Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ZEZWOLENIE NA POBYT CZASOWY W CELU PROWADZENIA BADAС NAUKOWYCH



Zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia badaс naukowych udziela siк cudzoziemcowi bкd№cemu naukowcem posiadaj№cym co najmniej tytuі zawodowy odpowiadaj№cy w Rzeczypospolitej Polskiej tytuіowi zawodowemu magistra lub rуwnorzкdnemu, umoїliwiaj№cy dostкp co najmniej do studiуw doktoranckich, gdy celem jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest prowadzenie badaс naukowych lub prac rozwojowych na podstawie umowy o przyjкciu go w celu realizacji projektu badawczego zawartej z jednostk№ naukow№, o ktуrej mowa w art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (t.j. Dz. U. z 2018r. poz. 87), zatwierdzon№ w tym celu przez ministra wіaњciwego do spraw nauki na podstawie decyzji oraz gdy cudzoziemiec przedstawi:

1) umowк o przyjкciu go w celu realizacji projektu badawczego zawart№ z jednostk№ naukow№ maj№c№ siedzibк na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2) pisemne oњwiadczenie jednostki naukowej, w ktуrym zobowi№zuje siк ona do poniesienia kosztуw pobytu naukowca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a takїe kosztуw wykonania decyzji
o zobowi№zaniu cudzoziemca do powrotu
pokrytych ze њrodkуw publicznych przed upіywem 6 miesiкcy od dnia wygaњniкcia umowy, jeїeli podstaw№ do wydania decyzji o zobowi№zaniu cudzoziemca do powrotu bкdzie jego nielegalny pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Cudzoziemiec powinien takїe speіniaж warunki dotycz№ce posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, oraz wystarczaj№cych њrodkуw finansowych na pokrycie kosztуw utrzymania i podrуїy powrotnej do paсstwa pochodzenia lub zamieszkania albo kosztуw tranzytu do paсstwa trzeciego, ktуre udzieli pozwolenia na wjazd (zob. pkt 4.5).

Zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia badaс naukowych udziela siк takїe cudzoziemcowi, ktуry posiada dokument pobytowy, o ktуrym mowa w art. 1 ust. 2 lit. a rozporz№dzenia Rady nr 1030/2002 (odpowiednik polskiej karty pobytu), opatrzony adnotacj№ „naukowiec”, wydany przez inne paсstwo czіonkowskie Unii Europejskiej, jeїeli umowa o przyjкciu go w celu realizacji projektu badawczego zawarta z wіaњciw№ jednostk№ naukow№ tego paсstwa przewiduje przeprowadzenie badaс naukowych lub prac rozwojowych takїe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W takim przypadku cudzoziemiec przedstawia umowк o przyjкciu go w celu realizacji projektu badawczego zawart№ z jednostk№ naukow№ maj№c№ siedzibк na terytorium innego paсstwa czіonkowskiego Unii Europejskiej.

Szczegуіowe regulacje dotycz№ce zatwierdzania jednostki naukowej oraz zawierania przez jednostkк naukow№ z naukowcem umowy o przyjкciu go w celu realizacji projektu badawczego okreњla ustawa o cudzoziemcach (art. 151 ust. 4-8, art. 152)

Umowa o przyjкciu cudzoziemca w celu realizacji projektu badawczego wygasa, w przypadku gdy cudzoziemcowi odmуwi siк wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy.

Poza ogуlnymi przypadkami odmowy wszczкcia postкpowania (zob. pkt 4.9) odmawia siк wszczкcia postкpowania w sprawie udzielenia cudzoziemcowi tego zezwolenia, gdy cudzoziemiec:

1) zamierza prowadziж, w ramach studiуw doktoranckich, badania naukowe i prace rozwojowe
w rozumieniu art. 2 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki lub

2) jest oddelegowany przez jednostkк naukow№ z siedzib№ na terytorium innego paсstwa czіonkowskiego Unii Europejskiej do jednostki naukowej z siedzib№ na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

4.6.9. ZEZWOLENIE NA POBYT CZASOWY DLA CZЈONKУW RODZIN OBYWATELI RP

I. Zezwolenia na pobyt czasowy dla czіonka rodziny obywatela Rzeczypospolitej Polskiej udziela siк cudzoziemcowi, gdy:

1. pozostaje w uznawanym przez prawo Rzeczypospolitej Polskiej zwi№zku maіїeсskim z obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej albo

2. jest maіoletnim dzieckiem cudzoziemca pozostaj№cego w uznawanym przez prawo Rzeczypospolitej Polskiej zwi№zku maіїeсskim z obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej i posiadaj№cego zezwolenie na pobyt czasowy dla czіonka rodziny obywatela Rzeczypospolitej Polskiej lub zezwolenia na pobyt staіy udzielonego w zwi№zku z pozostawaniem w zwi№zku maіїeсskim z obywatelem polskim.

 Uwaga. W postкpowaniu o udzielenie zezwolenia dla maіїonka obywatela polskiego ustala siк, czy zwi№zek maіїeсski zostaі zawarty w celu obejњcia przepisуw okreњlaj№cych zasady i warunki wjazdu cudzoziemcуw na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ich przejazdu przez to terytorium, pobytu na nim i wyjazdu z niego. Potwierdzenie tego faktu skutkuje odmow№ udzielenia zezwolenia.

II. Cudzoziemcowi posiadaj№cemu zezwolenie na pobyt czasowy dla czіonka rodziny obywatela Rzeczypospolitej Polskiej udziela siк jednorazowo kolejnego zezwolenia w przypadku:

1. rozwodu lub separacji cudzoziemca, gdy przemawia za tym jego waїny interes, albo

2. owdowienia cudzoziemca, albo

3. њmierci rodzica maіoletniego dziecka, gdy przemawia za tym waїny interes tego dziecka.

III. Zezwolenia na pobyt czasowy dla czіonka rodziny obywatela Rzeczypospolitej Polskiej udziela siк, na okres do 1 roku, cudzoziemcowi takїe wуwczas, gdy jest:

1) dzieckiem obywatela polskiego lub jego maіїonka, ktуre nie ukoсczyіo 21. roku їycia lub ktуre pozostaje na utrzymaniu obywatela polskiego lub jego maіїonka, lub

2) rodzicem obywatela polskiego lub jego maіїonka pozostaj№cym na utrzymaniu obywatela polskiego lub jego maіїonka

– jeїeli obywatel polski zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i regularnie przemieszcza siк z tego terytorium na terytorium innego paсstwa czіonkowskiego Unii Europejskiej w celu wykonywania pracy na terytorium tego paсstwa, a brak tego zezwolenia uniemoїliwiaіby korzystanie przez niego ze swobody przepіywu pracownikуw.

IV. Zezwolenia na pobyt czasowy moїna udzieliж cudzoziemcowi bкd№cemu czіonkiem rodziny zamieszkuj№cego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatela polskiego lub obywatela innego paсstwa czіonkowskiego Unii Europejskiej, Szwajcarii, Liechtensteinu, Norwegii lub Islandii innym niї ten, o ktуrym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeџdzie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeџdzie z tego terytorium obywateli paсstw czіonkowskich Unii Europejskiej i czіonkуw ich rodzin, ktуry przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wspуlnie z tym obywatelem – ze wzglкdu na:

a) zaleїnoњж finansow№ od niego lub pozostawanie z nim w gospodarstwie domowym, w kraju, z ktуrego przybyі cudzoziemiec, lub

b) powaїne wzglкdy zdrowotne wymagaj№ce osobistej opieki ze strony tego obywatela.

V. Zezwolenia na pobyt czasowy moїna udzieliж cudzoziemcowi prowadz№cemu їycie rodzinne w rozumieniu Konwencji o ochronie praw czіowieka i podstawowych wolnoњci, sporz№dzonej w Rzymie dnia 4 listopada 1950 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 61, poz. 284, z pуџn. zm.), z zamieszkuj№cym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelem polskim lub obywatelem innego paсstwa czіonkowskiego Unii Europejskiej, Szwajcarii, Liechtensteinu, Norwegii lub Islandii, z ktуrym przebywa wspуlnie na tym terytorium.

W przypadku zezwoleс wskazanych w pkt IV i V cudzoziemiec powinien speіniaж warunki dotycz№ce posiadania ubezpieczenia zdrowotnego oraz џrуdіa stabilnego i regularnego dochodu wystarczaj№cego na pokrycie kosztуw utrzymania siebie i czіonkуw rodziny pozostaj№cych na jego utrzymaniu (zob. pkt 4.5)

W postкpowaniu w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy cudzoziemcowi bкd№cemu maіїonkiem obywatela Rzeczpospolitej Polskiej organ, ktуry prowadzi to postкpowanie, ustala, czy zwi№zek maіїeсski zostaі zawarty w celu obejњcia przepisуw okreњlaj№cych zasady i warunki wjazdu cudzoziemcуw na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ich przejazdu przez to terytorium, pobytu na nim i wyjazdu z niego.

W postкpowaniu w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy cudzoziemcowi, o ktуrym mowa w pkt V, organ, ktуry prowadzi to postкpowanie, ustala w szczegуlnoњci, czy wiкzi tego cudzoziemca z obywatelem polskim lub obywatelem innego paсstwa czіonkowskiego Unii Europejskiej, Szwajcarii, Liechtensteinu, Norwegii lub Islandii s№ rzeczywiste i staіe.

W celu dokonania ustaleс, czy zwi№zek maіїeсski zostaі zawarty w celu obejњcia przepisуw okreњlaj№cych zasady i warunki wjazdu cudzoziemcуw na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ich przejazdu przez to terytorium, pobytu na nim i wyjazdu z niego, lub czy wiкzi cudzoziemca s№ rzeczywiste i staіe organ prowadz№cy postкpowanie moїe zwrуciж siк z wnioskiem do komendanta oddziaіu Straїy Granicznej lub komendanta placуwki Straїy Granicznej, wіaњciwego ze wzglкdu na miejsce pobytu cudzoziemca, o przeprowadzenie czynnoњci sprawdzaj№cych, o ktуrych mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach (wywiad њrodowiskowy, ustalenie miejsca pobytu maіїonka lub innego czіonka rodziny cudzoziemca, a takїe osoby, z ktуr№ cudzoziemca і№cz№ wiкzi o charakterze rodzinnym).

Przy dokonywaniu tych ustaleс oraz przeprowadzaniu czynnoњci sprawdzaj№cych nie stosuje siк przepisu art. 79 Kodeksu postкpowania administracyjnego (np. cudzoziemiec nie musi byж zawiadomiony o miejscu
i terminie przeprowadzania czynnoњci sprawdzaj№cych).

4.6.10. ZEZWOLENIE NA POBYT CZASOWY DLA CZЈONKУW RODZIN CUDZOZIEMCУW

Za czіonka rodziny cudzoziemca uwaїa siк:

1) osobк pozostaj№c№ z cudzoziemcem w uznawanym przez prawo Rzeczypospolitej Polskiej zwi№zku maіїeсskim;

2) maіoletnie dziecko cudzoziemca i osoby pozostaj№cej z nim w uznawanym przez prawo Rzeczypospolitej Polskiej zwi№zku maіїeсskim, w tym takїe dziecko przysposobione;

3) maіoletnie dziecko cudzoziemca, w tym takїe dziecko przysposobione, pozostaj№ce na jego utrzymaniu, nad ktуrym cudzoziemiec sprawuje faktycznie wіadzк rodzicielsk№;

4) maіoletnie dziecko osoby, o ktуrej mowa w pkt 1, w tym takїe dziecko przysposobione, pozostaj№ce na jej utrzymaniu, nad ktуrym sprawuje ona faktycznie wіadzк rodzicielsk№.

Za czіonka rodziny maіoletniego cudzoziemca, ktуremu nadano status uchodџcy lub udzielono ochrony uzupeіniaj№cej, przebywaj№cego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez opieki, uwaїa siк takїe jego wstкpnego w linii prostej lub osobк peіnoletni№ odpowiedzialn№ za maіoletniego zgodnie z prawem obowi№zuj№cym w Rzeczypospolitej Polskiej.

I. Zezwolenia na pobyt czasowy w celu poі№czenia siк z rodzin№ udziela siк cudzoziemcowi, ktуry przybywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub przebywa na tym terytorium w celu poі№czenia siк z rodzin№
i jest czіonkiem rodziny cudzoziemca zamieszkuj№cego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

a) na podstawie zezwolenia na pobyt staіy,

b) na podstawie zezwolenia na pobyt rezydenta dіugoterminowego UE,

c) w zwi№zku z nadaniem mu statusu uchodџcy,

d) w zwi№zku z udzieleniem mu ochrony uzupeіniaj№cej,

e) co najmniej przez okres 2 lat na podstawie kolejnych zezwoleс na pobyt czasowy, w tym bezpoњrednio przed zіoїeniem wniosku o udzielenie mu zezwolenia na pobyt czasowy dla czіonka rodziny – na podstawie zezwolenia udzielonego mu na okres pobytu nie krуtszy niї 1 rok,

f) na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy, w celu prowadzenia badaс naukowych,

g) na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w celu prowadzenia badaс naukowych, gdy cudzoziemiec ten posiada dokument pobytowy, o ktуrym mowa w art. 1 ust. 2 lit. a rozporz№dzenia Rady nr 1030/2002, opatrzony adnotacj№ "naukowiec", wydany przez inne paсstwo czіonkowskie Unii Europejskiej, jeїeli umowa o przyjкciu cudzoziemca w celu realizacji projektu badawczego zawarta z wіaњciw№ jednostk№ naukow№ tego paсstwa przewiduje przeprowadzenie badaс naukowych takїe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

h) na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagaj№cym wysokich kwalifikacji,

i) na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewn№trz przedsiкbiorstwa,  

j) na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w celu korzystania z mobilnoњci dіugoterminowej,

k) w zwi№zku z udzieleniem zgody na pobyt ze wzglкdуw humanitarnych.

II. Zezwolenia na pobyt czasowy moїna udzieliж maіoletniemu dziecku cudzoziemca, ktуry przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy krajowej lub zezwolenia na pobyt czasowy, jeїeli dziecko to urodziіo siк w okresie waїnoњci tej wizy krajowej lub zezwolenia na pobyt czasowy.

III. Odrкbnego zezwolenia na pobyt czasowy udziela siк cudzoziemcowi, ktуry pozostaje w uznawanym przez polskie prawo zwi№zku maіїeсskim z cudzoziemcem zamieszkuj№cym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub jest peіnoletnim dzieckiem cudzoziemca zamieszkuj№cego na tym terytorium i przebywa na terytorium Polski co najmniej od 5 lat na podstawie zezwoleс na pobyt czasowy w celu poі№czenia siк
z rodzin№.

W przypadku maіїonka lub peіnoletniego dziecka cudzoziemca zamieszkuj№cego na terytorium Polski na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagaj№cym wysokich kwalifikacji uwzglкdnia siк pobyt na terytorium innego paсstwa czіonkowskiego Unii Europejskiej jako czіonka rodziny posiadacza „Niebieskiej Karty UE” wydanej w zwi№zku z udzieleniem przez to paсstwo zezwolenia pobytowego w celu w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagaj№cym wysokich kwalifikacji, jeїeli co najmniej przez 2 lata bezpoњrednio przed zіoїeniem wniosku przebywali na terytorium RP na podstawie zezwoleс na pobyt czasowy w celu poі№czenia siк z rodzin№ jako czіonkowie rodziny cudzoziemca zamieszkuj№cego na terytorium Polski na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy
w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagaj№cym wysokich kwalifikacji
.

IV. Cudzoziemcowi, ktуry przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy w celu poі№czenia siк z rodzin№, udziela siк jednorazowo zezwolenia na pobyt czasowy, gdy przemawia za tym jego waїny interes, w przypadku:

1) rozwodu, separacji lub owdowienia tego cudzoziemca, jeїeli pozostawaі w uznawanym przez polskie prawo zwi№zku maіїeсskim z cudzoziemcem zamieszkuj№cym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub

2) њmierci jego rodzica bкd№cego cudzoziemcem zamieszkuj№cym na terytorium Polski, lub

3) њmierci jego maіoletniego dziecka, ktуremu nadano status uchodџcy lub udzielono ochrony uzupeіniaj№cej.

W przypadku zezwolenia na pobyt czasowy, wskazanego w pkt I, II, III cudzoziemiec powinien speіniaж warunki dotycz№ce posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, џrуdіa stabilnego i regularnego dochodu wystarczaj№cego na pokrycie kosztуw utrzymania siebie i czіonkуw rodziny pozostaj№cych na jego utrzymaniu oraz posiadania zapewnionego na terytorium Polski miejsca zamieszkania (zob. pkt 4.5) Warunkуw tych nie stosuje siк do zezwolenia na pobyt czasowy w celu poі№czenia siк z rodzin№ (pkt I) udzielanego czіonkowi rodziny cudzoziemca, ktуremu nadano status uchodџcy lub udzielono ochrony uzupeіniaj№cej, gdy wniosek o udzielenie mu tego zezwolenia zostaі zіoїony przed upіywem 6 miesiкcy od dnia uzyskania statusu uchodџcy lub udzielenia ochrony uzupeіniaj№cej.

Przy udzielaniu zezwolenia na pobyt czasowy dla czіonka rodziny cudzoziemca wymуg posiadania џrуdіa stabilnego i regularnego dochodu uwaїa siк za speіniony rуwnieї wуwczas, gdy koszty utrzymania cudzoziemca bкdzie pokrywaі czіonek rodziny obowi№zany do jego utrzymania, ktуry zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W postкpowaniu w sprawie udzielenia lub cofniкcia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy w celu poі№czenia siк z rodzin№, uwzglкdnia siк:

1) interes maіoletniego dziecka;

2) charakter i trwaіoњж wiкzi rodzinnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

3) okres pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

4) istnienie wiкzi rodzinnych, kulturowych i spoіecznych z paсstwem pochodzenia.

W postкpowaniu w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w celu poі№czenia siк z rodzin№ (pkt I) cudzoziemcowi bкd№cemu maіїonkiem cudzoziemca, organ, ktуry prowadzi to postкpowanie, ustala, czy zwi№zek maіїeсski zostaі zawarty w celu obejњcia przepisуw okreњlaj№cych zasady i warunki wjazdu cudzoziemcуw na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ich przejazdu przez to terytorium, pobytu na nim i wyjazdu z niego.

W celu dokonania ustaleс, czy zwi№zek maіїeсski zostaі zawarty w celu obejњcia ustawy o cudzoziemcach, organ prowadz№cy postкpowanie moїe zwrуciж siк z wnioskiem do komendanta oddziaіu Straїy Granicznej lub komendanta placуwki Straїy Granicznej, wіaњciwego ze wzglкdu na miejsce pobytu cudzoziemca, o przeprowadzenie czynnoњci sprawdzaj№cych, o ktуrych mowa w art. 11 ust. 1 ustawy
o cudzoziemcach (wywiad њrodowiskowy, ustalenie miejsca pobytu maіїonka lub innego czіonka rodziny cudzoziemca, a takїe osoby, z ktуr№ cudzoziemca і№cz№ wiкzi o charakterze rodzinnym).

Przy dokonywaniu tych ustaleс oraz przeprowadzaniu czynnoњci sprawdzaj№cych nie stosuje siк przepisu art. 79 Kodeksu postкpowania administracyjnego (np. cudzoziemiec nie musi byж zawiadomiony o miejscu
i terminie przeprowadzania czynnoњci sprawdzaj№cych).

UWAGA: Jeїeli cudzoziemiec przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu poі№czenia siк z rodzin№ (pkt I) skіada cudzoziemiec zamieszkuj№cy w Polsce, do ktуrego czіonek jego rodziny przybywa. Zіoїenie przez cudzoziemca zamieszkuj№cego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu poі№czenia siк z rodzin№ w imieniu czіonka jego rodziny wymaga pisemnej zgody tego czіonka rodziny lub jego przedstawiciela ustawowego, chyba їe wnioskodawca jest jego przedstawicielem ustawowym. Wyraїenie takiej zgody jest rуwnoznaczne z udzieleniem cudzoziemcowi zamieszkuj№cemu na terytorium Polski peіnomocnictwa do dziaіania w imieniu czіonka rodziny w danym postкpowaniu.

 

4.6.11. POBYT NA TERYTORIUM RP CUDZOZIEMCУW BКDҐCYCH OFIARAMI HANDLU LUDЏMI.

 

Cudzoziemcowi, w stosunku do ktуrego istnieje domniemanie, їe jest ofiar№ handlu ludџmi, wydaje siк zaњwiadczenie potwierdzaj№ce istnienie tego domniemania.

Pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uwaїa siк za legalny przez okres waїnoњci wydanego mu zaњwiadczenia.

Zaњwiadczenie jest waїne przez okres 3 miesiкcy od dnia jego wydania, a w przypadku maіoletniego cudzoziemca – przez okres 4 miesiкcy od dnia jego wydania.

Pobyt cudzoziemca przestaje siк uwaїaж za legalny z chwil№ odnotowania przez ministra wіaњciwego do spraw wewnкtrznych w rejestrze informacji, їe cudzoziemiec:

1) aktywnie, dobrowolnie i z wіasnej inicjatywy ponownie nawi№zaі kontakt z osobami podejrzanymi
o popeіnienie przestкpstwa handlu ludџmi, lub

2) przekroczyі lub usiіowaі przekroczyж granicк wbrew przepisom prawa.

Informacjк tak№ przekazuje organ, ktуry wydaі zaњwiadczenie.

Zaњwiadczenie wydaje cudzoziemcowi organ wіaњciwy do prowadzenia postкpowania w sprawie
o przestкpstwo handlu ludџmi
.

Organ wіaњciwy do prowadzenia postкpowania w sprawie o przestкpstwo handlu ludџmi poucza cudzoziemca na piњmie w jкzyku dla niego zrozumiaіym o przepisach dotycz№cych legalnoњci pobytu cudzoziemca w czasie wydania mu ww. zaњwiadczenia oraz o okolicznoњci powoduj№cej, їe pobyt cudzoziemca przestaje uwaїaж siк za legalny, a takїe informuje o organie wіaњciwym do wydania zaњwiadczenia i okresie waїnoњci tego zaњwiadczenia. Organ, ktуry wydaі cudzoziemcowi zaњwiadczenie powiadamia o tym fakcie ministra wіaњciwego do spraw wewnкtrznych.

Zezwolenia na pobyt czasowy dla ofiar handlu ludџmi udziela siк cudzoziemcowi, jeїeli і№cznie speіnia nastкpuj№ce warunki:

1) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2) podj№і wspуіpracк z organem wіaњciwym do prowadzenia postкpowania w sprawie o przestкpstwo handlu ludџmi, a w przypadku maіoletniego cudzoziemca – otrzymaі status pokrzywdzonego w tym postкpowaniu,

3) zerwaі kontakty z osobami podejrzanymi o popeіnienie przestкpstwa handlu ludџmi.

Organ prowadz№cy postкpowanie w sprawie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy dla ofiar handlu ludџmi zapewnia cudzoziemcowi, ktуry nie wіada w wystarczaj№cym stopniu jкzykiem polskim, moїliwoњж korzystania z pomocy tіumacza.

Zezwolenie na pobyt czasowy dla ofiar handlu ludџmi cofa siк cudzoziemcowi:

1) gdy ustaі cel pobytu, ktуry byі powodem udzielenia zezwolenia, lub gdy cudzoziemiec przestaі speіniaж wymogi udzielenia mu zezwolenia na pobyt czasowy ze wzglкdu na deklarowany cel pobytu,
w szczegуlnoњci gdy cudzoziemiec zaprzestaі wspуіpracy z organem wіaњciwym do prowadzenia postкpowania w sprawie o przestкpstwo handlu ludџmi lub, jeїeli postкpowanie to zostaіo zakoсczone, lub

2) gdy wymagaj№ tego wzglкdy obronnoњci lub bezpieczeсstwa paсstwa lub ochrony bezpieczeсstwa
i porz№dku publicznego lub zobowi№zania wynikaj№ce z postanowieс ratyfikowanych umуw miкdzynarodowych obowi№zuj№cych Rzeczpospolit№ Polsk№, lub

3) w postкpowaniu w sprawie udzielenia mu zezwolenia na pobyt czasowy:

a) zіoїyі on wniosek zawieraj№cy nieprawdziwe dane osobowe lub faіszywe informacje lub doі№czyі do niego dokumenty zawieraj№ce takie dane lub informacje, lub

b) zeznaі on nieprawdк lub zataiі prawdк albo podrobiі lub przerobiі dokument w celu uїycia go jako autentycznego lub takiego dokumentu uїywaі jako autentycznego.

4.6.12. ZEZWOLENIE NA POBYT CZASOWY ZE WZGLКDU NA OKOLICZNOЊCI WYMAGAJҐCE KRУTKOTRWAЈEGO POBYTU

Zezwolenia na pobyt czasowy ze wzglкdu na okolicznoњci wymagaj№ce krуtkotrwaіego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej moїna udzieliж cudzoziemcowi, ktуry przebywa na tym terytorium, jeїeli:

1) jest obowi№zany stawiж siк osobiњcie przed polskim organem wіadzy publicznej lub

2) obecnoњci cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wymaga jego wyj№tkowa sytuacja osobista, lub

 3) obecnoњci cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wymaga interes Rzeczypospolitej Polski.

Zezwolenia tego moїna udzieliж na dowolny okres uzasadniaj№cy pobyt nie przekraczaj№cy 6 miesiкcy.

Poza ogуlnymi maj№cymi zastosowanie do tego zezwolenia przypadkami cofniкcia zezwolenia na pobyt czasowy (zob. pkt 4.11), cudzoziemcowi cofa siк zezwolenie na pobyt czasowy ze wzglкdu na okolicznoњci wymagaj№ce krуtkotrwaіego pobytu, gdy jego dane znajduj№ siк w Systemie Informacyjnym Schengen do celуw odmowy wjazdu.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 276; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.056 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь