Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


WARUNKI POBYTU CUDZOZIEMCУW NA TERYTORIUM RP



PODSTAWA PRAWNA

· Ustawa z dnia 12 grudnia 2013r. o cudzoziemcach ( t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2206 z pуџn. zm.).

· Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postкpowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1257).

· Rozporz№dzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiaj№ce Wspуlnotowy Kodeks Wizowy (Dz. Urz. UE L 243 z 15.09.2008, str. 1 z pуџn. zm.).

 

O kaїdym przypadku niezaіatwienia sprawy w powyїszych terminach, organ pierwszej lub drugiej instancji obowi№zany jest zawiadomiж stronк, podaj№c przyczyny zwіoki, wskazuj№c nowy termin zaіatwienia sprawy oraz pouczaj№c o prawie do wniesienia ponaglenia.

 

2.5 PEЈNOMOCNICTWO

Strona moїe dziaіaж przez peіnomocnika, chyba їe charakter czynnoњci wymaga jej osobistego dziaіania. Peіnomocnikiem strony moїe byж osoba fizyczna posiadaj№ca zdolnoњж do czynnoњci prawnych.

· peіnomocnictwo powinno byж udzielone na piњmie, w formie dokumentu elektronicznego lub zgіoszone do protokoіu;

· peіnomocnik doі№cza do akt oryginaі lub urzкdowo poњwiadczony odpis peіnomocnictwa;

· wraz z peіnomocnictwem do akt sprawy naleїy doі№czyж dowуd wniesienia opіaty skarbowej w wysokoњci 17 zі;

· w przypadku peіnomocnictw szczegуlnych (udzielonych do szczegуіowo wymienionych postкpowaс) udzielone peіnomocnictwo powinno upowaїniaж do reprezentowania cudzoziemca w konkretnym postкpowaniu zarуwno przed wіaњciwym wojewod№, jak i przed Szefem Urzкdu do Spraw Cudzoziemcуw.

Zіoїenie przez cudzoziemca zamieszkuj№cego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu poі№czenia siк z rodzin№ w imieniu czіonka jego rodziny wymaga pisemnej zgody tego czіonka rodziny lub jego przedstawiciela ustawowego, chyba їe wnioskodawca jest jego przedstawicielem ustawowym. Wyraїenie ww. zgody jest rуwnoznaczne z udzieleniem cudzoziemcowi zamieszkuj№cemu na terytorium Polski peіnomocnictwa do dziaіania w imieniu czіonka rodziny w danym postкpowaniu.

DORКCZANIE KORESPONDENCJI

Wszystkie pisma (zawiadomienia, wezwania, decyzje, postanowienia itp.) dorкczane s№
za pokwitowaniem za poњrednictwem operatora pocztowego, wzglкdnie przez urzкdnikуw organu pierwszej lub drugiej instancji lub inne uprawnione osoby lub organy.


Pisma s№ dorкczane pod wskazanym przez stronк adresem lub w kaїdym miejscu, gdzie siк j№ zastanie.

Cudzoziemcom pozbawionym wolnoњci pisma dorкcza siк za poњrednictwem administracji zakіadu, w ktуrym przebywaj№.

ZMIANA ADRESU

W toku postкpowania strony (cudzoziemcy) oraz ich przedstawiciele i peіnomocnicy maj№ obowi№zek zawiadomiж organ przed ktуrym toczy siк aktualnie ich sprawa o kaїdej zmianie swego adresu.
W trakcie postкpowania, pisma przesyіane s№ zawsze na adres dla dorкczeс, ktуry jako ostatni zostaі wskazany danemu organowi.

· W razie zaniedbania ww. obowi№zku dorкczenie pisma pod dotychczasowym adresem uznaje siк za skuteczne (np. w przypadku takiego dorкczenia decyzji termin do zіoїenia odwoіania, bкdzie biegі nawet, jeњli cudzoziemiec lub jego peіnomocnik decyzji tej faktycznie nie odebrali z powodu zmiany adresu)

· NIEOBECNOЊЖ ADRESATA: W przypadku nieobecnoњci adresata pod wskazanym przez niego adresem pismo dorкcza siк, za pokwitowaniem, dorosіemu domownikowi, s№siadowi lub dozorcy domu, jeїeli osoby te podjкіy siк oddania pisma adresatowi. O dorкczeniu pisma s№siadowi lub dozorcy zawiadamia siк adresata, umieszczaj№c zawiadomienie w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy to nie jest moїliwe, w drzwiach mieszkania.

PISMA DORКCZA SIК:

· Stronie, czyli cudzoziemcowi, pod wskazanym przez niego adresem, a gdy dziaіa on przez przedstawiciela (np. kuratora) - temu przedstawicielowi.

o Strona jest obowi№zana potwierdziж odbiуr pisma swoim podpisem
ze wskazaniem daty dorкczenia. Jeїeli uchyli siк ona od potwierdzenia dorкczenia, dorкczaj№cy sam stwierdzi datк dorкczenia oraz wskaїe osobк, ktуra odebraіa pismo
i przyczynк braku jej podpisu.

o Jeїeli strona odmуwi przyjкcia pisma przesіanego przez pocztк albo dorкczonego w inny sposуb, pismo zostanie zwrуcone nadawcy z adnotacj№ o odmowie jego przyjкcia i dat№ odmowy. W takim przypadku uznaje siк, їe pismo zostaіo dorкczone w dniu odmowy jego przyjкcia przez adresata.

· Peіnomocnikowi. Jeїeli strona ustanowiіa peіnomocnika, pisma dorкcza siк peіnomocnikowi. Jeїeli ustanowiono kilku peіnomocnikуw, Strona wyznacza jednego z nich jako wіaњciwego do spraw dorкczeс i powiadamia o tym organ prowadz№cy postкpowanie. Jeїeli cudzoziemiec nie wyznaczy takiego peіnomocnika, pisma dorкcza siк tylko jednemu peіnomocnikowi. Peіnomocnika dotycz№ takie same zasady potwierdzenia odbioru pisma jak stronк.

W PRZYPADKU NIEMOЇNOЊCI DORКCZENIA PISMA WE WSKAZANY WYЇEJ SPOSУB:

· operator pocztowy przechowuje pismo przez okres 14 dni w swojej placуwce pocztowej – w przypadku dorкczania pisma przez pocztк,

· pismo skіada siк na okres 14 dni w urzкdzie wіaњciwej gminy (miasta) – w przypadku dorкczania pisma przez pracownika urzкdu gminy (miasta) lub upowaїnion№ osobк lub organ.

Zawiadomienie o pozostawieniu pisma wraz z informacj№ o moїliwoњci jego odbioru w terminie
7 dni, licz№c od dnia pozostawienia zawiadomienia, umieszcza siк w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy nie jest to moїliwe, na drzwiach mieszkania adresata, jego biura lub innego pomieszczenia, w ktуrym adresat wykonuje swoje czynnoњci zawodowe, b№dџ w widocznym miejscu przy wejњciu na posesjк adresata.

W przypadku niepodjкcia przesyіki w ww. terminie, pozostawia siк powtуrne zawiadomienie
o moїliwoњci odbioru przesyіki w terminie nie dіuїszym niї 14 dni od daty pierwszego zawiadomienia.






WYMУG ZACHOWANIA TERMINU

Wnioski i podania sporz№dzone w jкzyku polskim skіada siк w okreњlonym dla dokonania danej czynnoњci terminie.

Termin do dokonania okreњlonej czynnoњci uwaїa siк za zachowany, jeїeli przed jego upіywem pismo zostaіo:

· wysіane w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu przepisуw ustawy z dnia
17 lutego 2005 r. o informatyzacji dziaіalnoњci podmiotуw realizuj№cych zadania publiczne, za poњwiadczeniem przedіoїenia, do organu administracji publicznej,

· nadane w polskiej placуwce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe,

· zіoїone w polskim urzкdzie konsularnym,

· zіoїone przez їoіnierza w dowуdztwie jednostki wojskowej,

· zіoїone przez czіonka zaіogi statku morskiego kapitanowi statku,

· zіoїone przez osobк pozbawion№ wolnoњci w administracji zakіadu karnego,

· zіoїone przez cudzoziemca umieszczonego w strzeїonym oњrodku lub areszcie dla cudzoziemcуw w administracji tego oњrodka lub aresztu.

Pisma moїna rуwnieї skіadaж bezpoњrednio do organu rozpatruj№cego sprawк.


ORGAN ROZPATRUJҐCY WNIOSEK

Wniosek o przedіuїenie wizy Schengen lub wizy krajowej skіada siк do wojewody wіaњciwego ze wzglкdu na miejsce pobytu cudzoziemca.

3.2 PRZEDЈUЇENIE WIZY KRAJOWEJ

Cudzoziemcowi przebywaj№cemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej moїna przedіuїyж okres waїnoњci wydanej przez organ polski wizy krajowej (o symbolu D) lub okres pobytu objкty t№ wiz№, jeїeli s№ speіnione і№cznie nastкpuj№ce warunki:

1) przemawia za tym waїny interes zawodowy lub osobisty cudzoziemca albo ze wzglкdуw humanitarnych nie moїe on opuњciж tego terytorium przed upіywem terminu waїnoњci wizy krajowej lub przed koсcem objкtego t№ wiz№ dozwolonego okresu pobytu;

2) zdarzenia, ktуre s№ przyczyn№ ubiegania siк o przedіuїenie wizy krajowej, wyst№piіy niezaleїnie od woli cudzoziemca i nie byіy moїliwe do przewidzenia w dniu skіadania wniosku o wydanie wizy krajowej;

3) okolicznoњci sprawy nie wskazuj№, їe cel pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bкdzie inny niї deklarowany;

4) nie zachodz№ okolicznoњci, z powodu ktуrych odmawia siк wydania wizy krajowej.

OKRES POBYTU

Wizк krajow№ moїna przedіuїyж jednokrotnie. Okres pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie przedіuїonej wizy krajowej nie moїe przekroczyж okresu pobytu przewidzianego dla wizy krajowej tj. 1 roku (wliczaj№c w to okres pobytu na podstawie wizy, ktуra podlega przedіuїeniu).

Pobyt w szpitalu

Cudzoziemcowi przebywaj№cemu w szpitalu, ktуrego stan zdrowia wyklucza moїliwoњж opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przedіuїa siк okres waїnoњci wydanej wizy krajowej lub okres pobytu objкty t№ wiz№ do dnia, w ktуrym stan jego zdrowia pozwoli na opuszczenie tego terytorium.

UWAGA: Okres waїnoњci wizy nie zawsze odpowiada okresowi pobytu, do ktуrego uprawnia wiza.

3.3 PRZEDЈUЇENIE WIZY SCHENGEN

Cudzoziemcowi przebywaj№cemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej moїna przedіuїyж okres waїnoњci wydanej przez organ polski lub organ innego paсstwa obszaru Schengen wizy Schengen (o symbolu C) waїnej rуwnieї na terytorium Polski lub dіugoњж pobytu objкtego t№ wiz№, jeїeli:

Ø wykazaі, iї na skutek siіy wyїszej lub ze wzglкdуw humanitarnych nie jest moїliwe opuszczenie przez niego terytorium paсstw czіonkowskich przed upіywem terminu waїnoњci wizy lub przed koсcem objкtego wiz№ dozwolonego okresu pobytu.

· Ww. przedіuїenie wizy jest bezpіatne.

Ø przedstawi dowуd na istnienie waїnych powodуw osobistych uzasadniaj№cych przedіuїenie okresu waїnoњci lub okresu pobytu.

· Za ww. przedіuїenie pobiera siк opіatк w wysokoњci 30 EURO.

 

OKRES POBYTU

Okres pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie przedіuїonej wizy nie powinien przekroczyж maksymalnego okresu pobytu przewidzianego dla danego typu wizy tj. 90 dni w okresie 180 dni przypadku wizy Schengen (wliczaj№c w to okres pobytu na podstawie wizy, ktуra podlega przedіuїeniu).

UWAGA: Okres waїnoњci wizy nie zawsze odpowiada okresowi pobytu, do ktуrego uprawnia wiza.

3.4 TERMIN ZЈOЇENIA WNIOSKU

Cudzoziemiec, ktуry zamierza przedіuїyж pobyt na podstawie:

· wizy Schengen

· wizy krajowej

jest obowi№zany zіoїyж do wojewody wіaњciwego ze wzglкdu na miejsce swojego pobytu wniosek o przedіuїenie wizy nie pуџniej niї w dniu upіywu okresu jego legalnego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeїeli cudzoziemiec zіoїyі wniosek o przedіuїenie wizy Schengen lub wizy krajowej po terminie, o ktуrym mowa wyїej, odmawia siк wszczкcia postкpowania w sprawie przedіuїenia tej wizy.

Cudzoziemcowi, ktуry zіoїyі wniosek o przedіuїenie wizy w ww. terminie wojewoda zamieszcza
w dokumencie podrуїy odcisk stempla, ktуry potwierdza zіoїenie wniosku. Jeїeli termin
do zіoїenia wniosku zostaі zachowany i wniosek nie zawiera brakуw formalnych lub braki formalne zostaіy uzupeіnione w terminie, pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uwaїa siк za legalny od dnia zіoїenia wniosku do czasu wydania decyzji ostatecznej w sprawie przedіuїenia wizy Schengen lub wizy krajowej.

Jeїeli postкpowanie w sprawie przedіuїenia wizy Schengen lub wizy krajowej zostanie zawieszone na wniosek cudzoziemca, jego pobyt w tym czasie nie bкdzie uznawany za legalny.



UWAGA:

Umieszczenie stempla w dokumencie podrуїy nie uprawnia cudzoziemca do podrуїowania
po terytorium innych paсstw obszaru Schengen, natomiast cudzoziemiec moїe wyjechaж
do kraju pochodzenia.



ROZSTRZYGNIКCIE

Rozstrzygniкcie w sprawie przedіuїenia wizy Schengen lub wizy krajowej nastкpuje w drodze decyzji. Przedіuїon№ wizк Schengen lub wizк krajow№ zamieszcza siк w dokumencie podrуїy
w formie naklejki.


DOKUMENTY

Cudzoziemiec ubiegaj№cy siк o przedіuїenie: wizy Schengen lub wizy krajowej obowi№zany jest: zіoїyж wypeіniony formularz wniosku o przedіuїenie wizy Schengen lub wizy krajowej, przedstawiж waїny dokument podrуїy, uzasadniж wniosek oraz doі№czyж do wniosku:

1. 1 fotografiк, ktуra jest nieuszkodzona, kolorowa, o dobrej ostroњci, ma wymiary 35 mm Ч 45 mm, zostaіa wykonana nie wczeњniej niї w ci№gu 6 miesiкcy przed dniem zіoїenia wniosku, przedstawia wizerunek twarzy cudzoziemca od wierzchoіka gіowy do gуrnej czкњci barkуw, tak aby twarz zajmowaіa 70-80% fotografii, na jednolitym jasnym tle, w pozycji frontalnej, patrz№cego na wprost z otwartymi oczami, nieprzesіoniкtymi wіosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniкtymi ustami, a takїe odwzorowuje naturalny kolor jego skуry, przedstawia wyraџnie oczy cudzoziemca, a zwіaszcza џrenice, linia oczu cudzoziemca jest rуwnolegіa do gуrnej krawкdzi fotografii.

Fotografia powinna przedstawiaж osobк bez nakrycia gіowy i okularуw z ciemnymi szkіami.

W przypadku wniosku o przedіuїenie wizy krajowej, cudzoziemiec z wrodzonymi lub nabytymi wadami narz№du wzroku moїe doі№czyж do wniosku fotografiк przedstawiaj№c№ go w okularach z ciemnymi szkіami. W takim przypadku do wniosku doі№cza siк rуwnieї dokumenty potwierdzaj№ce niepeіnosprawnoњж, a w przypadku braku moїliwoњci ich przedstawienia oњwiadczenie cudzoziemca o niepeіnosprawnoњci. Cudzoziemiec nosz№cy nakrycie gіowy zgodnie z zasadami swojego wyznania moїe doі№czyж do wniosku fotografiк przedstawiaj№c№ go w nakryciu gіowy, o ile wizerunek twarzy jest w peіni widoczny. W takim przypadku do wniosku doі№cza siк oњwiadczenie cudzoziemca o przynaleїnoњci do wspуlnoty wyznaniowej.

W uzasadnionych przypadkach do wniosku moїna doі№czyж fotografiк przedstawiaj№c№ cudzoziemca z zamkniкtymi oczami, innym niї naturalny wyrazem twarzy lub z otwartymi ustami.

2. dokumenty potwierdzaj№ce:

· cel i warunki pobytu, w tym  koniecznoњж przedіuїenia wizy Schengen lub wizy krajowej,

· posiadanie wystarczaj№cych њrodkуw finansowych na pokrycie kosztуw utrzymania przez caіy okres planowanego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz na podrуї powrotn№ do paсstwa pochodzenia lub zamieszkania albo na tranzyt do paсstwa trzeciego, ktуre udzieli pozwolenia na wjazd, albo moїliwoњж uzyskania takich њrodkуw zgodnie z prawem,

· wiarygodnoњж deklaracji o zamiarze opuszczenia terytorium Polski przed upіywem terminu waїnoњci wizy,

· posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o њwiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze њrodkуw publicznych lub posiadanie podrуїnego ubezpieczenia medycznego o minimalnej kwocie ubezpieczenia w wysokoњci 30 000 euro, waїnego przez okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pokrywaj№cego wszelkie wydatki, ktуre mog№ wynikn№ж podczas pobytu na tym terytorium w zwi№zku z koniecznoњci№ podrуїy powrotnej z powodуw medycznych, potrzeb№ pilnej pomocy medycznej, nagіym leczeniem szpitalnym lub ze њmierci№, w ktуrym ubezpieczyciel zobowi№zuje siк do pokrycia kosztуw udzielonych ubezpieczonemu њwiadczeс zdrowotnych bezpoњrednio na rzecz podmiotu udzielaj№cego takich њwiadczeс, na podstawie wystawionego przez ten podmiot rachunku- w przypadku przedіuїenia wizy krajowej,

· posiadanie podrуїnego ubezpieczenia medycznego o minimalnej kwocie ubezpieczenia w wysokoњci 30.000 euro, waїnego przez okres planowanego pobytu oraz, co do zasady waїnego na caіym terytorium paсstw obszaru Schengen, pokrywaj№cego wszelkie wydatki, o ktуrych wyїej mowa - w przypadku przedіuїenia wizy Schengen,

· inne okolicznoњci podane we wniosku.

UWAGA:

Umieszczenie stempla w dokumencie podrуїy nie uprawnia cudzoziemca do podrуїowania
po terytorium innych paсstw obszaru Schengen, natomiast cudzoziemiec moїe wyjechaж
do kraju pochodzenia, jednak aby powrуciж do Polski powinien uzyskaж wizк, jeњli pochodzi z paсstwa objкtego obowi№zkiem wizowym.

 



INNE WAЇNE INFORMACJE

W postкpowaniu w sprawie udzielenia albo cofniкcia zezwolenia na pobyt czasowy stron№ postкpowania jest wyі№cznie cudzoziemiec, z wyj№tkiem postкpowaс w sprawie udzielenia albo cofniкcia zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewn№trz przedsiкbiorstwa oraz zezwolenia na pobyt czasowy w celu korzystania z mobilnoњci dіugoterminowej.

W postкpowaniu w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewn№trz przedsiкbiorstwa oraz zezwolenia na pobyt czasowy w celu korzystania z mobilnoњci dіugoterminowej stron№ jest wyі№cznie jednostka przyjmuj№ca.

W postкpowaniu w sprawie cofniкcia zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewn№trz przedsiкbiorstwa oraz zezwolenia na pobyt czasowy w celu korzystania z mobilnoњci dіugoterminowej stron№ jest cudzoziemiec i jednostka przyjmuj№ca.

Cudzoziemiec, ktуremu udzielono zezwolenia na pobyt czasowy ma obowi№zek zawiadomiж wojewodк, ktуry udzieliі tego zezwolenia, w terminie 15 dni roboczych, o ustaniu przyczyny udzielenia zezwolenia. Jeїeli zezwolenia na pobyt czasowy udzieliі Szef Urzкdu do Spraw Cudzoziemcуw w drugiej instancji, ww. zawiadomienie kieruje siк do wojewody, ktуry orzekaі w sprawie udzielenia tego zezwolenia w pierwszej instancji.

Zezwolenie na pobyt czasowy wygasa z mocy prawa z dniem uzyskania przez cudzoziemca kolejnego zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt staіy, zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE lub obywatelstwa polskiego.

 

ORGAN ROZPATRUJҐCY WNIOSEK

Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy skіada siк do wojewody wіaњciwego ze wzglкdu na miejsce pobytu cudzoziemca.

Wniosek o udzielenie z ezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewn№trz przedsiкbiorstwa oraz zezwolenia na pobyt czasowy w celu korzystania z mobilnoњci dіugoterminowej skіada siк do wojewody wіaњciwego ze wzglкdu na siedzibк jednostki przyjmuj№cej.

Jeїeli wniosek o udzielenie czіonkowi rodziny cudzoziemca zezwolenia na pobyt czasowy w celu poі№czenia siк z rodzin№ zostaі zіoїony w tym samym dniu lub w terminie 3 dni od dnia zіoїenia wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewn№trz przedsiкbiorstwa lub zezwolenia na pobyt czasowy w celu korzystania z mobilnoњci dіugoterminowej, zezwolenia w celu poі№czenia siк z rodzin№ udziela lub odmawia jego udzielenia wojewoda wіaњciwy ze wzglкdu na siedzibк jednostki przyjmuj№cej.

DOKUMENTY

Cudzoziemiec obowi№zany jest:

· przedstawiж waїny dokument podrуїy. W szczegуlnie uzasadnionym przypadku, gdy cudzoziemiec nie posiada waїnego dokumentu podrуїy i nie ma moїliwoњci jego uzyskania, moїe przedstawiж inny dokument potwierdzaj№cy jego toїsamoњж. Skіadaj№c wniosek cudzoziemiec powinien jak najbardziej szczegуіowo w uzasadnieniu napisaж dlaczego nie masz moїliwoњci uzyskaж dokumentu podrуїy i wymieniж dziaіania jakie podj№і aby go zdobyж. Moїe byж rуwnieї wezwany do przedstawienia dokumentуw potwierdzaj№cych podjкcie tych dziaіaс. Przedstawiony zamiast dokumentu podrуїy dokument toїsamoњci powinien w sposуb nie budz№cy w№tpliwoњci identyfikowaж cudzoziemca.

· zіoїyж wypeіniony formularz wniosku oraz doі№czyж do wniosku:

Ø 4 fotografie, ktуre s№ nieuszkodzone, kolorowe, o dobrej ostroњci, maj№ wymiary 35 mm x 45 mm, zostaіy wykonane nie wczeњniej niї w ci№gu 6 miesiкcy przed dniem zіoїenia wniosku, przedstawiaj№ wizerunek twarzy cudzoziemca od wierzchoіka gіowy do gуrnej czкњci barkуw, tak aby twarz zajmowaіa 70 80% fotografii, na jednolitym jasnym tle, w pozycji frontalnej, patrz№cego na wprost z otwartymi oczami, nieprzesіoniкtymi wіosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniкtymi ustami, a takїe odwzorowuj№ naturalny kolor jego skуry, przedstawiaj№ wyraџnie oczy cudzoziemca, a zwіaszcza џrenice, linia oczu cudzoziemca jest rуwnolegіa do gуrnej krawкdzi fotografii.

Fotografie powinny przedstawiaж osobк bez nakrycia gіowy i okularуw z ciemnymi szkіami.

Cudzoziemiec z wrodzonymi lub nabytymi wadami narz№du wzroku moїe doі№czyж do wniosku fotografie przedstawiaj№ce go w okularach z ciemnymi szkіami. W takim przypadku do wniosku doі№cza siк rуwnieї dokumenty potwierdzaj№ce niepeіnosprawnoњж, a w przypadku braku moїliwoњci ich przedstawienia oњwiadczenie cudzoziemca o niepeіnosprawnoњci.

Cudzoziemiec nosz№cy nakrycie gіowy zgodnie z zasadami swojego wyznania moїe doі№czyж do wniosku fotografie przedstawiaj№ce go w nakryciu gіowy, o ile wizerunek twarzy jest w peіni widoczny. W takim przypadku do wniosku doі№cza siк oњwiadczenie cudzoziemca o przynaleїnoњci do wspуlnoty wyznaniowej.

W uzasadnionych przypadkach do wniosku moїna doі№czyж fotografie przedstawiaj№ce cudzoziemca z zamkniкtymi oczami, innym niї naturalny wyrazem twarzy lub z otwartymi ustami.

Uwaga – brak ktуregokolwiek z wyїej wymienionych dokumentуw stanowi brak formalny wniosku, ktуry w przypadku nieuzupeіnienia po wezwaniu przez wojewodк prowadz№cego sprawк spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

Ø dokumenty niezbкdne do potwierdzenia danych zawartych we wniosku i okolicznoњci uzasadniaj№cych ubieganie siк o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy;

Ø   potwierdzenie uiszczenia opіaty skarbowej;

Ø dokumenty potwierdzaj№ce posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego (np. polisy lub zaњwiadczenia z ZUS) w rozumieniu przepisуw ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o њwiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze њrodkуw publicznych lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztуw leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ww. dokumenty naleїy doі№czyж w przypadku ubiegania siк o udzielenie: zezwolenia na pobyt czasowy i pracк (pkt 1), zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagaj№cym wysokich kwalifikacji (pkt 2), zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewn№trz przedsiкbiorstwa (pkt 3), zezwolenia na pobyt czasowy w celu korzystania z mobilnoњci dіugoterminowej (pkt 4), zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy przez cudzoziemca delegowanego przez pracodawcк zagranicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (pkt 5), zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia dziaіalnoњci gospodarczej (pkt 6), zezwolenia na pobyt czasowy w celu ksztaіcenia siк na studiach (pkt 7), zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia badaс naukowych (pkt 8), zezwolenia na pobyt czasowy dla czіonkуw rodzin cudzoziemcуw (pkt 10), zezwolenie na pobyt czasowy ze wzglкdu na pracк sezonow№ (pkt 13),  zezwolenia na pobyt czasowy ze wzglкdu na inne okolicznoњci (pkt 14)

Ø  dokumenty potwierdzaj№ce posiadanie stabilnego i regularnego џrуdіa dochodu (np. zeznania PIT o wysokoњci osi№gniкtego dochodu, zaњwiadczenia z ZUS itp.) wystarczaj№cego na pokrycie kosztуw utrzymania siebie i czіonkуw rodziny pozostaj№cych na jego utrzymaniu. Wysokoњж miesiкcznego dochodu powinna byж wyїsza niї wysokoњж dochodu uprawniaj№cego do њwiadczeс pieniкїnych z pomocy spoіecznej okreњlonych w ustawie z dnia 12 marca 2004 r.
o pomocy spoіecznej (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1769, z pуџn. zm.), w odniesieniu do cudzoziemca oraz kaїdego czіonka rodziny pozostaj№cego na jego utrzymaniu. (Powinna przekraczaж 514 zі dla osуb w rodzinie lub 634 zі dla osуb samotnie gospodaruj№cych) Ww. dokumenty naleїy doі№czyж w przypadku ubiegania siк o udzielenie: zezwolenia na pobyt czasowy i pracк (pkt 1); zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy przez cudzoziemca delegowanego przez pracodawcк zagranicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (pkt 5) zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia dziaіalnoњci gospodarczej (pkt 6), zezwolenia na pobyt czasowy dla czіonkуw rodzin cudzoziemcуw (pkt 10), zezwolenie na pobyt czasowy ze wzglкdu na pracк sezonow№ (pkt 13), zezwolenia na pobyt czasowy ze wzglкdu na inne okolicznoњci takie jak szkolenie zawodowe (pkt 14)

Ø dokumenty potwierdzaj№ce posiadanie wystarczaj№cych њrodkуw finansowych na pokrycie kosztуw utrzymania i podrуїy powrotnej do kraju pochodzenia lub zamieszkania albo kosztуw tranzytu do paсstwa trzeciego, ktуre udzieli pozwolenia na wjazd (np. czeki podrуїne, zaњwiadczenia o wysokoњci limitu kart kredytowych, informacje o przyznanych stypendiach, itp.). Ww. dokumenty naleїy doі№czyж w przypadku ubiegania siк o udzielenie: zezwolenia na pobyt czasowy w celu ksztaіcenia siк na studiach (pkt 7), zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia badaс naukowych (pkt 8), zezwolenia na pobyt czasowy ze wzglкdu na inne okolicznoњci w celu odbywania lub kontynuacji nauki (pkt 14). Wysokoњж miesiкcznych њrodkуw finansowych, ktуre cudzoziemiec posiada na pokrycie kosztуw utrzymania powinna byж wyїsza niї wysokoњж dochodu uprawniaj№cego do њwiadczeс pieniкїnych z pomocy spoіecznej okreњlonych w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy spoіecznej w odniesieniu do cudzoziemca oraz kaїdego czіonka rodziny pozostaj№cego na jego utrzymaniu. (Powinna przekraczaж 514 zі dla osуb w rodzinie lub 634 zі dla osуb samotnie gospodaruj№cych). Minimalna wysokoњж њrodkуw na pokrycie kosztуw podrуїy powrotnej do kraju pochodzenia lub zamieszkania albo kosztуw tranzytu do paсstwa trzeciego, ktуre udzieli pozwolenia na wjazd oraz dokumenty mog№ce potwierdziж uzyskanie wymaganych њrodkуw finansowych okreњlaj№ trzy odrкbne rozporz№dzenia wykonawcze do ustawy o cudzoziemcach.

Ø   dokumenty potwierdzaj№ce zapewnione na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsce zamieszkania (np. zaњwiadczenia o zameldowaniu lub umowy najmu mieszkania) naleїy doі№czyж w przypadku ubiegania siк o udzielenie: zezwolenia na pobyt czasowy i pracк (pkt 1); zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewn№trz przedsiкbiorstwa (pkt 3), zezwolenia na pobyt czasowy w celu korzystania z mobilnoњci dіugoterminowej (pkt 4), zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy przez cudzoziemca delegowanego przez pracodawcк zagranicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (pkt 5), zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia dziaіalnoњci gospodarczej (pkt 6), zezwolenia na pobyt czasowy dla czіonkуw rodzin cudzoziemcуw (pkt 10), zezwolenia na pobyt czasowy ze wzglкdu na inne okolicznoњci (pkt 14).


WYJҐTKI

W przypadku zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewn№trz przedsiкbiorstwa oraz zezwolenia na pobyt czasowy w celu korzystania z mobilnoњci dіugoterminowej wniosek jest skіadany przez jednostkк przyjmuj№c№ i to ona jest obowi№zana przedstawiж wymagane dokumenty. Ponadto jednostka przyjmuj№ca przedstawia kopiк waїnego dokumentu podrуїy cudzoziemca.

Wymуg dot. przedstawienia dokumentуw potwierdzaj№cych posiadanie: stabilnego i regularnego џrуdіa dochodu, ubezpieczenia zdrowotnego oraz zapewnionego miejsca zamieszkania nie dotyczy m.in.: maіїonkуw obywateli polskich oraz ofiar handlu ludџmi.

FORMULARZ WNIOSKU

W przypadku ubiegania siк przez cudzoziemca o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracк, zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagaj№cym wysokich kwalifikacji albo zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia dziaіalnoњci gospodarczej, jeїeli celem pobytu cudzoziemca jest wykonywanie pracy poprzez peіnienie funkcji w zarz№dzie spуіki z ograniczon№ odpowiedzialnoњci№ lub spуіki akcyjnej, ktуr№ utworzyі lub ktуrej udziaіy lub akcje obj№і lub nabyі lub prowadzenie spraw spуіki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej przez komplementariusza, lub dziaіanie w charakterze prokurenta wraz z formularzem wniosku o udzielenie zezwolenie na pobyt czasowy naleїy doі№czyж zaі№cznik nr 1 wypeіniany przez podmiot powierzaj№cy wykonywanie pracy cudzoziemcowi (pracodawcк).

Dodatkowo w przypadku ubiegania siк przez cudzoziemca o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagaj№cym wysokich kwalifikacji cudzoziemiec jest obowi№zany do formularza wniosku doі№czyж zaі№cznik nr 2.

W przypadku zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewn№trz przedsiкbiorstwa oraz zezwolenia na pobyt czasowy w celu korzystania z mobilnoњci dіugoterminowej wniosek o udzielenie ww. zezwoleс skіada siк na specjalnie przeznaczonym do tego celu formularzu wniosku. 

4.6 SZCZEGУЈOWE REGULACJE DOT. ZEZWOLEС NA POBYT CZASOWY

ORGAN WYDAJҐCY DECYZJК

Decyzjк w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt staіy wydaje wojewoda wіaњciwy ze wzglкdu na miejsce pobytu cudzoziemca. Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt staіy skіada siк na formularzu.

 

DOKUMENTY

Cudzoziemiec obowi№zany jest:

§ przedstawiж waїny dokument podrуїy. W szczegуlnie uzasadnionym przypadku, gdy cudzoziemiec nie posiada waїnego dokumentu podrуїy i nie ma moїliwoњci jego uzyskania, moїe przedstawiж inny dokument potwierdzaj№cy jego toїsamoњж.

§ zіoїyж wypeіniony formularz wniosku oraz doі№czyж do wniosku:

Ø 4 fotografie, ktуre s№ nieuszkodzone, kolorowe, o dobrej ostroњci, maj№ wymiary 35 mm x 45 mm, zostaіy wykonane nie wczeњniej niї w ci№gu 6 miesiкcy przed dniem zіoїenia wniosku, przedstawiaj№ wizerunek twarzy cudzoziemca od wierzchoіka gіowy do gуrnej czкњci barkуw, tak aby twarz zajmowaіa 70 80% fotografii, na jednolitym jasnym tle, w pozycji frontalnej, patrz№cego na wprost z otwartymi oczami, nieprzesіoniкtymi wіosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniкtymi ustami, a takїe odwzorowuj№ naturalny kolor jego skуry, przedstawiaj№ wyraџnie oczy cudzoziemca, a zwіaszcza џrenice, linia oczu cudzoziemca jest rуwnolegіa do gуrnej krawкdzi fotografii.

Fotografie powinny przedstawiaж osobк bez nakrycia gіowy i okularуw z ciemnymi szkіami.

Cudzoziemiec z wrodzonymi lub nabytymi wadami narz№du wzroku moїe doі№czyж do wniosku fotografie przedstawiaj№ce go w okularach z ciemnymi szkіami. W takim przypadku do wniosku doі№cza siк rуwnieї dokumenty potwierdzaj№ce niepeіnosprawnoњж, a w przypadku braku moїliwoњci ich przedstawienia oњwiadczenie cudzoziemca o niepeіnosprawnoњci.

Cudzoziemiec nosz№cy nakrycie gіowy zgodnie z zasadami swojego wyznania moїe doі№czyж do wniosku fotografie przedstawiaj№ce go w nakryciu gіowy, o ile wizerunek twarzy jest w peіni widoczny. W takim przypadku do wniosku doі№cza siк oњwiadczenie cudzoziemca o przynaleїnoњci do wspуlnoty wyznaniowej.

W uzasadnionych przypadkach do wniosku moїna doі№czyж fotografie przedstawiaj№ce cudzoziemca z zamkniкtymi oczami, innym niї naturalny wyrazem twarzy lub z otwartymi ustami.

Uwaga – brak ktуregokolwiek z wyїej wymienionych dokumentуw stanowi brak formalny wniosku, ktуry w przypadku nieuzupeіnienia po wezwaniu przez wojewodк prowadz№cego sprawк spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

Ø dokumenty niezbкdne do potwierdzenia danych zawartych we wniosku i okolicznoњci uzasadniaj№cych ubieganie siк o udzielenie zezwolenia na pobyt staіy;

Ø potwierdzenie uiszczenia opіaty skarbowej;

ORGAN WYDAJҐCY DECYZJК

Decyzjк w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE wydaje wojewoda wіaњciwy ze wzglкdu na miejsce pobytu cudzoziemca. Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE skіada siк na formularzu.

DOKUMENTY

Cudzoziemiec obowi№zany jest:

· przedstawiж waїny dokument podrуїy. W szczegуlnie uzasadnionym przypadku, gdy cudzoziemiec nie posiada waїnego dokumentu podrуїy i nie ma moїliwoњci jego uzyskania, moїe przedstawiж inny dokument potwierdzaj№cy jego toїsamoњж.

· zіoїyж wypeіniony formularz wniosku oraz doі№czyж do wniosku:

Ø 4 fotografie, ktуre s№ nieuszkodzone, kolorowe, o dobrej ostroњci, maj№ wymiary 35 mm x 45 mm, zostaіy wykonane nie wczeњniej niї w ci№gu 6 miesiкcy przed dniem zіoїenia wniosku, przedstawiaj№ wizerunek twarzy cudzoziemca od wierzchoіka gіowy do gуrnej czкњci barkуw, tak aby twarz zajmowaіa 70 80% fotografii, na jednolitym jasnym tle, w pozycji frontalnej, patrz№cego na wprost z otwartymi oczami, nieprzesіoniкtymi wіosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniкtymi ustami, a takїe odwzorowuj№ naturalny kolor jego skуry, przedstawiaj№ wyraџnie oczy cudzoziemca, a zwіaszcza џrenice, linia oczu cudzoziemca jest rуwnolegіa do gуrnej krawкdzi fotografii.

Fotografie powinny przedstawiaж osobк bez nakrycia gіowy i okularуw z ciemnymi szkіami.

Cudzoziemiec z wrodzonymi lub nabytymi wadami narz№du wzroku moїe doі№czyж do wniosku fotografie przedstawiaj№ce go w okularach z ciemnymi szkіami. W takim przypadku do wniosku doі№cza siк rуwnieї dokumenty potwierdzaj№ce niepeіnosprawnoњж, a w przypadku braku moїliwoњci ich przedstawienia oњwiadczenie cudzoziemca o niepeіnosprawnoњci.

Cudzoziemiec nosz№cy nakrycie gіowy zgodnie z zasadami swojego wyznania moїe doі№czyж do wniosku fotografie przedstawiaj№ce go w nakryciu gіowy, o ile wizerunek twarzy jest w peіni widoczny. W takim przypadku do wniosku doі№cza siк oњwiadczenie cudzoziemca o przynaleїnoњci do wspуlnoty wyznaniowej.

W uzasadnionych przypadkach do wniosku moїna doі№czyж fotografie przedstawiaj№ce cudzoziemca z zamkniкtymi oczami, innym niї naturalny wyrazem twarzy lub z otwartymi ustami.

Ø tytuі prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego, w ktуrym cudzoziemiec przebywa lub zamierza przebywaж. Za tytuі prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego, w ktуrym cudzoziemiec przebywa lub zamierza przebywaж, nie uznaje siк umowy uїyczenia lokalu, chyba їe uїyczaj№cym jest jego zstкpny, wstкpny, lub maіїonek, rodzice maіїonka lub rodzeсstwo cudzoziemca.

Uwaga – brak ktуregokolwiek z wyїej wymienionych dokumentуw stanowi brak formalny wniosku, ktуry w przypadku nieuzupeіnienia po wezwaniu przez wojewodк prowadz№cego sprawк spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

Ø dokumenty niezbкdne do potwierdzenia danych zawartych we wniosku
i okolicznoњci uzasadniaj№cych ubieganie siк o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE;

Ø dokumenty potwierdzaj№ce posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu przepisуw ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o њwiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze њrodkуw publicznych lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztуw leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

Ø dokumenty potwierdzaj№ce posiadanie stabilnego i regularnego џrуdіa dochodu wystarczaj№cego na pokrycie kosztуw utrzymania siebie i czіonkуw rodziny pozostaj№cych na jego utrzymaniu. Wysokoњж miesiкcznego dochodu powinna byж wyїsza niї wysokoњж dochodu uprawniaj№cego do њwiadczeс pieniкїnych z pomocy spoіecznej okreњlonych w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy spoіecznej (t.j. Dz. U. z 2017 poz. 1769 z poџn. zm.), w odniesieniu do cudzoziemca oraz kaїdego czіonka rodziny pozostaj№cego na jego utrzymaniu. (Powinna przekraczaж 514 zі dla osуb w rodzinie lub 634 dla osуb samotnie gospodaruj№cych),

Ø dokumenty potwierdzaj№ce znajomoњж jкzyka polskiego,

Ø potwierdzenie uiszczenia opіaty skarbowej

 


INNE WAЇNE INFORMACJE

W postкpowaniu w sprawie udzielenia albo cofniкcia zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE stron№ postкpowania jest wyі№cznie cudzoziemiec.

Postкpowanie w sprawie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt staіy powinno zakoсczyж siк nie pуџniej niї w ci№gu 3 miesiкcy od dnia jego wszczкcia, a postкpowanie odwoіawcze – w ci№gu 2 miesiкcy od dnia otrzymania odwoіania.

A. 12 miesiкcy lub

b. 24 miesi№ce, jeїeli posiadaі zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy
w zawodzie wymagaj№cym wysokich kwalifikacji lub jest czіonkiem rodziny cudzoziemca, ktуry takie zezwolenie posiadaі;

5. uzyskaі na terytorium innego paсstwa czіonkowskiego Unii Europejskiej zezwolenie na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE;

6. zostaі on pozbawiony statusu uchodџcy lub ochrony uzupeіniaj№cej, jeїeli zezwolenie na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE zostaіo udzielone w zwi№zku z pobytem na tym terytorium na podstawie statusu uchodџcy lub ochrony uzupeіniaj№cej.

W postкpowaniu w sprawie cofniкcia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE ze wzglкdu na zagroїenie dla obronnoњci lub bezpieczeсstwa paсstwa albo dla bezpieczeсstwa i porz№dku publicznego, uwzglкdnia siк:

1) okres pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2) wiek cudzoziemca;

3) zwi№zki cudzoziemca z Rzecz№pospolit№ Polsk№ lub brak zwi№zkуw z paсstwem pochodzenia;

4) skutki cofniкcia zezwolenia dla cudzoziemca i czіonkуw jego rodziny.

6.11 OKRES NA JAKI UDZIELA SIК ZEZWOLENIA NA POBYT REZYDENTA DЈUGOTERMINOWEGO UE

Zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE udziela siк na czas nieoznaczony.

Dokumentem potwierdzaj№cym uzyskanie zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE jest karta pobytu wydawana na 5 lat.

Z dniem uzyskania przez cudzoziemca zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE wygasa z mocy prawa posiadane przez cudzoziemca zezwolenie na pobyt staіy.

Zezwolenie na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE wygasa z mocy prawa z dniem nabycia obywatelstwa polskiego.

 

ROZDZIAЈ VII - KARTA POBYTU


PODSTAWOWE INFORMACJE

Cudzoziemcowi, ktуry uzyskaі:

· zezwolenie na pobyt czasowy

· zezwolenie na pobyt staіy

· zezwolenie na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE

- wydaje siк kartк pobytu.

Karta pobytu, w okresie jej waїnoњci, potwierdza toїsamoњж cudzoziemca podczas jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz uprawnia, wraz z dokumentem podrуїy,
do wielokrotnego przekraczania granicy Polski bez koniecznoњci uzyskania wizy.

W przypadku braku zameldowania na pobyt czasowy trwaj№cy ponad 2 miesi№ce na karcie pobytu nie zostan№ zamieszczone dane o adresie.

Wojewoda pobiera odciski linii papilarnych od cudzoziemca skіadaj№cego wniosek o:

1) wydanie pierwszej lub kolejnej karty pobytu, lub

2) wymianк karty pobytu.

W przypadku, gdy z przyczyn zaleїnych od wojewody nie jest moїliwe pobranie odciskуw linii papilarnych od cudzoziemca w dniu, w ktуrym nast№piіo jego osobiste stawiennictwo, organ ten wyznacza termin na ich zіoїenie, nie krуtszy niї 7 dni.

Jeїeli przy skіadaniu wniosku wydanie lub wymianк karty pobytu albo w dodatkowym terminie wyznaczonym przez wojewodк cudzoziemiec nie zіoїyі odciskуw linii papilarnych w celu wydania lub wymiany karty pobytu odmawia siк wszczкcia postкpowania w sprawie wydania karty pobytu lub jej wymiany.

Odciski linii papilarnych pobiera siк jedynie w celu ich zamieszczenia w karcie pobytu.

Dane w postaci odciskуw linii papilarnych pobranych w celu wydania karty pobytu przechowuje siк
w odpowiednich rejestrach do czasu wpisania do tych rejestrуw potwierdzenia odbioru karty pobytu przez organ wydaj№cy kartк pobytu
.

W przypadku wydania decyzji o odmowie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt staіy lub zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE lub decyzji o odmowie wydania lub wymiany karty pobytu, dane w postaci odciskуw linii papilarnych przechowuje siк w w/w rejestrach, do czasu wpisania informacji o wydaniu tych decyzji do rejestrуw, gdy decyzje te staіy siк prawomocne.

Cudzoziemiec jest obowi№zany odebraж osobiњcie kartк pobytu, a w przypadku maіoletniego, ktуry nie ukoсczyі 13 roku їycia do dnia odbioru karty pobytu – odbioru dokonuje jego przedstawiciel ustawowy lub kurator. Cudzoziemcowi odbieraj№cemu kartк pobytu udostкpnia siк czytnik elektroniczny w celu sprawdzenia, czy jego dane osobowe umieszczone w karcie s№ zgodne ze stanem faktycznym.

W przypadku gdy karta pobytu zostaіa wydana osobie nieuprawnionej, organ wydaj№cy ten dokument stwierdza, w drodze decyzji, jego niewaїnoњж.

Karta pobytu podlega ponadto uniewaїnieniu na zasadach okreњlonych w art. 250 i 251 ustawy
o cudzoziemcach, m. in. w przypadku nabycia przez cudzoziemca obywatelstwa polskiego – z dniem upіywu terminu zwrotu karty, jej utraty albo uszkodzenia – z dniem zgіoszenia utraty albo uszkodzenia do wіaњciwego organu lub gdy cudzoziemiec nie zwrуci jej, gdy wydano mu decyzjк o stwierdzeniu niewaїnoњci karty pobytu, decyzjк o cofniкciu zezwolenia pobytowego, w zwi№zku z ktуrym karta zostaіa wydana lub w przypadku wygaњniкcia z mocy prawa decyzji o udzieleniu zezwolenia pobytowego – z dniem, w ktуrym decyzja ta staіa siк ostateczna albo wygasіa.




WYDANIE KARTY POBYTU

Kartк pobytu wydaje wojewoda, ktуry udzieliі cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt staіy lub zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE.

Kartк pobytu wydaje siк z urzкdu w przypadku udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy, z wyj№tkiem:

1) zezwolenia na pobyt czasowy w celu poі№czenia siк z rodzin№, w przypadku gdy cudzoziemiec w dniu zіoїenia wniosku o udzielenie mu tego zezwolenia przebywaі poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (zob pkt 4.6.10 pkt I), lub

2) zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewn№trz przedsiкbiorstwa lub zezwolenia na pobyt czasowy w celu korzystania z mobilnoњci dіugoterminowej (zob pkt 4.6.3 lub pkt 4.6.4).

Po udzieleniu ww. zezwoleс karta pobytu jest wydawana na wniosek cudzoziemca, ktуremu udzielono zezwolenia.

Pierwsz№ kartк pobytu w przypadku udzielenia zezwolenia na pobyt staіy lub zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE wydaje siк z urzкdu. Wyj№tkiem jest karta pobytu wydawana na wniosek cudzoziemca bкd№cego czіonkiem najbliїszej rodziny repatrianta, ktуremu Szef Urzкdu do Spraw Cudzoziemcуw udzieliі zezwolenia na pobyt staіy. Kolejne karty pobytu w przypadku udzielenia zezwolenia na pobyt staіy lub zezwolenia na pobyt rezydent dіugoterminowego UE s№ wydawane na wniosek cudzoziemca.

Wniosek o wydanie kolejnej karty pobytu wydanej w zwi№zku z udzieleniem  zezwolenia na pobyt staіy lub zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE naleїy zіoїyж co najmniej na 30 dni przed upіywem okresu waїnoњci karty pobytu. Kartк pobytu wydaje wojewoda wіaњciwy ze wzglкdu na miejsce pobytu cudzoziemca.

Za wydanie lub wymianк karty pobytu pobiera siк opіatк w wysokoњci 50 zі.

Opіatк naleїy uiњciж na konto wіaњciwego wojewody przed wydaniem karty pobytu.

Wniosek o wydanie karty skіada siк na formularzu. Cudzoziemiec ubiegaj№cy siк o wydanie karty pobytu jest obowi№zany przedstawiж waїny dokument podrуїy, i doі№czyж do wniosku:

1) 2 aktualne fotografie, wykonane w odpowiednim formacie;

2) dokumenty niezbкdne do potwierdzenia danych i okolicznoњci podanych we wniosku.

W szczegуlnie uzasadnionym przypadku, jeїeli cudzoziemiec ubiegaj№cy siк o wydanie karty pobytu nie posiada i nie ma moїliwoњci uzyskania waїnego dokumentu podrуїy, moїe przedstawiж inny dokument potwierdzaj№cy jego toїsamoњж.

Opіaty nie pobiera siк:

- gdy wydany lub wymieniony dokument zawieraі wady techniczne,

- wydania pierwszej karty pobytu cudzoziemcowi, któremu w Rzeczypospolitej Polskiej udzielono zezwolenia na pobyt staіy jako czіonkowi najbliższej rodziny repatrianta,

- w przypadku wymiany karty pobytu z powodu przejкcia przez Rzeczpospolit№ Polsk№ odpowiedzialnoњci za ochronк miкdzynarodow№ posiadacza karty pobytu wydanej w zwi№zku z udzieleniem zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE z adnotacj№: „ochrona miкdzynarodowa przyznana przez ...” lub z powodu przejкcia przez inne paсstwo czіonkowskie Unii Europejskiej odpowiedzialnoњci za ochronк miкdzynarodow№ posiadacza karty pobytu wydanej w zwi№zku z udzieleniem zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE.

Ulga w opіacie za wydanie lub wymianк karty pobytu wynosi 50%, i przysіuguje cudzoziemcom:

1) ktуrzy znajduj№ siк w trudnej sytuacji materialnej;

2) ktуrych celem pobytu jest pobieranie nauki w szkole ponadgimnazjalnej i szkole wyїszej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

3) maіoletnim, ktуrzy w dniu zіoїenia wniosku o wydanie lub wymianк karty pobytu lub – w przypadku wydawania pierwszej karty pobytu – do dnia zіoїenia wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt staіy lub zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE, nie ukoсczyli 16. roku їycia.

W przypadku zawinionej utraty lub zawinionego zniszczenia opіatк za wymianк karty pobytu podwyїsza siк do 300%. Szczegуіowe uregulowania w tym zakresie okreњla rozporz№dzenie wykonawcze do ustawy
o cudzoziemcach.


WYMIANA KARTY POBYTU

Wniosek o wymianк karty pobytu, naleїy zіoїyж w terminie 14 dni po wyst№pieniu przesіanek do jej wymiany.

Cudzoziemiec jest obowi№zany wymieniж posiadan№ kartк pobytu w przypadku:

1) zmiany danych umieszczonych w dotychczasowej karcie pobytu;

2) zmiany wizerunku twarzy posiadacza karty pobytu w stosunku do wizerunku twarzy umieszczonego w tej karcie w stopniu utrudniaj№cym lub uniemoїliwiaj№cym identyfikacjк posiadacza karty;

3) jej utraty;

4) jej uszkodzenia;

5) przejкcia przez Rzeczpospolit№ Polsk№ odpowiedzialnoњci za ochronк miкdzynarodow№ posiadacza karty pobytu wydanej w zwi№zku z udzieleniem zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE
z adnotacj№: „ochrona miкdzynarodowa przyznana przez ...”

6) przejкcia przez inne paсstwo czіonkowskie Unii Europejskiej odpowiedzialnoњci za ochronк miкdzynarodow№ posiadacza karty pobytu wydanej w zwi№zku z udzieleniem zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE.


ZWROT KARTY POBYTU

Cudzoziemiec jest obowi№zany zwrуciж kartк pobytu organowi, ktуry j№ wydaі, gdy:

1. nabyі obywatelstwo polskie;

2. wydano decyzjк o stwierdzeniu niewaїnoњci tego dokumentu;

3. wydano decyzjк o cofniкciu mu zezwolenia na pobyt staіy lub zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE;

4. wydano decyzjк o cofniкciu mu zezwolenia na pobyt czasowy;

5. wydano decyzjк o cofniкciu mu zgody na pobyt ze wzglкdуw humanitarnych;

6. wydana decyzja o udzieleniu mu zezwolenia na pobyt czasowy wygasіa z mocy prawa;

7. wydana decyzja o udzieleniu mu zezwolenia na pobyt staіy wygasіa z mocy prawa;

8. wydana decyzja o udzielaniu mu zgody na pobyt ze wzglкdуw humanitarnych wygasіa z mocy prawa.

Kartк pobytu naleїy zwrуciж niezwіocznie, nie pуџniej jednak niї w terminie 14 dni od dnia, w ktуrym:

1. cudzoziemcowi dorкczono dokument potwierdzaj№cy nabycie obywatelstwa polskiego albo

2. decyzja, o ktуrej mowa w pkt 2-8, staіa siк ostateczna albo wygasіa.

Organ, ktуremu zwrуcono kartк pobytu, wydaje na wniosek cudzoziemca nieodpіatnie zaњwiadczenie
o zwrocie karty pobytu
waїne przez okres 30 dni.


UCHYBIENIE TERMINU

W przypadku uchybienia terminu do zіoїenia odwoіania od decyzji lub zaїalenia na odmowк wszczкcia postкpowania cudzoziemiec w ci№gu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu moїe wyst№piж
z proњb№ o przywrуcenie terminu.
Cudzoziemiec powinien uprawdopodobniж, їe uchybienie terminu nast№piіo bez jego winy. Jednoczeњnie z wniesieniem proњby naleїy wnieњж odwoіanie lub zіoїyж zaїalenie.

Zіoїenie zaїalenia na bezczynnoњж organu nie jest opatrzone terminami do jego zіoїenia.


SKARGA

Od decyzji Szefa Urzкdu do Spraw Cudzoziemcуw stronie przysіuguje moїliwoњж zіoїenia skargi do Wojewуdzkiego S№du Administracyjnego w Warszawie, w terminie 30 dni od dnia dorкczenia decyzji. Strona skіada skargк za poњrednictwem Szefa Urzкdu do Spraw Cudzoziemcуw. Termin ten uwaїa siк za zachowany takїe wtedy, gdy przed jego upіywem Strona wniosіa skargк wprost do Wojewуdzkiego S№du Administracyjnego w Warszawie.

PODSTAWA PRAWNA

· Ustawa z dnia 12 grudnia 2013r. o cudzoziemcach ( t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2206 z pуџn. zm.).

· Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postкpowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1257).

· Rozporz№dzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiaj№ce Wspуlnotowy Kodeks Wizowy (Dz. Urz. UE L 243 z 15.09.2008, str. 1 z pуџn. zm.).

 

WARUNKI POBYTU CUDZOZIEMCУW NA TERYTORIUM RP

Cudzoziemiec w okresie pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowi№zany posiadaж waїny dokument podrуїy oraz dokumenty uprawniaj№ce go do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeїeli s№ wymagane.

Cudzoziemiec moїe podrуїowaж i przebywaж na terytorium paсstw obszaru Schengen przez okres nieprzekraczaj№cy 90 dni w ci№gu kaїdego 180 dniowego okresu, jeњli posiada waїn№ wizк dіugoterminow№ lub waїny dokument pobytowy , wydane przez paсstwo obszaru Schengen oraz:

· posiada waїny dokument podrуїy uprawniaj№cy posiadacza do przekroczenia granicy, waїny przez przynajmniej trzy miesi№ce po planowanej dacie wyjazdu z terytorium paсstw czіonkowskich (w uzasadnionych pilnych przypadkach kryterium to moїe zostaж pominiкte) oraz wydany w okresie ostatnich 10 lat,

· potrafi uzasadniж cel i warunki planowanego pobytu oraz

· posiada wystarczaj№ce њrodki utrzymania lub moїliwoњж ich uzyskania zgodnie z prawem,
a takїe

· nie jest uwaїany za stanowi№cego zagroїenie dla porz№dku publicznego, bezpieczeсstwa wewnкtrznego, zdrowia publicznego lub stosunkуw miкdzynarodowych їadnego z paсstw czіonkowskich, a w szczegуlnoњci nie dokonano wobec niego na tej podstawie wpisu
do celуw odmowy wjazdu w krajowych bazach danych paсstw czіonkowskich.

Ponadto dane cudzoziemca nie powinny znajdowaж siк w krajowym wykazie wpisуw do celуw odmowy wjazdu danego paсstwa czіonkowskiego.

Do paсstw obszaru Schengen naleї№: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Luksemburg, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Wіochy, Estonia, Litwa, Јotwa, Malta, Polska, Czechy, Sіowacja, Sіowenia, Wкgry, a takїe Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia i Islandia (ostatnie 4 paсstwa to paсstwa obszaru Schengen nie naleї№ce do UE).

Naleїy podkreњliж, iї: Wielka Brytania, Irlandia, Cypr, Chorwacja, Buіgaria oraz Rumunia s№ paсstwami czіonkowskimi UE, ktуre nie naleї№ do paсstw obszaru Schengen.

Posiadacze dokumentu pobytowego, o ktуrym mowa w art. 1 ust. 2 lit. a rozporz№dzenia Rady (WE) nr 1030/2002 z dnia 13 czerwca 2002 r. ustanawiaj№cego jednolity wzуr dokumentуw pobytowych dla obywateli paсstw trzecich (Dz. Urz. UE L 157 z dnia 15.06.2002, str. 1, z pуџn. zm.), z adnotacj№ „ICT”, wydanego przez inne paсstwo czіonkowskie Unii Europejskiej, w tym przez paсstwo nie naleї№ce do obszaru Schengen, mog№ korzystaж z mobilnoњci na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie nieprzekraczaj№cym okresu waїnoњci tego dokumentu pobytowego, polegaj№cej na wykonywaniu pracy w charakterze pracownika kadry kierowniczej, specjalisty lub pracownika odbywaj№cego staї w jednostce przyjmuj№cej naleї№cej do tej samej grupy przedsiкbiorstw, maj№cej siedzibк na terytorium Polski, w tym z mobilnoњci krуtkoterminowej w okresie do 90 dni w dowolnym okresie licz№cym 180 dni na terytorium Polski, niezaleїnie od moїliwoњci korzystania z tej mobilnoњci w innych paсstwach czіonkowskich UE, na okreњlonych warunkach (zob. pkt 4.6.4).

Cudzoziemiec jest obowi№zany opuњciж terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed upіywem okresu pobytu objкtego wiz№ Schengen lub wiz№ krajow№ oraz przed upіywem okresu waїnoњci tej wizy, jeњli nie posiada uprawnienia do kontynuowania pobytu na tym terytorium.

Cudzoziemiec, ktуry przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie umowy miкdzynarodowej o zniesieniu obowi№zku wizowego lub jednostronnego zniesienia obowi№zku wizowego lub wobec ktуrego stosuje siк czкњciowe lub caіkowite zniesienie obowi№zku wizowego, zgodnie z rozporz№dzeniem Rady (WE) nr 539/2001 z dnia 15 marca 2001 r. wymieniaj№cym paсstwa trzecie, ktуrych obywatele musz№ posiadaж wizy podczas przekraczania granic zewnкtrznych, oraz te, ktуrych obywatele s№ zwolnieni z tego wymogu, jest obowi№zany opuњciж to terytorium przed upіywem terminu okresu ruchu bezwizowego przewidzianego w umowie miкdzynarodowej, w jednostronnym zniesieniu obowi№zku wizowego lub w w/w rozporz№dzeniu, jeњli nie posiada uprawnienia do kontynuowania pobytu na tym terytorium.

Cudzoziemiec jest obowi№zany opuњciж terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed upіywem terminu waїnoњci zezwolenia na pobyt czasowy, jeњli nie posiada uprawnienia do kontynuowania pobytu na tym terytorium, w szczegуlnoњci nie uzyskaі kolejnego zezwolenia na pobyt czasowy lub zezwolenia na pobyt staіy albo zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Cudzoziemiec jest obowi№zany opuњciж terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia, w ktуrym decyzja o odmowie przedіuїenia mu wizy Schengen lub wizy krajowej, udzielenia mu zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt staіy lub zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE, decyzja o umorzeniu postкpowania w tych sprawach lub decyzja o cofniкciu mu zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt staіy lub zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE lub o cofniкciu zgody na pobyt ze wzglкdуw humanitarnych – staіa siк ostateczna, a w przypadku wydania decyzji przez organ wyїszego stopnia, od dnia, w ktуrym decyzja ostateczna zostaіa cudzoziemcowi dorкczona. Uwaga: w przypadku zastosowania siк do tego obowi№zku nie bкdzie wydawana decyzja o zobowi№zaniu do powrotu i nie bкdzie orzekany zakaz ponownego wjazdu.

Pobyt cudzoziemca na terytorium RP w powyїszym okresie uwaїa siк za legalny, chyba їe wniosek o przedіuїenie mu wizy Schengen lub wizy krajowej lub o udzielenie mu zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt staіy lub zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE zostaі zіoїony po upіywie okresu jego legalnego pobytu na tym terytorium.

Powyїsze zasady nie maj№ zastosowania w przypadku, gdy przed wydaniem decyzji o odmowie przedіuїenia cudzoziemcowi wizy Schengen lub wizy krajowej, udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt staіy lub zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE lub decyzji o umorzeniu postкpowania w tych sprawach zostaіo wszczкte wobec cudzoziemca postкpowanie w sprawie zobowi№zania go do powrotu lub zostaіa mu wydana decyzja o zobowi№zaniu cudzoziemca do powrotu.

Pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez wymaganej wizy, zezwolenia na pobyt czasowy lub zezwolenia na pobyt staіy, albo zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE, a takїe wykonywanie pracy b№dџ podjкcie dziaіalnoњci gospodarczej niezgodnie z obowi№zuj№cymi przepisami naraїa cudzoziemca na wydanie decyzji orzekaj№cej o zobowi№zaniu do powrotu z orzeczeniem o zakazie ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych paсstw obszaru paсstw Schengen przez okres od 6 miesiкcy do 3 lat.

 

2.3 WYMOGI DOT. WNIOSKУW, DOKUMENTУW, WYJAЊNIEС, OЊWIADCZEС

Wnioski, podania oraz dokumenty w sprawach dotycz№cych legalizacji pobytu cudzoziemcуw
na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej powinny byж:

· sporz№dzone w jкzyku polskim;

· oryginaіami lub kopiami potwierdzonymi urzкdowo za zgodnoњж z oryginaіem (zamiast oryginaіu dokumentu strona moїe zіoїyж odpis (kopiк) dokumentu, jeїeli jego zgodnoњж
z oryginaіem zostaіa poњwiadczona przez notariusza albo przez wystкpuj№cego w sprawie peіnomocnika strony bкd№cego adwokatem, radc№ prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradc№ podatkowym albo upowaїnionego pracownika organu prowadz№cego postкpowanie (wojewody), ktуremu zostaі okazany oryginaі dokumentu wraz z odpisem – nie dotyczy dokumentуw toїsamoњci (podrуїy));

· przetіumaczone na jкzyk polski przez tіumacza przysiкgіego – w przypadku dokumentуw sporz№dzonych w jкzyku obcym, sіuї№cych za dowуd w postкpowaniu, np. obcych aktуw stanu cywilnego, umуw itd. Uwaga: obowi№zek przedstawienia tіumaczenia nie dotyczy dokumentu podrуїy.

2.4 TERMIN ZAЈATWIENIA SPRAWY

Zgodnie z obowi№zuj№cymi przepisami prawa zaіatwienie sprawy:

· wymagaj№cej postкpowania wyjaњniaj№cego powinno nast№piж nie pуџniej niї w ci№gu miesi№ca,

· szczegуlnie skomplikowanej – nie pуџniej niї w ci№gu dwуch miesiкcy od dnia wszczкcia postкpowania,

· zaњ w postкpowaniu odwoіawczym – w ci№gu miesi№ca od dnia otrzymania odwoіania.

Zaіatwienie sprawy dot. udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewn№trz przedsiкbiorstwa oraz zezwolenia na pobyt czasowy w celu korzystania z mobilnoњci dіugoterminowej powinno zakoсczyж siк w terminie 90 dni od dnia zіoїenia kompletnego wniosku. Jeїeli do wniosku nie zostaіy doі№czone wszystkie niezbкdne dokumenty bieg ww. terminu zawiesza siк do dnia ich dorкczenia wojewodzie.

Zaіatwienie sprawy dot. udzielenia zezwolenia na pobyt staіy lub zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE powinno zakoсczyж siк nie pуџniej niї w ci№gu 3 miesiкcy od dnia wszczкcia postкpowania, w postкpowaniu odwoіawczym – powinno zakoсczyж siк w ci№gu 2 miesiкcy od dnia otrzymania odwoіania.

Przed wydaniem decyzji o udzieleniu: zezwolenia na pobyt czasowy/zezwolenia na pobyt staіy/zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE – wіaњciwy wojewoda jest obowi№zany zwrуciж siк do komendanta oddziaіu Straїy Granicznej, komendanta wojewуdzkiego Policji, Szefa Agencji Bezpieczeсstwa Wewnкtrznego, a w razie potrzeby takїe do innych organуw, z wnioskiem o przekazanie informacji, czy wjazd i pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mog№ stanowiж zagroїenie dla obronnoњci lub bezpieczeсstwa paсstwa lub ochrony bezpieczeсstwa i porz№dku publicznego. Powyїszy wymуg nie dotyczy dzieci, ktуre nie ukoсczyіy 13 lat w dniu zіoїenia wniosku.

Maj№c na uwadze fakt, iї ww. organy s№ obowi№zane do przekazania ї№danych informacji
w terminie 30 dni naleїy spodziewaж siк, iї postкpowanie w sprawie bкdzie trwaіo ponad 30 dni.






O kaїdym przypadku niezaіatwienia sprawy w powyїszych terminach, organ pierwszej lub drugiej instancji obowi№zany jest zawiadomiж stronк, podaj№c przyczyny zwіoki, wskazuj№c nowy termin zaіatwienia sprawy oraz pouczaj№c o prawie do wniesienia ponaglenia.

 

2.5 PEЈNOMOCNICTWO

Strona moїe dziaіaж przez peіnomocnika, chyba їe charakter czynnoњci wymaga jej osobistego dziaіania. Peіnomocnikiem strony moїe byж osoba fizyczna posiadaj№ca zdolnoњж do czynnoњci prawnych.

· peіnomocnictwo powinno byж udzielone na piњmie, w formie dokumentu elektronicznego lub zgіoszone do protokoіu;

· peіnomocnik doі№cza do akt oryginaі lub urzкdowo poњwiadczony odpis peіnomocnictwa;

· wraz z peіnomocnictwem do akt sprawy naleїy doі№czyж dowуd wniesienia opіaty skarbowej w wysokoњci 17 zі;

· w przypadku peіnomocnictw szczegуlnych (udzielonych do szczegуіowo wymienionych postкpowaс) udzielone peіnomocnictwo powinno upowaїniaж do reprezentowania cudzoziemca w konkretnym postкpowaniu zarуwno przed wіaњciwym wojewod№, jak i przed Szefem Urzкdu do Spraw Cudzoziemcуw.

Zіoїenie przez cudzoziemca zamieszkuj№cego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu poі№czenia siк z rodzin№ w imieniu czіonka jego rodziny wymaga pisemnej zgody tego czіonka rodziny lub jego przedstawiciela ustawowego, chyba їe wnioskodawca jest jego przedstawicielem ustawowym. Wyraїenie ww. zgody jest rуwnoznaczne z udzieleniem cudzoziemcowi zamieszkuj№cemu na terytorium Polski peіnomocnictwa do dziaіania w imieniu czіonka rodziny w danym postкpowaniu.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 233; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.316 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь