Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Профілі функціональної асиметрії



Профіль асиметрії - це перевага лівої або правої частин у спільному функціонуванні парних органів (рук, ніг, органів зору й слуху). Профіль асиметрії є одним з параметрів індивідуальності. Т. А. Доброхотова й Н. Н. Брагина приводять наступну частоту розподілу різних профілів у чоловіків і жінок (див. табл. 4).

При вивченні профілів у здорових випробуваних було зареєстровано тільки 38 % повних правшей і жодного повного лівші.

голова й рука дитини (праворуч або ліворуч). Ця поза обумовлена тонічним шийним рефлексом, що спостерігається в плода й зберігається протягом 8 місяців після народження (мал. 10).

Застосування методу дихотомічного прослуховування дозволило відзначити асиметрію вже в немовлят, що по-різному реагують на мовну й немовну інформацію. Використання ЭЭГ показує зміна активності головного мозку залежно від якості стимуляції (мова - ліва півкуля, музика - праве).

У цілому ж, результати досліджень в області зміни асиметрії з віком досить варіабельні, що говорить про передчасність яких-небудь остаточних висновків по даному питанню.

Таблиця 4 Частота (в %) правій і лівій асиметрії в чоловіків і жінок

 

Профіль асиметрії

Асиметрія

    Рук ніг око вух
Переважно правий П п п Л
    П л п п
    п п л п
    л п п п
Змішаний п п л л
    п л п л
    п л л п
    л п л п

Найчастішим було левшество слуху, потім ніг, третє місце займало левшество зору, і рідше всього зустрічалася леворукость. При змішаному профілі найчастіше зустрічався прояв левшества в сполученні слуху й зору, потім слуху й ногости й лише потім зору й ногости й зору й рукости.

У цілому, дані про прояв леворукости коливаються між 4,3% і 7%. Багато авторів відзначають більшу виразність леворукости серед чоловіків, а також серед транссексуалов і гомосексуа-лов. Є дані й про різну частоту лівш у різних регіонах землі. Так, у Голландії леворукость установлена в 11,2%, а в середній смузі Росії - в 6,7%.

Установлено ріст леворукости, останнім часом що зв'язують як з поліпшенням акушерської допомоги й лікарської допомоги немовлям, що зменшує летальність дітей, породжених з мозковою патологією, що пов'язана з імовірністю компенсаторної леворукости надалі, так і зі зниженням соціального тиску на леворуких (зокрема, відхід від переучування).

Левоногость виражається в домінуванні лівої ноги по частоті використання, швидкості й точності руху, довжині кроку. Левоногие при ходьбі по непозначеній місцевості відхиляються вправо за рахунок більшої довжини кроку лівої ноги (крива руху наближається до кола з напрямком по ходу годинникової стрілки). Відомо, що частота левоногости в дітей збільшується з віком.

Левшество в зорі досліджується по прицільній здатності, при цьому найчастіше реєструється такий розподіл: права асиметрія - 63%, ліва - 30%, симетрія - 7%. Асиметрія слуху проявляється в гостроті сприйняття, локалізації джерела звуку. Метод визначення слуховой асиметрії - метод дихотомічного прослуховування. Левоухость часто сполучається із правору-кісткою в дітей і дорослих і може бути єдиною ознакою левшества в правому профілі асиметрії.

Слід зазначити, що, у цілому, теорії походження асиметрії, дані щодо функцій лівої й правої півкуль і представленості профілів функціональної асиметрії надзвичайно суперечливі, несистематизовані, дослідження латерализации вкрай актуально і є одним із самих перспективних напрямків у психології майбутнього.

РЕЗЮМЕ

Межполушарная асиметрія мозку - характеристика розподілу психічних функцій між лівою й правою півкулями мозку. Походження асиметрії зв'язують із дією трьох груп факторів - средовых (включаючи культурні), генетичних і патологічних.

У процесі еволюції предків людини кожна мозкова півкуля здобувала все більшу спеціалізацію, що особливо виявилося в кращому користуванні правою або лівою рукою, розвитку мови, просторовій орієнтації й полярності емоційних станів. Установлено, що функціями лівої півкулі є оперирование вербально-знаковои інформацією, читання й рахунок, аналітичні функції, довільність пам'яті, тоді як функціями правого - оперирование образами, орієнтація в просторі, розрізнення музичних тонів, мелодій і невербальних звуків, розпізнавання складних

об'єктів.

Профіль асиметрії - це перевага лівої або правої частин у спільному функціонуванні парних органів (рук, ніг, органів зору й слуху). Профіль асиметрії є одним з параметрів індивідуальності.

ПИТАННЯ:

1. Перелічите основні теорії функціональної асиметрії.

2. Які функції правої й лівої півкулі?

3. Що таке профіль функціональної асиметрії?

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 303; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.015 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь