Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Що собою являє структура персоналу організації?



Міжнародні норми праці та їх значення для менеджменту персоналу.

 Міжнародні норми праці бізу­ється на положеннях Конвенції та рекомендації Міжнародної ор­ганізації праці (МОП) . Цілі МОП - укладення угод, ухвалення кон­венцій в галузі праці для наступ­ної їхньої ратифікації державами-членами МОП; створення сис­теми контролю і нагляду за дот­риманням принципів і стандартів, які встановлюються конвенціями в сфері трудових відносин; розро­бка проектів і програм з надання допомоги малим підприємствам з метою збільшення зайнятості на­селення в слаборозвинених краї­нах; вивчення та аналіз тенденцій і вироблення напрямків розвитку систем професійного навчання у світі; проведення міжнародних конференцій, семінарів з питань трудових відносин (соціальне па­ртнерство, умови та оплата праці, безпека та гігієна праці, охорона праці, трудове законодавство, зайнятість населення, соціальна політика та ін.). Протягом 1919-1999 років відбулося 77 сесій, на яких Міжнародна конференція праці ухвалила 171 конвенцію та 178 рекомендацій.Значення для менеджменту персоналу - J

 


33. Лінійні керівники на підп­риємствах, іхні права та обов’язки в галузі менеджменту персоналу.

Лінійні керівники уповнова­жені приймати рішення про прийняття на роботу, переведення та звільнення підлеглих праців­ників, призначення на нову по­саду, направлення на навчання та підвищення кваліфікації з відри­вом чи без відриву від основної роботи, підвищення заробітної плати тощо.

Обов'язки лінійних керівників у галузі менеджменту персоналу:

- підбір і розстановка ка­дрів, чіткий поділ і кооперація праці;

- організація адаптації і навчання новоприйнятих праців­ників;

- створення умов для бе­зперервного професійно-кваліфі­каційного зростання працівників;

- організація продуктив­ної роботи персоналу, створення сприятливих умов праці;

- контроль за викорис­танням робочого часу;

- матеріальне і моральне стимулювання праці;

- справедливе оціню­вання результатів праці;

- створення сприятливого соціально-психологічного клі­мату.

Керівники вищих рівнів управ­ління, вирішують стратегічні пи­тання: розробляють кадрову полі­тику, стратегію і тактику її реалі­зації, методичні та нормативні документи, здійснюють контроль за їхнім виконанням і загальне керівництво роботою в галузі ме­неджменту персоналу.

Правами є:

1. Він приймає рішення з усіх питань, що виникають у процесі роботи підрозділу. Причому з пи­тань організації роботи підрозділу він користається правом одноосо­бових рішень, прийнятих у рам­ках діючих законів, положень, ін­струкцій, без узгодження з ви­щими інстанціями. З проблем, що можуть торкати інтереси інших підрозділів, рішення приймаю­ться тільки після узгодження (до­повідей, попередніх консультацій і т.п.) з вищестоящим керівницт­вом.

2. Маючи широкі й одноосо­бові права розпорядження, ліній­ний керівник впливає на підлег­лих з метою досягнення цілей пі­дрозділу. Лінійний керівник має право видавати накази, обов'яз­кові до виконання всіма праців­никами підрозділу. Крім того, він заохочує і карає підлеглих у ме­жах своїх повноважень.


Гнучкі режими праці.

В регулюванні робочого часу слід враховувати інтереси як ор­ганізації в цілому, так і працівни­ків. Якщо інтереси цих двох сто­рін не збігаються, тоді варто шу­кати компромісні варіанти розв’язання питань шляхом зап­ровадження: ковзного робочого тижня, гнучкого робочого дня; неповного робочого дня; непо­вного або подовженого робочого дня; розірваного робочого дня; -тимчасової роботи; -сезон­ної роботи; сумісниц­тва; надомної праці тощо.Відносять: законодавче зменшення обсягів допустимих понадурочних робіт; скорочення тривалості робочого тижня; пере­хід на сумарний річний підраху­нок робочого часу; та інші. Класифікація гнучких форм зайнятості: Неповна зай­нятість, тобто режими зайнятості неповний робочий час; Нестандартні орг-йні форми: тимчасові працівники, суміс­ники; Нестандартні робочі місця та орг-я праці.До 1-го відносять режими, які виходять за межи 8-годинного робочого дня і 40-го­динного робочого тижня. До нес­тандартних режимів належать: неповний робочий час та його рі­зновиди. Гнучкий робочий рік, суть - зміна тривалості робочого тижня в зал. від потреб у робочій силі сезонних та інших галузей. Нормативною базою є сумарний фонд річного часу. Стиснутий ро­бочий тиждень – нормальну три­валість робочого тижня розподі­ляють на меншу кількість роб. днів – за умови збереження нор­мативної тривалості робочого ти­жня.До 2-го належить праця на дому та робота за викликом. Обов‘язковими умовами фнкц-ня режиму гнучкого робочого часу є: необхідність відпрацювання встановленої законом або кол. дог. тривалості робочого часу; передбачає час обов‘язкової присутності працівника на робо­чому місці; можливе лише в разі застосування п-ствами засобів ре­єстрації відпрацьованого часу; залежить від потенційних можл-тей середньої та низ-ої упр-ських ланок сприймати ці режими як засіб підвищ-ня еф-ості праці; застосовуються при роботі в одну або дві зміни; потрібна чі­тко налагоджена с-ма узгодження різних питань між зацікавленими сторонами.


102. Методи аналізу ефе­ктивності використання робо­чого часу.

Визначення фактичних затрат часу потрібне для розроблення нормативів часу, вибору найраці­ональніших методів праці, аналізу якості норм і нормативів тощо.

Найпоширенішими на підприє­мствах методами аналізу трудо­вих процесів є: хронометраж, фо­тографія робочого часу, фотохро­нометраж. При цьому фактичні затрати часу вимірюються за до­помогою секундомірів, хрономет­рів, годинників, хронографів.

Раціональність затрат робочого часу управлінського персоналу можна визначити на основі порів­няння фактичних витрат робочого часу з нормативними і визначення оптимальної структури виконува­них робіт.

Коефіцієнт раціональності Кр затрат робочого часу робітників управлінського персоналу визна­чається як

Кр=КеКіКс,

де Ке – коефіцієнт екстенсив­ного використання робочого часу

Кі – коефіцієнт інтенсивності праці;

= ,

знак перед радикалом при Уф < Ун – плюс і при Уф > Ун – мінус.

Кс – коефіцієнт раціональності структури затрат робочого часу

,

де Ф – повний фонд робочого часу, годин;

З – збитки робочого часу, го­дин; Ун – нормативні затрати ро­бочого часу по даному елементу або групі елементів робіт n. Вели­чина Ун визначається у годинах, знайдене значення порівнюють до 1. Уф – відношення фактичних ви­трат робочого часу до норматив­них; їх визначають згідно фотог­рафії робочого дня або момент­них спостережень;

НВС – затрати робочого часу на роботи, які не відповідають спеціальності робітника, годин.

Методи аналізу використання робочого часу персоналу апарату управління розподіляються на три групи: особистих спостережень; одержаних даних від співробітни­ків; розрахункові. Методи особи­стих спостережень бувають непе­рервними (фотографія робочого часу і хронометраж) та вибірко­вими (періодичні і моментні спо­стереження). Методами одер­жання даних від співробітників є анкетування (суцільне, вибіркове, індивідуальне), інтерв'ювання (індивідуальні і групові бесіди) і самофотографія робочого дня. До розрахункових методів віднося­ться розрахунки середньоарифме­тичних, середньозважених і інші характеристики затрат часу згідно даних кількості видів виконаних робіт за певний період часу.

103. Законодавче обме­ження робочого часу для окремих категорій персоналу.

Нормальна тривалість робочого часу не може перевищувати 40 годин на тиждень. Під-ва і орг-ї при укладанні трудового дого­вору можуть встановлювати ме­ншу норму тривалості робочого часу. Скорочення тривалості ро­бочого часу встановлюється:

Для працівників віком від 16 до 18 років –36 годин, для осіб від 15 до 16 років–24години на тиждень. Тривалість роб часу, які працю­ють протягом навч-ого року у ві­льний від навчання час, не може перевищувати половину макс-ої тривалості робочого часу. Для працівників, зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці – не більш як 36 годин. Перелік вир-в, цехів, професій і посад з шкідли­вими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену три­валість робочого часу, затверджу­ється в порядку, встановленому законодавством.

Для працівників установлює­ться 5 денний робочий тиждень з двома вихідними. На тих під-вах де за характером вир-ва та умо­вами роботи запровадження 5-ти денного робочого тижня є недоці­льним, встановлюється 6 –ти ден­ний робочий тиждень з одним ви­хідним днем, при цьому трива­лість робочого дня не може пере­вищувати 7 годин при тижневій нормі 40 годин, 6 годин при тиж­невій нормі 36 годин і 4 години при тижневій нормі 24 години.


Гнучкі режими праці.

102. Методи аналізу ефе­ктивності використання робо­чого часу.

103. Законодавче обме­ження робочого часу для окремих категорій персоналу.

Що собою являє структура персоналу організації?

Персонал або кадровий склад (кадри) – це загальна сукупність людей, що перебувають у трудо­вих відносинах з конкретною ор­ганізацією, тобто утворюють дану організацію незалежно від виду трудового договору і строку, на який договір укладено. У великих організаціях структура персоналу може бути дуже складною за кі­лькістю різних професій, посад, рівнів кваліфікації тощо. А це дуже ускладнює систему і про­цеси управління такими колекти­вами. В організаціях промисло­вого виробництва виділяють пер­сонал основної діяльності (про­мислово-виробничий) і неоснов­ної (непромисловий). В Україні назви категорій персоналу стан­дартизовані, отже всі організації повинні дотримуватись стандар­тизованих назв. Структурою пер­соналу називають співвідношення чисельності різних категорій пра­цівників, наприклад, керівників і рядових виконавців, робітників, зайнятих ручною і механізованою працею тощо.

Структуру персоналу немож­ливо стандартизувати, адже вона складається під впливом багатьох чинників. Адміністрація кожної організації повинна постійно ана­лізувати структуру персоналу та оптимізувати її з урахуванням динамічних зовнішніх і внутріш­ніх змін.

Структура персоналу фірми може бути: 1) статистична (відо­бражаї розподіл персоналу в роз­різі категорій і груп посади); 2) аналітична структура (на основі спец. досліджень і розрахунків і поділяється на загальну (за ста­жем), часткову (робота ручна за доп. машини).

Безумовно, структура служби управління персоналом багато в чому визначається характером і розмірами організації, особливос­тями продукції та послуг. У ма­лих та середніх організаціях ба­гато функцій управління персона­лом реалізується переважно лі­нійними керівниками, а у великих - формуються самостійні структу­рні підрозділи для реалізації ок­ремих функцій. У ряді організацій формуються структури управ­ління персоналом, які об'єднують під єдиним керівництвом заступ­ника директора з персоналу всі підрозділи, що причетні до ро­боти з кадрами.

 

6. Назвати і пояснити основні якісні характеристики персо­налу організації.

Оснонвні якісні характеристики персоналу орг-ції вкл. в себе: 1) ПІП працівника; 2) посада (про­фесія); 3) стать (чол.-жін); 4) вік, років; 5) загальний трудовий стаж, років; 6) стаж роботи в орг-ції, років; 7) категорія (для спеці­алістів); 8) тарифний розряд, клас (для робітників); 9) освіта; 10) спеціальність (за дипломом).

Пояснення самостійно J.


7. Назвати і пояснити основні типи організацій у сфері економіки. Які вам відомі орга­нізації в інших сферах життє­діяльності людини?

Організації у сфері економіки створюються для спільної еконо­мічної діяльності. Спільна праця групи людей звичайно продукти­вніша у порівнянні з працею такої ж кількості виконавців – одина­ків.

Суспільство складається з сі­мей, а державу утворюють різно­манітні організації. Кожна сім’я через своїх працездатних членів пов’язана з державою не прямо, а посередництвом організацій, у яких люди народжуються, вихо­вуються, навчаються, працюють, з допомогою яких лікуються, від­почивають, розвиваються духо­вно.

Таким чином, можна стверджу­вати, що сучасна цивілізація три­мається “на трьох китах”: сім’ї, організації та державі. До речі, сім’ю теж можна розглядати як маленьку організацію, а державу як сапер організацію.

У сфері економіки можна наве­сти такі форми орг-ції – приватні, колективні, державні.

Пояснення самостійно J.

 

8. Що таке «спільна праця», у чому полягають її переваги та недоліки у порівнянні з ін­дивідуальною працею?

Організації у сфері економіки створюються для спільної еконо­мічної діяльності. Спільна праця групи людей звичайно продукти­вніша у порівнянні з працею такої ж кількості виконавців – одина­ків.

Переваги: наявність спільної мети та координація спільних зу­силь щодо її досягнення; спільна праця є більш продуктивнішою та реультативнішою; сприяє взаємо­дії людей,

Недоліки: наявність різних ін­тересів при спільній роботі може привести до конфліктів, резуль­тати спільнї праці необхідно роз­поділяти між її учасниками, в той час коли при індивідуальній праці її результати привласнює одна людина.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 220; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.03 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь