Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Про порядок відкриття та обслуговування карткових рахунків



Про порядок відкриття та обслуговування карткових рахунків

в установах ВАТ “Ощадбанк ”

                                         

КИЇВ - 2003


                                       

Зміст

1.Терміни та визначення. 3

2.Загальні положення. 5

3.Види платіжних карток. 6

4.Функції підрозділів Банку по забезпеченню технологічного циклу. 7

5.Відкриття картрахунків та видача платіжних карток. 8

6.Здійснення розрахунків за картковими рахунками. 17

7.Особливості обслуговування картрахунків за дебетово-кредитною схемою та при перевищенні витратного ліміту. 25

8.Порядок закриття карткових рахунків. 27

9.Система внутрішнього контролю за картковими рахунками. 29

  10.Додатки........................................................................................................................................32




Терміни та визначення

Авторизація – процедура отримання дозволу на проведення операції із застосуванням платіжної картки.

Активізація платіжної картки – технологічна процедура, що виконується банком та забезпечує держателю платіжної картки можливість її використання.

Банк -  ВАТ “Ощадбанк”.

Банківський автомат самообслуговування (банкомат, АТМ) – програмно-технічний комплекс, що дає змогу держателю платіжної картки здійснити самообслуговування за операціями одержання грошей у готівковій формі, внесення їх для зарахування на відповідні рахунки, одержання інформації щодо стану своїх рахунків, а також виконати інші операції згідно з функціональними можливостями цього комплексу.

Блокування коштів – процедура, яка здійснюється емітентом за результатом авторизації і передбачає тимчасове резервування коштів на рахунку клієнта для забезпечення його зобов’язань за здійсненою операцією. Блокування триває до надходження від платіжної системи клірингової інформації та проведення розрахунків між клієнтом та емітентом за здійснене емітентом відшкодування суми операції на користь еквайра або до моменту зняття блокування емітентом після певного періоду часу.

Відповідальний працівник установи Банку – працівник підрозділу установи ВАТ “Ощадбанк”, який надає клієнту консультацію по випуску та обслуговуванню платіжних карток та супроводжує його картковий рахунок у подальшому.

Витратний ліміт – гранична сума коштів, що доступна держателю платіжної картки протягом певного періоду для здійснення операцій із застосуванням платіжної картки. Обчислюється як сума залишку на картрахунку за мінусом суми незнижуваного залишку та суми заблокованих, але не списаних коштів, а в разі відкриття клієнту кредитної лінії - як сума кредитної лінії та залишку коштів на картрахунку за мінусом суми заблокованих, але не списаних коштів.

Держатель платіжної картки – фізична особа - клієнт або довірена особа клієнта, яка на законних підставах використовує платіжну картку для ініціювання переказу грошей з відповідного рахунку в банку або здійснює інші операції з її застосуванням.

Довірена особа клієнта – фізична особа (член сім'ї клієнта, працівник клієнта - юридичної особи, фізичної особи-підприємця та інші), визначена в договорі між емітентом і клієнтом, якій клієнт довірив виконання операцій з використанням платіжної картки, емітованої на ім’я цієї особи, за рахунок частини або всіх коштів, що обліковуються на його картковому рахунку.

Дебетова схема – платіжна схема, що передбачає розрахунки за операції з платіжною карткою в межах власних коштів клієнта, які обліковуються на його картковому рахунку.

Емісія – проведення операцій з відкриття картрахунків і випуску платіжних карток певної платіжної системи.

Еквайринг – діяльність еквайра щодо технологічного, інформаційного обслуговування торговців та виконання розрахунків з ними за операції, які здійснені із застосуванням платіжних карток.

Картковий рахунок (картрахунок) – поточний рахунок, на якому обліковуються операції за платіжними картками.

Клієнт – фізична або юридична особа, філія, представництво, відділення, що не має статусу юридичної особи і здійснює свою діяльність від імені юридичної особи (далі – юридична особа), яка уклала договір з емітентом про надання та використання платіжних карток.  

Дебетово-кредитна схема – платіжна схема, що передбачає розрахунки за операції з платіжною карткою в межах власних коштів клієнта, які обліковуються на його картковому рахунку, а в разі їх недостатності (відсутності) на картрахунку - за рахунок наданого банком кредиту.  

(Абзац 15 розділу 1 в редакції постанови правління ВАТ „Ощадбанк” від 04.12.2007 №399)

Незнижуваний залишок – мінімальна сума коштів клієнта на картрахунку, що обумовлена в договорі клієнта з банком, яка на термін дії картки повинна залишатися на картрахунку й не може бути використана клієнтом.

Платіжна картка (далі БПК) – спеціальний платіжний засіб у вигляді емітованої в установленому законодавством порядку пластикової чи іншого виду картки, що використовується для ініціювання переказу грошей з рахунку платника або з відповідного рахунку банку з метою оплати вартості товарів і послуг, перерахування грошей зі своїх рахунків на рахунки інших осіб, отримання грошей у готівковій формі в касах банків, фінансових установ, пунктах обміну іноземної валюти уповноважених банків та через банківські автомати, а також здійснення інших операцій, передбачених відповідним договором.

ПІН (персональний ідентифікаційний номер) – код, відомий лише держателю платіжної картки і потрібний для його ідентифікації під час здійснення операцій з використанням платіжної картки.

Платіжна схема – умови, за якими виконується облік операцій за платіжними картками клієнта та здійснюються розрахунки за ці операції. Може бути дебетовою, дебетово-кредитною.

(Визначення зі змінами, внесеними згідно з постановою правління ВАТ „Ощадбанк” від 04.12.2007 №399)

Платіжний термінал – пристрій, призначений для виконання процедури авторизації із застосуванням платіжної картки та, як правило, друкування документа за операцією із застосуванням платіжної картки. Може бути банківським і торговельним та з'єднаним або поєднаним із реєстратором розрахункових операцій і здійснювати друкування документа за операцією із застосуванням платіжної картки друкувальним пристроєм цього засобу.

Процесинг – діяльність, що включає в себе виконання за дорученням емітентів авторизації, збір, оброблення, зберігання й надання членам системи та розрахунковому банку платіжних повідомлень за операціями з платіжними картками.

Процесинговий центр - юридична особа, що здійснює процесинг.

Імпринтер – пристрій, призначений для перенесення рельєфних реквізитів платіжної картки на сліп.

Регіональні управління – обласні управління, Головне управління по м.Києву та Київській області, Кримське республіканське управління.

Стоп-лист – список платіжних карток (номерів платіжних карток), за якими заборонено проведення операцій. Залежно від правил платіжної системи стоп-лист може бути електронним та паперовим.  

Трансакція – сукупність операцій, що супроводжують взаємодію держателя БПК з платіжною системою при здійсненні платежу за БПК або при отриманні готівки.

Технічний картковий рахунок – запис в електронній формі з інформацією про стан карткового рахунку, яка зберігається у програмно-технічному комплексі автоматизованої системи департаменту інформатизації центрального апарату ВАТ “Ощадбанк” (далі - автоматизована карткова система) та відображає фактичний поточний стан карткового рахунку, що відкритий в установі Банку. Інформація по технічному рахунку поновлюється під час та по мірі надходження і обробки електронних документів.

Тарифи Банку – умови відкриття та обслуговування картрахунків, затверджені Правлінням Банку.

Установи Банку – центральний апарат; філії, що виділені на окремий баланс; територіально відокремлені безбалансові відділення.

 

 

 2. Загальні положення

 

2.1. ВАТ “Ощадбанк” (далі тексту – Банк) є принциповим членом міжнародних платіжних систем MasterCard (до червня 2002 року Europay International) та Visa (далі МПС) та має банківську ліцензію на право здійснювати випуск банківських платіжних карток.

2.2. Положення розроблене згідно із Законами України, " Про банки і банківську діяльність", " Про платіжні системи та переказ грошей в Україні", “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом”, нормативно-правовими актами Національного банку України, правилами міжнародних платіжних систем та внутрішніми нормативно-правовими актами ВАТ “Ощадбанк” і визначає порядок відкриття та обслуговування карткових рахунків фізичних осіб та суб‘єктів підприємницької діяльності в установах Банку.

2.3. Відкриття та ведення картрахунків для карток МПС здійснюють технічно підготовлені установи Банку, що мають дозволи центрального апарату, погоджені у встановленому порядку з територіальними управліннями НБУ за місцезнаходженням установи Банку, на здійснення наступних операцій:

приймання вкладів (депозитів) від юридичних і фізичних осіб;

відкриття і ведення поточних рахунків клієнтів, у тому числі переказ грошових коштів з цих рахунків за допомогою платіжних інструментів та зарахування коштів на них;

розміщення залучених коштів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик;

випуск банківських платіжних карток і здійснення операцій з використанням цих карток. В частині: випуск банківських платіжних карток від імені ВАТ “Ощадбанк” і здійснення операцій з використанням платіжних карток;

операції з валютними цінностями: неторговельні операції, ведення рахунків клієнтів (резидентів та нерезидентів) в іноземній валюті та клієнтів нерезидентів у грошовій одиниці України, залучення та розміщення іноземної валюти на валютному ринку України, крім операцій на міжбанківському валютному ринку.

2.4. Установи Банку відкривають карткові рахунки у національній та іноземній валюті і проводять розрахунки за ними відповідно до цього Положення та на умовах, визначених у договорі, укладеному між клієнтом і Банком.

Банк має право в договорі встановити та використовувати ліміти (обмеження) на суми та кількість операцій з отримання готівки із застосуванням платіжної картки.

(Другий абзац пункту 2.4 в редакції постанови правління ВАТ „Ощадбанк” від 24.03.2010 №123)

2.5. Кожна установа Банку, яка здійснює відкриття та обслуговування картрахунків, має бути зареєстрована у програмно-технічному комплексі департаменту інформатизації, що призначений для ведення баз даних технічних карткових рахунків і обробки операцій, проведених по платіжних картках.

2.6. Банк гарантує таємницю операцій по карткових рахунках в межах чинного законодавства України.

2.7. Банк зобов’язаний у порядку, встановленому чинним законодавством України, ідентифікувати клієнтів, які відкривають карткові та інші рахунки в банку, та держателів платіжних карток, які здійснюють операції з їх використанням за цими рахунками.

Ідентифікація клієнта банку не є обов’язковою під час здійснення кожної операції, якщо клієнт був раніше ідентифікований відповідно до вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.

Банк має право витребувати, а клієнт зобов’язаний надати документи і відомості, необхідні для з’ясування його особи, суті діяльності, фінансового стану. У разі ненадання клієнтом необхідних документів чи відомостей або умисного подання неправдивих відомостей про себе банк відмовляє клієнту в його обслуговуванні шляхом блокування коштів на картковому рахунку. 

2.8. Оцінка ризику щодо проведення клієнтом операцій легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, здійснюється за результатами вивчення пакета документів на відкриття картрахунку. Враховуючи ступінь ризику, встановлюється термін дії картки. Термін дії картки може бути встановлено 1 рік, 2 роки або 3 роки.

 

Види платіжних карток

3.1. Картки міжнародних платіжних систем MasterCard і Visa, які емітує Банк, є картками з магнітною смугою.

На лицьовому боці розміщуються такі обов’язкові реквізити:

q логотип ВАТ “Ощадбанк”;

q логотип відповідної платіжної системи;

q номер картки та термін її дії;

q ім’я і прізвище держателя;

q номер установи Банку;

q для корпоративних карток – назва підприємства.

На зворотному боці розміщені:

q магнітна смуга;

q смуга для підпису держателя;

q інформація про банк-емітент.

3.2. Картки залежно від платіжної схеми, яка визначає умови здійснення та обліку операцій з картками, поділяються на дебетні та дебетово-кредитні.

 Дебетова схема – платіжна схема, що передбачає розрахунки за операції з платіжною карткою в межах власних коштів клієнта, які обліковуються на його картковому рахунку;

Дебетово-кредитна схема – це платіжна схема, що передбачає розрахунки за операції з платіжною карткою в межах власних коштів клієнта, які обліковуються на його картковому рахунку, а в разі їх недостатності (відсутності) на картрахунку - за рахунок наданого банком кредиту.

(Третій абзац пункту 3.2 в редакції постанови правління ВАТ „Ощадбанк” від 04.12.2007 №399)

3.3. Картки емітуються для клієнтів фізичних осіб (особисті) та суб‘єктів підприємницької діяльності (корпоративні).

Особиста картка – платіжна картка, емітована на ім’я клієнта - фізичної особи, що не є суб’єктом підприємницької діяльності. Вона забезпечує держателю картки доступ до карткового рахунку клієнта. Держателі можуть застосовувати платіжні картки для оплати вартості товарів і послуг, отримання грошей у готівковій формі в касах банків, фінансових установ та через банківські автомати як на території України, так і за її межами.

Корпоративна картка – платіжна картка, емітована на ім’я довіреної особи клієнта-юридичної особи або фізичної особи-підприємця.

Довірені особи клієнтів – юридичних і фізичних осіб-підприємців можуть здійснювати операції з безготівкової оплати товарів (послуг) та одержувати готівку із застосуванням корпоративних платіжних карток у таких випадках:

одержання готівки у валюті України для здійснення розрахунків, пов’язаних з виробничими (господарськими) потребами, у тому числі для оплати витрат на відрядження в межах України, з урахуванням обмежень, встановлених нормативно - правовими актами НБУ з регулювання готівкового обігу;

здійснення розрахунків у безготівковій формі у валюті України, пов’язаних зі статутною та господарською діяльністю, витратами представницького характеру, а також витратами на відрядження в межах України;

одержання готівки в іноземній валюті за межами України для оплати витрат на відрядження;

Здійснення розрахунків у безготівковій формі в іноземній валюті за межами України, які пов’язані з витратами на відрядження та витратами представницького характеру, а також на оплату експлуатаційних витрат, пов’язаних з утриманням та перебуванням повітряних, морських, автотранспортних засобів за межами України відповідно до умов Кодексу торговельного мореплавства України, повітряного кодексу України, конвенції про міжнародну цивільну авіацію, міжнародної конвенції про дорожній рух.

(Восьмий абзац пункту 3.3 в редакції постанови правління ВАТ „Ощадбанк” від 24.03.2010 №123)

 Кошти, які списані з картрахунку юридичної особи або фізичної особи-підприємця за вищевказані операції, вважаються виданими під звіт держателю платіжної картки. Використання коштів має бути підтверджене відповідними звітними документами. Повернення довіреною особою клієнта невикористаних коштів та відшкодування власнику корпоративного рахунку коштів, використаних понад встановлені норми, здійснюється згідно з чинним законодавством.

        Контроль за цільовим використанням коштів з корпоративних картрахунків здійснюється власниками цих рахунків.

       Корпоративні БПК не застосовуються для виплати заробітної плати, інших виплат соціального характеру, а також для оплати в іноземній валюті договорів (контрактів), що здійснюються від імені резидентів та представництв юридичних осіб – нерезидентів.

3.4. Картка є власністю Банку і повертається в установу Банку по закінченні терміну її дії або при закритті картрахунку.

  

Функції підрозділів Банку по забезпеченню технологічного циклу

4.1. В Банку технологічний цикл відкриття та обслуговування картрахунків, виготовлення БПК, а також здійснення операцій та проведення розрахунків по БПК забезпечують такі структурні підрозділи: департамент інформатизації, департамент банківської безпеки, головне операційне управління і установи Банку відповідно до цього Положення та їх функціональних обов‘язків.

4.2. Технологічний цикл Банку по відкриттю і обслуговуванню картрахунків, виготовленню БПК, проведенню операцій видачі готівки по своїх БПК і БПК інших банків складається з трьох рівнів:

рівень 1 – установа Банку, що здійснює відкриття та обслуговування картрахунків і БПК;

рівень 2 – департамент інформатизації та департамент банківської безпеки центрального апарату Банку, які забезпечують в Банку організацію випуску та обслуговування БПК;    

рівень 3 – головне операційне управління, що здійснює розрахунки за операціями з БПК між установами Банку та іншими контрагентами.

4.3. Електронні документи за розрахунками з використанням платіжних карток приймаються департаментом інформатизації від регіональних управлінь Банку та процесингового центру і оброблюються із застосуванням програмно-технічного комплексу автоматизованої карткової системи та програмних модулів власної розробки відповідно до встановленого регламенту (додаток 1).

4.4. Департамент інформатизації для забезпечення технологічного циклу відкриття і обслуговування картрахунків, виготовлення БПК, проведення операцій видачі готівки по своїх БПК і БПК інших банків виконує наступні функції:

реєстрація установ Банку, що відкривають карткові рахунки та видають БПК;

реєстрація установ Банку, що здійснюють операції видачі готівки по БПК;

відкриття та ведення технічних карткових рахунків клієнтів Банку;

генерація файлів персоналізації БПК;

щоденний обмін інформацією по операціях з БПК з процесинговим центром та регіональними управліннями Банку;

щоденна обробка електронної інформації по БПК, що надходить від процесингового центру та установ Банку, – контроль отриманих даних, оновлення баз даних, актуалізація стану карткових рахунків, накопичення дебетових та кредитових оборотів за період;

завершення звітного періоду – формування дебетових та кредитових оборотів по карткових рахунках за звітний період;

нарахування відсотків на залишок по карткових рахунках;

нарахування відсотків за виданими кредитами, плати за перевищення витратного ліміту та пені за простроченими платежами;

розміщення карток у Стоп-лист;

формування файла параметрів авторизації і файлів Стоп-листа;

формування щоденних та періодичних звітів;

ведення бази класифікаторів;

виконання сервісних робіт (архівація, переіндексація, тощо).

 Департамент банківської безпеки виконує наступні функції:

друк ПІН-кодів та підготовка до відправки ПІН-конвертів;

розгляд та аналіз заяв клієнтів про відмову від платежів;

обробка вихідних та вхідних процедур, пов’язаних з відмовами від платежів, арбітражних процедур;

розгляд питань, що пов’язані з вилученням карток, шахрайськими операціями;

генерація файлів для активації, ембосації карток та друку ПІН-кодів.

4.6. Головне операційне управління виконує наступні функції:  

ведення розрахункових рахунків регіональних управлінь та рахунків клієнтів центрального апарату, що відкриті для проведення розрахунків по БПК;

(Другий абзац пункту 4.6 в редакції постанови правління ВАТ „Ощадбанк” від 04.12.2007 №399)

проведення розрахунків по операціях з БПК розрахунковими банками міжнародних платіжних систем на підставі інформації департаменту інформатизації;

облік заготовок БПК і ПІН-конвертів, облік виготовлених БПК разом з ПІН-конвертами та розсилка їх до регіональних управлінь.  

4.7. В установі Банку, яка відкриває картрахунки та здійснює операції з БПК, визначається підрозділ, що відповідає за забезпечення технологічного процесу операцій з БПК. Підрозділ виконує наступні функції:

залучення потенційних клієнтів на обслуговування по платіжних картках;

консультування клієнтів з питань користування БПК;

укладання договорів з клієнтами банку на відкриття карткових рахунків та їх обслуговування;

ідентифікація власників рахунків та/або довірених осіб;

відкриття карткових рахунків та їх обслуговування;

підготовка та супроводження документів з питань обслуговування дебетово-кредитних БПК, які вносяться на розгляд Кредитного комітету;

видача та обслуговування (подовження терміну дії, заміна при втраті, тощо) БПК;

формування, передача та отримання електронних документів за розрахунками з використанням платіжних карток;

моніторинг рахунків з дебетовим сальдо, робота з клієнтами по погашенню заборгованості за овердрафтом та по кредитних лініях.

Випуск додаткової картки.

5.23.1. Власник карткового рахунку – фізична особа може самостійно розпоряджатись картрахунком або надати дозвіл на користування картрахунком іншим особам (довіреним особам), яким видаються додаткові картки. Відповідальність за всі операції по додаткових картках покладається на власника карткового рахунку.

5.23.2. Видача додаткової картки по картрахунку фізичної особи здійснюється за розпорядженням власника картрахунку. Термін дії додаткової картки встановлюється відповідно до терміну дії основної картки.

5.23.3. Додаткова БПК може видаватись одночасно з основною БПК або пізніше. У випадку, якщо власник картрахунку оформляє додаткову БПК одночасно з відкриттям картрахунку, то одночасно з заявою-анкетою на відкриття картрахунку власник картрахунку (додаток 3) і держатель додаткової БПК заповнюють заяву–анкету на отримання додаткової картки (додаток 16). Видача додаткової картки обумовлюється в договорі на відкриття картрахунку.

5.23.4. Для оформлення додаткової картки в період дії основної картки власник картрахунку надає в установу Банку заяву-анкету на додаткову картку, документ, що підтверджує його особу, та укладає додаткову угоду до Договору про відкриття картрахунку та здійснення його розрахунково - касового обслуговування (додаток 34, 35).

(Підпункт 5.23.4 в редакції постанови правління ВАТ „Ощадбанк” від 22.10.2010 №478)

5.23.5. Відповідальний працівник установи Банку для виготовлення додаткової картки:

отримує від Клієнта заяву-анкету на випуск додаткової картки (додаток 16) та ксерокопію паспорта довіреної особи;

розраховує суму коштів, необхідних для сплати комісії за випуск/перевипуск додаткової картки, згідно з Тарифами Банку;

формує електронний документ на виготовлення додаткової картки.

5.23.6. Відповідальний працівник установи Банку, за яким закріплено виконання функцій відправки електронних документів, здійснює перевірку цих документів на відповідність їх паперовим документам та засобами електронного зв'язку направляє їх до департаменту інформатизації відповідно до встановленого регламенту (додаток 1).

5.23.7. Відповідальний працівник департаменту інформатизації приймає до обробки інформацію стосовно персональних даних особи держателя додаткової картки та вносить її до автоматизованої карткової системи в центральному апараті Банку.

5.23.8. Виготовлення карток та ПІН-конвертів здійснюється згідно з п.5.22 цього Положення.

Перевипуск карток.

Електронні документи по операціях з БПК, що містять інформацію, яка відноситься до банківської таємниці або є конфіденційною, повинні бути зашифровані під час передавання їх за допомогою телекомунікаційних каналів зв'язку.

ДОДАТКИ

1. Регламент прийняття та обробки електронних документів департаментом інформатизації центрального апарату Банку.

2. Договір на відкриття фізичній особі карткового рахунку для платіжної картки та здійснення його розрахунково-касового обслуговування за дебетово-кредитною схемою.

3. Заява-Анкета на відкриття рахунку фізичній особі та видачу платіжної картки.

4. Договір застави майнових прав за депозитним договором №______.

5. Договір № _____ на депозитний вклад для фізичної особи.

6. Договір на відкриття фізичній особі карткового рахунку для платіжної картки та здійснення його розрахунково-касового обслуговування за дебетовою схемою.

7. Договір на відкриття юридичній особі або фізичній особі-підприємцю карткового рахунку для платіжної картки та здійснення його розрахунково-касового обслуговування за дебетовою схемою.

8. Заява-Анкета на відкриття рахунку для отримання корпоративних платіжних карток.

9. Договір про відкриття юридичній особі або фізичній особі-підприємцю карткового рахунку для платіжної картки та здійснення його розрахунково-касового обслуговування за дебетово-кредитною схемою.

10. Заява на заміну інформації в заяві-анкеті по картрахунку №________________.

11. Книга реєстрації укладених договорів на відкриття картрахунків.

12. Журнал реєстрації заяв-анкет на відкриття картрахунків.

13. Реєстр номерів технічних рахунків, ембосованих карток.

14. Реєстр номерів клієнтів, що присвоєні у програмно-технічному комплексі автоматизованої банківської системи у центральному апараті Банку.

15. Довідка про актуальний стан картрахунку.

16. Заява-Анкета на отримання додаткової банківської картки.

17. Заява на заміну картки в разі закінчення строку дії попередньої по картрахунку № ______.

18. Заява про втрату БПК та виготовлення нової по картрахунку № ____________.

19. Заява про пошкодження БПК та виготовлення нової по картрахунку № ____________.

20. Запит на розблокування.

21. Запит на позарегламентне коригування суми на картрахунку.

22. Форма запиту регіонального управління про стан технічного рахунку.

23. Заява про відмову від трансакції по картрахунку.

24. Перелік причин оспорювання трансакції.

25. Розписка в отриманні документів від власника картки.

26. Заява про закриття власного картрахунку №________.

27. Заява про закриття корпоративного картрахунку №________.

28. Правила користування міжнародними платіжними картками ВАТ “Ощадбанк”.

29. Заява про втрату БПК та закриття картрахунку №________.

30. Заява про вилучення корпоративної БПК по картрахунку №_______________.

31. Заява на видачу корпоративної БПК по картрахунку №_____________.

32. Договір №_________на депозитний вклад для юридичної особи.

33. Повідомлення про умови кредитування

34. Форма електронної пошти щодо пересилки картки та ПІН-конверту

35. Додаткова угода №_____ до ДОГОВОРУ №_________ про відкриття фізичній особі карткового рахунку для платіжної картки та здійснення його розрахунково-касового обслуговування за дебетовою схемою.

36. Додаткова угода №_____ до ДОГОВОРУ №_________ про відкриття фізичній особі карткового рахунку для платіжної картки та здійснення розрахунково-касового обслуговування за дебетово-кредитною схемою. 

( викладено в редакції постанови ВАТ “Ощадбанк ” від 22.10.2010 №478)

 

про порядок відкриття та обслуговування карткових рахунків

в установах ВАТ “Ощадбанк ”

                                         

КИЇВ - 2003


                                       

Зміст

1.Терміни та визначення. 3

2.Загальні положення. 5

3.Види платіжних карток. 6

4.Функції підрозділів Банку по забезпеченню технологічного циклу. 7

5.Відкриття картрахунків та видача платіжних карток. 8

6.Здійснення розрахунків за картковими рахунками. 17

7.Особливості обслуговування картрахунків за дебетово-кредитною схемою та при перевищенні витратного ліміту. 25

8.Порядок закриття карткових рахунків. 27

9.Система внутрішнього контролю за картковими рахунками. 29

  10.Додатки........................................................................................................................................32




Терміни та визначення

Авторизація – процедура отримання дозволу на проведення операції із застосуванням платіжної картки.

Активізація платіжної картки – технологічна процедура, що виконується банком та забезпечує держателю платіжної картки можливість її використання.

Банк -  ВАТ “Ощадбанк”.

Банківський автомат самообслуговування (банкомат, АТМ) – програмно-технічний комплекс, що дає змогу держателю платіжної картки здійснити самообслуговування за операціями одержання грошей у готівковій формі, внесення їх для зарахування на відповідні рахунки, одержання інформації щодо стану своїх рахунків, а також виконати інші операції згідно з функціональними можливостями цього комплексу.

Блокування коштів – процедура, яка здійснюється емітентом за результатом авторизації і передбачає тимчасове резервування коштів на рахунку клієнта для забезпечення його зобов’язань за здійсненою операцією. Блокування триває до надходження від платіжної системи клірингової інформації та проведення розрахунків між клієнтом та емітентом за здійснене емітентом відшкодування суми операції на користь еквайра або до моменту зняття блокування емітентом після певного періоду часу.

Відповідальний працівник установи Банку – працівник підрозділу установи ВАТ “Ощадбанк”, який надає клієнту консультацію по випуску та обслуговуванню платіжних карток та супроводжує його картковий рахунок у подальшому.

Витратний ліміт – гранична сума коштів, що доступна держателю платіжної картки протягом певного періоду для здійснення операцій із застосуванням платіжної картки. Обчислюється як сума залишку на картрахунку за мінусом суми незнижуваного залишку та суми заблокованих, але не списаних коштів, а в разі відкриття клієнту кредитної лінії - як сума кредитної лінії та залишку коштів на картрахунку за мінусом суми заблокованих, але не списаних коштів.

Держатель платіжної картки – фізична особа - клієнт або довірена особа клієнта, яка на законних підставах використовує платіжну картку для ініціювання переказу грошей з відповідного рахунку в банку або здійснює інші операції з її застосуванням.

Довірена особа клієнта – фізична особа (член сім'ї клієнта, працівник клієнта - юридичної особи, фізичної особи-підприємця та інші), визначена в договорі між емітентом і клієнтом, якій клієнт довірив виконання операцій з використанням платіжної картки, емітованої на ім’я цієї особи, за рахунок частини або всіх коштів, що обліковуються на його картковому рахунку.

Дебетова схема – платіжна схема, що передбачає розрахунки за операції з платіжною карткою в межах власних коштів клієнта, які обліковуються на його картковому рахунку.

Емісія – проведення операцій з відкриття картрахунків і випуску платіжних карток певної платіжної системи.

Еквайринг – діяльність еквайра щодо технологічного, інформаційного обслуговування торговців та виконання розрахунків з ними за операції, які здійснені із застосуванням платіжних карток.

Картковий рахунок (картрахунок) – поточний рахунок, на якому обліковуються операції за платіжними картками.

Клієнт – фізична або юридична особа, філія, представництво, відділення, що не має статусу юридичної особи і здійснює свою діяльність від імені юридичної особи (далі – юридична особа), яка уклала договір з емітентом про надання та використання платіжних карток.  

Дебетово-кредитна схема – платіжна схема, що передбачає розрахунки за операції з платіжною карткою в межах власних коштів клієнта, які обліковуються на його картковому рахунку, а в разі їх недостатності (відсутності) на картрахунку - за рахунок наданого банком кредиту.  

(Абзац 15 розділу 1 в редакції постанови правління ВАТ „Ощадбанк” від 04.12.2007 №399)

Незнижуваний залишок – мінімальна сума коштів клієнта на картрахунку, що обумовлена в договорі клієнта з банком, яка на термін дії картки повинна залишатися на картрахунку й не може бути використана клієнтом.

Платіжна картка (далі БПК) – спеціальний платіжний засіб у вигляді емітованої в установленому законодавством порядку пластикової чи іншого виду картки, що використовується для ініціювання переказу грошей з рахунку платника або з відповідного рахунку банку з метою оплати вартості товарів і послуг, перерахування грошей зі своїх рахунків на рахунки інших осіб, отримання грошей у готівковій формі в касах банків, фінансових установ, пунктах обміну іноземної валюти уповноважених банків та через банківські автомати, а також здійснення інших операцій, передбачених відповідним договором.

ПІН (персональний ідентифікаційний номер) – код, відомий лише держателю платіжної картки і потрібний для його ідентифікації під час здійснення операцій з використанням платіжної картки.

Платіжна схема – умови, за якими виконується облік операцій за платіжними картками клієнта та здійснюються розрахунки за ці операції. Може бути дебетовою, дебетово-кредитною.

(Визначення зі змінами, внесеними згідно з постановою правління ВАТ „Ощадбанк” від 04.12.2007 №399)

Платіжний термінал – пристрій, призначений для виконання процедури авторизації із застосуванням платіжної картки та, як правило, друкування документа за операцією із застосуванням платіжної картки. Може бути банківським і торговельним та з'єднаним або поєднаним із реєстратором розрахункових операцій і здійснювати друкування документа за операцією із застосуванням платіжної картки друкувальним пристроєм цього засобу.

Процесинг – діяльність, що включає в себе виконання за дорученням емітентів авторизації, збір, оброблення, зберігання й надання членам системи та розрахунковому банку платіжних повідомлень за операціями з платіжними картками.

Процесинговий центр - юридична особа, що здійснює процесинг.

Імпринтер – пристрій, призначений для перенесення рельєфних реквізитів платіжної картки на сліп.

Регіональні управління – обласні управління, Головне управління по м.Києву та Київській області, Кримське республіканське управління.

Стоп-лист – список платіжних карток (номерів платіжних карток), за якими заборонено проведення операцій. Залежно від правил платіжної системи стоп-лист може бути електронним та паперовим.  

Трансакція – сукупність операцій, що супроводжують взаємодію держателя БПК з платіжною системою при здійсненні платежу за БПК або при отриманні готівки.

Технічний картковий рахунок – запис в електронній формі з інформацією про стан карткового рахунку, яка зберігається у програмно-технічному комплексі автоматизованої системи департаменту інформатизації центрального апарату ВАТ “Ощадбанк” (далі - автоматизована карткова система) та відображає фактичний поточний стан карткового рахунку, що відкритий в установі Банку. Інформація по технічному рахунку поновлюється під час та по мірі надходження і обробки електронних документів.

Тарифи Банку – умови відкриття та обслуговування картрахунків, затверджені Правлінням Банку.

Установи Банку – центральний апарат; філії, що виділені на окремий баланс; територіально відокремлені безбалансові відділення.

 

 

 2. Загальні положення

 

2.1. ВАТ “Ощадбанк” (далі тексту – Банк) є принциповим членом міжнародних платіжних систем MasterCard (до червня 2002 року Europay International) та Visa (далі МПС) та має банківську ліцензію на право здійснювати випуск банківських платіжних карток.

2.2. Положення розроблене згідно із Законами України, " Про банки і банківську діяльність", " Про платіжні системи та переказ грошей в Україні", “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом”, нормативно-правовими актами Національного банку України, правилами міжнародних платіжних систем та внутрішніми нормативно-правовими актами ВАТ “Ощадбанк” і визначає порядок відкриття та обслуговування карткових рахунків фізичних осіб та суб‘єктів підприємницької діяльності в установах Банку.

2.3. Відкриття та ведення картрахунків для карток МПС здійснюють технічно підготовлені установи Банку, що мають дозволи центрального апарату, погоджені у встановленому порядку з територіальними управліннями НБУ за місцезнаходженням установи Банку, на здійснення наступних операцій:

приймання вкладів (депозитів) від юридичних і фізичних осіб;

відкриття і ведення поточних рахунків клієнтів, у тому числі переказ грошових коштів з цих рахунків за допомогою платіжних інструментів та зарахування коштів на них;

розміщення залучених коштів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик;

випуск банківських платіжних карток і здійснення операцій з використанням цих карток. В частині: випуск банківських платіжних карток від імені ВАТ “Ощадбанк” і здійснення операцій з використанням платіжних карток;

операції з валютними цінностями: неторговельні операції, ведення рахунків клієнтів (резидентів та нерезидентів) в іноземній валюті та клієнтів нерезидентів у грошовій одиниці України, залучення та розміщення іноземної валюти на валютному ринку України, крім операцій на міжбанківському валютному ринку.

2.4. Установи Банку відкривають карткові рахунки у національній та іноземній валюті і проводять розрахунки за ними відповідно до цього Положення та на умовах, визначених у договорі, укладеному між клієнтом і Банком.

Банк має право в договорі встановити та використовувати ліміти (обмеження) на суми та кількість операцій з отримання готівки із застосуванням платіжної картки.

(Другий абзац пункту 2.4 в редакції постанови правління ВАТ „Ощадбанк” від 24.03.2010 №123)

2.5. Кожна установа Банку, яка здійснює відкриття та обслуговування картрахунків, має бути зареєстрована у програмно-технічному комплексі департаменту інформатизації, що призначений для ведення баз даних технічних карткових рахунків і обробки операцій, проведених по платіжних картках.

2.6. Банк гарантує таємницю операцій по карткових рахунках в межах чинного законодавства України.

2.7. Банк зобов’язаний у порядку, встановленому чинним законодавством України, ідентифікувати клієнтів, які відкривають карткові та інші рахунки в банку, та держателів платіжних карток, які здійснюють операції з їх використанням за цими рахунками.

Ідентифікація клієнта банку не є обов’язковою під час здійснення кожної операції, якщо клієнт був раніше ідентифікований відповідно до вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.

Банк має право витребувати, а клієнт зобов’язаний надати документи і відомості, необхідні для з’ясування його особи, суті діяльності, фінансового стану. У разі ненадання клієнтом необхідних документів чи відомостей або умисного подання неправдивих відомостей про себе банк відмовляє клієнту в його обслуговуванні шляхом блокування коштів на картковому рахунку. 

2.8. Оцінка ризику щодо проведення клієнтом операцій легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, здійснюється за результатами вивчення пакета документів на відкриття картрахунку. Враховуючи ступінь ризику, встановлюється термін дії картки. Термін дії картки може бути встановлено 1 рік, 2 роки або 3 роки.

 

Види платіжних карток

3.1. Картки міжнародних платіжних систем MasterCard і Visa, які емітує Банк, є картками з магнітною смугою.

На лицьовому боці розміщуються такі обов’язкові реквізити:

q логотип ВАТ “Ощадбанк”;

q логотип відповідної платіжної системи;

q номер картки та термін її дії;

q ім’я і прізвище держателя;

q номер установи Банку;

q для корпоративних карток – назва підприємства.

На зворотному боці розміщені:

q магнітна смуга;

q смуга для підпису держателя;

q інформація про банк-емітент.

3.2. Картки залежно від платіжної схеми, яка визначає умови здійснення та обліку операцій з картками, поділяються на дебетні та дебетово-кредитні.

 Дебетова схема – платіжна схема, що передбачає розрахунки за операції з платіжною карткою в межах власних коштів клієнта, які обліковуються на його картковому рахунку;

Дебетово-кредитна схема – це платіжна схема, що передбачає розрахунки за операції з платіжною карткою в межах власних коштів клієнта, які обліковуються на його картковому рахунку, а в разі їх недостатності (відсутності) на картрахунку - за рахунок наданого банком кредиту.

(Третій абзац пункту 3.2 в редакції постанови правління ВАТ „Ощадбанк” від 04.12.2007 №399)

3.3. Картки емітуються для клієнтів фізичних осіб (особисті) та суб‘єктів підприємницької діяльності (корпоративні).

Особиста картка – платіжна картка, емітована на ім’я клієнта - фізичної особи, що не є суб’єктом підприємницької діяльності. Вона забезпечує держателю картки доступ до карткового рахунку клієнта. Держателі можуть застосовувати платіжні картки для оплати вартості товарів і послуг, отримання грошей у готівковій формі в касах банків, фінансових установ та через банківські автомати як на території України, так і за її межами.

Корпоративна картка – платіжна картка, емітована на ім’я довіреної особи клієнта-юридичної особи або фізичної особи-підприємця.

Довірені особи клієнтів – юридичних і фізичних осіб-підприємців можуть здійснювати операції з безготівкової оплати товарів (послуг) та одержувати готівку із застосуванням корпоративних платіжних карток у таких випадках:

одержання готівки у валюті України для здійснення розрахунків, пов’язаних з виробничими (господарськими) потребами, у тому числі для оплати витрат на відрядження в межах України, з урахуванням обмежень, встановлених нормативно - правовими актами НБУ з регулювання готівкового обігу;

здійснення розрахунків у безготівковій формі у валюті України, пов’язаних зі статутною та господарською діяльністю, витратами представницького характеру, а також витратами на відрядження в межах України;

одержання готівки в іноземній валюті за межами України для оплати витрат на відрядження;

Здійснення розрахунків у безготівковій формі в іноземній валюті за межами України, які пов’язані з витратами на відрядження та витратами представницького характеру, а також на оплату експлуатаційних витрат, пов’язаних з утриманням та перебуванням повітряних, морських, автотранспортних засобів за межами України відповідно до умов Кодексу торговельного мореплавства України, повітряного кодексу України, конвенції про міжнародну цивільну авіацію, міжнародної конвенції про дорожній рух.

(Восьмий абзац пункту 3.3 в редакції постанови правління ВАТ „Ощадбанк” від 24.03.2010 №123)

 Кошти, які списані з картрахунку юридичної особи або фізичної особи-підприємця за вищевказані операції, вважаються виданими під звіт держателю платіжної картки. Використання коштів має бути підтверджене відповідними звітними документами. Повернення довіреною особою клієнта невикористаних коштів та відшкодування власнику корпоративного рахунку коштів, використаних понад встановлені норми, здійснюється згідно з чинним законодавством.

        Контроль за цільовим використанням коштів з корпоративних картрахунків здійснюється власниками цих рахунків.

       Корпоративні БПК не застосовуються для виплати заробітної плати, інших виплат соціального характеру, а також для оплати в іноземній валюті договорів (контрактів), що здійснюються від імені резидентів та представництв юридичних осіб – нерезидентів.

3.4. Картка є власністю Банку і повертається в установу Банку по закінченні терміну її дії або при закритті картрахунку.

  

Функції підрозділів Банку по забезпеченню технологічного циклу

4.1. В Банку технологічний цикл відкриття та обслуговування картрахунків, виготовлення БПК, а також здійснення операцій та проведення розрахунків по БПК забезпечують такі структурні підрозділи: департамент інформатизації, департамент банківської безпеки, головне операційне управління і установи Банку відповідно до цього Положення та їх функціональних обов‘язків.

4.2. Технологічний цикл Банку по відкриттю і обслуговуванню картрахунків, виготовленню БПК, проведенню операцій видачі готівки по своїх БПК і БПК інших банків складається з трьох рівнів:

рівень 1 – установа Банку, що здійснює відкриття та обслуговування картрахунків і БПК;

рівень 2 – департамент інформатизації та департамент банківської безпеки центрального апарату Банку, які забезпечують в Банку організацію випуску та обслуговування БПК;    

рівень 3 – головне операційне управління, що здійснює розрахунки за операціями з БПК між установами Банку та іншими контрагентами.

4.3. Електронні документи за розрахунками з використанням платіжних карток приймаються департаментом інформатизації від регіональних управлінь Банку та процесингового центру і оброблюються із застосуванням програмно-технічного комплексу автоматизованої карткової системи та програмних модулів власної розробки відповідно до встановленого регламенту (додаток 1).

4.4. Департамент інформатизації для забезпечення технологічного циклу відкриття і обслуговування картрахунків, виготовлення БПК, проведення операцій видачі готівки по своїх БПК і БПК інших банків виконує наступні функції:

реєстрація установ Банку, що відкривають карткові рахунки та видають БПК;

реєстрація установ Банку, що здійснюють операції видачі готівки по БПК;

відкриття та ведення технічних карткових рахунків клієнтів Банку;

генерація файлів персоналізації БПК;

щоденний обмін інформацією по операціях з БПК з процесинговим центром та регіональними управліннями Банку;

щоденна обробка електронної інформації по БПК, що надходить від процесингового центру та установ Банку, – контроль отриманих даних, оновлення баз даних, актуалізація стану карткових рахунків, накопичення дебетових та кредитових оборотів за період;

завершення звітного періоду – формування дебетових та кредитових оборотів по карткових рахунках за звітний період;

нарахування відсотків на залишок по карткових рахунках;

нарахування відсотків за виданими кредитами, плати за перевищення витратного ліміту та пені за простроченими платежами;

розміщення карток у Стоп-лист;

формування файла параметрів авторизації і файлів Стоп-листа;

формування щоденних та періодичних звітів;

ведення бази класифікаторів;

виконання сервісних робіт (архівація, переіндексація, тощо).

 Департамент банківської безпеки виконує наступні функції:

друк ПІН-кодів та підготовка до відправки ПІН-конвертів;

розгляд та аналіз заяв клієнтів про відмову від платежів;

обробка вихідних та вхідних процедур, пов’язаних з відмовами від платежів, арбітражних процедур;

розгляд питань, що пов’язані з вилученням карток, шахрайськими операціями;

генерація файлів для активації, ембосації карток та друку ПІН-кодів.

4.6. Головне операційне управління виконує наступні функції:  

ведення розрахункових рахунків регіональних управлінь та рахунків клієнтів центрального апарату, що відкриті для проведення розрахунків по БПК;

(Другий абзац пункту 4.6 в редакції постанови правління ВАТ „Ощадбанк” від 04.12.2007 №399)

проведення розрахунків по операціях з БПК розрахунковими банками міжнародних платіжних систем на підставі інформації департаменту інформатизації;

облік заготовок БПК і ПІН-конвертів, облік виготовлених БПК разом з ПІН-конвертами та розсилка їх до регіональних управлінь.  

4.7. В установі Банку, яка відкриває картрахунки та здійснює операції з БПК, визначається підрозділ, що відповідає за забезпечення технологічного процесу операцій з БПК. Підрозділ виконує наступні функції:

залучення потенційних клієнтів на обслуговування по платіжних картках;

консультування клієнтів з питань користування БПК;

укладання договорів з клієнтами банку на відкриття карткових рахунків та їх обслуговування;

ідентифікація власників рахунків та/або довірених осіб;

відкриття карткових рахунків та їх обслуговування;

підготовка та супроводження документів з питань обслуговування дебетово-кредитних БПК, які вносяться на розгляд Кредитного комітету;

видача та обслуговування (подовження терміну дії, заміна при втраті, тощо) БПК;

формування, передача та отримання електронних документів за розрахунками з використанням платіжних карток;

моніторинг рахунків з дебетовим сальдо, робота з клієнтами по погашенню заборгованості за овердрафтом та по кредитних лініях.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 255; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.255 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь