Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Розрахунок кількості повітря для забезпечення мікроклімату на робочих місцях



    Основна мета розрахунку загальнообмінних систем штучної вентиляції – визначити кількість повітря, яку необхідно подати та видалити з приміщення. При розрахунку вентиляції в приміщенні повітрообмін, як правило, визначають розрахунковим шляхом за конкретними даними про кількість шкідливих виділень (тепла, вологи, пари, газів).

    Для сталого процесу загальнообмінної вентиляції та виділення у приміщення всього шкідливого необхідна кількість вентиляційного повітря L, /год, обчислюється за формулами:

– при поглинанні надлишкової теплоти:

L= (3.2)

– при забиранні надлишкової пароподібної вологи:

L= ; (3.3)

– при розбавленні свіжим повітрям шкідливих газів, парів та пилу:

L= ,(3.4)

де Q, W i G – відповідно кількість надлишкової теплоти, Вт, інтенсивність виділення пароподібної вологи, кг/год, газів, парів чи пилу, г/год; с – питома теплоємність повітря, с = 1 кДж/(кг К);  – густина повітря при даній температурі, за нормальних умов  = 1,2 кг/ ; – відповідно температура повітря, що надходить і виходить, К; і – відповідно вологоємність повітря, що надходить і виходить, г/кг; і – концентрації шкідливих газів, парів чи пилу відповідно у повітрі, що надходить і виходить, мг/ .

Надлишки теплоти Q (формула (3.2) визначають як різницю між загальною кількістю теплоти, що виділяється у приміщенні (теплота від гарячих поверхонь технологічного обладнання і трубопроводів, охолодження нагрітих виробів, працюючого електрообладнання та штучного освітлення, людських тіл та ін.), та втратами теплоти через будівельні конструкції приміщення.

Величини кожного із додатків загальної кількості тепловиділень наведені у довідковій літературі. Величина тепловитрат визначається за СНиП ІІ-А.7-71, СНиП ІІ-33-75 залежно від кліматичних умов.

Кількість вологи W (3.3), що випаровується у повітря приміщень, знаходять за довідковими даними.

Концентрації шкідливих речовин у припливному та витяжному повітрі ,  (3.4) обчислюють таким чином. Концентрація шкідливих речовин у припливному повітрі повинна бути мінімальна і відповідно до СН 245-71 не перевищувати 30 % від ГДК у повітрі робочої зони. Концентрація парів, газів і пилу у витяжному повітрі не повинна перевищувати ГДК у повітрі робочої зони.

Дані про концентрації шкідливих речовин, температур і вологості повітря визначають за санітарними нормами СН 245-71, з технічної літератури та довідників.

Найбільші труднощі, звичайно, викликає визначення кількості теплоти, вологи та шкідливих речовин, що виділяються від технологічних процесів і обладнання. Визначають ці дані одним із способів – за наявними нормами, розрахунками або натурними дослідженнями.

Після розрахунку витрати вентиляційного повітря  L визначають кратність повітрообміну n  у приміщенні, ,

                  ,                                                                           (3.5)

де  – об’єм приміщення, .

Кратність повітрообміну показує інтенсивність вентилювання даного приміщення, тобто кількість обмінів повітря у приміщенні, яке подається або витягується протягом однієї години. У разі, якщо повітря подається, перед значенням n ставлять знак плюс, якщо витягується – мінус; коли у приміщення одночасно подається та витягується повітря, ставлять знак плюс – мінус. Наприклад, n = – 3 означає, що із даного приміщення витягується повітря у кількості трьох його об’ємів за одну годину.

У тих випадках, коли кількість шкідливих виділень важко визначити, розрахунок повітрообміну можна провести за кратністю. Із довідників з проектування промислових будівель вибирають кратність повітрообміну, а потім за формулою (3.5) визначають необхідну витрату повітря  на вентиляцію.

За відсутності надлишків теплоти, вологи, виділення парів, газів і пилу необхідна кількість вентиляційного повітря визначається санітарними нормами СН 245-71 залежно від об’єму приміщення, що припадає на одного робітника, тобто від питомого об’єму приміщення. Якщо цей об’єм менше 20 , подачу зовнішнього повітря належить передбачати у кількості не менше 30 /год на кожного робітника, а при питомому об’ємі приміщення більше 20 – не менше 20 /год на кожного робітника. У випадку відсутності у приміщенні чи на окремих його ділянках природної вентиляції механічна вентиляція повинна забезпечувати подачу зовнішнього повітря у кількості не менше 60 /год на одного робітника. При цьому мінімальна кратність повітрообміну по усьому об’єму приміщення – 1 раз на годину.

Кількість повітря , що видаляється місцевою витяжною вентиляцією та залежить від характеру шкідливих виділень, швидкості і напрямку їх руху, можна обчислити за виразом:

,                                                          (3.6)

де  – площа відкритого перерізу витяжного пристрою, ; – швидкість всмоктування повітря у цьому прорізі (приймається 0,5 – 1,7 м/с залежно від токсичності та легкості газів і парів).

Варіанти розрахунків кількості повітря для забезпечення загально- обмінної вентиляції виробничих приміщень і вихідні дані для розрахунків наведені у табл.3.3, 3.4, 3.5, 3.6, 3.7.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 271; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь