Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Теорія всесвітньої монархії А. Данте



Першим, хто серед мислителів виступив на захист незалежності королівської влади від папства, був великий поет Середніх віків Данте Аліг'єрі (1265—1321). У своєму творі «Про Монархію» він доводив необхідність всесвітньої монархії, походження монархії від Бога, а не від папи.

Мета людського роду, за Данте, — загальний мир (сопсоrdia — гармонія, мир). Це і є справа всесвітньої монархії. Основні докази, що він приводить на її користь, такі: єдина мета вимагає одного управляючого начала. Якщо людський рід має одну мету, то він повинен керуватися одним монархом. Як єдиний Бог володарює у Всесвіті, так і рід людський повинен бути влаштований за таким зразком. Суперечки між окремими князями повинні вирішуватись вищим суддею-імператором. У світі повинна панувати правда, а вона найкраще вводиться всесвітнім монархом, тому що йому нічого бажати для себе. У монархії правитель існує для громадян, а не громадяни для монарха. Всесвітній монарх видає закони для всього людства, окремі ж князі Застосовують ці закони згідно з особливостями своїх країн. Єдність є взагалі вище благо. Згода — добро. Але згода знов-таки вимагає єдиної направляючої волі, тобто влади єдиного Монарха. Так обґрунтовував теорію всесвітньої монархії Данте.

У другій частині свого твору Данте підкріплює свою теорію історією «всесвітнього панування» Римської імперії. У перемогах римлян ясно видна, вважає він, рука Провидіння, і сам Хрис-

 

 

 

78

Історія вчень про право і державу як наука і навчальна дисципліна

______________________________________________________________________

 

тос, народившись під владою римлян, визнав справедливість їх панування.

У третій частині твору Данте доводить, що спадкоємець римського панування — імператор одержав владу безпосередньо від Бога, а не від папи. Останньому не дана вся повнота божественної влади. До того ж імператорська влада виникла значно раніш папської. Право затверджувати світських князів, говориться у творі, суперечить самій природі церкви.

Такий основний зміст теорії всесвітньої монархії (імперії) Данте, що відстоював пріоритет світської влади в державі. Ідея всесвітньої монархії — чи не середньовічна мрія про міжнародну організацію держав заради миру і безпеки?

 

 § 3. Політико-правове вчення М. Падуанського

Клас підприємців, що розвивався, купців і банкірів, заможних бюргерів у Західній Європі потребував подолання феодальної роздробленості, сильної централізованої влади, демократичних свобод. Теоретичним виразом їх сподівань стало вчення Марсилія Падуанського (бл. 1275 — бл. 1343).

Цей медик і богослов, що був якийсь час ректором Паризького університету, у своїй книзі «Захисник миру» (1324 р.) виклав ряд оригінальних ідей, що далеко випередили його час. Простежимо логіку його міркувань.

Для всякої держави, пише Падуанський, найбільш бажаним є спокій, найбільш шкідливим — розбрат. Основна причина останнього — невірні уявлення про співвідношення церкви і держави, божественного і людського законів. Спроби церкви втрутитися в справи світської влади сіють розбрат і позбавляють миру європейські держави, особливо Італію. Вони переборні, якщо церковники будуть займатися виключно сферою духовного життя людей. Церква повинна бути відділена від держави і підлегла світській політичній владі.

Ця влада і держава («політичний союз») виникли у процесі поступового ускладнення форм людського співжиття: родина, роди, племена, міста, держава. Остання — результат людських

 

 

 

 

79

Історія вчень про право і державу як наука і навчальна дисципліна

______________________________________________________________________

 

нужд. Мета держави — загальне благо. Тут у Падуанського теж явно помітний вплив аристотелівських ідей.

У державі, продовжує міркування Марсилій, де багато потреб, важливий поділ занять і посад, з яких і утворюються частини держави. Він нараховує шість таких частин: землеробство, ремесла, торгівля, військова справа, священство і суд. Перші три складає народ, що зберігає державу і уміряє її дії. Останні три частини — головні або почесні. Влада судова встановлює праведне і корисне суспільству. Примусовою силою виступає посада військова. Священство засноване для служіння Богу, його мета — учити людей закону і повчати їх. Усі посади служать благу політичного союзу.

Верховна влада в державі, пише Падуанський, належить законодавцю, що завжди один і той же, тоді як форми правління можуть бути правильними (монархія, аристократія, політія) чи неправильними (тиранія, олігархія, демократія). Правильні форми правління встановлені за доброю волею громадян, тут влада управляє «за законом». Неправильні встановлюються насильно і неминуче ведуть до тиранії.

Кому належить право видавати закони чи хто справжній законодавець у людському суспільстві? — задається питанням автор «Захисника миру». І відповідає: «народ, тобто сукупність громадян чи велика їх частина». Тут наступні аргументи: 1) законодавча влада повинна належати тому, хто може дати найкращі закони: такий саме народ, адже закони видаються для загального блага, а воно краще вбачається всіма, ніж деякими. Ніхто сам собі зла не бажає, отже, усі в сукупності будуть шукати загального блага, а не частки. Навпаки, один чи деякі легко можуть або помилятися, або мати на увазі власну користь, а не громадську. 2) Законодавцем повинен бути той, чиї закони найкраще виконуються. Таким є знову народ, тому що кожний тут кориться не за примусом, а добровільно законам, які він сам на себе накладає. При цьому більшість має і найбільше сили, щоб змусити непокірливих виконувати закон. Падуанський першим запропонував політико-правову формулу — legislator humana (народ — законодавець).

А кому повинне належати право призначати правителя? Падуанський відповідає — тому ж, хто видає закони, тобто народу.

 

80

Історія вчень про право і державу як наука і навчальна дисципліна

______________________________________________________________________

 

Він же вправі виправляти і переміняти правителя. Народ встановлює і форму правління. Правителю належить виконувати волю народу: повелівати, судити і виконувати закони. Краще виконуються закони, коли виконавча влада довіряється одному чи кільком, ніж усім. Головне, щоб їх дії виходили із загального рішення.

Відповідаючи в дусі часу на питання: що корисніше — встановлення спадкової чи виборної монархії, Падуанський викладає доводи за і проти кожної з них і віддає перевагу останній. Головне для нього, по-перше, за виборної монархії діє принцип підзаконності всіх її дій, яка і створюється для того, щоб виконувати закони. По-друге, виконавець законів повинен обиратися тим же, ким закон установлений, тобто народом.

Марсилій поширює народний суверенітет і на духовну в ладу в державі. Оскільки церквою називається в істинному сенсі зібрання віруючих, остільки, на його думку, їм і належить право призначення чи заміни пресвітерів у кожнім окрузі та єпископів. Він посилається на звичаї ранніх християн, «доводи розуму», і, головне, на те, що народ може краще судити про все. Нарешті, як вважає Падуанський, народу-законодавцю належить право тлумачення Святого Писання, установлення догматів і обрядів церкви. Це він може зробити через своїх представників на вселенських соборах. Тільки собор видає церковні закони, вправі накласти кару за невиконання християнських обов'язків, відлучити від церкви будь-якого князя чи громадянина. Для виконання соборних постанов обирається верховний єпископ чи, як данина традиції, його може призначити папа римський.    

Таким чином, у Падуанського народ — єдиний носій суверенітету і верховний законодавець. Він один з перших став проводити чітке розмежування між законодавчою і виконавчою владою держави. При цьому перша визначає компетенцію й організацію другої, котра покликана суворо дотримуватися закону.

Падуанський різко заперечував твердження, начебто всі закони виходять з одного вищого, вічного і божественного правового начала. Народ — колективний творець законів і їх охоронець. Закон, за його визначенням, — це предписання, супроводжуване примусом. Головна мета закону - правда і за-

 

 

 

81

Історія вчень про право і державу як наука і навчальна дисципліна

______________________________________________________________________

 

гальне благо. Другорядна мета — твердість і міцність влади, адже закон, утримуючи владу від сваволі і дурних пристрастей, тим самим робить її міцною. Тому усяка влада повинна управляти на підставі закону.

Отже, «Захисник миру» Марсилія Падуанського — яскраве явище в розвитку середньовічної політико-правової думки. Він довів самостійність держави, її незалежність від церкви в сфері публічної влади. Його думки про народ-суверен, співвідношення законодавчої і виконавчої влади, демократичні принципи її організації і функціонування, про підзаконність всіх громадян держави благотворно вплинули на політико-правову думку епохи Відродження.      

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 321; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.023 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь