Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Теоретичні основи мотивації



К У Р С О В А Р О Б О Т А

з дисципліни «Основи менеджменту»

на тему: «Система методів морального стимулювання персоналу організації й основні підходи до її ефективної побудови»

 

 

Виконала студентка II курсу денної форми навчання групи МВ 08-1

Покидіна Оксана Вячеславівна

 

Керівник:

Ткаченко

 

До захисту допустити з оцінкою_____________ ______________________ (підпис викладача) «_____»_______________201__р. Захищено  з оцінкою______________ ______________________ (підпис викладача) «_____»_______________201__р.

 

 

Донецьк, 2010

Зміст

Вступ. 3

1. Теоретичні основи мотивації 5

1.1. Зміст поняття мотивації 5

1.2. Потреби, що лежать в основі мотивації 6

1.3. Методи мотивації персоналу. 8

1.4. Найвідоміші теорії мотивації 11

2. Неекономічні методи стимулювання працівників. 15

2.1. Загальна характеристика морального стимулювання. 15

2.2. Неекономічні методи мотивації 17

2.3. Критика як метод стимуляції робітників. 21

3. Поради щодо підвищення ефективності системи моральної стимуляції 25

3.1. Дії керівників для успішності мотивації 25

3.2. Форми морального заохочення працівників. 29

4. Практичне використання методів морального стимулювання на прикладі Старобешівського районного воєнного комісаріату. 31

Висновки. 33

Список використаної літератури. 35

 



Вступ

 

 

Тисячоліттями першочерговою потребою людини було задоволення найнеобхідніших матеріальних потреб. Згодом людина стала працювати щоб задовольняти різноманітні потреби не лише матеріального характеру.
За оцінкою спеціалістів в області менеджменту персоналу, нині в країнах з розвинутою економікою не більше 45% найманих працівників у структурі мотивів першість віддають досягненню матеріальної винагороди. При цьому за останні роки частка тих, хто віддає перевагу нематеріальним мотивам, різко зросла.

Крім матеріальних інтересів, професіоналами завжди рухає щось ще. Це «щось» у кожного своє, і, як правило, перебуває не на поверхні. Питання про те, що лежить в основі стимулювання до праці того або іншого співробітника, завжди було одним з головних для менеджерів по роботі з персоналом, адже на тлі основного завдання бізнесу - одержання максимального прибутку на кожну вкладену копійку - гостроту здобуває питання про мотивацію персоналу.

Поняття мотивації тісно зв'язане з проблемою керування персоналом. Нові економічні відносини, породжені перехідним періодом, висувають і нові вимоги до персоналу. Це не тільки підбір, навчання і влаштування кадрів, але і формування нової свідомості, менталітету, а отже, і методів мотивації.

Таким чином, і потреби, і мотивація більшості працівників набувають потреби подальшого вивчення і систематизації. Слідуючи з усього, що сказано вище, можна зробити висновок, що не знаючи відповідь на такі питання як: Що таке мотивація? Як заохотити працівників працювати більш продуктивно? Які методи мотивації існують і використовуються в сучасній практиці фірм? – неможливо більш-менш вдало працювати на будь-якому ринку. Саме тому кожний керівник повинен знати все це.                                          А        Актуальність обраної теми дослідження пояснюється тим, що більшість сучасних теорій мотивації виходить з необхідності якнайширшого залучення персоналу до управління виробництвом, розвитку виробничої демократії в цілому. Значного поширення набувають методи психологічного впливу та моральних заохочень персоналу, які є за своєю сутністю більш складними, так як вони зачіпають психологію людини, яка часто буває ірраціональною і непередбачуваною, а тому їх використання вимагає високого ступеня соціальної компетентності керівника (комунікабельність, справедливість, емпатія, доброта, тактовність і т.д.), яка або дається людині «від природи», або розвивається, в тому числі виробляється на психологічних тренінгах.

Метою курсової роботи є розгляд методів морального стимулювання персоналу, їх показники ефективності щодо конкретної ситуації. Згідно поставленої мети можна виділити такі задачі:

-вивчити зміст понять «мотивація» і «мотивування»;

-вивчити методи мотивування персоналу;

-розглянути основні змістовні теорії мотивації;

-вивчити систему неекономічних методів стимулювання персоналу;

- роздивитись можливі дії менеджера щодо покращення мотивації робітників;

-вивчити практичний аспект використання методів морального стимулювання на прикладі Старобешівського районного воєнного комісаріату.

У якості об’єкта вивчення виступає Старобешівський районний воєнний комісаріат.

Предметом даної роботи є методи моральної мотивації робітників, а також можливі фактори покращення ефективності стимулювання.


 



Теоретичні основи мотивації

Зміст поняття мотивації

 

Існує велика кількість мотиваційних тенденцій, з яких і складається поняття мотивації, і які в тій чи іншій мірі властиві кожній людині. На жаль, чіткого та загальновизнаного визначення поняття мотивації не існує. Різні автори дають визначення мотивації, виходячи зі своєї точки зору. Наприклад, у Г.Г. Зайцева зустрічається таке визначення: " Мотивація - це спонукання до активної діяльності особистостей, колективів, груп, пов'язане з прагненням задовольнити певні потреби."

З точки зору Б.Ю Сербінського.: " Мотивація - це спонукання людей до діяльності". Проте, всі визначення мотивації, так чи інакше, сходяться в одному: під мотивацією розуміються активні рушійні сили, що визначають поведінку живих істот. З одного боку - спонукання, нав'язане ззовні, а з іншого боку - самоспонукання. Слід зазначити, що поведінка людини завжди мотивована. Мотивувати співробітників - значить торкнутися їхніх важливих інтересів, потреб в чому-небудь. Порушення в мотивації можуть мати кілька причин, які кореняться у міжособистісних конфліктах між співробітниками. Зразкові компанії, що досягають значних результатів у спонуканні у десятків і навіть сотень людей у прихильності до праці і схильності до постійних нововведень, показують, що немає ніяких причин, за яких неможливо створювати системи, що дозволяють більшості персоналу відчувати себе переможцями.[1]

На мій погляд, більш широко розкриває поняття мотивації наступне визначення Е.А.Уткіна: " Мотивація - стан особистості, що визначає ступінь активності та спрямованості дій людини в конкретній ситуації".[2]

Коли потреба визначається людиною, вона пробуджує в неї стан цілеспрямованості. Спонукання - це відчуття нестачі в чому-небудь, що має певну спрямованість. Воно є поведінковим проявом потреби і сконцентровано на досягненні мети.[3]

Методи мотивації персоналу

 

 

Методи мотивації - це способи управлінських впливань на персонал для досягнення цілей організації. Ці методи основані на дії законів і закономірностей управління; вони припускають використання управлінським апаратом фірми різних прийомів впливу на персонал для активізації його діяльності. Мотіваційні методи класифікують за об'єктами мотивації, використовуваними стимулами, видами потреб, спрямованістю і т. д.(табл.1).Керівникам слід застосовувати їх у практичній діяльності не як розрізнені й самостійні способи мотивації, а як цілісну систему.[5]

Класифікація методів мотивації

 

Ознака Метод мотивації
Об’єкт мотивації Колектив Окремі співробітники Організаційна поведінка жінок Початківці Досвідчені співробітники
Стимули Економічні (матеріальне стимулювання): Заробітна плата Премії Грошова нагорода Матеріальна допомога Участь у прибутку Неекономічні: А) організаційні Участь у справах організації Мотивація перспективою Делегування повноважень Мотивація збагачення змісту праці Б) морально-психологічні Похвала Схвалення Підтримка Осуд Визнання заслуг Повага Довіра
Вид потреби (згідно до теорії Маслоу) Задоволення фізіологічних потреб Потреба в захищеності і безпеці Причетність і приналежність Повага і визнання Самовираження
Спрямованість (згідно до теорії підкріплення) Позитивне підкріплення Негативне підкріплення Погашення дій Покарання

Таблиця 1

Наведена схема класифікації методів мотивування є класичною. У сучасному менеджменті застосовуються і інші угруповання методів мотивування. Укрупнено всі методи мотивування можна так само згрупувати в наступні чотири види:

1. Економічні мотиви всіх типів (зарплата у всіх її різновидах, включаючи контрактну, премії, пільги, страховки, безпроцентні кредити і т.п.). Успішність їхнього впливу визначається тим, наскільки колектив розуміє принципи системи, визнає їх справедливими, якою мірою дотримується невідворотності заохочення (покарання) і результатів роботи.

2. Управління по цілях. Ця система широко використовується в США і передбачає встановлення для особистості або групи ланцюга цілей, які сприяють вирішенню головного завдання організації (досягнення певних кількісних або якісних рівнів, підвищення кваліфікації персоналу тощо). Досягнення кожної мети автоматично означає підвищення рівня зарплати або іншу форму заохочення.

3. Збагачення праці - ця система більшою мірою відноситься до неекономічних методів і означає надання людям більш змістовної, перспективної роботи, значної самостійності у визначенні режиму праці, використанні ресурсів. У багатьох випадках до цього додається й зростання оплати праці, не кажучи вже про соціальний статус.

4. Система участі в даний час існує в різноманітних формах: від широкого залучення колективу до прийняття рішень з найважливіших проблем виробництва і управління (Японія) до співучасті у власності шляхом придбання акцій власного підприємства на пільгових умовах (США, Англія).[7]


 


Висновки

 

Мотиви відіграють важливу роль у трудовій діяльності людини. Без них трудова діяльність взагалі не може здійснюватися доцільно. Але мотиви бувають різні і можуть впливати з різною силою, викликаючи спрямовану чи ненаправлену активність людини.

Практична функція мотивації полягає в підборі різних способів і методів ефективного впливу на персонал з метою його орієнтації на результативну діяльність з урахуванням мотиваційних установок працівників та їх професійного та особистісного потенціалу.

Ефективність тієї чи іншої мотиваційної системи в практичній діяльності багато в чому залежить від органів управління, хоча за останні роки зроблено певні кроки до підвищення ролі самих підприємств до розробки власних систем мотивації, які на конкретному відрізку часу дозволяють втілювати в життя поставлені перед підприємствами цілі і завдання в умовах ринкових відносин.

Не існує єдиних методів мотивації персоналу, ефективних у всі часи і за будь-яких обставин. Однак, будь-який метод, застосовуваний керівником, заснований на вибраній фірмою стратегії управління людськими ресурсами. Це означає, що вибір конкретного методу мотивації повинна визначати загальна стратегія управління персоналом, якої слідувала або бажає слідувати фірма.

Дослідивши невелику частину менеджменту - мотивації персоналу, ми встановили, що мотивація істотно підвищує продуктивність праці, спричиняє збільшення прибутку.

Вивчивши теоретичну частину мотивації персоналу, ми розглянули прикладний аспект застосування неекономічних стимулів на прикладі воєнного комісаріату і дійшли висновків, що за навіть за відсутності можливості матеріальних заохочень, моральна мотивація за її грамотного використання може призвести до значних результатів.

Поле вивчення такої безмежної теми, як нематеріальна мотивація досі відкрите і може принести нові відкриття, що може значно поліпшити управління в організаціях, що, в свою чергу, призведе до збільшення ефективності роботи підприємства і приросту економічної вигоди, що і є головним завданням менеджменту.


 


К У Р С О В А Р О Б О Т А

з дисципліни «Основи менеджменту»

на тему: «Система методів морального стимулювання персоналу організації й основні підходи до її ефективної побудови»

 

 

Виконала студентка II курсу денної форми навчання групи МВ 08-1

Покидіна Оксана Вячеславівна

 

Керівник:

Ткаченко

 

До захисту допустити з оцінкою_____________ ______________________ (підпис викладача) «_____»_______________201__р. Захищено  з оцінкою______________ ______________________ (підпис викладача) «_____»_______________201__р.

 

 

Донецьк, 2010

Зміст

Вступ. 3

1. Теоретичні основи мотивації 5

1.1. Зміст поняття мотивації 5

1.2. Потреби, що лежать в основі мотивації 6

1.3. Методи мотивації персоналу. 8

1.4. Найвідоміші теорії мотивації 11

2. Неекономічні методи стимулювання працівників. 15

2.1. Загальна характеристика морального стимулювання. 15

2.2. Неекономічні методи мотивації 17

2.3. Критика як метод стимуляції робітників. 21

3. Поради щодо підвищення ефективності системи моральної стимуляції 25

3.1. Дії керівників для успішності мотивації 25

3.2. Форми морального заохочення працівників. 29

4. Практичне використання методів морального стимулювання на прикладі Старобешівського районного воєнного комісаріату. 31

Висновки. 33

Список використаної літератури. 35

 



Вступ

 

 

Тисячоліттями першочерговою потребою людини було задоволення найнеобхідніших матеріальних потреб. Згодом людина стала працювати щоб задовольняти різноманітні потреби не лише матеріального характеру.
За оцінкою спеціалістів в області менеджменту персоналу, нині в країнах з розвинутою економікою не більше 45% найманих працівників у структурі мотивів першість віддають досягненню матеріальної винагороди. При цьому за останні роки частка тих, хто віддає перевагу нематеріальним мотивам, різко зросла.

Крім матеріальних інтересів, професіоналами завжди рухає щось ще. Це «щось» у кожного своє, і, як правило, перебуває не на поверхні. Питання про те, що лежить в основі стимулювання до праці того або іншого співробітника, завжди було одним з головних для менеджерів по роботі з персоналом, адже на тлі основного завдання бізнесу - одержання максимального прибутку на кожну вкладену копійку - гостроту здобуває питання про мотивацію персоналу.

Поняття мотивації тісно зв'язане з проблемою керування персоналом. Нові економічні відносини, породжені перехідним періодом, висувають і нові вимоги до персоналу. Це не тільки підбір, навчання і влаштування кадрів, але і формування нової свідомості, менталітету, а отже, і методів мотивації.

Таким чином, і потреби, і мотивація більшості працівників набувають потреби подальшого вивчення і систематизації. Слідуючи з усього, що сказано вище, можна зробити висновок, що не знаючи відповідь на такі питання як: Що таке мотивація? Як заохотити працівників працювати більш продуктивно? Які методи мотивації існують і використовуються в сучасній практиці фірм? – неможливо більш-менш вдало працювати на будь-якому ринку. Саме тому кожний керівник повинен знати все це.                                          А        Актуальність обраної теми дослідження пояснюється тим, що більшість сучасних теорій мотивації виходить з необхідності якнайширшого залучення персоналу до управління виробництвом, розвитку виробничої демократії в цілому. Значного поширення набувають методи психологічного впливу та моральних заохочень персоналу, які є за своєю сутністю більш складними, так як вони зачіпають психологію людини, яка часто буває ірраціональною і непередбачуваною, а тому їх використання вимагає високого ступеня соціальної компетентності керівника (комунікабельність, справедливість, емпатія, доброта, тактовність і т.д.), яка або дається людині «від природи», або розвивається, в тому числі виробляється на психологічних тренінгах.

Метою курсової роботи є розгляд методів морального стимулювання персоналу, їх показники ефективності щодо конкретної ситуації. Згідно поставленої мети можна виділити такі задачі:

-вивчити зміст понять «мотивація» і «мотивування»;

-вивчити методи мотивування персоналу;

-розглянути основні змістовні теорії мотивації;

-вивчити систему неекономічних методів стимулювання персоналу;

- роздивитись можливі дії менеджера щодо покращення мотивації робітників;

-вивчити практичний аспект використання методів морального стимулювання на прикладі Старобешівського районного воєнного комісаріату.

У якості об’єкта вивчення виступає Старобешівський районний воєнний комісаріат.

Предметом даної роботи є методи моральної мотивації робітників, а також можливі фактори покращення ефективності стимулювання.


 



Теоретичні основи мотивації

Зміст поняття мотивації

 

Існує велика кількість мотиваційних тенденцій, з яких і складається поняття мотивації, і які в тій чи іншій мірі властиві кожній людині. На жаль, чіткого та загальновизнаного визначення поняття мотивації не існує. Різні автори дають визначення мотивації, виходячи зі своєї точки зору. Наприклад, у Г.Г. Зайцева зустрічається таке визначення: " Мотивація - це спонукання до активної діяльності особистостей, колективів, груп, пов'язане з прагненням задовольнити певні потреби."

З точки зору Б.Ю Сербінського.: " Мотивація - це спонукання людей до діяльності". Проте, всі визначення мотивації, так чи інакше, сходяться в одному: під мотивацією розуміються активні рушійні сили, що визначають поведінку живих істот. З одного боку - спонукання, нав'язане ззовні, а з іншого боку - самоспонукання. Слід зазначити, що поведінка людини завжди мотивована. Мотивувати співробітників - значить торкнутися їхніх важливих інтересів, потреб в чому-небудь. Порушення в мотивації можуть мати кілька причин, які кореняться у міжособистісних конфліктах між співробітниками. Зразкові компанії, що досягають значних результатів у спонуканні у десятків і навіть сотень людей у прихильності до праці і схильності до постійних нововведень, показують, що немає ніяких причин, за яких неможливо створювати системи, що дозволяють більшості персоналу відчувати себе переможцями.[1]

На мій погляд, більш широко розкриває поняття мотивації наступне визначення Е.А.Уткіна: " Мотивація - стан особистості, що визначає ступінь активності та спрямованості дій людини в конкретній ситуації".[2]

Коли потреба визначається людиною, вона пробуджує в неї стан цілеспрямованості. Спонукання - це відчуття нестачі в чому-небудь, що має певну спрямованість. Воно є поведінковим проявом потреби і сконцентровано на досягненні мети.[3]


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 277; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.054 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь