Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Тема: Дезінфекція, дезінсекція, дератизація



Мета: Засвоїти поняття про дезінфекцію (дезінсекцію, дератизацію), її види і методи. Освоїти різні способи дезінфекції (дезінсекції, дератизації) об'єктів. Навчитися проводити розрахунки потреби в дезінфекційних засобах, ратицидах.

Місце проведення заняття: Заняття проводять на кафедрі, у господарствах, навчально-дослідному господарстві.

Матеріали, обладнання та об’єкти, що необхідні для проведення заняття: Набір доступних деззасобів, зразки ратицидів, терези та гирі, посуд для приготування розчинів, САГ і ДАГ, спецодяг для проведення дезінфекції.

Література: 1. Епізоотологія з мікробіологією. Г.В.Козловська, Л.Є.Корнієнко, М.Г.Наконечна та ін.; За ред. В.П.Постоя. - К.: Вища освіта, 2006.

              2. Практикум із загальної епізоотології. В.П.Литвин, А.Ф.Євтушенко, М.Т.Радіонов та ін.; За ред.. В.П.Литвина. К.: Видавничий центр НАУ, 2002.

Правила безпеки:

1. Дотримання правил техніки безпеки та правил особистої гігієни при роботі з дезінфікуючими речовинами.

2. Проводити дезінфекцію тільки в спецодязі ( халат, комбінезон, ковпак, гумові рукавички, чоботи, фартух, окуляри, протигаз ).

3. Виготовляти дезінфікуючий розчин в місці, куди тварини не
мають доступу.

4. Залишки розчинів для дезінфекції після роботи знищити, а всі предмети і апаратуру, що використовувались в роботі, добре промити водою.

5. Під час роботи забороняється приймати їжу, пити воду і палити

 


Послідовність виконання роботи

1. Вивчити правила з дотримання вимог безпеки під час роботи з дезінфікуючими речовинами та механізмами.

2. Підготовити приміщення до дезінфекції, дератизації чи дезінсекції (згідно завдання).

3. Розрахувати параметри приміщення для проведення ветеринарно-санітарних заходів (на конкретних об'єктах).

4. Розрахувати потребу в дезінфекційних засобах або принадах для типових та пристосованих приміщень (згідно завдання).

5. Провести дезінфекцію (дератизацію, дезінсекцію).

6. Скласти акт.

Хід роботи

Дезінфекція - це комплекс заходів, спрямованих на знищення збудників інфекційних хвороб людини і тварин у навколишньому се­редовищі.

Профілактичну дезінфекцію проводять у благополучних госпо­дарствах з метою недопущення виникнення інфекційних хвороб.

У сучасному тваринництві, крім того, виділяють передпускову і технологічну дезінфекцію.

Вимушену дезінфекцію проводять у господарствах при виникненні серед тварин інфекційних хвороб. Вона буває поточна й заключна. Поточну дезінфекцію проводять у процесі розвитку інфекційної хво­роби в господарстві. ЇЇ систематично повторюють у терміни, зумов­лені інструкцією з ліквідації тієї або іншої хвороби (при виділенні знову захворілих тварин, загибелі хворих, черговому діагностичному дослідженні тощо).

Заключну дезінфекцію проводять після ліквідації інфекційної хвороби перед зняттям карантину або обмежувальних заходів.

1. Заходи безпеки під час проведення дезінфекції передбачають захист людей, що її здійснюють, а також тварин від шкідливого впливу хімічних речо­вин. Особи, які здійснюють дезінфекцію, мають бути забезпечені щільним спец­одягом (захисні окуляри, комбінезони, капюшони, гумові рукавички та чоботи, халати). У разі проведення дезінфекції препаратами хлору і формаліну роботу виконують у протигазах. Під час роботи з розчинами їдких лугів і кислот обов'язковим є використання захисних окулярів. Для уникнення опіків не слід допускати потрапляння цих розчинів на шкіру та спецодяг.

Під час роботи на спеціальних дезінфекційних машинах і з апаратами по­трібно ознайомитися з інструкцією і дотримуватись техніки безпеки. Особливо небезпечним є можливе підвищення робочого тиску в апаратах.

У разі проведення дезінфекції приміщень хімічними речовинами (їдкі луги, сірчано-карболова суміш, препарати хлору і розчини формаліну), які можуть завдати шкоди сільськогосподарським тваринам, їх потрібно на час дезінфекції вивести з приміщення. Через 2-3 год після проведення дезінфекції годівниці та перегородки в стійлах миють водою. Перед введенням тварин у приміщення, де проводили дезінфекцію, його добре провітрюють.

В аптечці з надання швидкої допомоги під час роботи мають обов'язково знаходитись нейтралізуючі розчини для засобу, який використовується.

Щоразу після проведення дезінфекції апаратуру промивають чистою водою, особливо розпилювачі, напірні рукави (шланги), трубопроводи і пульт розподілу розчинів. Це запобігає їх корозії та можливому закупорюванню технологічних проток дезінфекційних розчинів.

2. Найбільш якісна підготовка приміщення до дезінфекції - ручна механічна очистка, але це дуже трудомістка робота і її, як правило, комбінують. Після механічного очищення приміщення вимивають струменем гарячої води (70-80 °С), наприкінці - вручну. Механічне очищення приміщень перед дезінфекцією проводять у певній послі­довності: після виведення тварин обладнання, що псується від дії га­рячої води або дезінфекційного розчину (інфрачервоні випромінюва­чі, датчики, пускачі тощо) виносять або закривають поліетиленовою плівкою. Потім за допомогою скребка і струменя води із шланга ви­даляють основну масу гною, залишки корму та інший бруд. Після цього вмикають вентиляцію і залишають приміщення на 2-3 год, пе­ріодично, у міру підсихання, зрошуючи особливо забруднені місця гарячою водою, потім поверхні повторно поливають водою із шланга. Дуже забруднені щілини підлоги за 2-3 доби до виганяння тварин із приміщення по 2-3 рази на день зрошують водою, а відразу ж після виведення тварин очищають струменем гарячої води під тиском.

Після закінчення попереднього очищення і стікання води найбільш забруднені поверхні (підлогу, щілини решітки, годівниці, нижню части­ну стін, огорожу стійл) одноразово зрошують гарячим (не нижче 70 °С) 2 %-ним розчином їдкого натру або ДЕМПу чи дворазово з інтервалом 30 хв гарячим 5 %-ним розчином кальцинованої соди. Витрати розчинів на кожне зрошування - 0, 5 л/м2 сумарної площі зрошуваних поверхонь.

Через 20 - 30 хв після відмочування бруду, не чекаючи висихання поверхонь, проводять заключне очищення і миття всього приміщення струменем теплої води (25 - 30 °С) під тиском 20 - 25 атм. Забруд­нення стійл, перегородок, що важко видаляються, очищають вручну за допомогою щіток, віників тощо. Особливу увагу приділяють очи­щенню підлоги, решіток, гнойових траншей, щілинних підлог. Знімні решітки обов'язково знімають і очищають знизу, а також боки різно­манітних підпорок, схованих від струменя води, миючої речовини.

Сучасна техніка дає змогу очищати приміщення струменем гаря­чої води під тиском до 140 атм. При цьому гине до 98 % мікробів, що рівнозначно проведенню дезінфекції. Однак у важко доступних міс­цях така дезінфекція малоефективна. Після закінчення механічного очищення заслінок гнойових, каналів їх відкривають, промивають, звільняють від води; годівниці і напувалки, приміщення просушують, відкриваючи вікна, двері, або вмикають вентиляцію. Перед дезінфек­цією роблять поточний ремонт приміщення і обладнання, потім під­логу повторно зливають водою.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-06; Просмотров: 285; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.017 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь