Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Зчеплення механічної установки малотонажних промислових судів



На судах цього типу головними двигунами являються бистрохідні нереверсивні дизелі потужністю від 7 до 110 кВт з частотою оберьання до 150 хв-1. Для можливолсті здійснення маневрів ці двигуни виготовляють сумістно з реверсредукторами, за домомогою яких можливо змінювати напрямок оберання гребного гвінта та зменшувати його частоту обертання.

На рис. 4.10 приведена схема двухдискового реверсредуктора, в конструкцію якого входить також і разобщительний пристрій. Рухомі і нерухомі контактуючи дискі, що контактують по всієї поверхні розглядаються як кероване зчеплення.

При переміщені вправо диск 4 входить у фрикційне зчеплення з диском 15 і приводить його до обертання, а розом з ним через шестерню 12 та вал 11 - передній хід судна.

При переміщені вліво диск 4 входить у фрикційне зчеплення з диском 3 і разом з ним приводить до обертання вал 9. Обертання валу 9 передається ведомому валу 11 через шестерні 8 та 10. Напрям руху буде таким, як і валу 9, тоб то зверненим напрямку обертання шестерні 12 - задній хід судна.

При сереньому положенні диска 4 - «стоп». При цьому колінчастий вал двигуна продовжує обертатися, а гребний вал буде остановлений.

 

1 - фланець, що з’єднається з колінчастим валом, 2 - корпус, 3, 4, 15 - диски, 5 - важіль переключення, 6 - муфта переключення, 7, 8, 10, 12 – шестерні, 9, 11, 13 – вали, 14 - важільний механізм Рисунок 5.10 - Дводисковий реверс редуктор малотоннажних промислових судів

Гідротрансформатори

Гідротрансформатори є складовими частинами гідромеханічних передач (ГМП), виконують функцію безперервної і автоматичної трансформації силового потоку двигуна залежно від відносно вузького діапазону дорожніх опорів, що зустрічаються на шляху руху автомобіля (трактори).

Гідротрансформатори, що застосовуються в гідромеханічних передачах автомобілів і інших машин, можна класифікувати по наступних ознаках (рис. 5.11).

Схеми компоновок елементів конструкції гідротрансформаторів представлені на рис. 5.12 - 5.15.

Рисунок 5.11 - Класифікація гідротрансформаторів

 

У трансформаторів прямого ходу колеса направляючого апарату (реактора) встановлюються зазвичай перед насосним колесом, якщо дивитися по напряму циркуляції робочої рідини. Рідина, що виходить з насосного колеса обертає турбінне колесо в сторону насосного колеса.

а б в

а - прямого ходу, б - зворотного ходу, в - реверсивний;

1 - вал насосного колеса, 2 - вал турбінного колеса

Рисунок 5.13 - Схеми круга циркуляції гідротрансформаторів

 

У трансформаторів зворотного ходу колеса прямуючого апарата встановлюються за насосним колесом. В цьому випадку потік робочої рідини при відповідному виборі кутів нахилу лопаток реактора може прийняти за реактором напрям, протилежний потоку до реактора, у наслідку чого турбіна отримує зворотне обертання.

  а   б в

а - комплексний, б - полімеричний з блокувальним фрикціоном,

в - трьохступінчастий: Т1, Т2, Т3 - колеса турбін,

А1, А2 - колеса прямуючого апарата

Рисунок 5.14 - Схеми компоновки елементів гідротрансформаторів

 

Трансформатори реверсивні мають два зв'язаних між собою апарати, що направляють, з різним профілем лопаток. Направляючі апарати можуть зрушуватися, і один з них вводиться в круг циркуляції; виходить пряме або зворотне обертання турбінного колеса по відношенню до насосному.

У ГМП вітчизняних автомобілів застосовуються тільки трансформатори прямого ходу, що мають вищий ККД, чим трансформатори зворотного ходу. Реверсивні трансформатори не застосовуються, оскільки в ГМП реверс здійснюється простіше - зубчастим механізмом.

У комплексному трансформаторі направляючий апарат встановлено на муфті вільного ходу. При передавальному числі, близькому до одиниці, крутний момент на реакторі стає рівним нулю (муфта виключається) і трансформатор перетворюється на гідромуфту. ККД його різко підвищується і може досягати 0,95-0,96.

Полімеричний трансформатор має два колеса направляючого апарату, кожне з яких встановлене на муфті вільного ходу. У міру підвищення передавального числа відключається спочатку одно колесо і трансформатор з режиму 1 переходить на режим 2. Після відключення другого колеса трансформатор переходить на режим 3 гідромуфти. Це те ж саме, неначебто трансформатор був з’єднано з коробкою передач на дві ступені.

  а б

в

а - що послідовно з єднається з коробкою передач, б - с внутрішнім розгалуженням силового потоку, в - з зовнішнім розгалуженням силового потоку; 1 - насосне колесо, 2 - турбінне колесо, 3 - вхідний вал (від двигуна), 4 - реактор, 5 - муфта вільного хода, 6 - вихідний вал (на коробку передач), 7 - механізм, що підсумовує

Рисунок 5.15 - Схеми гідротрансформаторів

 

У триступінчатому гідротрансформаторі між колесами турбіни Т1, Т2 і Т3 розташовуються колеса направляючого апарату А1 і А2. Колеса турбіни жорстко зв'язані між собою, а колеса направляючого апарату загальмовані.

Завдання

У відповідності зі змістом та інформацією, викладеною вище, оформити звіт у наступній послідовності:

- назва лабораторної роботи;

- питання, які були розглянуті та засвоєні під час лабораторної роботи (не менше трьох). Питання формулювати конкретно, в межах питань, що розглядаються по змісту роботи;

- перелік наочних посібників, які були використані при розгляді питань;

- письмово викласти у робочих зошитах відповіді на контрольні питання. При необхідності накреслити схему для пояснення відповіді. Для оцінки «задовільно» не менш трьох, «добре» - чотирьох; «відмінно» - п’яти.

 

5.4 Контрольні питання

5.4.1 За якими ознаками класифікуються зчеплення автомобілів (тракторів)?

5.4.2 З яких груп деталей складається фрикційне зчеплення та який між ними конструктивний зв'язок?

5.4.3 В чому полягає принцип дії гасителів крутильних коливань?

5.4.4 Як розрізняють фрикційні зчеплення за характером роботи, в чому різниця між ними?

5.4.5 Для чого забезпечувати чистоту виключення дводискового зчеплення?

5.4.6 В чому полягає принцип дії відцентрованого зчеплення?

5.4.7 В чому полягає принцип дії електромагнітного зчеплення?

5.4.8 Як класифікуються гідротрансформатори?

5.4.9 За якими ознаками розрізняють схеми компонування елементів гідротрансформаторів?

5.4.10 Які функції та як виконують елементи фрикційного зчеплення у реверс редуктор малотоннажних промислових судів?

5.4.11 Яка принципова різниця між фрикційною та гідравлічною муфтами?

 

Домашнє завдання

У відповідності до варіанта завдання, у продовження попереднього домашнього завдання для визначеної марки автомобіля, трактора письмово викласти наступне.

5.5.1 Дати характеристику зчеплення за характерними класифікаційними ознаками.

5.5.2 Зобразити схему зчеплення (елементи приводу не показувати). В якості приклада схеми наведені на рис. 5.2.

5.5.3 Приведіть послідовність передачі крутного моменту від маховика до валу трансмісії у відповідності з прикладом, наведеним на рис. 5.16.

 

 
Рисунок 5.16 - Послідовність передачі крутного моменту деталями зчеплення

 

Література: [2], с.109-120; [3], с.21-50, 86-87; [5], с.250-252; [6], с.109-120, 130, 168; [9], с.84-87, 140-147, 243-267; [11], с.310-331, 363.

 

Лабораторна робота № 4


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 196; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.017 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь