Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Просторово-економічний потенціал



Враховуючи  сприятливе географічне положення та виходячи із господарської спеціалізації, Поліський економічний район має досить розвинуті економічні зв’язки з багатьма країнами. У районі зосереджено значний експортний потенціал і помітна кількість імпортоорієнтованих підприємств. Підприємства, які імпортують товари та послуги з-за меж України у Поліссі складають 6% всіх підприемств України. У загальному числі об'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють експорт товаров і послуг з України, поліські підприємства складають 8,7%.

В цілому зовнішьоекономічну діяльність району можна вважати недостатньо розвинутою, незважаючи на значні резерви експортного потенціалу району, в тому числі в галузі транспортного обслуговування, промисловості будівельних матеріалів, АПК, паливно-енергетичному та лісовому комплексі тощо.

Також економічні зв'язки з зарубіжними країнами здійснюються у вигляді інвестицій в економічний район. На Поліський економічний район припадає 5,9%  усіх отриманих Україною іноземних інвестицій.

Регіон налагодив ділові стосунки з 70 країнами світу.

За обсягами експортних поставок та імпортних надходжень серед регіонів України область посідає 20 місце. Частка їх в обсязі загальноукраїнського як експорту, так й імпорту незначна – 0,7%. Коефіцієнт покриття імпорту експортом становив 1,02.

Зовнішньою торгівлею товарами займалися 371 підприємство та організація області, партнерами їх стали 93 країни світу.

Активно співпрацювали в цій галузі підприємства міст Чернігів, Прилуки та Корюківського району. Їх зовнішній оборот становив 447,8 млн. дол., або 90,0% зовнішнього обороту області.

Упродовж 2005 р. значну частку (59,8%) усіх експортованих товарів поставлено до країн СНД, 22,8% − до країн ЄС, 17,4% − до інших країн світу (у 2004 р., відповідно 49,1, 36,4 та 14,5%).

Збільшення обсягів експорту відбулося за рахунок зростання поставок до країн СНД на 24,4%. Експорт до країн Америки та Азії збільшився, відповідно, на 48,3 та 47,4%. Разом з тим обсяги експорту до країн Європи зменшилися на 37,0%, до країн Африки – на 22,2%.

Найбільші експортні поставки здійснювалися до Російської Федерації – 42,3% загального обсягу, Білорусі – 10,7%, Польщі – 6,9%, Туреччини – 3,9%, Литви – 3,8%, Німеччини та Сполучених Штатів Америки – 3,3% до кожної.

Основними імпортерами товарів стали Німеччина (24,0%), Російська Федерація (21,4%), Бразилія (6,3%), Польща (6,2%), Франція (4,4%), Білорусь (3,7%) та Італія (2,9%).

Загальний обсяг зовнішньоекономічних послуг за 2005 р. становив 16,4 млн. дол. США, що на 20,8% більше, ніж рік тому. Збільшення відбулося за рахунок зростання імпорту послуг на 46,0%, експортні послуги скоротилися на третину. Обсяги імпорту та експорту послуг становили, відповідно, 13,5 та 2,9 млн. дол. США. Від'ємне сальдо зовнішньої торгівлі послугами дорівнювало 10,6 млн. дол. і  4,9 млн. дол. США у 2004 р.

Транспортна система

 Розташування району з точки зору розміщення транспортних комунікацій вигідно відрізняє Полісся від інших регіонів країни. Через його територію проходять важливі транспортні коридори міжнародного значення напрямків Росія-Україна-Польща та Україна-Білорусь.

Важливішими вузловими транспортними центрами є Чернігів, Житомир, Рівне, Коростець,  Ніжин, Конотоп. Головним водним шляхом району є

р. Десна. Судноплавні ділянки мають р. Стир та р. Горинь.

Основний вид транспорту залізничний. Середня густота колій — 30 км на 1000 км2. Найголовніші залізничні вузли — Ковель (6 напрямів), Коростень (5 напрямів), Бахмач, Ніжин, Житомир, Бердичів, Чернігів, Сарни, Рівне.

Автомобільні шляхи теж мають значну густоту, особливо у південній частині економічного району. Головні магістралі (залізничні та автомобільні) зв'язують основні промислові  центри району з Києвом, Львовом, зарубіжними країнами (Білоруссю, Польшею, Росією).

Через територію району прокладено газомагістралі Івацевичі-Долина з відгалуженням на Рівне та Костопіль, Дашава − Київ − Брянск — Москва, Уренгой    −Помари — Ужгород, частково
нафтопровід «Дружба» (Острог — Радивилів).

Судноплавство здійснюється по річках Стир, Горинь, Десна, Дніпро. Набільшими аеропортами е Чернігівський, Житомирський, Луцький і Рівненський.

3 району надходять значні потоки різноманітних будівельних матеріалів (цементу, шиферу, базальту, граніту, гнейсів, щебеню), тканин, автомобілів, електроапаратури, сільськогосподарських машин, продукції харчової промисловості (цукор, консерви).


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 207; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.008 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь