Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


РОЗГОРНУТА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА ДИСЦИПЛІНИ



Вступ

 

Навчальна дисципліна базується на знаннях, отриманих при вивченні політичної економії, мікроекономіки, макроекономіки, економіки підприємства, менеджменту, маркетингу, фінансів, фінансів підприємств, інвестування, бухгалтерського обліку, економічному аналізі, аудиту, фінансів залізничного транспорту.

У свою чергу, дисципліна «Фінансова діяльність суб’єктів підприємництва» є базовою для вивчення у наступному дисциплін: фінансовий аналіз, фінансове право.

Вивчення в лекційному курсі теоретичних основ фінансової діяльності суб'єктів господарювання, особливостей фінансової діяльності підприємств, організацій і установ різних організаційно-правових форм, різноманітних форм фінансування підприємств, фінансової діяльності підприємств у сфері зовнішньоекономічних відносин, фінансовому контролінгу доповнюється проведенням практичних і семінарських занять, розв'язанням аналітичних і конкретних економічних задач, розв'язанням тестових завдань, у тому числі з використанням комп'ютерів.

Деякі розділи і питання навчальної дисципліни виносяться на самостійне вивчення під керівництвом і контролем викладача. Результатом цієї роботи можуть бути підготовлені студентами реферати, доповіді на семінарських і практичних заняттях, фіксовані доповіді.

 

Модуль 1 Власний і позичковий капітал в системі фінансової діяльності суб’єктів підприємництва. Дивідендна політика суб'єктів підприємництва

ЗМ  1 Основи фінансової діяльності суб’єктів підприємництва

Капітал підприємства та його економічна сутність. Зміст та основні завдання фінансової діяльності суб’єктів підприємництва. Фінансова, операційна та інвестиційна діяльність підприємства. Фінансова діяльність у системі функціональних завдань фінансово­го менеджменту підприємства. Організація фінансової діяльності підприємств.

Класифікація форм фінансування. Критерії прийняття рішень у сфері фінансування.

Теоретичні джерела фінансової діяльності підприємств. Класич­на теорія фінансування. Теорема іррелевантності Міллера та Модільяні. Основні положення теорії оптимізації портфеля інвестицій (Г. Марковіц). Модель оцінки капітальних активів (САРМ). Зміст неоінституційної теорії фінансування. Концепція максимізації вар­тості капіталу власників.

 

ЗМ 2 Особливості фінансування підприємств різних форм організації бізнесу

 

Класифікація суб’єктів підприємництва за правом власності та організаційно-правовою формою ведення бізнесу. Критерії прийнят­тя рішення про вибір правової форми організації бізнесу. Об'єднання підприємств.

Фінансова діяльність суб’єктів підприємництва без створення юридичної особи.

Особливості фінансової діяльності: приватних підприємств (ПП): товариств з обмеженою відповідальністю (ТОВ); акціонерних товариств (АТ); командитних, повних товариств; підприємств з іноземними інвестиціями. Специфіка фінансової діяльності коопе­ративів.

Фінансова діяльність державних та казенних підприємств.

Фінансування спільної діяльності підприємств на основі догово­рів кооперації. Договори кооперації з нерезидентами.

 

ЗМ 3 Формування власного капіталу підприємств

 

Власний капітал підприємства, його функції та складові. Стату­тний капітал, його економічний зміст і порядок формування. Додат­ковий капітал підприємства і джерела його поповнення. Резервний капітал підприємства, його види та джерела формування. Нерозпо­ділений прибуток як елемент власного капіталу підприємства.

Вартість залучення власного капіталу. Податкові аспекти фор­мування власного капіталу підприємства. Корпоративні права, номі­нальна та ринкова вартість корпоративних прав. Збільшення ста­тутного капіталу підприємства: цілі та джерела. Збільшення ста­тутного капіталу за рахунок: коштів інвесторів; коштів підприємс­тва. Методи збільшення статутного капіталу акціонерного това­риства. Порядок розрахунку емісійного доходу, ажіо та дизажіо. Пе­реважні права на придбання цінних паперів нової емісії як інструмент захисту інтересів інвесторів. Розрахунок вартості переважних прав. Встановлення курсу емісії нових акцій.

Умови та механізм емісії, розміщення та обслуговування акцій. Фактори, які впливають на ринковий курс акцій. Розміщення корпо­ративних прав резидентів на закордонних ринках капіталів. Зміст і форми андерайтингу.

Зменшення статутного капіталу підприємства: основні цілі, методи і порядок проведення. Деномінація та конверсія. Порядок викупу та анулювання корпоративних прав підприємства.

Звіт про власний капітал підприємства. Мета складання і поря­док узгодження з іншими формами фінансової звітності.

 

ЗМ  4 Самофінансування підприємств

 

Внутрішні джерела фінансування операційної та інвестиційної діяльності підприємств. Порівняльна характеристика внутрішніх і зовнішніх джерел формування власного капіталу підприємства.

Самофінансування та його роль у формуванні фінансових ресур­сів суб’єктів підприємництва. Форми самофінансування.

Поняття тезаврації прибутку підприємства. Нерозподілений прибуток та його економічний зміст. Вплив оподаткування на розпо­діл і використання прибутку підприємства. Приховане самофінансу­вання. Амортизаційні відрахування та забезпечення наступних ви­трат і платежів як внутрішні джерела фінансування підприємств.

Cash-flow (чистий грошовий потік) як індикатор фінансування підприємств за рахунок внутрішніх джерел. Методи розрахунку Cash-flow. Звіт про рух грошових коштів.

 

ЗМ  5 Дивідендна політика підприємств

 

Зміст, значення та основні завдання дивідендної політики. Фак­тори дивідендної політики. Теорії в галузі дивідендної політики. Ди­відендна політика і структура капіталу. Взаємозв'язок дивідендної політики і самофінансування підприємства. Порядок нарахування дивідендів. Джерела та форми виплати дивідендів. Методи нараху­вання дивідендів. Виплата дивідендів корпоративними правами.

Подрібнення акцій та викуп акціонерним товариством акцій вла­сної емісії як інструменти дивідендної політики. Ефективність ди­відендної політики. Особливості нарахування дивідендів акціонер­ними товариствами і товариствами з обмеженою відповідаль­ністю. Особливості нарахування дивідендів господарськими това­риствами з часткою державної власності у статутному капіталі. Оподаткування дивідендів. Оподаткування розподіленого та нероз­поділеного прибутку як фактор дивідендної політики.

 

ЗМ  6 Позичковий капітал підприємства

 

Позичковий капітал підприємства, його ознаки та складові. Фі­нансові кредити. Довгострокові та короткострокові банківські кре­дити. Кредити в іноземній валюті від резидентів і нерезидентів.

Практична робота із залучення банківських кредитів. Умови та порядок одержання суб'єктами господарювання банківських креди­тів. Кредитоспроможність підприємства. Якісні та кількісні крите­рії кредитоспроможності.

Кредитне забезпечення. Застава як спосіб кредитного забезпе­чення. Види застави: рухоме майно, іпотека, застава майнових прав, кредити під заставу векселів та інших цінних паперів. Гарантії та поручительства.

Облігації підприємств. Види облігацій та їх параметри. Порядок емісії облігацій. Погашення облігацій підприємств. Облігації з нульо­вим купоном. Конвертовані облігації. Варанти та їх роль у залученні підприємством позичкового капіталу.

Комерційні кредити: значення та різновиди. Оцінка вартості ка­піталу, залученого на основі комерційного кредитування.

Факторинг як специфічний кредитний субститут.

 

Модуль 2 Реорганізаційна, інвестиційна і зовнішньоекономічна діяльність суб’єктів підприємництва. Фінансовий контролінг.

ЗМ 7 Фінансові аспекти реорганізації підприємств

 

Реорганізація як специфічний напрям фінансової діяльності під­приємств. Мета та завдання реорганізації підприємств.

Види реорганізації підприємств: загальна характеристика. За­гальні передумови реорганізації суб’єктів підприємництва: норма­тивно-правові та фінансово-економічні.

Реорганізація, спрямована на укрупнення підприємства: злиття, поглинання, приєднання. Фінансовий механізм укрупнення підпри­ємств. Визначення пропорцій обміну корпоративних прав під час ре­організації: мета, методи.

Реорганізація, спрямована на розукрупнення підприємств: поділ, виділення. Фінансовий механізм розукрупнення підприємств.

Перетворення як особлива форма реорганізації. Роль перетво­рення в оптимізації фінансування підприємства. Зміст і порядок скла­дання реорганізаційної у годи. Передатний та роздільний баланси.

 

ЗМ 8 Фінансова інвестиційна діяльність підприємств

 

Сутність та види фінансових інвестицій підприємств. Ціпі та об'єкти фінансового інвестування. Довгострокові фінансові інвес­тиції. Поточні фінансові вкладення. Фінансові інвестиції в асоційовані, дочірні та спільні підприємства. Вкладення в боргові фінансові ін­струменти.

Оцінка доцільності фінансових інвестицій. Оцінка доцільності вкладень в інвестиції з фіксованою ставкою дохідності. Моделі та методи оцінки вартості фінансових інструментів. Динамічні та статичні методи оцінки. Метод дисконтування. Метод внутрі­шньої норми прибутковості (ІRR).

Оцінка доцільності вкладень у корпоративні права. Зміст фун­даментального аналізу акцій. Показники, які використовуються у процесі фундаментального аналізу. Технічний аналіз акцій.

Методи оцінки фінансових інвестицій при відображенні їх у фі­нансовій звітності. Справедлива вартість фінансових інвестицій. Застосування методу ефективної ставки процента при оцінці фі­нансових інвестицій. Оцінка фінансових інвестицій в асоційовані та дочірні підприємства за методом участі в капіталі.

 

ЗМ  9 Оцінка вартості підприємств

 

Економічна сутність оцінки вартості підприємства. Необхід­ність, завдання та принципи оцінки вартості підприємства. Вар­тість підприємства і середньозважена вартість капіталу.

Методичні підходи до оцінки вартості підприємства. Методи, засновані на оцінці потенційних грошових потоків та доходів під­приємства: метод дисконтування чистих грошових потоків; метод капіталізації доходу. Ставка дисконту та ставка капіталізації. Майновий (витратний) підхід. Ринковий підхід в оцінці вартості під­приємства: зіставлення мультиплікаторів і порівняння транзакцій.

Практична робота з оцінки вартості підприємства. Порядок здійснення оцінки. Звіт про оцінку вартості підприємства.

 

ЗМ 10 Фінансова діяльність підприємств у сфері зовнішньоекономічних відносин

 

Компетенції фінансових служб у сфері зовнішньоекономічної дія­льності підприємств. Види зовнішньоекономічних операцій. Правила ІНКОТЕРМС. Зовнішньоекономічні ризики.

Регулювання розподілу виручки від зовнішньоекономічної діяль­ності в іноземній валюті.

Розрахунки при здійсненні зовнішньоекономічних операцій. Пра­вила здійснення розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльнос­ті. Типові платіжні умови зовнішньоекономічних договорів (контра­ктів). Форфейтинг як спосіб кредитування зовнішньоекономічних операцій.

Митне оформлення та оподаткування зовнішньоторговельних операцій. Основа нарахування податків і платежів, які сплачуються у процесі митного оформлення вантажів.

 

ЗМ  11 Фінансовий контролінг

 

Сутність, необхідність та основні завдання фінансового контролінгу. Зміст та функції фінансового контролінгу. Стратегічний та оперативний фінансовий контролінг. Монетарні та немонетарні фінансові цілі.

Координація як центральна функція контролінгу. Внутрішній аудит, консалтинг та методологічне забезпечення в системі функ­цій контролінгу.

Система раннього попередження та реагування: основні за­вдання та порядок організації. Дискримінантний аналіз: однофакторний і багатофакторний.

Методи контролінгу. Вартісний аналіз. Портфельний аналіз та сфера його застосування. Бенчмаркінг та його зміст. АВС - аналіз і порядок його використання. Аналіз сильних і слабких місць. Аналіз точки беззбитковості. Метод директ - костінг.

Методи фінансового прогнозування. Суб'єктивні (експертні) ме­тоди визначення прогнозних показників. Каузальне прогнозування. Методи екстраполяції.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 249; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.034 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь