Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Контрольні селекційні двори та ферми для оцінки і відбору первісток



Масаж вимені нетелів

Одним із ефективних засобів збільшення молочної продуктивності майбутніх корів є масаж вимені у нетелей. Його стали застосовувати для стимуляції лактації. При доїнні корів спочатку роблять легкий масаж вимені, а потім видоюють молоко вручну чи доїльним апаратом. У кінці доїння роблять більш глибокий масаж чвертей вимені із подальшим додоюванням. Своєчасний і правильний масаж сприяє не лише одержанню додачі молока, а й забезпечує профілактику маститу. У тих же випадках, коли доярки не роблять масаж, найчастіше трапляються застійні явища і захворювання вимені в нетелей і корів.

Дослідженнями встановлено, що ручний масаж вимені в нетелей на шостому, сьомому і восьмому місяцях тільності викликає розвиток його залозистої частини, а після отелення у первісток значно збільшуються удій і жирність молока. Показано, що масаж вимені сприяє його розвитку і формуванню. При цьому активізуються трофічні процеси в шкірі, масаж очищує її від клітин епідермісу, що злущуються, стимулює розвиток м’язових клітин і функцій залоз. Погладжування та інші прийоми масажу поліпшують скорочувальну функцію шкірних залоз, сприяють більшій еластичності і пружності шкіри, розвитку залозистої, проточної і скорочувальної тканин молочної залози, рівномірному розвитку чвертей. Усе це підвищує інтенсивність утворення молока.

Масаж вимені на шостий місяць тільності, коли вже сформовані рефлекторні шляхи, які сполучають молочну залозу із гіпоталамо-гіпофізарною системою, справляє дію, схожу на ту, котра виникає в організмі тварин при подразненні їх вимені під час ссання телям і в період підготовки корів до доїння. Подразнення рецепторів вимені під час масажу викликає рефлекторне прискорення перистальтики травного тракту, підвищення інтенсивності всмоктування поживних речовин і збільшення концентрації крові, а це сприяє інтенсивному росту вимені, більш правильному і пропорційному його формуванню.

Доведено, що активний вплив на молочну залозу шляхом масажу сприяє кращому формуванню і розвитку залозистої частини вимені ще до настання лактації. Тому в умовах різних технологій утримання молочної худоби дуже важливо передбачити ранню підготовку нетелей до наступної лактації. Формування молочної залози в теличок починається в ранньому віці й обумовлене спадковими особливостями. Ріст вимені в теличок до 6-місячного віку відбувається в основному завдяки жировій тканині. У цей період дуже слабо розвинені протоки, а залозиста тканина не розвинена зовсім. Із настанням статевого дозрівання молочна залоза розвивається трохи інтенсивніше. Після плодотворного запліднення, і особливо в другу половину тільності, різко посилюється ріст вимені, формування альвеол і молочних проток. Розвиток проточної та альвеолярної систем особливо інтенсивно відбувається в останні 3 місяці тільності. Шляхом масажу вимені у цей період досягають активізації розвитку залозистих клітин і більш правильного формування всього вимені.

Дослідами щодо підготовки нетелей до наступних лактацій доведено, що завдяки щоденному дворазовому масажу вимені в другій половині тільності з’являється можливість збільшення у нетелей удою на 700-800 кг молока за першу лактацію з більш високим умістом жиру в порівнянні з тваринами, котрі не піддавались цим процедурам.

При правильній організації масажу у нетелей формується округле або чашоподібне, добре розвинене вим’я, придатне для машинного доїння. Одночасно зі стимулюючим впливом масажу на вим’я нетелей у них виробляються позитивні рефлекторні зв’язки із обстановкою доїння. А в первісток, які не пройшли підготовку до лактації, дуже часто під час перших доїнь виникає стресовий стан, позаяк після отелення тварини відзначаються підвищеною збудливістю, що пов’язано із самим процесом пологів, болісністю наповненого вимені, порушенням вродженого материнського інстинкту внаслідок відлучення теляти та іншими факторами.

Підготовлені до лактації первістки, потрапляючи у звичну обстановку (у стійло, де проводився масаж вимені), швидко заспокоюються і не проявляють негативних реакцій на процес доїння. Але масаж вимені може дати позитивний ефект лише при правильному вирощуванні телиць і повноцінній годівлі нетелей.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-11; Просмотров: 228; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь