Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ГАЗЕТА КРАСНОЯРСКОЙ КРАЕВОЙ НАЦИОНАЛЬНО-КУЛЬТУРНОЙ АВТОНОМИИ «ДОМ ПОЛЬСКИЙ» март 2001



Wielkanocny cykl Świąteczny

Wielkanoc, zwana również Paschą, jest najwększym i najstarszym, bo obchodzonym już w II w., świętem
wszystkich chrześcijan odprawianym na pamiątkę Męki i Śmierci, a przede wszystkim Chwalebnego
Zmartwychwstania Chrystusa.                                                     

Nazwa Pascha pochodzi od starego, wielkiego, wiosennego święta żydowskiego Pesach odprawianego podczas pierwszej wiosennej pełni księżyca, święta w którym zgodnie z tradycją uczestniczył co roku Jezus Chrystus i wszyscy Jego krewni. To właśnie na święto Paschy (Pesach) przybył Chrystus wraz z uczniami do Jerozolimy, tam został ukrzyżowany i tam zmartwychwstał.

Wielkanoc należy do świąt ruchomych, bo każdego roku przypada w innym nieco terminie, nie wcześniej jednak niż 22 marca i nie później niż 25 kwietnia. Zgodnie z ustaleniami soboru nicejskiego w 325 r., święto Zmartwychwstania Pańskiego obchodzi się w pierwszą niedzielę po pierwszej, wiosennej pełni księżyca.

Święta Wielkiej Nocy obchodzi się w Polsce niezwykle uroczyście. Wiąże się z nimi wiele pięknych ceremonii i obrzędów kościelnych, w których po dzień dzisiejszy tłumnie uczestniczą wierni, a także wiele ciekawych i wesołych zwyczajów domowych, spotkań, poczęstunków i beztroskich zabaw. Te wesołe, radosne obchody wielkanocne poprzedza sześciotygodniowy okres Postu zwanego Wielkim, który zgodnie z nauką Kościoła powinien być czasem wzmożonej pobożności i skupienia, aby jak najgłębiej przygotować się i najpełniej uczestniczyć w wielkim święcie Zmartwychwstania.

Niedziela Palmowa (ostatnia niedziela Wielkiego Postu) upamiętnia uroczysty, tryumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy (na święto Paschy). Witali Go — jak podaje Pismo Święte — wielkie tłumy, wołając "Hosanna synowi Dawidowemu" i rzucając gałązki palmowe i oliwne pod kopytka osiołka, na którym jechał...

Gdy zbliża się Niedziela Palmowa, nazwana także Kwietną Iub Wierzbną, w całej Polsce robi się kolorowo i zielono od palm wielkanocnych. Mozna je kupić u ulicznych sprzedawców, w sklepach z pamiątkami ale najprzyjeimniej jest zrobić je samemu.

Najczęściej są to pionowe bukieciki różnej wysokości, w których koniecznie muszą się znaleźć się gałązki wierzbowe, o tej porze obsypane baziami (zwanymi także kotkami).

W tradycji chrześcijańskiej wierzba uważana jest za roślinę miłującą życie, rośnie w najgorszych warunkach, a ucięta gałązka wierzbowa włożona do wody szybko wypuszcza zielone listki. Symbolizuje więc wierzba zmartwychwstanie i życie. Do palmy wkłada się także rośliny wiecznie zielone: gałązki tui, świerku, borówek leśnych, cisu, a przybiera się ją wstążeczkami i suszonymi lub sztucznymi kwiatkami.                                                                                                W niedzielę Palmową do wszystkich kościołów podążają wierni z palmami w ręku. Święci się je na każdym nabożeństwie, a po Sumie (głównym nabożeństwie niedzielnym) odbywa się uroczysta procesja z palmami. Poświęcone palmy przynosi się do domów, na błogosławieństwo Boże, i aby zdobiły nasze mieszkania i stoły świąteczne. Następujący po Niedzieli Palmowej Wielki Tydzień to czas zarówno obrzędów kościelnych oraz rozlicznych przygotowań i zwyczajów domowych. Najważniejsze obrzędy kościelne i nabożeństwa rozpoczynają się w Wielki Czwartek. Liturgia nabożeństw wielkoczwartkowych ma upamiętniać Ostatnią Wieczerzą i ustanowienie Eucharystii. Na pamiątkę umycia nóg apostołom przez Chrystusa, przed ostatnią z nimi wieczerzą, idąc za Jego przykładem, biskupi,a niegdyś także i królowie i wielmoże polscy obmywali nogi dwunastu nędzarzom. Był to znak chrześcijańskiej pokory, miłości bliźniego i braterstwa. Co roku w archikatedrze warszawskiej obrzęd obmycia nóg biednym i bezdomnym odprawia prymas Polski. Co roku w Rzymie w Bazylice św. Piotra myje i całuje nogi dwunastu starcom papież — "sługa sług Bożych”, czyni to także papież Polak Jan Paweł II. Wielki Piątek jest w Kościele dniem największej żałoby. Wyraża ją cała wielkopiątkowa liturgia. Po południu w bocznych nawach wszystkich świątyń odsłaniane są Groby Chrystusa. Obyczaj ten ma już kilka wieków tradycji, a Groby Pańskie są urządzane w Polsce z wielkim staraniem i troską o ich najpiękniejszy przystrój. Dzięki staraniom parafian Groby Chrystusa toną w kwiatach, wzbudzają podziw wszystkich odwiedzających kościoły. Również z tradycją polską związany jest obyczaj straży grobowych. Co roku zaciągają je ochotniczo strażacy, żołnierze i przedstawiciele różnych organizacji. Wielki Piątek jest w całej Polsce dniem skupienia, powagi, wzmożonej pobożności. Jest także dniem ścisłego postu. Jednocześnie jest dniem intensywnych przygotowań domowych, a przede wszystkim dniem kraszenia jaj oraz wielkiego gotowania i pieczenia. Wszystkie bowiem przysmaki na wielkanocny stól powinny być gotowe już w Wielki Piątek. Przede wszystkim należy przygotować kolorowe jajka, pisanki, których nie może zabraknąć ani na świątecznych
4

Przyjaźń

3

     

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 189; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь