Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Антисептичні та дезінфекційні засоби неорганічної природи



3.1. До галогенвмісних сполук належать сполуки хлору (хлорне вапно, хлорамін Б, хлоргексидину біглюконат тощо), сполуки йоду (розчин йоду спиртовий, розчин Люголя, йодинол тощо).

Вони виявляють бактерицидну дію. Механізм дії: денатурують білки в мікробних клітинах.

Хлорне вапно - білий порошок, що містить 25% вільного хлору. Зберігають у сухому прохолодному місці. Виявляє дезінфекційну та дезодораційну дію.

Хлорамін Б - порошок білого або жовтуватого кольору, що містить 25-29% активного хлору. Йод має антисептичні і дезодораційні властивості. Застосовують для обробки предметів догляду за хворими, неметалевого інструментарію, а також для обробки інфікованих ран.

Хлоргексидину біглюконат - ефективний антисептичний засіб. Бактерицидно впливає на грампозитивні і грамнегативні бактерії, а також на збудників венеричних хвороб: трепонем, гонококів, трихомонад. Застосовують для обробки операційного поля і рук хірурга, знезараження хірургічного інструментарію, а також для промивання ран, сечового міхура, лікування опіків.

5% розчин йоду спиртовий використовують для обробки операційного поля та рук хірурга перед операційним втручанням, а також країв ран. Йод виявляє місцеву подразливу дію та може всмоктуватись у кров і чинити резорбтивну дію.

Розчин Люголя - препарат, що містить йод (1 частина йоду, 2 частини калію йодиду і 17 частин води). Застосовують як антисептик для змащування слизової оболонки глотки і гортані.

Йодонат - це комбінований препарат, що містить 4,5% йоду. Застосовують для обробки операційного поля.

Йодинол - рідина темно-синього кольору із запахом йоду. Основною діючою речовиною є молекулярний йод, який має антисептичні властивості. Використовують для зовнішнього застосування при тонзиліті, гнійному отиті, опіках, трофічних і варикозних виразках.

Йоддицерин завдяки широкому спектру протимікробної дії застосовують для лікування гнійних ран, маститу, гаймориту тощо. Йоддицерин - препарат нового покоління, який досліджували в Україні протягом 18 років. Це комбінований засіб, що містить йод, димексид та гліцерин; він не спричинює печіння, не пошкоджує тканини, добре проникає крізь шкіру і знешкоджує гриби, патогенні мікроорганізми, кліщі та віруси.

Йодоформ (трийодметан). Виявляє протимікробну дію. Використовують для зовнішнього застосування у формі присипок, мазі і пасти для лікування інфікованих ран, виразок.

Побічні ефекти: алергійні реакції.

3.2. Окисники.  До окисників належать гідрогену пероксид, калію перманганат, бензоїлпероксид, які виявляють антисептичну і дезодораційну дію.

Розчин водню пероксиду - безбарвна прозора рідина без запаху, що містить 3% гідрогену пероксид. Швидко руйнується під дією світла, під час нагрівання, у разі контакту з основами, органічними сполуками й металами, виділяючи кисень, який має незначну протимікробну активність, але при цьому відбувається механічне очищення ран, виразок, порожнин від гною, слизу, згустків крові, мікроорганізмів. Також виявляє здатність зупиняти кровотечу (сприяє перетворенню фібриногену у фібрин). Застосовують цей розчин як дезінфекційний і дезодораційний засіб для промивань та полоскань при стоматиті, ангіні, для обробки та лікування гнійних ран, зупинки носової кровотечі. Для стерилізації медичних інструментів використовують 6% розчин гідрогену пероксиду.

Калію перманганат - темно-фіолетові кристали або дрібний порошок з металевим полиском, розчинний у воді. Препарат має здатність у присутності органічних речовин виділяти атомарний кисень, який забезпечує протимікробний і дезодораційний ефект. Місцева дія на шкіру і слизові оболонки залежить від концентрації: за низьких концентрацій проявляє в'яжучу дію, а за високих - подразливу і припікальну. Застосовують розчин калію перманганату для полоскань, спринцювань, промивання ран, шлунка при отруєнні морфіном та іншими легко окиснювальними отрутами. Як антисептичний та в'яжучий засіб застосовують при опіках.

Бензоїлпероксид (окси 5, 10) – препарат, що завдяки звільненню кисню гальмує розвиток анаеробних мікроорганізмів. Виявляє протимікробну і кератолітичну дію. Призначають для лікування акне (вугрів звичайних).

3.3. Кислоти і основи. Органічні та неорганічні кислоти виявляють дезінфекційну дію, яка залежить від ступеня дисоціації (розщеплення на іони). Кислоти і основи проникають у мікробні клітини і спричинюють денатурацію білків, що зумовлює їхню загибель. До них відносять кислоту борну та розчин аміаку, натрію тетраборат (бура).

Кислота борна - білий порошок, розчинний у воді та спирті. Через наявність побічних ефектів використовують обмежено: дорослим призначають водні розчини для промивань при кон'юнктивіті, дерматиті, а спиртові розчини - при отиті, піодермії, екземі.

Протипоказання: у період годування груддю для обробки молочних залоз, оскільки борна кислота є протоплазматичною отрутою.

Розчин аміаку 10% (нашатирний спирт) - прозора летка рідина з гострим запахом. Розчиняється у воді та спирту. Справляє подразливу та рефлекторну дію (див. тему 5.1. "Засоби, що впливають на аферентну інервацію"), а також добре очищує шкіру і виявляє протимікробну дію. Застосовують для обробки рук хірурга за методом Спасокукоцького - Кочергіна.

Натрію тетраборат (бура, боракс) – виявляє протимікробну і протизапальну дію. Призначають для полоскання порожнини рота при ангіні, фарингіті, тонзиліті, а також в гінекології для лікування вагініту.

3.4. Солі важких металів. До солей важких металів відносять ртуті дихлорид, срібла нітрат, протаргол, цинку сульфат. Препарати виявляють як протимікробну, так і місцеву дію на тканини. Місцева дія солей важких металів залежить від концентрації - в'яжуча, подразлива та припікальна. В'яжуча дія пов'язана зі здатністю іонів металів утворювати альбумінати. За підвищення концентрації розчинів солі металів справляють подразливу і припікальну дію.

Ртуті дихлорид (сулема) - порошок білого кольору, розчинний у воді та спирті. Є активним дезінфекційним засобом, але дуже токсичним. Застосовують для дезінфекції білизни, одягу, предметів догляду за хворими.

Срібла нітрат (ляпіс) - безбарвні кристали у вигляді пластинок. Під дією світла препарат темнішає. У невисоких концентраціях виявляє в'яжучий та протизапальний ефект, у високих - припікальний. Використовують для зовнішнього застосування при ерозіях, тріщинах, виразках, надмірних грануляціях, для обробки слизових оболонок гортані, піхви, сечовипускального каналу, а також при гострому кон'юнктивіті.

Протаргол - порошок коричневого кольору, що містить 7,8-8,3% срібла. Виявляє в'яжучу, антисептичну та протизапальну дію. Застосовують для змащування слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, промивання сечових шляхів і сечового міхура, в офтальмології - при кон'юнктивіті, бленореї. На сьогодні широкого застосування не має.

Цинку сульфат - безбарвний порошок, виявляє антисептичну та в'яжучу дію. Застосовують при кон'юнктивіті, ларингіті, для спринцювань при уретриті і вагініті.

3.5. Гостре отруєння солями важких металів виникає внаслідок випадкового або навмисного вживання препаратів всередину. При цьому спостерігаються:

- ознаки подразнення травного каналу (нудота, блювання, біль у животі);

- порушення з боку ЦНС (збудження, судомні напади або пригнічення);

- порушення з боку серцево-судинної системи (гостра серцева недо-статність, колапс);

— порушення функції нирок через 2-4 доби (сулемова нирка).

Допомога полягає у:

• видаленні отрути (промивання шлунка з використанням унітіолу, активованого вугілля, молока, яєчного білка). Промивання шлунка слід проводити обережно при отруєнні ртуті дихлоридом, оскільки він ушкоджує стравохід та шлунок. Призначають також сольові проносні та роблять сифонні клізми з унітіолом;

• інактивації отрути, що всмокталася. Здійснюють шляхом уведення у вену протиотрути - унітіолу або натрію тіосульфату (унітіол має сульфгідрильні групи, з якими зв'язуються солі металів, а натрію тіосульфат під час взаємодії перетворює їх на неотруйні сульфіти);

• проведенні форсованого діурезу при легкому та середньому ступені отруєння;

• гемодіалізі та перитонеальному діалізі з уведенням унітіолу та тетацин-кальцію (утворює з ртуттю комплексні сполуки) при важкому ступені отруєння.

4. Антисептичні та дезінфекційні засоби органічної природи. До цієї групи входять феноли, барвники, нітрофурани, альдельгіди та спирти, дьогті та смоли, а також детергенти.

4.1. Феноли. До них відносять фенол чистий (кислота карболова), березовий дьоготь, мазь Вишневського, мазь Вількінсона, трикрезол, резорцин. Вони виявляють дезінфекційну та антисептичну дію.

Фенол (кислота карболова) - безбарвна рідина, яка має своєрідний запах. Виявляє бактерицидну і місцеву подразливу дію. Розчини фенолу використовують для дезінфекції інструментів, предметів догляду за хворими, меблів, екскрементів, мокротиння.

Резорцин – менш токсичний, ніж фенол. Виявляє протимікробну і протимікозну дію, менше подразнює тканини. У низьких (2%) концентраціях діє кератопластично, а у високих (20%) – кератолітично. Застосовують у дерматології для лікування екземи, себореї, дерматомікозів.

Трикрезол – менш токсичний і виявляє більшу протимікробну активність, ніж фенол, менше подразнює тканини. Застосовують у водних розчинах як дезінфекційний засіб замість фенолу.

Березовий дьоготь - рідина чорного кольору, що має своєрідний запах. Одержують методом сухої перегонки берези. Чинить антисептичну (оскільки містить фенол) та місцеву подразливу і кератолітичну, а також інсектицидну дію (на членистоногих). Призначають при паразитарних захворюваннях шкіри (короста, лишай) та для лікування інфікованих ран.

Лінімент бальзамічний за Вишневським (мазь Вишневського) є комбінованим препаратом. До його складу входять дьоготь і ксероформ по 3 г та олія рицинова (до 100 мл). Застосовують для лікування ран.

Мазь Вількінсона - це комбінований препарат, що містить дьоготь, кальцію карбонат, сірку очищену, мазь нафталану, зелене мило. Застосовують як антисептичний, протигрибковий та протипаразитарний засіб.

4.2. Дьогті і смоли виявляють бактеріостатичну та бактерицидну дію завдяки впливу комплексу біологічно активних речовин на мікробну клітину.

Іхтіол - продукт перегонки сланців (останків стародавніх риб). Це сироподібна речовина чорного кольору, розчинна у воді та гліцерині, має своєрідний запах. Виявляє антисептичну (містить 15% сірки, яка діє бактерицидно) та протизапальну дію. Використосовують для зовнішнього застосування у формі мазі - для лікування опіків, екземи, лишаїв, бешихи, фурункульозу та у формі супозиторіїв - для лікування запальних процесів органів малого таза.

Вінізоль – це комбінований препарат, що містить вінілін. Сприяє очищенню рани від гною, стимулює регенерацію тканин та їхню епітелізацію; виявляє протизапальну та протимікробну дію. Застосовують при опіках, трофічних виразках і ранах, що погано загоюються.

4.3. До групи барвників відносять брильянтовий зелений, метиленовий синій та етакридину лактат. До антисептиків цієї групи особливо чутливі грампозитивні мікроорганізми і коки.

Брильянтовий зелений - це порошок золотисто-зеленого кольору, що погано розчиняється у воді і спирті. Виявляє високу протимікробну активність. Водні та спиртові розчини брильянтового зеленого використовують при піодермії, блефариті, невеликих ушкодженнях шкіри, а також для обробки операційного поля.

Метиленовий синій - порошок темно-зеленого кольору. Застосовують спиртові розчини як антисептичний засіб при опіках, піодермії; при циститі та уретриті промивають порожнини водним розчином. Розчини метиленового синього вводять у вену як антидот при отруєннях ціанідами, чадним газом та сірководнем.

Етакридину лактат - порошок жовтого кольору, гіркий на смак. Виявляє бактеріостатичну дію у низьких концентраціях, а у високих - бактерицидну. Активність висока, але дія розвивається повільно. Застосовують для промивання інфікованих порожнин, обробки і лікування ран, виразок, абсцесів, фурункулів, а також в офтальмології, стоматології, оториноларингології.

4.4. Похідні нітрофурану виявляють виражену протимікробну дію і є відносно малотоксичними для людини. Використовують як хіміотерапевтичні засоби (див. тему 3.3. "Синтетичні хіміотерапевтичні засоби") й антисептики.

Фурацилін (нітрофурал) - порошок жовтого кольору, гіркий на смак. Малорозчинний у воді та спирті. До нього чутливі грампозитивні та грамнегативні бактерії. Не справляє місцевої подразливої дії і сприяє процесу загоєння ран. Застосовують у формі розчинів при пролежнях і виразках, опіках, для полоскання ротової порожнини і горла при стоматиті та ангіні, для лікування кон'юнктивіту. Препарат іноді призначають всередину для лікування гострого бактеріального шигельозу (необхідно вживати після їди і запивати великою кількістю рідини).

Фурапласт – це комбінований препарат, що містить фурацилін. Пригнічує ріст і розмноження грампозитивних і грамнегативних мікроорганізмів. При нанесенні на рану утворює тонку плівку, яка зберігається 1–3 доби і сприяє загоєнню рани. Використовують для зовнішнього застосування при лікуванні саден, подряпин, тріщин, порізів та інших мікротравм.

Фурагін (фуразидин) – більш активний і менш токсичний, ніж фурацилін. Призначають всередину для лікування пієлонефриту, циститу, уретриту, після операцій в урології, акушерстві і гінекології. Використовують для зовнішнього застосування (1:13 000) на ізотонічному розчині натрію хлориду для лікування гнійних ран, виразок, опіків, для спринцювань; в офтальмології для лікування кон’юнктивіту, кератиту.

4.5. Альдельгіди і спирти. До них відносять розчин формальдегіду (формалін), лізоформ, спирт етиловий. Препарати цієї групи мають антисептичні та дезінфекційні властивості. Механізм дії: зумовлюють дегідратацію (зневоднення) білків клітинної мембрани і загибель мікроорганізмів.

Розчин формальдегіду (формалін) - це рідина, що містить 36,5-37,5% формальдегіду, має різкий своєрідний запах, добре розчиняється у воді та спирту. Справляє протимікробну дію на вегетативні форми бактерій та їхні спори. Розчини формальдегіду застосовують для дезінфекції білизни, посуду, предметів догляду за хворими, металевого та неметалевого інструментарію, для консервації анатомічних препаратів, вакцин і сироваток. Використовують як дезінфекційний та дезодораційний засіб при надмірній пітливості шкіри.

Лізоформ – комбінований препарат, що містить формалін. Виявляє протимікробну і дезодоруючу дію. Використовують для зовнішнього застосування для спринцювань при вагініті, а також для дезінфекції рук і приміщень.

Побічні ефекти: подразнення шкіри і слизових оболонок.

 Спирт етиловий - рідина, що має своєрідний запах та смак. Бактерицидна дія проявляється при 20% концентрації. Крім протимікробної спирт етиловий виявляє також подразливу (у низьких концентраціях) та в'яжучу (у високих концентраціях) дію.

Місцево етиловий спирт застосовують

у таких концентраціях:

• 40% - для компресів;

• 70% - для обробки шкіри пацієнта, рук хірурга, операційного поля та дезінфекції інструментів перед маніпуляціями;

• 95-96% - для лікування опіків та дезінфекції медичних інструментів.

4.6. Детергенти - це речовини, що здатні знижувати поверхневу активність, виявляють очисну і протимікробну дію. Протимікробна дія полягає в тому, що детергенти змінюють проникність цитолеми мікробних клітин і спричинюють розпад бактеріальних клітин. До них відносять зелене мило, церигель, етоній, декаметоксин (септефрил), мірамістин.

Зелене мило - зеленкувата маса зі слабким запахом. Легко розчиняється у воді та спирті. Це аніонний детергент. Застосовують для очищення шкіри.

Церигель - катіонний детергент. Густа рідина із запахом спирту. Добре розчинна у спирті та ефірі. Виявляє дезінфекційну дію. Застосовують для обробки рук медичного персоналу під час підготовки до хірургічних втручань.

Етоній виявляє бактеріостатичну і бактерицидну дію у відношенні стрептокока, стафілокока та інших мікроорганізмів. Призначають при трофічних гнійних виразках прямої кишки та при інших захворюваннях.

Декаметоксин (септефрил) виявляє протимікробну, протимікозну дію, стимулює загоєння ран. Застосовують при гнійних і мікозних захворюваннях шкіри, при ураженні слизової оболонки ротової порожнини (стоматит, гінгівіт, пародонтоз); кон’юнктивіті, отиті, а також призначають хворим на виразковий коліт, простатит.

Протипоказання: вірусні захворювання шкіри і слизових оболонок, а також індивідуальна непереносимість.

5. Сучасні антисептичні та дезінфекційні засоби. У наш час сильним дезінфектантом і стерилізуючим агентом є надоцтова кислота. Із сполук йоду широке застосування мають йодоформ (йодопірон, йодонат). За кордоном композиції на основі гідрогену пероксиду у твердій і рідких формах широко використовують завдяки високій ефективності, широкому спектру дії, екологічній безпеці та зручності у застосуванні. Високу антимікробну активність мають препарати групи надкислот. У вітчизняній практиці це дезоксон-1 і дезоксон-4. Широкий спектр дії мають альдельгіди – формальдегід, гліоксаль, глутаровий альдельгід. Останніми роками в Україні випускають нові дезінфекційні препарати на основі органічних сполук хлору (ДП-2, хлорцин, сульфохлорантин), а також засоби на основі амфолітної ПАР (поверхнево-активної речовини) – катамін АБ і полісепт.

 

Наказами МОЗ України дозволено застосування таких антисептичних і дезінфекційних засобів:

 

· корзолекс плюс, корзолекс екстра, дисмозон пур (для дезінфекції і передстерилізаційного очищення виробів медичного призначення);

· бациллоцид расант (спеціальний препарат для швидкої дезінфекції у зонах особливої інфекційної небезпеки);

· кутасепт Ф (для перед- та післяопераційної обробки шкіри та швів, антисептичного знезараження шкіри перед ін’єкціями, гігієнічної та хірургічної обробки шкіри рук);

· стерилліум, бактолін базік (для гігієнічної та хірургічної антисептичної обробки шкіри рук).

Особливості роботи з препаратами:

-   під час роботи з фенолом слід бути обережним, оскільки він добре всмоктується через шкіру і слизові оболонки, що може призвести до отруєння;

-   під час роботи зі спиртом етиловим слід враховувати його резорбтивну дію (пригнічує функцію ЦНС і тому знаходиться на предметно-кількісному обліку);

-   під час роботи з розчином формальдегіду слід бути обережним, оскільки вдихання парів спричинює сльозотечу, ядуху, задишку, психомоторне збудження;

-   слід пам'ятати, що потрапляння нерозведеного розчину аміаку на кон'юнктиву або всередину зумовлює опіки;

-   під час роботи з кислотою борною не слід наносити препарат на великі поверхні тіла, особливо у дітей дошкільного віку, оскільки препарат добре проникає через шкіру та слизові оболонки і може накопичуватися в органах і тканинах;

-   під час роботи з ртуті дихлоридом (є дуже сильною отрутою) треба бути обережним і працювати в рукавичках, щоб препарат не потрапив у порожнину рота, на слизові оболонки та шкіру;

хлоргексидин є несумісним з препаратами йоду;

0,1% розчин перманганату калію не ефективний для промивання шлунка при отруєнні атропіном, кокаїном, барбітуратами;

розчин нітрату срібла при його застосуванні повинен бути приготовлений ex tempore;

пахучі лікарські засоби (розчин аміаку, дьоготь, іхтіол, йодоформ, фенол, розчин формальдегіду, хлорамін Б) слід зберігати ізольовано в герметично закритій тарі, не прониклій для запаху, окремо за найменуваннями;

барвні лікарські засоби, які залишають забарвлений слід на тарі, закупорювальних засобах, устаткуванні та інших предметах (брильянтовий зелений, калію перманганат, метиленовий синій, фурацилін, етакридину лактат), слід зберігати в спеціальній шафі в щільно закупореній тарі, окремо за найменуваннями. Для роботи з барвними речовинами для кожного найменування необхідно виділити спеціальні ваги, шпатель та інший інвентар;

дезінфекційні засоби (хлорамін Б та інші) слід зберігати в герметично закупореній тарі, в захищеному від світла місці в ізольованому приміщенні, подалі від приміщень для зберігання пластмасових, гумових та металевих виробів, а також для одержання води очищеної.

 

Таблиця 2.  Антисептичні та дезінфекційні засоби

 

Назва препарату

Форма

Випуску

Спосіб застосування

Особливості

Зберігання

Галогеновмісні сполуки

Хлорамін Б (Chloraminum В)

Порошок

0,25-0,5% розчин для дезінфекції рук;

1,5-2% розчин для обробки ран;

1-5% розчин для дезінфекції неме-талевих предметів

Ізольовано; у прохолодному сухому темному місці

Хлоргексидину біглюконат (Chlorhexidini bigluconas)

20% водний розчин у флаконах по 20, 50 та 100 мл, який розводять етиловим спиртом 1: 40 чи водою

0,5% водно-спиртовий розчин для обробки операційного поля;

0,5% водний розчин для дезінфекції ран, промивання опіків; 0,5% спиртовий або 1% водний розчин для дезінфекції рук;

0,1% водний розчин для дезінфекції приміщень;

0,05% водний розчин для профілактики венеричних захворювань

У добре закупореній тарі; у прохолодному, захищеному від світла місці

Розчин йоду спиртовий (Solutio Iodi spirituosa)

5% спиртовий розчин у флаконах по 10, 15 та 25 мл;

5% розчин в ампулах по 1 мл

5% спиртовий розчин для зовнішнього застосування

Список Б

У скляних банках з притертими пробками, у захищеному від світла місці

Розчин Люголя (Solutio Lugoli)

Розчин у флаконах по 50 мл

Призначають для зовнішнього засто-сування для зма-щування слизової оболонки глотки, гортані

У прохолодному темному місці

Йодинол (Iodinolum)

Розчин у флаконах по 100 мл

При тонзиліті - 4-5 промивань; при гнійних отитах закапують по 5-8 крапель; при трофічних виразках і опіках прикладають серветки, що змочені йодинолом

У захищеному від світла місці при температурі

нижче 0 оС

Йоддицерин (Ioddicerinum)

Розчин у флаконах по 15 мл

Призначають для зовнішнього засто-сування для зма-щування слизових оболонок і шкіри

У прохолодному темному місці

Йодоформ (Iodoformium)

Порошок

Призначають зовнішньо у мазях, присипках, 40% пасти

У прохолодному темному сухому місці (леткий, потребує захисту від випаровування)

Окисники

Розчин водню пероксиду (Solutio Hydrogenii peroxydi diluta)

Офіцинальний 3% розчин у флаконах

Призначають для зовнішнього засто-сування для про-мивань та полос-кань при стомати-ті, ангіні, гіне-кологічних захворюваннях

У прохолодному темному сухому місці (леткий, потребує захисту від випаровування)

Калію перманганат (Kalii permanganas)

Порошок

0,1-0,5% розчин для промивання ран;

0,05-0,1% розчин для промивання шлунка

У сухому місці (барвний; зберігати в спеціальній шафі)

Бензоїлпероксид (Окси 5,10) (Benzoylperoxy-dum)

Гель 5–10 %

5% гель для зовнішнього застосування.

Наносити на очищену і висушену уражену поверхню 1 раз на день

У прохолодному темному сухому місці

Кислоти і основи

Кислота борна (Acidum boricum)

Порошок

Призначають для зовнішнього застосування:

2–4% розчин - для полоскання горла та промивання очей;

5–10% мазі і присипки - для обробки уражених ділянок шкіри

Список Б

У захищеному від світла місці

Натрію тетраборат (бура, боракс) (Natrii tetraboras)

Порошок

Призначають для зовнішнього застосування:

2–5% розчин - для спринцювань, полоскань, змащувань

У прохолодному місці, у герметично закупореній тарі

Розчин аміаку 10% (Solutio Ammonii caustici 10%)

Розчин у флаконах по 10, 40 та 100 мл

У хірургічній практиці для миття рук

(25 мл на 5 мл теплої кип’яченої води)

У прохолодному місці

 

Солі важких металів

Ртуті дихлорид (сулема) (Hydrargyri dichloridum)

Порошок; таблетки по 0,5 та 1 г для зовнішнього застосування

Розчини 1:500-1:1000 - для дезінфекції

Список А

Окремо від інших засобів; розчини підфарбовані еозином. Посуд з маркуванням «Отрута», у щільно закупореній тарі

Срібла нітрат (ляпіс) (Argenti nitras)

Порошок

2-10% розчин для змащування шкіри та припікань;

0,25-2% розчин для змащування слизових оболонок при гострому кон'юнктивіті

Список А

У прохолодному темному місці. Скляну тару обклеюють світлонепроникним папером. У щільно закупорених банках з притертою пробкою

Протаргол (Protargolum)

Порошок

1-5% розчин: при запальних процесах верхніх дихальних шляхів;

1-3% розчин: для промивання сечового міхура, при кон'юнктивіті

У прохолодному темному місці, у щільно закупорених банка з темного скла

Цинку сульфат (Zinci sulfas)

Порошок;

очні краплі (0,25 та 0,5% розчини) у флаконах по

10 мл

0,25-0,5% розчин закапують під час лікування кон'юнктивіту;

0,25-0,5% розчин використовують в оториноларинголо-гії;

0,1-0,5% розчин вводять у порожнину сечовипускального каналу і піхви

Список Б

Потрібен захист від випаровування. 

Зберігати у щільно закупореній тарі

Група фенолу

Фенол чистий (кислота карболова) (Phenolum purum seu Acidum carbolicum)

Порошок

3–5% розчин для дезінфекції

У прохолодному, захищеному від світла місці

Резорцин (Resorcinum)

Порошок

2-5% водний та спиртовий розчин;

5-10% мазь, при-сипка, паста для зовнішнього застосування

У щільно закупорених банка темного скла

Трикрезол (Tricresolum)

Рідина

0,25-0,3% розчин для зовнішнього застосування

Список Б

У щільно закупорених банках, у захищеному від світла місці

Дьоготь березовий (Рix liquida Betulae)

Рідина

Призначають для зовнішнього застосування у формі 10-30% мазі, лініменту (готують ex tempore) для лікування екземи, псоріазу, корости тощо

У прохолодному сухому місці

Лінімент бальзамічний за Вишневським (Linimentum balsamicum Wishnevsky)

лінімент у флаконах по 100 г

Призначають для зовнішнього застосування для лікування ран, виразок, пролежнів

У прохолодному сухому місці

Мазь Вількінсона (Unguentum Wilkinsoni)

Маз у тубах по 40г

Змащують уражені ділянки шкіри 2 рази на день

У прохолодному сухому місці

Дьогті і смоли

Іхтіол (Ichthyolum)

Густа рідина;

 

 

мазь 10%, 20%;

свічки 0,2 г

Призначають для зовнішнього застосувння:

10-30% спиртово- водні примочки;

5-30% мазь;

ректально по

0,1–0,3 г в свічках

У прохолодному сухому місці

Вінізоль (Vinisolum)

Аерозоль у балонах під тиском

Розпилюють на уражену поверхню

2–3 рази на тиждень 

У сухому місці при кімнатній температурі, подалі від вогню

Барвники

Брильянтовий зелений (Viride nitens)

Порошок;

1-2% спиртовий розчин у флаконах по 10 мл

1-2% водний та спиртовий розчини для зовнішнього застосування

У прохолодному місці, подалі від вогню (барвний; зберігати в спеціальній шафі)

Метиленовий синій (Methylenum coeruleum)

Порошок;

1% водний розчин; 1% спиртовий розчин;

 

 

1% розчину у 25% розчині глюкози в ампули по 20 і 50 мл (Хромосмон)

1-3% спиртовий розчин для зовнішнього застосування; 0,02% водний розчин для промивання сечо-випускального каналу і сечового міхура; 

50-100 мл 1% розчину для внутрішньо-венного введення

Порошок – у добре закупореній темній тарі;

розчини – в захи-щеному від світла місці (барвний; збері-ати в спеціальній шафі)

Етакридину лактат (риванол) (Aethacridini lactas)

Порошок;

 

 

3% мазь по 25 г

 

0,1% спиртовий розчин;

0,05-0,2% розчин для обробки ран;

0,05-0,1% розчин для порожнин тіла; 2,5% присипка;

1% мазь;

5-10% паста;

0,1-0,2% розчин для зовнішнього застосування

У сухому прохолодному, захищеному від світла місці (барвний; зберігати в спеціальній шафі)

Похідні нітрофурану

Фурацилін (нітрофурал) (Furacillinum)

Порошок;

таблетки

по 0,1 г (для застосування всередину);

таблетки по

0,02 г (для приготування розчинів);

 

0,2% мазь

Водні розчини 1:5000 (0,02%) - для обробки гнійних ран, при виразках і пролежнях, опіках II і III ступеня, кон'юнктивіті; спиртові розчини 1:1500;

0,2% мазь - при блефариті; всередину для лікування шигельозу по

0,1 г 4-5 разів на добу

Список Б

У щільно закупорених банках темного скла у прохолодному, захищеному від світла місці (барвний; збері-гати в спеціальній шафі)

Фурапласт (Furaplastum)  

Густа маса у флаконах темного скла по 50 мл

Призначають для зовнішнього застосування: ушкоджену ділянку очищають і протирають сухим стерильним марлевим тампоном, потім наносять тонкий шар препарату

Список Б

У захищеному від світла і вогню місці

Фурагін (фуразидин) (Furaginum)    

Порошок;

таблетки по 0,05 г

Таблетки для вживання всередину по

0,1-0,2 г 2-3 рази на день при урологічних захворюваннях;

для зовнішнього за-тосування:

(1:13 000) на ізотонічному роз-чині натрію хлориду для промивань, сприн-цювань, лікування гнійних ран, опіків, кон’юнктивіту

Список Б

У сухому, захищеному від світла місці

Альдельгіди і спирти

Розчин формальдегіду (формалін) (Solutio Formaldehydi)

Офіцинальний 37% розчин

0,5-1% розчин для зовнішнього застосування; 

розчини 1:2000-1:3000 для спринцювань;

0,5 розчин для дезінфекції інструментів

У темному місці при температурі не нижче 9 оС

Спирт етиловий (Spiritus aethylicus)

Розчин 40%, 70%, 90% та 96%

70% розчин - для обробки рук медичного персоналу, операційного поля;

90-96% розчин - для стерилізації хірургічних інструментів

Легкозаймиста речовина. Також потребує захисту від випаровування

Лізоформ (Lysoformium) Рідина у флаконах по 100 мл

Для зовнішнього застосування:

1–4% розчин - для спринцювань;

1–3 % розчин - для дезінфекції рук і приміщень

При кімнатній температурі.

 

Детергенти

Церигель (Cerigelum)

рідина у скляних флаконах по 400 мл

Для зовнішнього застосування (для обробки рук) 3-

4 г

У щільно закупореному скляному посуді

Зелене мило (Sapo viridis)

Зеленкувата маса

Для очищення шкіри та приготування мильного спирту

При кімнатній температурі.

Етоній (Aethonium)

Порошок;

паста по 20 г;

мазь 0,5% по 25 г і 1% по 25г

0,02-1% розчин для зовнішнього застосування;

0,5-2% мазь;

0,1% розчин для застосування в оториноларин-гології і офтальматології;

0,5% розчин - для застосування в стоматології

При кімнатній температурі.

Декаметоксин (септефрил) (Decamethoxinum)

Таблетки по 0,1 г для приготування розчинів

0,01-0,05% розчин для зовнішнього застосування при мікозах для промивання, примочок;

0,03% розчин - для промивання сечового міхура;

0,025% розчин - для застосування в стоматології, а також при кон’юнктивіті

Список Б

У посудині темного скла

             

                                  Матеріали для самоконтролю

Запитання

1. Як класифікують антисептичні та дезінфекційні засоби?

2. Що характерно для галогеновмісних сполук?

3. В яких випадках і як застосовують калію перманганат?

4. В яких випадках обмежено застосування кислоти борної?

5. Препарати якої групи спричинюють денатурацію білка, блокують сульфгідрильні групи ферментних систем протоплазми мікробної клітини, утворюючи альбумінати?

6. В яких випадках і як застосовують фенол?

7. Що характерно для антисептиків групи барвників?

8. У чому полягає механізм протимікробної дії детергентів?

 

 

Тести

1. Який розчин водню пероксиду застосовують для хімічної стерилізації інструментів (%)?

        а) 5;

        б) 1;

        в) 2;

        г) 6;

        д) 7.

2. Пацієнтці Т., 45 років, яка знаходиться на лікуванні в урологічному відділенні, лікар призначив промивання сечового міхура. Який антисептичний розчин повинна підготувати медична сестра?

        а) 3% розчин водню пероксиду;

        б) розчин фурациліну 1:5000;

        в) 0,25 % розчин хлораміну Б;

        г) 7% розчин борної кислоти;

        д) 1% розчин лізоформу.

3. Медична сестра готує дезінфекційний розчин для обробки рук медичного персоналу після огляду хірургічних хворих. Усі приготовлені нею препарати належать до препаратів бактерицидної дії, окрім:

        а) 0,5% розчину хлораміну;

        б) 0,9% розчину натрію хлориду;

        в) 70% етилового спирту;

        г) 1% розчину хлораміну;

        д) 0,5% розчину хлоргексидину.

4. Пацієнту перед застосуванням препарату фурапласт потрібно обробити ушкоджену ділянку шкіри. Визначте антисептики, які можна застосувати.

        а) кислота борна, натрію тетраборат;

        б) розчин водню пероксиду, спирт етиловий;

        в) цинку сульфат, протаргол;

        г) спирт етиловий, йодоформ;

       д) фурацилін, розчин формальдегіду.

5. Визначте, які з антисептиків використовують для полоскання горла?

        а) резорцин, метиленовий синій;

        б) фурагін, етоній;

        в) спирт етиловий, калію перманганат;

        г) протаргол, цинку сульфат;

        д) фурацилін, етакридину лактат.

6. У підлітка акне. Який з препаратів доцільно призначити для лікування?

        а) кислоту борну;

        б) калію перманганат;

        в) фурацилін (нітрофурал);

        г) бензоїлпероксид (окси 5,10);

        д) мило зелене.

7. Визначте препарат, який має такі властивості: сильну дезінфекційну дію, є отрутою; його застосовують для обробки білизни та предметів догляду за хворими:

        а) фурацилін;

        б) метиленовий синій;

        в) ртуті дихлорид;

        г) фенол;

        д) срібла нітрат.

8. Брильянтовий зелений застосовують у таких випадках:

        а) у разі піодермії;

        б) у разі кон’юнктивіту;

        в) для дезінфекції білизни;

        г) для промивання сечового міхура;

        д) у разі отиту.

9. Випишіть рецепти на :

- 100 мл спирту етилового для обробки рук хірурга

- 10 мл розчину йоду спиртового для обробки країв ран

- 200 мл розчину хлоргексидину біглюконату для обробки операційного поля

- 10 суппозиторіїв з іхтіолом для введення у піхву 2 рази на день

- 25 мл розчину перекису водню для промивання гнійних ран

Ситуаційні задачі

1. Вам потрібно приготувати розчин фурациліну для полоскання горла. Як це зробити, якщо є таблетки фурациліну для зовнішнього застосування по 0,02 г?

2. Є 10% розчин хлорного вапна. Вам потрібно приготувати 10 л 1% розчину вапна. Як це зробити?

3. *В аптеку звернулась мати дитини дошкільного віку із запитанням про застосування борного спирту з метою лікування отиту у дитини. Яка повинна бути відповідь фармацевта?

4. *В аптеку надійшли лікарські засоби. Визначте: а) засоби для лікування захворювань шкіри; б) засоби для профілактики і лікування інфекцій порожнини рота і носоглотки; в) для лікування кон’юнктивіту.

Перелік препаратів: фурацилін (нітрофурал); протаргол; іхтіол; цинку сульфат; декаметоксин; кислота борна; розчин водню пероксиду; метиленовий синій; брильянтовий зелений; фурагін; лізоформ.

 

 

5. *Перевірте рецептурні прописи:

Rp.: Viridis nitentis 3%

    Spiritus aethylici 70% - 100 ml

    Aq. destill. 20 ml

    M.D.S. Для змащування країв повік при блефариті

 

Rp.: Resorcini

    Ac. Salicylici

    Vaselini 30,0

    M.f. ung

    D.S. Мазь.

 

*6. Робота з рецептурником:

1. Занотуйте класифікацію антисептичних і дезінфекційних засобів.

2. У словник фармакологічних термінів внесіть: антисептичні, дезінфекційні засоби; бактеріостатична та бактерицидна дія; в’яжуча, подразлива, припікальна дія; дезодораційний ефект, кератолітична, інсектицидна дія.

3. У словник клінічних термінів внесіть: тонзиліт, отит, трофічні, варикозні виразки, мастит, гайморит, стоматит, ангіна, кон’юнктивіт, дерматит, піодермія, екзема, ларингіт, уретрит, вагініт, бешиха, фурункульоз, акне.

4. Виконати завдання з фармакотерапії (оформити у вигляді таблиці).

 

Зразок

Назва препарату, фармакологічна група, форми випуску Рецепт Застосування, можлива побічна дія Примітка

 

·  засіб для лікування кон’юнктивіту.

·  засіб для обробки операційного поля.

·  засіб для полоскання горла.

·  засіб для промивання шлунка при отруєннях.

·  засіб для лікування піодермії.

·  засіб для обробки гнійних ран.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-20; Просмотров: 582; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.285 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь