Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Вітчизняна правова наука як правило виділяє дві основні функції судової влади – це правосуддя і контроль.



 

Правосуддя – це функція реалізації судової влади, яка здійснюється судом шляхом розгляду та вирішення в судовому засіданні з додержанням передбаченої законом процесуальної форми на засадах демократичних принципів цивільних, кримінальних, адміністративних та господарських справ і застосування на цій основі до осіб, що порушили закон, норм матеріального права. [123][19].

Тобто правосуддя, як функція судової влади здійснюється у формі судочинства.

Судочинство в Україні здійснюється Конституційним Судом України і судами загальної юрисдикції в складі колегії суддів, професійних суддів та народних засідателів, суддею одноособово чи судом присяжних.

До цього часу було загальновизнано, що функція правосуддя –основна функція судової влади.

Ми вважаємо за доцільне функції судової влади поділити по основних напрямах її діяльності:

1. Функція правосуддя.

2. Конституційний контроль.

3. Контрольна функція.

4. Дозвільна функція.

5. Організаційна функція.

6. Кадрова функція.

7. Інформаційно-статистична функція.

8. Роз’яснююча функція.

9. Функція обрання міри запобіжного заходу у вигляді арешту.

10. Функція звільнення від покарання і направлення для відбуття покарання.

11. Функція звернення до виконання рішень суду і контроль за його виконанням.

1. Функція правосуддя.Звичайно серед цих повноважень домінуючу роль відіграє правосуддя. Його може здійснювати тільки суд, і ніякий інший орган. Це специфічно судове повноваження.

 

Так Верховний Суд України, апеляційні та місцеві суди розглядають і вирішують в межах своєї компетенції цивільні, кримінальні, адміністративні та господарські справи; забезпечують судовий захист прав, свобод та законних інтересів особи; захищають від різного роду посягань всі форми власності передбаченні чинним законодавством.

Конституційний Суд України розглядає справи про відповідність Конституції України (конституційність) законів та інших правових актів.

2. Конституційний контроль.Так, Конституційний Суд України покликаний: здійснювати контроль за відповідністю положень законодавства і практики його застосування Основному Закону України, діяльності найвищих органів державної влади і управління нормам Конституції, що визначають їх компетенцію; підтримувати зверхність і безпосередню дію Конституції України; захищати конституційний лад республіки; охороняти суверенітет України; утверджувати начала законності у правотворчості і правозастосуванні та ін.

3. Контрольна функція.Слід відмітити, що контроль здійснюють також і суди загальної юрисдикції, вони покликані забезпечити законність і обгрунтованість рішень і дій державних органів і посадових осіб. Також на суди покладено контроль за своєчасним зверннням до виконання винесених ними рішень і контроль за виконнням їх, шляхом направлення і отримання виконавчих документів.

4. Дозвільна функція. Дозвільна функція судової влади полягає в наданні дозволу судами для проведення оперативно-розшукових дій – прослуховування, виїмки, проведення обшуку.

5. Організаційна функція.Організаційна функція полягає у формуванні органів суддівського самоврядування, кваліфікаційних комісій, Вищої Ради юстиції України, Конституційного Суду України. Проведення зборів, конференцій та з’їздів суддів.

6. Кадрова функція.У відповідності до чинного законодавства про судоустрій на судову владу на нинішній час покладено також кадрову функцію. Зокрема обрання Голови Верховного Суду України та його заступників. Подання головою ВСУ для призначення Президентом кандидатур на посади голів апеляційних та місцевих судів і їх заступників. Тобто вона приймає участь у формуванні суддівського корпусу.

7. Інформаційно-статистична функція. Вказана функція полягає в проведенні статистичного обліку судами стану своєчасного розгляду справ по окремих галузях права і категоріях.

8. Роз’яснююча функція. Важливе значення в становленні судової влади має також роз’яснення чинного законодавства з питань судової практики Верховним Судом України, аналізу розгляду справ судами різних ланок.

9. Функція обрання міри запобіжного заходу у вигляді арешту. Дана функція полягає у застосуванні судом міри запобіжного заходу у вигляді арешту стосовно осіб під час досудового слідства та застосуванні примусового лікування, щодо осіб, які потребують його за медичними висновками.

10. Функція звільнення від покарання.Чинним законодавством на суди покладено повноваження по умовно-достроковому звільненню від покарання і направлення осіб до яких застосоване таке покарання для відбуття його у випадку порушення ними чинного законодавства, або невиконання обов’язків покладених на них судом.

11. Функція звернення до виконання рішень суду і контроль за його виконнням.Саме на суддів які виносять рішення по справі закон покладає відповідальність за звернення їх до виконання та контроль за ходом виконання.

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 268; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.008 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь