Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Звіт про рух поголів’я худоби, принципи складання обороту стада



Перш ніж складати оборот стада, необхідно мати дані: план осіменіння і отелення корів; завдання по виробництву молока і яловичини; вік переведення тварин із групи у групу; середні показники молочної і м'ясної продуктивності худоби; відсоток вибракування тварин; наявність угод про передачу чи продаж тварин протягом періоду; завдання на закупівлю племінної чи товарної худоби.

У звітному (помісячному) обороті стада відображають:

1. наявність поголів'я і живу масу по кожній статевій і віковій групі на початок місяця;

2. надходження поголів'я і його живу масу з молодших чи інших груп, закупку, придбання з іншого господарства або ферми, приплід;

3. вибуття худоби: переведення в інші групи, передача іншим фермам чи господарствам, реалізація племінної худоби, продаж державі, населенню, забій на м'ясо, загибель та інші непередбачені вибуття;

4. залишок на кінець місяця: кількість тварин та їх жива маса по групам і взагалі.

Крім того, по кожній групі підраховують: кількість кормоднів, валовий приріст за місяць (за винятком бугаїв і корів, яких щомісячно не зважують), середньодобовий приріст, середньомісячне поголів'я.

Річний рух поголів'я стада мало чим відрізняється від помісячного. Він має ті ж розділи і починається із заповнення вихідних даних по кожній групі на початок року, потім заповнюється прибутковий розділ, видатковий і закінчується розділом "Наявність на кінець року" поголів'я і його жива маса. Річний (як і помісячний) рух поголів'я починають складати з молодших груп. По рядку "приплід" записують дані щомісячного народження телят (теличок і бичків, 50:50%) у групі "телички до року" і "бички до року". Переміщення худоби з однієї вікової групи до іншої проводять у строгій відповідності із датою їх народження, користуючись матеріалами плану отелень. Теличок старше 2-х річного віку переводять до групи нетелів, а нетелів - до групи корів у день отелення. Бичків у 18-20 місячному віці реалізують на м'ясо, а тих, які у 24-місячному віці не досягають запланованої живої маси, переводять у групу “доросла худоба на відгодівлі". У цю групу переводять також вибракуваних і підготовлених до продажі на м'ясо бугаїв-плідників, корів і нетелів.

Суми поголів'я і живої маси у графі "Переведено із інших груп" повинні бути рівні цим показникам у графі "Переведено в інші групи".

Поголів'я на кінець періоду (^ Пк) дорівнює поголів'ю на початок періоду (Пп) плюс поголів'я, що надійшло за цей час (Пн), мінус поголів'я, що вибуло (Пв). Пк = Пп + Пн - Пв

Живу масу поголів'я на кінець періоду (Жк) визначають, додаючи живу масу поголів'я на початок періоду (^ Жп), масу поголів'я, що надійшло (Жн) у дану групу, та валовий приріст по групі (Вп) і вирахував звідси масу поголів'я, яке вибуло (Жв): Жк = Жп + Жн + Вп - Жв

Виходячи з цієї формули, можна розрахувати валовий приріст у цілому по стаду або по окремих групах: Вп = Жк + Жв – (Жп +Жн)

Знаючи валовий приріст по групі (у стаді), розраховують середньодобовий приріст по (^ Сп) за залежністю: Сп = Вп / Корм. дні

Щоб визначити кількість кормоднів (Корм. дні), наприклад, за місяць, треба знати, скільки днів тварини знаходились у групі, коли вибули з неї і коли прибули до іншої групи. Для спрощення розрахунків допускається, що тварини, які вибувають із групи, знаходяться у даній групі до 15 або 29 числа кожного місяця (тобто 15 або 29 днів), а тварини, які прибувають у групу, знаходяться в ній з 16 або ЗО числа і до кінця місяця (тобто 15 або 1 день). Середня тривалість місяця приймається за ЗО днів. Розділивши кількість кормоднів на тривалість місяця (у днях), отримують середньомісячне поголів'я тварин по кожній групі.

На підставі даних руху поголів'я визначають продукцію вирощування (виробництва м'яса у живій масі -^ ВМ) за залежністю: ВМ = Вп + Жмп, Де Вп - валовий приріст; Жмп - жива маса приплоду.

На ефективність виробництва молока і м'яса у значній мірі впливає структура стада - співвідношення окремих статевих і вікових груп худоби, виражене у відсотках до загальної чисельності поголів'я. Структура стада залежить від спеціалізації господарства (племінне, товарне), економічних, природних, господарських умов, напряму скотарства, віку реалізації надремонтного молодняку і змінюється відповідно з питомої ваги корів. Вирощуваний на продаж молодняк у структуру стада не входить. У племінних господарствах м'ясного напрямку продуктивності при реалізації молодняку у віці одного року частка корів збільшується до 40-50%.

У господарствах із закінченим рухом поголів'я структура стада залишається постійною, в господарствах із незакінченим рухом спостерігаються щорічні зміни в кількості поголів'я у співвідношенні між окремими групами.

Планування племінної роботи в господарстві


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-11; Просмотров: 313; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь