалому вживанні анаболічних стероїдів проявляється андро-генна дія.

Нандролону деканоат обережно призначають з непрямими антикоа­гулянтами і пероральними протидіабетичними засобами.

Порівняльна характеристика препаратів

Метандростенолон за анаболічною дією подібний до тестостеро­ну, а за андрогенним ефектом значно поступається йому.

Нандролону фенЬїпропіонат характеризується високою анаболіч­ною активністю. Тривалість дії 7-15 діб.

Нандролону деканоат володіє більш пролонгованою дією, анаболі-чний ефект зберігається до трьох тижнів.

Силаболін. Анаболічна дія зберігається до 14 діб.

Метиландростендіол приймається сублінгвально, характери­зується меншою анаболічною активністю.

Перелік препаратів


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 247; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.036 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь