Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Умисне вбивство, вчинене з особливою жорстокістю (п. 4 ч. 2 ст. 115 КК).



За цією нормою дії винного кваліфікуються у тому разі, коли вій, позбавляючи потерпілого життя, усвідомлював, що завдає йому особливих фізичних (шляхом заподіяння великої кількості тілесних ушкоджень, тортур, мордування, катування, в тому числі з використанням вогню, струму, кислоти, лугу, радіоактивних речовин, отрути, яка завдає нестерпного болю, тощо), психічних або моральних страждань (шляхом зганьблення честі, приниження гідності, заподіяння тяжких душевних переживань, знущання тощо).

Слід звернути увагу на те, що велика кількість тілесних ушкоджень не свідчить про спричинення потерпілому особливих страждань. Ознака особливої жорстокості як кваліфікуюча обставина пов'язується не тільки зі способом вбивства, а й іншими даними, які свідчать про спричинення потерпілій особі особливих мук і страждань.

П. 4 ч. 2 ст. 115 КК застосовується також тоді, коли вбивство вчинювалося в присутності близьких потерпілому осіб, і винний усвідомлював, що такими діями завдає останнім особливих психічних чи моральних страждань.

Умисне вбивство слід визнавати вчиненим способом, небезпечним для життя багатьох осіб (п. 5 ч. 2 ст. 115 КК), у тому випадку, якщо винний, реалізуючи умисел на позбавлення життя потерпілого, усвідомлював, що застосовує такий спосіб убивства, який є небезпечним також і для життя інших людей (вибух, підпал, отрута системи водопостачання питної води, яку використовує район міста тощо).

Умисне вбивство вважається вчиненим із корисливих мотивів (п. 6 ч. 2 ст. 115 КК), коли винний у зв'язку зі смертю потерпілого бажав отримати матеріальні блага для себе чи інших осіб, одержати або зберегти певні майнові права, уникнути матеріальних витрат чи обов'язків, досягти іншої матеріальної вигоди. Для інкримінування п. 6 ч. 2 ст. 115 КК має значення момент виникнення корисливих спонукань. За цією нормою дії винного кваліфікуються тільки у тому випадку, якщо корисливий мотив виник до початку чи під час вчинення злочину.

У разі умисного вбивства під час розбійного нападу, вимагання або незаконного заволодіння транспортним засобом, наркотиками або зброєю тощо дії винного слід кваліфікувати за п. 6 ч. 2 ст. 115 КК і тими статтями Особливої частини КК, якими встановлена відповідальність за злочинне заволодіння відповідним видом майна (ст. 187, ст. 189, ст. 262, ст. 308, ст. 312, ст. 313, ст. 289 КК).

Не можна кваліфікувати як убивство з корисливих мотивів (або замах на нього) дії особи, яка застосувала насильство не під час розбійного нападу і не з метою збереження викраденого майна, а після закінчення нападу та з метою уникнути затримання.

Умисне вбивство вважається вчиненим із хуліганських мотивів (п. 7 ч. 2 ст. 116 КК), коли винний позбавляє іншу особу життя внаслідок явної неповаги до суспільства, нехтування загальнолюдськими правилами співжиття та нормами моралі, а також без будь-якої причини або через малозначний привід. Певні труднощі викликають випадки відмежування вбивства, вчиненого на ґрунті особистих ворожих стосунків, від убивства з хуліганських мотивів.

 

Умисне вбивство, вчинене способом, небезпечним для життя багатьох осіб (п. 5 ч. 2 ст. 115), має місце тоді, коли винний, здійснюючи умисел на позбавлення життя певної особи, усвідомлював, що застосовує спосіб вбивства, небезпечний для життя не тільки однієї людини. При цьому небезпека для життя інших людей має бути реальною. У випадку, коли при умисному вбивстві людини заподіяно тілесні ушкодження також іншим особам, дії винного слід кваліфікувати за п. 5 ч. 2 ст. 115 та відповідними статтями Особливої частини КК, що передбачають відповідальність за умисне спричинення тілесних ушкоджень.

Якщо при умисному вбивстві, вчиненому способом, небезпечним для життя багатьох осіб, позбавлено життя кількох з них, вчинене слід кваліфікувати за п. п. 1 і 5 ч. 2 ст. 115.

 

Умисне вбивство, поєднане із зґвалтуванням або насильницьким' задоволенням статевої пристрасті неприродним способом (п. 10 ч. 2 ст. 115). Про поняття зґвалтування див. ст. 152 і коментар до неї, а про поняття насильницького задоволення статевої лристрасті неприродним способом - коментар до ст. 153. Оскільки вбивство не є способом вчинення зґвалтування чи насильницького задоволення статевої пристрасті неприродним способом, то умисне вбивство в процесі зґвалтування або насильницького задоволення статевої пристрасті неприродним способом слід кваліфікувати за сукупністю злочинів - за п. 10 ч. 2 ст. 115 та частинами третіми

ст. ст. 152 або 153, У випадках, коли умисне вбивство потерпілої особи з метою приховати зґвалтування, насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом вчинено через деякий час після вчинення названих злочинів, дії винного слід кваліфікувати за сукупністю злочинів, передбачених відповідною частиною ст. ст. 152 або 153 та за п. 10 ч. 2 ст. 115.

 

З урахуванням конкретних обставин справи та змісту спільного умислу осіб, що вчинюють вбивство за попередньою змовою, до таких дій можуть бути віднесені: а) застосування на початку нападу насильства щодо потерпілого з метою приведення його у безпорадний стан з тим, щоб інший співучасник, скориставшись таким станом, заподіяв потерпілому смерть; б) подолання опору потерпілого з метою полегшити заподіяння йому смерті іншим співвиконавцем (застосування до потерпілого фізичного чи психічного насильства, зв'язування його чи утримання в той час як інший співучасник завдає йому ударів з метою заподіяння смерті, тощо); в) усунення певних перешкод, що в конкретній ситуації заважають іншій особі заподіяти потерпілому смерть або істотно ускладнюють це (тримання чи ізоляція особи, яка намагається або може допомогти жертві, відвернення уваги такої особи тощо), а також сприяння доступу іншій особі до жертви; г) надання особі, яка згідно з домовленістю заподіює смерть потерпілому, конкретної допомоги під час вчинення вбивства шляхом передачі зброї, давання порад тощо; д) ведення спостереження за потерпілим, іншими особами чи обстановкою безпосередньо перед убивством або під час його вчинення з метою забезпечити реалізацію спільного умислу на вбивство.

Якщо учасники групи осіб діяли узгоджено щодо декількох осіб, хоча кожен із них позбавляв життя одного потерпілого, дії кожного із них слід кваліфікувати як умисне вбивство двох і більше осіб, вчинене за попередньою змовою групою осіб (п. п. 1 і 12 ч. 2 ст. 115). У випадку, коли умисне вбивство вчинене бандою, дії її членів слід кваліфікувати за сукупністю злочинів, як бандитизм (ст. 257) та умисне вбивство, вчинене за попередньою змовою групою осіб (п. 12 ч. 2 ст. 115).


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 191; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь