Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Первинний ринок цінних паперів



 

Первинний ринок ЦП – це ринок, де здійснюються розміщення та продаж нових випусків ЦП емітентами.

Емітенти, зазвичай, на пряму звертаються до інвесторів, і якщо вони придбають весь випуск ЦП, то це назв приватним вкладенням.

Емітент також може звертатись до посередників з метою розміщення нових випусків ЦП. Їх називають андерайтерами. Як правило, це інвестиційний банк, який є гарантом і поручителем і який бере на себе:

1. зобов’язання розмістити новий випуск ЦП;

2. організацію випуску, реєстрацію ЦП, здійснення підписки, як правило, власних клієнтів на нові акції. Бажано, щоб це було не менше 75%. Інші 25% акцій передаються у відкритий продаж на фондовий ринок у вигляді пакету акцій. При цьому андерайтер проводить широку роботу щодо інформування клієнтів про стан справ корпорації, тобто презентує її. Це має сприяти продажу акцій і підвищити рейтинг товариства, що створюється.

3. якщо продаж акцій йде погано, то андерайтер повинен здійснювати заходи по стабілізації випуску, тобто закупити не продані акції і викупити продані. Тобто він бере на себе ризик можливого нерозміщення акцій.

Прибутки андерайтера залежать від виторгу за результатами розпродажу акцій. Тому ціна на акції повинна бути такою, щоб задовольняти інтересам одночасно емітента, андерайтера та інвестора.

В зв’язку з цим перед розпродажем акцій проводиться нарада між емітентом і андерайтером з приводу узгодження ціни акцій та безпосередньо %-к від такої ціни, який отримуватиме андерайтер в якості сплати за його послуги.

 

 

Фондовий (вторинний або біржовий) ринок цінних паперів.

Вторинний ринок – фондовий або біржовий ринок, де здійснюються угоди з зареєстрованими ЦП. Реєстрація і допуск ЦП до функціонування на ФБ назив. лістингом. Вони можуть реалізовуватися дрібними власниками-акціонерами з дотримання або без дотримання вимог чинного законодавства, ними торгують і потужні дилери в позабіржовому обігу. Тільки 20% угод з ЦП проходить на фондовому ринку. Інші угоди здійснюються на позафондовому ринку.

    Головними учасниками ФР – українські фондові біржі. Провідними біржами є: Українська ФБ, Київська міжнародна ФБ, Українська міжбанківська ФБ, Придніпровська ФБ.

    Біржовий ринок складається з бірж, які мають торговий зал, де здійснюють угоди, функції учасників чітко розподілені. Біржові угоди здійснюються за чітко визначеними правилами.

    Учасниками ФБ постають державні органи регулювання, емітенти, інвестори та інші. До складу держ.органів належать: НБУ, Державна комісія з ЦП та ФР, Мінфін. В якості емітентів слід розглядати, перш за все, різноманітних юридичних осіб, а також місцеві органи влади.

    Елементами інфраструктури ФР постають: депозитарії, фондові біржі, торгово-інформаційні системи, центри сертифікатних аукціонів, зберігачі, реєстратори, саморегулюючі організації, аудиторські компанії, консалтингові компанії

 

Інфраструктура ринку ЦП

    Інфраструктура ринку ЦП – сукупність різноманітних інститутів, що забезпечують більш ефективну купівлю-продаж ЦП. До складу таких інститутів відносять:

1) Український національний депозитарій;

2) Депозитарій інших бірж;

3) Торгівельно-інформаційна система;

4) Розрахунково-кліринговий банк;

5) Спеціальні організації по обліку, збереженню і розрахунку з ЦП (професійна асоціація реєстраторів ЦП та депозитаріїв; асоціація торговців ЦП, національна агенція управління державними пакетами акцій приватизованих підприємств)  

Депозитарна діяльність — це надання послуг із зберігання цінних паперів незалежно від форми їх випуску; відкриття та ведення рахунків у цінних паперах; обслуговування операцій за цими рахунками (включаючи кліринг та розрахунки за угодами щодо цінних паперів) та обслуговування операцій емітента щодо випущених ним цінних паперів.

Національна депозитарна система складається з двох рівнів:

• зберігачі, які ведуть рахунки власників цінних паперів, і реєстратори власників іменних цінних паперів (нижній рівень);

• Національний Депозитарій України і депозитарії, що ведуть рахунки для зберігачів і здійснюють кліринг та розрахунки за угодами щодо цінних паперів (вищий рівень). Обслуговування депозитарної діяльності щодо державних цінних паперів здійснює НБУ. Депозитарні активи — це знерухомлені цінні папери, випущені в документарній формі; глобальні сертифікати, що підтверджують випуск цінних паперів у бездокументарній формі й передані на зберігання до депозитарію; записи зберігачів про депоновані до депозитарію на зберігання знерухомлені або бездокументарні цінні папери.

Депозитарна діяльність здійснюється щодо бездокументарних чи документарних акцій, облігацій підприємств, облігацій внутрішніх і місцевих позик, інвестиційних сертифікатів та виключно в документарній формі ощадних сертифікатів та казначейських зобов'язань. Векселі та приватизаційні папери не обслуговуються депозитарною системою.

Депозитарні установи зберігають цінні папери двома способами: відокремленим чи колективним. Відокремленим способом зберігаються тільки цінні папери в документарній формі на пред'явника, а депозитарна установа веде їх облік із зазначенням індивідуальних ознак (серія, номер). Знерухомлені цінні папери в документарній формі та випущені в бездокументарній формі зберігаються колективним способом.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 151; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь