Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


B. Materialnoprawne wskazanie konwencji



 

124. Wyżej omówione zostały zagadnienia związane ze stosowaniem umów międzynarodowych z zakresu prawa kolizyjnego jako źródła powszechnie obowiązującego prawa. Postanowienia konwencji mogą jednak wyznaczać prawa i obowiązki stron nawet wtedy, gdy albo nie ma ona takiego charakteru (gdyż nie obowiązuje w danym państwie), albo gdy dany stan faktyczny nie jest objęty jej zakresem sytuacyjnym. Stanie się tak, jeżeli strony dokonają materialnoprawnego311 wskazania danej konwencji. Ten przejaw autonomii woli stron podlega oczywiście ocenie z punktu widzenia statutu kontraktowego. Zagadnienie to dotyczy jednak umów międzynarodowych ustanawiających merytoryczne prawo jednolite, co uzasadnia jego skrótowe potraktowanie.

B.1. Reguły Hasko-Visbijskie i Reguły Hamburskie

 

125. Najbardziej doniosłego praktycznie przykładu materialnoprawnego wskazania konwencji dostarcza instytucja konosamentu morskiego. Prace nad ujednoliceniem norm regulujących tę instytucję podjęte w ramach International Law Association zaowocowały przyjęciem stosownego projektu zatytułowanego "Reguły Haskie, 1921". Miało to miejsce na konferencji, która odbyła się w 1921 r. w Hadze. Projekt był pomyślany jako zespół przepisów, co do których liczono, że zostaną inkorporowane przez przewoźników do treści zawieranych umów. Nadzieje te wprawdzie zawiodły, ale projekt przekształcono w konwencję o ujednostajnieniu niektórych zasad dotyczących konosamentów, która została podpisana 25 sierpnia 1924 r. w Brukseli312. Na jej określenie, powszechnie używa się, związanej z jej genezą, nazwy "Reguły Haskie". Jedną z przyczyn nowelizacji tej konwencji były problemy z interpretacją art. X wyznaczającego zakres jej zastosowania [131]. Przepis ten zmieniono w Protokole brukselskim z 23 lutego 1968 r.313 Ponieważ podstawą projektu tego ostatniego były Reguły Visbijskie opracowane na konferencji, która odbyła się w Sztokholmie w czerwcu 1968 r., konwencję brukselską w nowym brzmieniu nazwano Regułami Hasko-Visbijskimi314.

Zgodnie z art. X pkt c postanowienia Reguł Hasko-Visbijskich znajdą zastosowanie do każdego konosamentu dotyczącego przewozu towarów między portami położonymi w dwóch różnych państwach, jeżeli umowa zawarta lub udokumentowana tym konosamentem przewiduje, że podlega ona Regułom lub prawu państwa, w którym one obowiązują. Od odpowiedniej redakcji konosamentu zależy więc, czy Reguły Hasko-Visbijskie będą wiązały strony umowy jako przepisy prawa właściwego315, czy też normy inkorporowane do kontraktu na podstawie wskazania materialno-prawnego316.

126. Do powstania kolejnej umowy międzynarodowej regulującej transport morski doszło w ramach prac UNCITRAL. Dnia 31 marca 1978 r. w Hamburgu podpisano konwencję ONZ w sprawie przewozu towarów morzem - tzw. Reguły Hamburskie 317. Mają one znacznie szerzej określony zakres zastosowania niż Reguły Hasko-Visbijskie318. Jednakże lektura art. 2 ust. 1 lit. d i e Reguł Hamburskich wykazuje, że tworzą one łącznie sformułowanie użyte już uprzednio w art. X lit. c Reguł Hasko-Visbijskich. Tym samym dotychczasowy dorobek doktryny i orzecznictwa może być dalej wykorzystywany.

B.2. Konwencja genewska o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów z 19 maja 1956 r.

 

127. Problem, kiedy konwencja stosowana jest jako źródło powszechnie obowiązującego prawa, a kiedy jako inkorporowany do umowy przez wskazanie materialnoprawne zespół norm, pojawia się w związku z CMR. Zagadnienie to komplikuje nieco osobliwa konstrukcja przewidziana w art. 6 ust. 1 lit. k w związku z art. 7 ust. 3 CMR. Na jej podstawie włoski Sąd Kasacyjny w dwóch wyrokach błędnie orzekł, że w braku klauzuli art. 6 ust. 1 lit. k stosuje się nie CMR, ale prawo właściwe wskazane przez włoskie normy kolizyjne p.p.m. z uwzględnieniem wyboru prawa dokonanego przez strony319.

Niewątpliwe jednak umowy nieobjęte zakresem zastosowania konwencji mogą podlegać jej przepisom przez materialnoprawne odesłanie do nich. Na tej podstawie CMR może być zastosowana w państwie niebędącym jej stroną, o ile jest to zgodne z normami kolizyjnymi fori320. Na tej zasadzie dopuszczalne jest włączenie postanowień CMR do umów przewozu, które nie mają charakteru międzynarodowego, co jednak nie wyłącza stosowania krajowych przepisów iuris cogentis321.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-19; Просмотров: 199; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь