Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ТЕМА 4. ІНДИВІДУАЛЬНІ ВІДМІННОСТІ, ЗВ'ЯЗАНІ ЗІ СТИЛЬОВИМИ ОСОБЛИВОСТЯМИ



Аналитичность - синтетичність.

Даний параметр когнітивного стилю вказує, на що більше орієнтовано індивіда в процесі пізнання: на розходження або подібність, специфічність або загальне. Аналитичные - орієнтуються на специфічне в об'єктах, цілісним сприймають набір несуттєвих, другорядних ознак, користуються меншою суб'єктивною одиницею виміру. Синтетичные - окремі стимули сприймають як ціле, орієнтуються на загальне.

Як ілюстрація прояву даних параметрів когнітивного стилю може служити, зокрема, методика, що полягає в сортуванні карток зі словами або зображеннями на групи по самостійно виділюваним самим суб'єктом критеріям. Аналитичные виділяють багато груп малого обсягу, орієнтуються на розходження, синтетичные мало груп великого обсягу, орієнтуються на подібність.

Був виділений ряд факторів, від яких залежить успішність навчання аналитичных:

—низький темп пред'явлення навчальної інформації;

—велика кількість повторень;

—мала варіативність завдань;

—акцент на довільне запам'ятовування.

Категоріальна вузькість - широта

Виявляє подання людей про межі варіативності подій у відношенні до максимально або досяга_ мінімально значень. Як ілюстрація психологічного змісту характеристики досить відповісти на трохи наведені нижче питань, вибравши лише один із зазначених варіантів відповіді:

•     Середня вага, що може підняти людина, дорівнює ста ки­
 лограммам.

Найбільша вага, що може підняти людина: А) 300 кг; Б) 500 кг; В) 600 кг; Г) 1 тонна.

Сама маленька вага, що може розрізнити людина: А) 1г; Б) 0,01г; В) 0,001 г; Г) 0, 0001 р.

•     Середня ціна келиха «Бордоіль» у ресторані «У Максима»
 дорівнює десяти доларам.

Який може бути максимальної ціна келиха провина:

А) $100; Б) $500; В) $700; Г) $1000.

Який може бути мінімальна ціна келиха провина:

А) 90 центів; Б) 50 центів; В) 30 центів; Г) 10 центів.

Індивіди, які частіше відзначають пункти В и Г, допускають значно більшу межу варіативності навіть невідомих їм явищ, і, отже, мають більшу категоріальну широту.



Рефлексивность - імпульсивність.

Даний параметр когнітивного стилю проявляється в стабільній тенденції суб'єкта виявляти в ситуаціях з високою невизначеністю повільну реакцію, розгорнутий детальний аналіз ситуації перед ухваленням рішення й аналітично більше підготовлена відповідь(рефлексивні) або швидку реакцію при меншому ступені дослідження стимульного поля, менш аналітично підготовлена відповідь і, отже, велика кількість помилок (імпульсивні).

Як ілюстрація того, як проявляється даний параметр когнітивного стилю, можна привести одну з методик виміру зазначеного параметра, а саме, Тест подібних Фігур. У ньому випробуваному необхідно з наявних дуже схожих зображень-альтернатив вибрати одну, у точності картинку, що повторює,-еталон. Імпульсивні при виконанні завдання

відповідають швидко, демонструють дуже маленький відрізок часу між першим пред'явленням і першою відповіддю, роблять багато помилок. Рефлексивні більш ретельно вивчають еталон, частіше переглядають наявні варіанти відповідей, роблять паузу перед остаточним ухваленням рішення, помилок у них набагато менше.

Групі Г.

Таким чином, індивідуальний стиль діяльності є тим більшою мірою сформованим, чим більше спостерігається особливостей, що ставляться до

1) групі А (особливості діяльності, благоприятствующие успіху); 2) групі В (особливості, що мають компенсаторні можливості); 3) групі Г (особливості діяльності, пов'язані з максимальним використанням позитивних пристосувальних можливостей) і чим менше залишається нескомпен-сированных особливостей групи Б (особливості, що перешкоджають успіху діяльності).

У той же час далеко не завжди вдається компенсувати в достатній мері особливості групи Б. Особливо це ставиться до тих видам діяльності, успішність у які у великому ступені детермінована властивостями нервової системи. В інших же випадках можливостей компенсації набагато більше.

Існує два шляхи формування стилю діяльності - цілеспрямований і стихійний. Стихійний варіант пов'язаний з вибором індивідом того або іншого способу діяльності при відсутності чіткого раціонального пояснення свого вибору (напівусвідомлений шлях формування стилю). Другий, цілеспрямований шлях, також існує в трьох варіантах, кожний з яких полягає в перевазі механізмів наслідування, аналізу власних сильних і слабких сторін, нав'язування певного стилю педагогом (за принципом «роби, як я»).

Вироблення стилю діяльності, неадекватного психофізіологічній особливостям людини, приводить до вповільнення росту майстерності - гіршому засвоєнню певних технік, більше повільному формуванню рухових навичок, загальний незадоволеності процесом навчання, більший стомлюваності, тимчасовим і енергетичним витратам.

РЕЗЮМЕ:

Індивідуальні особливості когнітивного стилю ( полезави-симость - поленезависимость, аналитичность - синтетичність, категоріальна вузькість - широта, рефлексивность - імпульсивність,

Таблиця 3 Функції лівої й правої півкуль

 

Ліва півкуля Права півкуля
логічне мислення образне мислення
вербальний інтелект невербальний інтелект
математичні обчислення образна пам'ять
довільне запам'ятовування мимовільне запам'ятовування
аналітичні тенденції воспри- синтетичні тенденції воспри-
ятия ятия
усне мовлення метафоричний зміст мови, инто-
  нації, почуття гумору
розмір прози й поезії звуковысотные співвідношення
ритм музики тембр і гармонія в музиці
свідоме несвідоме
права рука ліва рука
праве око ліве око
читання й лист орієнтування в просторі
рухова сфера почуттєва сфера
інтерпретація міміки й жестів розпізнавання міміки й жестів,
запам'ятовування імен дізнавання осіб
детермінує второсигнальный детермінує первосигнальный
тип (по И. П. Павлову) тип
с лівою півкулею зв'язані с правою півкулею зв'язані
шизоидность, психастенія истероидность, емоційна
  лабільність

РЕЗЮМЕ

Межполушарная асиметрія мозку - характеристика розподілу психічних функцій між лівою й правою півкулями мозку. Походження асиметрії зв'язують із дією трьох груп факторів - средовых (включаючи культурні), генетичних і патологічних.

У процесі еволюції предків людини кожна мозкова півкуля здобувала все більшу спеціалізацію, що особливо виявилося в кращому користуванні правою або лівою рукою, розвитку мови, просторовій орієнтації й полярності емоційних станів. Установлено, що функціями лівої півкулі є оперирование вербально-знаковои інформацією, читання й рахунок, аналітичні функції, довільність пам'яті, тоді як функціями правого - оперирование образами, орієнтація в просторі, розрізнення музичних тонів, мелодій і невербальних звуків, розпізнавання складних

об'єктів.

Профіль асиметрії - це перевага лівої або правої частин у спільному функціонуванні парних органів (рук, ніг, органів зору й слуху). Профіль асиметрії є одним з параметрів індивідуальності.

ПИТАННЯ:

1. Перелічите основні теорії функціональної асиметрії.

2. Які функції правої й лівої півкулі?

3. Що таке профіль функціональної асиметрії?

 

 

ТЕМА 4. ІНДИВІДУАЛЬНІ ВІДМІННОСТІ, ЗВ'ЯЗАНІ ЗІ СТИЛЬОВИМИ ОСОБЛИВОСТЯМИ

План

1. Індивідуальні особливості когнітивного стилю.

2. Індивідуальний стиль діяльності.

3. Індивідуальні особливості когнітивного стилю.

 

Когнітивний стиль — відносно стійка індивідуальна особливість пізнавальних процесів, що виражається у використовуваних суб'єктом пізнавальних стратегіях. Когнітивний стиль проявляється в процесах пізнання, навчання, професійної діяльності. За період з 1986 р. вивченню когнітивного стилю присвячено близько 3000 робіт.

Одним з піонерів в області розробки даного поняття вважають Р. Гарднера (1953 р.).

Виділимо деякі з параметрів когнітивного стилю (усього на сьогоднішній день їх описано набагато більше):

1. Полезалежність - поленезалежність.

Найбільше теоретично розробленим параметром когнітивного стилю є полезалежність - поленезалежність. Полезалежність означає домінування цілого, недостатнє диференціювання частин в образі сприйняття, нездатність переборювати контекст, невідособленість окремих подразників від тла. Поленезалежність - здатність пручатися впливу конфліктуючих фонових ознак при сприйнятті зорових форм і зв'язків, здатність сприймати ціле, вичленяти стимули з контексту.

М. Виткін зі співробітниками проводили три тести, які були спрямовані на дослідження сприйняття вертикалі випробуваними. Перший з них полягав у тім, що випробуваним, які находились у темній кімнаті й спостерігали за світним стрижнем, що рухається, поміщеним усередину світної рамки (причому стрижень або рамка могли нахилятися в будь-який момент експериментатором), необхідно сигналізувати, коли стрижень виявляється у вертикальному положенні, не обертаючи уваги на положення рамки.

Другий тест передбачав, що незалежно друг від друга гойдаються стілець випробуваного й кімната, а завдання випробуваного полягала в тім, щоб установити стілець у вертикальному положенні. У третьому тесті візуальне поле залишається вертикальним, але змінюється напрямок дії сили ваги на тіло. Із цією метою вертикально розташована камера встановлюється на напрямному пристрої, що може обертатися по колу, створюючи відцентрову силу. Випробуваний сидить у кріслі з регульованим нахилом, воно встановлюється експериментатором під кутом до підлоги камери. Завдання випробуваного - установити крісло таким чином, щоб повернути тіло в «вертикальне» положення. Пз-Індивідуум схильний установлювати крісло «вертикально», орієнтуючись на положення кімнати, у той час як Пн-Індивідуум прагне компенсувати дія відцентрової сили, демонструючи тим самим більша розбіжність із гравітаційною вертикаллю.

Метою всіх тестів було визначити, наскільки на сприйняття вертикалі випробуваним впливає навколишнє його візуальне поле. Були виявлені два типи випробуваних: одні випробувані адекватно сприймали об'єкт, незалежно від його зовнішнього поля (поленезависимые), в інших сприйняття об'єкта сильно мінялося залежно від навколишнього тла (полезависимые). Для визначення даного параметра когнітивного стилю використовується також розроблений групою американських учених під керівництвом Г. Виткина Тест схованих фігур (заснованих на тесті убудованих фігур Гот-Тшальда). Матеріал даного тесту складається із замаскованої в безлічі складних фігур простій фігурі, що і повинні знайти випробувані (мал. 8).

Були виявлені також деякі особистісні характеристики, що корелюють із даним параметром когнітивного стилю: полезависимые в ситуації невизначеності більш ефективно використовують отриману від інших інформацію, поленезависимые - ігнорують підказки, намагаються бути незалежними; експериментально підтверджені значимі зв'язки залежності-незалежності від поля з особливостями навчання, поводженням у конфліктних ситуаціях. Полезависимость - поленезависимость високо корелює із соціальними навичками, шкільною успішністю, особистісною й соціальною автономністю, психологічними просторовими здатностями й функціональної латерализацией.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 235; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.023 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь